Бригамия

Такий сукулент, як бригамия (Brighamia) має пряме відношення до сімейства дзвоникових (Campanulaceae). Цю рослину ще називають «гавайської пальмою», так як воно має зовнішні подібності з пальмою, а також його називають «капустою на ніжці», «пальмою-вулкан».

Бригамия існує на планеті Земля вже більше мільйона років, однак квітникарі зовсім недавно звернули на нього увагу. Предки даної рослини воліли рости на вулканічних крутих скелях Гавайських островів, і вони поступово змінювали свій зовнішній вигляд. Відбувалося поступове збільшення розмірів квіток (до 15 сантиметрів) і вони ставали дедалі потужнішими. У той же час на Землі жили комахи, у яких були досить довгі хоботки. Саме такі комахи опыляли трубчаста квітка даного сукулент. Коли на Гавайських островах стали жити перші люди, то природа там значно змінилася. Так, зокрема зникли ті самі комахи, які опыляли бригамию, з-за чого остання опинилася під загрозою вимирання. Справа в тому, що без запилення перестали з'являтися плоди і насіння на даному рослині. А при відсутності насіння не стало і молодих рослин. Ще пару десятків років тому ця рослина була на межі зникнення. Однак вони змогли вціліти, і все завдяки вченим, які працюють в Гавайському національному тропічному парку (National Tropical Botanical Garden NTBG). Саме вони першими розпочали діяльність, спрямовану на порятунок представників рослинного світу, які знаходяться під загрозою зникнення. Було прийнято рішення, проводити запилення бригамии вручну, на що наважилася пара хоробрих вчених, які займалися раніше альпінізмом. Запилення їм доводиться проводити на висоті більше 1 тис. метрів над рівнем моря. Завдяки саме цим вченим люди можуть досі милуватися бригамией і отримувати від неї насіння. Також саме вони стали ініціаторами програми, яка спрямована на порятунок такого виду представників рослинного світу.

У дев'яностих роках минулого століття насіння цієї рослини виявилися у дослідної оранжереї голландської компанії «Plant Planet». У ній займаються вирощуванням не зовсім звичайних домашніх рослин. Саме там тепер вирощують і секционируют бригамию, якої на сьогоднішній день може прикрасити свою квартиру будь-який бажаючий.

Незвичайний пляшковидне стебло у такого сукулент дуже м'ясистий, і в ньому може накопичуватися досить велику кількість вологи. Завдяки цьому рослина здатна пережити досить тривалий посушливий період. У верхній частині стебла знаходяться блискучі листові пластини, зібрані в розетки. Довжина даних блідо-зелених листочків може бути не більше 30 сантиметрів. На їх поверхні знаходиться шар з воску, а зовні вони схожі з капустяними листками. Листочки, що перебувають знизу, можуть в процесі росту ставати жовтими і опадати. У тому місці, де вони кріпилися до стебла, відбувається виділення білуватого молочного соку, що не представляє ніякої шкоди. У природних умовах цей сукулент у висоту може досягати 3 метрів, а перебуваючи в кімнатних умовах, його висота практично ніколи не перевищує 100 сантиметрів. Стовбур у молоденького примірника зелений і гладкий, по мірі зростання його забарвлення стає сірим, а на поверхні утворюються рубці (сліди від відмерлих листових пластин). Блідо-жовті квіточки, складаються з 5 пелюсток, розташовуються в групах по 3-8 шт. Віночок має діаметр від 1 до 3 сантиметрів, довжина трубки варіюється від 7 до 14 сантиметрів.

Прямо на поверхні голого досить щільного зеленувато-коричневого або попелясто-сріблястого стебла, у якого внизу знаходиться потовщення, а поверхня може бути як гладкою, так і вкрита рубцями, з'являються квіточки. Квітки, які мають ванільним запахом, розпускаються у вересні–жовтні.

Догляд за бригамией в домашніх умовах

Освітленість

В зимовий час для розміщення даної рослини необхідно вибрати вікно південної орієнтації, так як йому необхідно багато світла. До прямих променів сонце з настанням весни бригамию привчають поступово, а все, тому що з-за тоненькою кори на поверхні стебла може утворитися сонячний опік. У літній час у рослини спостерігається період спокою. В даний час його потрібно притіняти від прямих променів сонця, а якщо цього не зробити, то рослина може скинути всі листочки. Більшість квітникарів радять на літній період помістити бригамию в сад або на балкон, при цьому варто пам'ятати, що на свіжому повітрі даний сукулент краще переносить прямі промені сонця. У перші осінні дні квітка заносять знову в кімнату, де він незабаром зацвітає. А помилуватися його незвичайними квіточками можна буде до листопада.

Температурний режим

Така рослина дуже любить тепло. У теплу пору року його рекомендується вирощувати при температурі не менше 25-27 градусів. У зимовий час слідкуйте, щоб температура в кімнаті не опускалася менше 15 градусів. Вкрай негативно реагує на переохолодження коренів.

Вологість

Необхідна висока вологість повітря, яка повинна бути приблизно 65-75 відсотків. Для збільшення вологості рослина рекомендується щодня зволожувати з самого дрібного обприскувача.

Як поливати

У стовбурі бригамии може накопичуватися багато рідини, і тому вона може пережити досить тривалі посушливі періоди. Помічено, що без поливів така рослина може обходитися до 1,5 місяців. Поливати слід помірно і тільки після того, як повністю просохне земляний ком. Так, в літній час полив виробляють приблизно 1 раз в тиждень, а в зимовий ― 1 раз у 4 тижні. Якщо рослина поливати дуже рясно, то може загнити його коренева система. Для поливу слід використовувати теплувату воду (вище температури повітря на 2-4 градуси).

Підгодівля

Рослина підгодовують у весняно-літній період 1 раз у 4 тижні. Для цього використовують добриво для кактусів, яке необхідно розчиняти у воді, призначеній для поливу.

Землесуміш

Відповідний грунт повинна пропускати воду і бути добре дренованим, так як в противному випадку на кореневій системі може з'явитися гниль. Для приготування землесуміші слід з'єднати пісок з покупної грунтом для кактусів, які треба взяти в рівних частках. Субстрат повинен бути слабокислим (від 5.0 " до 6.0) або нейтральним (від 0.6 до 0.7).

Особливості пересадки

Рекомендується пересаджувати у весняний час. Пересадку молодих екземплярів роблять 1 раз в рік, а дорослих ― 1 раз в 2 або 3 роки. Відповідні горщики повинні бути широкими і низькими. Так, добре підходять миски-бонсайницы, на дні яких є отвори для дренажу. А все, тому що дане суккулентное рослина має поверхневими корінням, які розташовані на глибині від 10 до 20 сантиметрів. Не забудьте на дні ємності зробити хороший дренажний шар з керамзиту, товщина якого повинна бути дорівнює 3-5 сантиметрам.

Способи розмноження

Розмножити можна насінням, але для цього потрібно запилювати квіточки вручну. Можна розмножити живцюванням. При цьому самі живці беруть з верхньої частини стебла, а виростають вони там при його пошкодженні. Держак залишають на 2 дні на відкритому повітрі для підсушування. Після цього його поміщають в теплицю на пісок, який повинен бути сухим і чистим. Не забувайте щодня провітрювати міні-тепличку, а також зволожувати держак теплою водою з маленького обприскувача.

Шкідники і хвороби

Найчастіше на листі поселяється павутинний кліщ. Також може оселитися білокрилка або тля.

Секрети вирощування бригамии

Для успішного вирощування цієї сукулент слід ознайомитися з кількома порадами досвідчених квітникарів.

  1. Коли на рослині утворяться бутончики, а також у період цвітіння його не можна повертати відносно джерела світла. В іншому випадку можуть впасти всі бутони. Для нормального розвитку восени і взимку бригамию рекомендується досвічувати, при цьому світловий день повинен бути близько 12 годин. Так, щоб отримати необхідну тривалість світлового дня, потрібно включати спеціальні лампи за 2 год до світанку, а також у вечірній час.
  2. Рослина з-за стресу може скинути все листя. Так, стрес може викликати зміна інтенсивності освітлення, перехід від зимового до літнього періоду, наявність великої кількості вологи, збільшення ймовірності появи шкідників, переміщення квітки з магазину в квартиру. При цьому рослина скидає листя в якості самозахисту. Однак після того як воно акліматизується, досить швидко на ньому виростають нові листочки.
  3. Якщо пошкодити верхню частину стебла, то можуть прокинутися розташовані на ній нирки, із-за чого «крона» стає більш пишною.
  4. Теплий душ, влаштовується 1 раз в 4 тижні, сприятливо впливає на рослину, але при цьому вода не повинна бути гарячою. Також можна влаштовувати «сауну» бригамии, якщо є така можливість. Для цього в душову кабіну, наповнену пором, треба помістити сукулент на 5-6 годин (світло не вимикати).

Основні види

Виділяється 2 види такого рослини: бригамия рокі (Brighamia rockii) і бригамия инсигнис (Brighamia insignis). Вони мають велику схожість у зовнішньому вигляді. Розрізняються вони стеблами, так у бригамии роки він біля основи понад здутий і поступово звужується до верхівки. Ще у бригамии инсигнис квіточки можуть мати білувато-жовтий або білий колір, а у бригамии роки ― в основному лише жовтий. Однак за цією ознакою не можливо точно визначити вид рослини, тому що на одному примірнику можуть бути білі і жовті квіточки. Як правило, до складу віночка входить 5 пелюсток, але при цьому зустрічаються квітки з 6 або 7 пелюстками, причому в обох видів. Плоди являють собою двокамерні сухі многосемянки, які в довжину можуть досягати від 1,5 до 2 см, а в ширину ― від 1 до 1,5 сантиметрів. Зрілий плід розтріскується по 2 насіннєвим борознах, після чого містяться в ньому насіння висипається. Овальні маленькі насіння в довжину досягають всього 0,1 сантиметр. Два види таких рослин розрізняються також насінням. Так, у бригамии рокі насіння гладенькі, а у бригамии инсигнис на їх поверхні розташовуються маленькі горбки, у зв'язку з чим вони шорсткі на дотик.