Монантес

Сукулент монантес (Monanthes) є многолетником і має пряме відношення до сімейства товстолисті (Crassulaceae). Він родом з Канарських островів. Назва монантес утворено від 2-х слів грецької мови: «mono» — «один», «anthus» — «квітка».

Монантес представлений компактними кущами або трав'янистими рослинами, є багаторічниками. Коротенькі пагони можуть бути сланкими або прямостоячими, а на їх верхівках знаходяться листові розетки. Можуть створювати подушкоподібні, досить щільні куртини.

М'ясисті, соковиті листочки розташовані супротивно, але частіше ― чергово. Вони мають булавовидной або яйцевидної форми. Суцвіття мають форму кисті або парасольки. Невеликі суцвіття складаються з 6-8-членних квіточок, які пофарбовані в коричнево-зелений, світло-зелений або світло-рожевий колір. У квіток є досить довгі квітконіжки.

Догляд за монантесом в домашніх умовах

Освітленість

Нормально росте і розвивається тільки при хорошому освітленні. Краще всього віддати перевагу для розміщення південні вікна. Якщо світла буде мало, то листові розетки втрачають свою щільність, а разом з нею і ефектний зовнішній вигляд. У зимовий час монантес так само має потребу в гарному освітленні.

Температурний режим

Навесні і влітку цілком комфортно себе почуває при кімнатній температурі. При цьому в літній час цілком нормально переносить спеку. В зимовий час його рекомендується переставити в добре освітлене, прохолодне (від 10 до 12 градусів) місце. Якщо ж зимівля буде теплою, то це призведе до масового пожовтіння і відмирання листків.

Вологість

Нормально себе почуває при невисокій вологості повітря. Додатково підвищувати її не потрібно.

Як поливати

Навесні і влітку полив повинен бути помірним. Поливати слід тільки після того, як субстрат в горщику висохне до самого дна. З настанням осіннього часу полив зменшують. В зимовий період він повинен бути бідним, але допускати засихання листочків не можна.

Підгодівля

Монантес удобрюють дуже рідко, а точніше, 1 або 2 рази в рік. Для цього використовують добриво для кактусів.

Особливості пересадки

Пересадку проводять тільки у разі необхідності, наприклад, коли ємність стає мала для поширеного рослини. Відповідний грунт повинна бути пухкої й легкою, а також містити велику кількість грубозернистого піску. Для приготування землесуміші з'єднайте листову землю, пісок і невеликі шматки деревного вугілля. Вибирати слід низьку і широку ємність для посадки. На дні горщика не забудьте зробити хороший дренажний шар.

Способи розмноження

Можна розмножити живцюванням, відводками або діленням розрослися кущиків. При цьому розділити кущик можна в будь-який час.

Відріжте на держак верхню частину пагона з листовою розеткою. Держак підсушують протягом декількох годин на відкритому повітрі. Для укорінення використовують горщики, заповнені трохи влажноватым торфом, поверх якого слід помістити шар чистого піску. Для вкорінення живці прибирають у світле і тепле місце. Після вкорінення їх розсаджують по кілька штук в 1 і невелику плоску ємність.

Відводки рекомендується вкорінювати в весняний час, коли настає період інтенсивного росту рослини. Відокремлювати відводки рекомендується тільки у рослини з великою кількістю розеток, які звисають із ємності. У невеликі ємності насипають грунтосуміш і розставляють їх поблизу материнського куща. Листові розетки треба помістити на поверхню ґрунту даної ємності і зафіксувати їх дротиком. Коли розетки укорінятимуться, їх обережно відокремлюють від материнського куща.

Розрісся примірник потрібно витягнути з ємності і обережно розділити земляний ком на кілька частин. Деленко розсаджують по окремим горщикам і прибирають в добре освітлене місце.

Захворювання і шкідники

Відрізняється стійкістю до захворювань.

На рослині може оселитися борошнистий червець. При цьому в листових пазухах і на пагонах утворюються білуваті липкі ватообразные грудочки, а сам кущик перестає рости. Також може оселитися і павутинний кліщ. При цьому на пагонах утворюється тоненька павутинка, а листові пластини стають жовтими.

Можливі труднощі

  1. Листові пластини в'януть і зморщуються ― недостатній полив.
  2. Листочки, які в розетках знаходяться знизу, стають жовтими і відмирають ― перелив.
  3. На поверхні листя є сухі плями бурого забарвлення ― опіки, залишені прямими променями сонця.
  4. Листочки стають бляклими, а стебла ― витягнутими, розетки втрачають ефектний зовнішній вигляд ― убоге висвітлення.

Основні види

Монантес багатолистний (Monanthes polyphylla)

Таке трав'яниста рослина є многолетником. Воно здатне утворювати досить щільні куртини подушковидной форми. На вершинах гілок знаходяться густі листові розетки конічної або яйцевидної форми, діаметр яких варіюється від 1 до 1,5 сантиметрів. М'ясисті, соковиті клиноподібної форми листочки розміщуються дуже щільно (їх розташування схоже з черепицею). У довжину листя досягає 0,6–0,8 міліметрів, а в ширину ―0,2–0,25 міліметрів. На кінчику листкової пластини і по краях розташовані сосочки. Довжина квітконосу 8 сантиметрів і він виростає з центральної частини листової розетки. Суцвіття у формі кисті несе від 4 до 8 квіточок. 6-8-членні квіточки мають діаметр 1 сантиметр, а пофарбовані вони в коричнево-зелений або блідо-зелений колір.

Монантес настінний (Monanthes muralis)

Цей компактний чагарник є многолетником. Його висота не перевищує 8 сантиметрів. Соковиті, очереднорасположенные листочки мають ланцетно-яйцеподібну форму з тупим кінцем. У довжину вони досягають 0,7 міліметрів, а в ширину ― 0,3–0,4 міліметра. Суцвіття несуть від 3 до 7 блідо-зелених квіточок.

Монантес потовщений (Monanthes subcrassicaulis)

Цей трав'янистий чагарник є многолетником. Він здатний утворювати дуже щільні килимки і дерновинки. Густі листові розетки діаметром 1 сантиметр розташовуються на верхівках стебел. Темно-зелені, глянцеві, очереднорасположенные листочки перекривають один одного і мають булавовидной або клиноподібною формою. В довжину вони можуть досягати від 0,7 до 1 сантиметра. Квітконіс досягає в довжину 3-4 сантиметрів і виростає з центральної частини листової розетки. Суцвіття несе від 1 до 5 пурпурових квіточок сантиметрового діаметра.

Монантес амидрский (Monanthes amydros)

Цей трав'янистий компактний чагарник так само є многолетником. На верхівках сильноветвящихся пагонів є листові розетки. Оберненояйцевидної форми листочки з загостреними або закругленими верхівками в довжину досягають від 0,4 до 0,7 сантиметрів, а в ширину ― від 0,2 до 0,4 сантиметрів. Верхівкові суцвіття у вигляді кистей несуть від 1 до 5 квіточок, а вони виростають з центральної частини листових розеток. Діаметр червонувато-коричневих або блідо-зелених квіточок дорівнює 1-1,5 сантиметри.