Папайя

Батьківщиною такого хлібного або динного дерева, як папайя (Carica papaya) є Південна Америка. Однак це рослина не є родичем динь чи інших овочевих культур. Воно вважається окремою культурою, що приносить плоди з неповторним дынно-полуничним смаком.

Така рослина не є деревом або пальмою. А це трав'яниста багаторічна рослина, при цьому його стебло схожий з бамбуковим (він всередині порожній). Папайя є швидкозростаючим рослиною (і в природі, і в квартирі). Його стебло здатний досягти 3-5 і більше метрів всього за 1 або 2 роки. Плодоношення починається вже на другий рік. При вирощуванні в кімнатних умовах папайя потребує обрізання, яка стримає її зростання, при цьому у кущика з'являється велика кількість бічних пагонів.

Для того щоб стримати зростання рослини, для його посадки рекомендується вибирати ємність не дуже великого обсягу. Наприклад, у п'ятилітровій ємності її зростання буде близько 200 сантиметрів. При такому вирощуванні папайя так само буде плодоносити. Однак урожай не буде настільки рясним. Але якщо така рослина в теплу пору року висадити у відкритий грунт або зробити пересадку у велику ємність, то воно знову почне активно зростати.

Багато вважають, що ця рослина при вирощуванні в кімнатних умовах живе лише 5 максимум 6 років. Але це не так. Якщо за ним правильно доглядати і створити необхідні сприятливі умови, то воно зможе дожити до 20 років і навіть більше.

Догляд за папайя в домашніх умовах

Температурний режим

Батьківщина папайї ―тропічні області Південної Африки. Однак за допомогою людини вона поширилася практично по всіх континентах. Важливо пам'ятати, що таке трав'яниста рослина вкрай негативно реагує на зниження температури менше 0 градусів. Якщо ж температура протягом всього року не опускається менше цього значення, папайя чудово розвивається і дуже швидко зростає, при цьому дає неймовірно рясний урожай. Великі плоди в довжину досягають 40 сантиметрів.

Однак вирощуючи це рослина в кімнатних умовах або в оранжереї, неможливо домогтися такого рясного плодоношення. І смакові якості плодів будуть дещо відрізнятися. Так, кімнатна папайя здатна порадувати свого власника 2 або 3 плодами, довжина яких буде варіюватися від 20 до 25 сантиметрів.

На низьку температуру повітря папайя реагує вкрай негативно. Так, всього за мінус 1 градус у неї гинуть коріння та стебло з листям. Так, взимку при вирощуванні в кімнатних умовах або в оранжереї фахівці рекомендують підтримувати температуру не менше 14-16 градусів. Проте краще всього рослина себе почуває при 25-28 градусів. Але варто врахувати, що папайя також може загинути від сильної спеки (більше 30 градусів).

Як поливати

У цієї рослини коріння знаходяться близько до поверхні грунту, в зв'язку з цим в теплу пору року йому потрібен рясний полив. З настанням жовтня або листопада полив необхідно значно зменшити, так як в прохолоді робота кореневої системи погіршується, із-за чого може статися застій рідини в субстраті, що спричинить розвиток кореневої гнилі. Є фахівці, які вважають, що папайя ― суккулентное рослина. Справа в тому, що при зниженні температури повітря вона може спокійно перенести не дуже тривалу пересушування земляної грудки. Однак затоку в цей час для неї згубне.

Трапляється, що опинившись в прохолодних умовах, папайя скидає всі свої листочки. У цьому випадку полив і підгодівлю слід повністю припинити і дати їй відпочити.

Провітрювання

Рослина потребує регулярних проветриваниях, але в зимовий час це потрібно робити дуже обережно, так як холодне повітря може його погубити. При зіткненні листочків з холодними повітряними потоками на них утворюється опік. У такому разі вони дуже швидко в'януть або втрачають тургор. У зв'язку з цим дана рослина може перебувати в теплі або прохолоді, але на нього ні в якому разі не повинні потрапляти холодні повітряні потоки.

Підгодівля

Так як ця культура відрізняється дуже швидким зростанням, її просто необхідно часто підгодовувати і робити це потрібно навесні і влітку. При цьому вносити добрива в ґрунт в осінньо-зимовий період, суворо забороняється. Так, підгодовувати рослина починають з березня і роблять це 2 рази в місяць. Для підгодівлі можна взяти будь-комплексне добриво. При цьому підійдуть як сухі, так і рідкі добрива. Рекомендується підгодовувати папайю по листу (позакореневим способом).

Особливості цвітіння

Така рослина є дводомних. Однак завдяки селекціонерам на світ з'явилися двостатеві сорту. Так, на даних рослинах в один і той же час виростають і чоловічі і жіночі квіточки, і їх називають самоплідні. У разі, коли кімнатна папайя квітне, але не плодоносить, це може означати, що перед вами або жіночий, чи чоловічий примірник. На даний момент великою популярністю користуються самоплідні сорти, які можна вільно купити в спеціалізованому магазині. Від раздельнополого примірника, що росте в кімнатних умовах або в оранжереї, досить важко досягти плодоношення. Для цього знадобляться 2 рослини: жіноче і чоловіче. Також потрібно буде, щоб цвітіння у них почалося в один і той же час, тільки тоді можна буде провести запилення.

Плодоносить папайя влітку і восени. Слід пам'ятати, що недозрілими плодами можна сильно отруїтися, тому що в них знаходиться молочний сік. У процесі дозрівання плоду молочний сік втрачає свої отруйні властивості і стає водянистим.

Способи розмноження

Розмножити можна насінням, зібраним із стиглих плодів. Їх розмір схожий з величиною томатних насіння. Для того щоб ваші насіння успішно проросли, слід пам'ятати, що вони потребують досить високій температурі від 25 до 28 градусів, яку необхідно підтримувати постійно. Висів проводять у пухкий грунт, добре пропускає воду і повітря, при цьому заглиблювати їх потрібно всього на півсантиметра. Для посіву також можна взяти сфагнум.

Варто пам'ятати, що чим прохолодніше буде в кімнаті, тим довше будуть з'являтися сіянці. Якщо їх помістити в тепле місце (25-28 градусів), то перші сходи повинні з'явитися вже через 8 діб. Також варто пам'ятати, що хороша схожість насіння може зберігатися дуже довго (протягом декількох років). Для їх зберігання використовують будь-яку ємність з скла і поміщають її в прохолоду.

Також ця рослина можна розмножити живцюванням. При такому способі зберігаються всі властивості характерні для материнської рослини. Довжина держака повинна бути від 10 до 12 сантиметрів. А їх діаметр повинен бути не більше півтора сантиметрів. При цьому зріз має бути зроблений під кутом в 45 градусів. Скориставшись секатором або дуже гострим ножем потрібно видалити всі нижні листові пластини, а повинні залишитися всього 2 на самій верхівці. Потім держак залишають на 2-3 доби (краще на тиждень) для підсушування, при цьому на місці зрізу повинна з'явитися тканинна пробка, здатна не допустити, щоб всередину стебла проникли різні патогенні мікроби. Перед самою посадкою в грунт зріз слід обробити подрібненим деревним вугіллям. Також при бажанні можна використовувати засіб, що стимулює ріст коренів, і лише після цього проводити укорінення.

Висадку живця роблять на 2-3 сантиметрову глибину, потім злегка ущільнюють і поливають грунт. Для цього використовують чисту воду. Держак потрібно поставити в добре освітлене (розсіяне світло), теплу (25-28 градусів) місце, і в ньому треба підтримувати високу вологість повітря. Держак рекомендується зверху накрити скляною банкою, целофановим пакетиком або стаканчиком, зробленим з пластикової пляшки. Варто пам'ятати, що в несприятливих умовах коріння у черешка не з'являться. При цьому висадити живець можна в вермикуліт, перліт, пісок або торф, а також підійде суміш, що складається з рівних часток піску і торфу.

Висадку молоденького рослинки виробляють в не дуже великий горщик. Слід пам'ятати, що невелика рослина має маленьку кореневу систему, яка не зможе охопити весь субстрат у об'ємній посуді, внаслідок чого з-за переливу почнеться гниття. Папайя, посаджена в об'ємний горщик, може також почати нарощувати вегетативну масу, при цьому цвітіння буде дуже мізерним. Під час пересаджування рослини діаметр нової ємності повинен всього на 2 або 3 сантиметри бути більше попередньої.

Шкідники і хвороби

Це рослина дуже стійка до захворювань і шкідників. При вирощуванні в кімнаті з дуже сухим повітрям на папаї можуть оселитися павутинні кліщі. У зв'язку з цим у цілях профілактика та для боротьби з такими шкідниками потрібно влаштовувати рослині душ. Обмивати все листя потрібно прохолодною або холодною водою. При сильному зараженні потрібно провести обробку біологічним комплексним препаратам відповідної дії.

Можуть з'явитися і різні грибкові хвороби. Так, при поливі рослини під час прохолодної зимівлі (менше 15 градусів) занадто холодною водою починає розвиватися коренева гниль, що призводить до загибелі всього примірника.

Кулінарні хитрості

Отримані від вирощеною своїми руками папайї, плоди, після їх дозрівання можна їсти без побоювання. Таки плоди є універсальними і підходять для їжі не тільки у свіжому вигляді. Так, не повністю дозрілі плоди часто використовують у якості овочів. Їх застосовують для гасіння і запікання. Варто пам'ятати, що тільки зрілі плоди можна використовувати в їжу в сирому вигляді. З них готують ароматні коктейлі, роблять фруктові салати або використовують як начинки для пирога. Цікавий той факт, що сік плоду дуже добре розм'якшує м'ясо, у зв'язку з цим його застосовують в якості маринаду. Їм розм'якшують навіть найжорсткіше м'ясо, так, Америки його активно використовують при приготуванні біфштексів.