Микания

Трав'яниста багаторічна рослина микания (Mikania) має пряме відношення до сімейства складноцвітих (Compositae). Родом з Центральної і Південної Америки.

В домашніх умовах квітникарі вирощують лише один вид такого рослини ― микания трійчаста (Mikania ternata). Це трав'яниста рослина є многолетником. У молоденьких примірників пагони прямостоячі, але з віком вони стають вилягають. Його вирощують в якості ампельної рослини, для цього використовують спеціальні кошики, а також можна обвивати стебла навколо опори. Пальчасто-складні листові пластини складаються з п'яти сегментів, що мають ромбічну форму. Листочок, що знаходиться вгорі, найбільш великої, так, його довжина приблизно 5 сантиметрів. А 2 листочка, що знаходяться в середині, мають довжину 2,5–3 сантиметри, а 2 нижніх ― 1,5–2 сантиметри. Поверхня листових пластин бархатиста і є виїмки по краях, тоненькі черешки пофарбовані в коричневий колір. Лицьова поверхня листя має темно-зеленим забарвленням і є червоні прожилки, що проходять уздовж жилок, а виворітна ― пурпурова.

Догляд за миканией в домашніх умовах

Освітленість

Потребує яскравому освітленні, але при цьому воно повинно бути розсіяним. Також рослині потрібні прямі промені вечірнього або ранкового сонця. Взимку освітлення повинно залишатися таким же яскравим.

Температурний режим

Найбільш підходяща для вирощування температура ― помірна. Так, влітку вона повинна бути від 18 до 20 градусів, а в зимовий час ― приблизно 14-15 градусів. При цьому стежите, щоб в кімнаті не було холодніше 12 градусів. Потребує систематичних проветриваниях.

Вологість

Такій рослині просто необхідна підвищена вологість повітря, але при цьому варто пам'ятати, що зволожувати листя з обприскувача не можна. Краплі, що укладаються на поверхні листя після обприскування, сприяють появі цяток, що значно погіршує зовнішній вигляд квітки. Для того щоб збільшити вологість повітря і зберегти при цьому привабливість рослини, треба в широкий піддон насипати керамзиту або покласти сфагнум і влити не дуже велика кількість води. При цьому потрібно стежити за тим, щоб дно горщика не стикалося з рідиною.

Як поливати

Влітку необхідний рясний полив, при цьому треба стежити за тим, щоб грунт постійно була злегка зволожена (не мокра). Однак при цьому в ґрунті не повинно бути застою води. У зимовий час поливати треба менше. Так, полив проводять тільки після того, як добре просохне грунт в горщику. Але при цьому стежте, щоб не було повної пересушування земляної грудки.

Підгодівля

Підживлення проводять навесні і влітку 1 раз в 2 тижні. Для цього використовують збалансоване рідке добриво, так, в ньому фосфор, азот і калій міститься в однаковій кількості. Для добрива потрібно взяти розчин більш слабкої концентрації в 2 або 3 рази від тієї, що рекомендована на упаковці.

Особливості пересадки

Пересадку проводять у весняний час. Молоденькі примірники піддають даній процедурі 1 раз на рік, а дорослі ― 1 раз в 2 або 3 роки. Для приготування землесуміші потрібно з'єднати листову і дернову землю, а також пісок і торф у пропорції 2:1:1:1. Також підійде покупна універсальна грунт для декоративно-листяних рослин. Не забудьте на дні ємності зробити хороший дренажний шар.

Особливості розмноження

Розмножити можна верхівковими живцями. У весняний час виробляють зрізання верхівкового живця. Потім його піддають обробці засобом, стимулюючим зростання, а після цього для вкорінення садять в невеликі горщики. Ємність потрібно накрити склом або плівкою і поставити в тепле (близько 20 градусів) місце. Кожен день слід на деякий час знімати укриття для провітрювання. Грунт весь час повинна бути злегка зволожена.

Шкідники і хвороби

На рослині можуть оселитися трипси і червоні павутинні кліщі. А захворіти воно може борошнистою росою і білою гниллю.

Борошниста роса ― на поверхні листя утворюється білувато-сірий борошнистий наліт. Цятки поступово стають більше і буріють. Листки скручуються, а потім відмирають. Ця хвороба найчастіше з'являється в приміщеннях з високою вологістю, за температурою 18-20 градусів і з застійним повітрям. Для того щоб позбутися від цього захворювання, слід провести обробку фунгіцидом, розчином антибіотика (пеніцилін + стрептоміцин 100 од/мл). Через 5-7 діб потрібно обробити квітка ще раз.

Сіра гниль ― таке захворювання любить високу вологість і прохолоду. На поверхні заражених частин квітки утворюється пухнастий, попелясто-сірий наліт. На поверхні пагонів і листя з'являються коричневі цятки або починає буріти кромка листових пластин. Для позбавлення від такої гнилі потрібне систематичне провітрювання, яскраве освітлення і розпушування субстрату. Обробіть розчином фундазолу або топсина-М.

Червоний павутинний кліщ ― між листовими пластинами з'являється тонка павутина, а також утворюються білуваті плями на їх поверхні. Такий шкідник воліє низьку вологість повітря. Потрібна обробка системним інсектицидом (фуфанон, фітоверм, актеллик).

Трипси ― це комаха воліє сухий і дуже тепле повітря. На виворітній поверхні листової пластини трипс відкладає численні колонії, при цьому на лицьовій стороні утворюються бліді цяточки. Поступово лицьова сторона листочка набуває коричнево-сірий окрас з сріблястим відливом. В такому разі потрібна обробка одним з наступних інсектицидних засобів: децис, інта-вир, фітоверм або актеллік.

Можливі труднощі

  1. Листові платини дрібнішають, а пагони стають витягнутими ― убоге висвітлення.
  2. Стоншуються і набувають коричневий відтінок кінчики листочків ― низька вологість.
  3. Листя стає блідою і гасне ― перелив, застій рідини в грунті.