Рослина ірезіне (Iresine) має пряме відношення до родини амарантових. Цей рід об'єднує 80 видів різноманітних рослин. У природі їх можна зустріти в Австралії, Америці, а також на таких островах, як Антильські і Галапагоські.
Ірезіне представлено чагарниками, трав'янистими рослинами і деревами, які мають кучерявим гіллям. Супротивно розташовані листочки є округлими або еліптичними, рідше ― ланцетно-розширеними. На рівній краю аркуша знаходяться дрібні зубчики. Головчасте суцвіття, зовні схоже з колосом.
Особливою популярністю у квіткарів користуються такі види, як ірезіне ліндена і ірезіне гербста. Ці види цінуються своїми декоративно листочками, які мають ефектним забарвленням. Найчастіше такі рослину використовують під час посадки заробіток, а також їх висаджують на газонах повдоль бордюрів.
Зміст
Догляд за ірезіне в домашніх умовах
Освітленість
Не рекомендується розміщувати лише на вікні північної орієнтації, на інших можна. Такий квітка досить світлолюбний і воліє яскраве освітлення. Але при цьому слід врахувати, що якщо він розташований на вікні південної орієнтації, то в полудень потрібно робити освітлення розсіяним, а на поверхні листочків можуть з'явитися опіки. До прямих сонячних променів ірезіне привчають поступово. Якщо рослина розміщено під флуоресцентними лампами, то світловий день повинен мати тривалість близько 14 годин.
Температурний режим
У цієї рослини немає особливого температурного режиму. Влітку рослину цілком нормально росте і розвивається при температурі від 15 до 25 градусів, а взимку ― від 15 до 20 градусів. Слідкуйте, щоб у зимовий час температура в кімнаті не була менше 12 градусів, так як в противному випадку на квітці з'являється гниль, опадає листя і в кінці кінців він гине. Якщо ж в літній час буде надто жарко, то листочки втрачають тургор.
Як поливати
Для поливу такого рослини використовують м'які, добре відстояну (не менше 24 годин) воду. Якщо водопровідна вода надто жорстка, то її рекомендується замінити на дощову. Навесні, влітку і восени полив проводять відразу після того, як просохне верхній шар субстрату. У зимовий час полив необхідно скоротити, проте пам'ятайте, що допускати повного пересихання грунту в горщику не можна. Ірезіне негативно реагує як на перелив, так і на пересушування субстрату. У тому випадку, якщо в зимовий час температура в кімнаті тримається менше 16 градусів, то полив квітки повинен бути бідним.
Вологість
Цілком нормально почуває себе при низькій вологості повітря міських квартир. Однак зволоження листя з обприскувача буде не зайвим.
Добриво
Підживлення слід проводити у весняно-літній період 1 раз в 7 днів. Для цього використовують органічні або мінеральні добрива. У зимовий час підживлення проводять рідше 1 разу в 4 тижні, при цьому дозу добрива зменшують у 2 рази (в порівнянні з літньою).
Обрізка
Проводяться щорічна прищіпка для збільшення пишноти кущика. Треба проводити прищіпку безпосередньо верхівкових пагонів. Більш серйозну обрізання рекомендується робити в останній зимовий місяць, так як це добре стимулює весняний зростання квітки.
Особливості пересадки
Якщо ростити ірезіне як однорічник, то можна обійтися без пересадки. При вирощуванні його в якості многолетника пересадки слід проводити 1 раз в 2 або 3 роки. Відповідний грунт повинна бути слабо-кислою. Для того щоб приготувати землесуміш, треба з'єднати торф'яну, дернову і листяну землю, а також пісок і торф, які слід взяти в пропорції 2:4:4:1:1. На дні ємності не забудьте зробити хороший дренажний шар, для чого відмінно підійдуть биті цеглини або керамзит.
Способи розмноження
Зрізи живців з материнських рослин рекомендується проводити з кінця зимового і до середини весняного періоду. Далі виробляють їх висадку в пісок. Температуру слід підтримувати на рівні від 17 до 20 градусів, у такому разі повне вкорінення відбудеться через 7-10 днів. Вкорінені живці слід розсадити по окремим горщикам, які треба наповнити почвосмесью, що складається з дернової, листової і перегній землі, а також піску, взяті в співвідношенні 2:2:2:1. Молодим растеньицам необхідна температура від 19 до 21 градуса. Живці рекомендується брати від молоденьких рослин, ще не втратили свої декоративні ознаки.
Шкідники і хвороби
На рослині можуть оселитися попелиці, білокрилки і павутинні кліщі.
Хворіє рослина, як правило, з-за неправильного догляду:
- Рослина скидає листя ― якщо це відбувається у молодих екземплярів, то значить, що їм не вистачає світла або було несвоєчасно проведена обрізка. Опадання листків у дорослої рослини цілком нормальний процес.
- Стебла стають витягнутими ― убоге висвітлення.
- Опадання листя ― якщо це відбувається влітку, то що рослині не вистачає води, або в грунті стався застій рідини.
Відео огляд
Основні види
Ірезіне Ліндена (Iresine lindenii)
Таке трав'яниста багаторічна рослина в природі зустрічається у вологих лісах тропічної частини Еквадору. Стебло забарвлений в темний червоний колір і має висота трохи більше 50 сантиметрів. На поверхні темно-червоних листових пластин знаходиться безліч тоненьких жилок, що володіють насиченим малиновим забарвленням. Довжина таких ланцетно-овальних листочків досягає 6 сантиметрів. Якщо провести обрізку рослини, то воно починає досить сильно галузиться, при цьому молоденькі пагони листочки виростають порівняно швидко.
Ірезіне Гербста (Iresine herbstii)
Така багаторічна трав'яниста рослина в природних умовах зустрічається в дощових лісах тропічної Бразилії. Стебла мають червоним забарвленням і можуть досягати у висоту близько 40 сантиметрів. Округлі листові пластини у верхній частині мають серцеподібною формою. Пофарбовані листочки в темно-фіолетовий колір, а на їх поверхні розташовуються насичено-червоні жилки. Сорт «aureoreticulata» відрізняється червоними пагонами і черешками листків. На зелених листових пластинках розташовуються червоні або золотисті жилки. Сорт «wallisi» являє собою компактне досить гілляста рослина з невеликими листочками металево-червоного забарвлення.