Пиарантус

Така багаторічна рослина, як пиарантус (Piaranthus) відноситься до сімейства ластовневые (Asclepiadaceae). Родом вона з пустельних областей Південно-Західної та Південної Африки.

Така рослина є суккулентом і має повзучими втечами, до складу яких входять коротенькі чотирьох - або п'ятигранні сегменти, в довжину досягають від 3 до 5 сантиметрів, а в ширину ― 1-1,5 сантиметра. Забарвлені вони в коричнево-зелений або зелений відтінок, при цьому на кожній з граней є 4 або 5 загострених зубців. Квіточки невеликого розміру знаходяться на верхівці стебел, віночок округлої форми, трубка ― плоска або дзвіночок. Зірчасті, п'ятилопатеві, пелюстки мають трикутно-загострену форму. Квіточки можуть бути пофарбовані в різні кольорові відтінки, а на поверхні є цятки.

Догляд за пиарантусом в домашніх умовах

Освітленість

Потребує яскравому, але при цьому розсіяному освітленні. В зимовий і осінній час його можна піддавати дії прямих променів сонця, а в літній час від них рослину слід притіняти, щоб не допустити утворення на листі опіків.

Температурний режим

Навесні і влітку пиарантус потребує тепла (від 22 до 26 градусів). В осінній час температуру слід знизити. У зимовий час спостерігається період спокою. В цей час сукулент потребує прохолоді від 14 до 16 градусів. Слідкуйте за тим, щоб в кімнаті, де знаходиться рослина, не було холодніше 12 градусів.

Вологість

Нормально себе почувають при низькій вологості повітря. Зволожувати з обприскувача не потрібно.

Як поливати

Навесні і влітку полив повинен бути помірним. Поливати потрібно після того, як просохне верхній шар субстрату. З настанням осіннього періоду поливати пиарантус треба менше. У зимовий час полив повинен бути бідним, однак земляний кому не повинен пересихати повністю (з-за цього починають зморщуватися пагони). Чим прохолодніше зимівля, тим рідше поливи.

Підгодівля

Підгодівлю проводять з березня по серпень 2 рази в місяць. Для цього підійде добриво для сукулентів і кактусів.

Особливості пересадки

Пересадку проводять у весняний час. Молоденькі екземпляри потрібно пересаджувати щороку, а дорослі ― 1 раз в 2 або 3 роки. Для приготування землесуміші змішайте 1 частину грубозернистого піску з 2 частинами дернової землі. Також підійде покупна грунт для сукулентів і кактусів. Відповідна ємність повинна бути низенького. На дні слід зробити хороший дренажний шар.

Способи розмноження

Розмножити можна діленням куща, живцюванням і насінням.

Зрізи живців слід проводити зі старих стебел. Їх підсушують протягом 5-7 діб при нормальній кімнатній температурі. Після цього їх потрібно посадити в субстрат, що складається з грубозернистого піску з додаванням не дуже великої кількості торф'яної крихти. Коріння селери дасть через трохи часу. Потім його пересаджують в маленький (діаметр 7-8 сантиметрів) горщик.

При вирощуванні в домашніх умовах зав'язування насіння відбувається досить легко, а зріють вони приблизно 12 місяців. Висів проводять в низеньку, маленьку ємність, наповнену піскуватого легкої грунтом. Якщо насіння свіжі, то перші сходи з'являться через 3 або 4 тижні. Після пікіровки рослинки садять в горщики, висота яких повинна бути 6 сантиметрів. Через 12 місяців пиарантусы переливають в горщики 8-10 сантиметрів

Основні види

Пиарантус рогатий (Piaranthus cornutus)

Цей сукулент є многолетником. В перерізі округлі, сланкі пагони, забарвлені в зеленувато-сизий колір, на них є ребра або тупі кути, з розташованими 3-5 горбиками. На верхній частині стебел знаходяться квіточки, які мають білим або світло-жовтим забарвленням. На їх поверхні розташовується безліч штрихів, які мають малиновий, фіолетовий або коричневий окрас, а серединка пофарбована в жовтий колір.

Пиарантус смердючий (Piaranthus foetidus)

Це багаторічний сукулент. Його блідо-зелені стебла можуть бути трохи шорсткими або гладкими, підводяться або сланкими. Їх довжина варіюється від 2 до 5 сантиметрів, а ширина дорівнює 1 сантиметру. Пагони поділені на приземкуваті коротенькі сегменти, які мають булавовидную або циліндричну форму і ребра тупі, на кожному з яких міститься від 2 до 4 маленьких зубчиків. Зірчасті, п'ятилопатеві квіточки мають бархатисту поверхню. М'ясисті пелюстки забарвлені в колір слонової кістки, а на поверхні є коричнево-червоні крапочки або поперечно-розташовані смужки. Від квіток виходить не дуже приємний запах.

Пиарантус Фрэймса (Piaranthus framesii)

Даний багаторічний сукулент має чотирьох - або п'ятигранними пагонами світло-червоного або зеленувато-блакитного кольору, які в довжину досягають від 5 до 7 сантиметрів, а в ширину ― 1-1,5 сантиметра, на ребрах є зубчики. Зірчасті, п'ятилопатеві квіточки пофарбовані в білий колір і є червонуваті цяточки.

Пиарантус округлий (Piaranthus globosus)

Цей сукулент є многолетником. Його голі пагони можуть бути піднятими або повзучими, вони мають округлу форму, а межі видно слабо. Їх довжина 2 см, а ширина ― 1 сантиметр, на кожній грані знаходиться по 2-4 дрібних зубця, пофарбовані в блідо-зелений колір, а верхівка світло-червона. У верхній частині стебла знаходиться 1 або 2 квіточки. Віночок має округлу форму. Ланцетно-яйцевидні пелюстки сильно розчепирені, а верхівки у них загострені, пофарбовані в жовтувато-зелений колір, а на поверхні є бузкові або червоні цятки.

Пиарантус блідий (Piaranthus pallidus)

Такий сукулент є многолетником. Його блідо-зелені округлі пагони є сланкими і мають згладженими горбиками. Зірчастої форми п'ятилопатеві квіточки мають бархатисту кремово-жовту поверхню, а центр пофарбований в яскраво-жовтий колір.

Пиарантус Пилланса (Piaranthus pillansii)

Цей багаторічний сукулент має блідо-зелені з червонуватим відливом пагони, які можуть бути піднятими або сланкими. У довжину вони досягають від 3 до 4 сантиметрів, а в ширину ― 1-1,5 сантиметра. Межі тупі. Зірчастої форми квіточки є пятилопастными. Діаметр округлої форми віночка дорівнює 3 сантиметри, причому він розсічений до підстави на декілька часток. Вузьколанцетні пелюстки мають трохи загнуті краї, а вони пофарбовані в блідо-зелений або блідо-жовтий колір.