Таке цибулинна рослина, як кринум (Crinum) відноситься до сімейства амарилісових (Amaryllidaceae). У природі його можна зустріти в субтропічних і тропічних областях. А воліє рости такий квітка на узбережжі моря, на річкових і озерних берегах, а також в тих місцях, які періодично затоплює. Кілька видів можна зустріти в посушливій Капській провінції ПАР.
З латинської мови «crinis» перекладається, як «волосся». Назва такого рослини пов'язана із зовнішнім виглядом листя. Дуже довга, мечовидної або лінійної форми, звисаючи, вона і справді нагадує волосся. Мають довгу шийку, великі цибулинки довжину від 60 до 90 сантиметрів, а в діаметрі ― близько 25 сантиметрів. Листя також дуже довгі і виростають до 150 сантиметрів. Молоденькі листя не має плоску форму, як у більшості інших видів амарилісових, а вони згорнуті в трубочку. Це є їх відмітною ознакою. Квітконіс несе суцвіття у формі парасольки, на якому красуються великі рожеві або білі квіти. Плід представляє собою коробочку, в якій перебувають великі та м'ясисті насіння. В їх оболонках є запас рідини, якої вистачить для проростання і появи цибулинки нового квітки, при цьому вода ззовні не потрібно.
Така рослина знайшло своє застосування в оздобленні прохолодних кімнат, холів, кінотеатрів, терас, вестибюлів, а також концертних залів. Його можна вирощувати і в просторій квартирі, а також воно буде прекрасно рости в холодному зимовому саду. Існують і такі види, які виховують в акваріумах.
Зміст
- 1 Догляд за кринумом в домашніх умовах
- 2 Основні види
- 2.1 Кринум абиссинский (Crinum abyssinicum)
- 2.2 Кринум азіатський (Crinum asiaticum)
- 2.3 Кринум великий (Crinum giganteum)
- 2.4 Кринум величний (Crinum augustum)
- 2.5 Кринум дівочий, або віргінський (Crinum virgineum, or virginicum)
- 2.6 Кринум дзвонова (Crinum campanulatum)
- 2.7 Кринум приємний (Crinum amabile)
- 2.8 Кринум червонуватий (Crinum rosea Aiton)
- 2.9 Кринум луговий (Crinum pratense)
- 2.10 Кринум луковичносемянный (Crinum bulbispermum) або Кринум капська (Crinum capense)
- 2.11 Кринум Макована (Crinum macowanii)
- 2.12 Кринум Мура (Crinum moorei)
- 2.13 Кринум Пауелла (Crinum х powellii)
- 2.14 Кринум квітконосне (Crinum pedunculatum)
- 2.15 Кринум цейлонський (Crinum zeylanicum)
- 2.16 Кринум шорсткий (Crinum scabrum)
- 2.17 Кринум широколистий (Crinum latifolium)
Догляд за кринумом в домашніх умовах
Освітленість
Потребує яскравому освітленні, притіняти не потрібно. При більш інтенсивному освітленні зростання прискорюється. По закінченню зимового періоду до яскравого освітлення квітка привчають поступово, так як можуть з'явитися опіки. Рекомендується помістити на вікно південної орієнтації, при цьому листочки не повинні торкатися до шибки, так як це може стати причиною появи опіків.
Влітку по можливості винесіть рослина на вулицю, при цьому треба захистити від сильних дощів. При вирощуванні в кімнаті в літній час потрібні часті провітрювання. Восени і взимку потрібно добре освітлення та регулярне провітрювання. При поганому освітленні листочки, що перебувають знизу, стрімко в'януть, однак молоденькі все одно зростають. Можна вирощувати при штучному освітленні, при цьому світловий день триває 16 годин.
Температурний режим
Такі рослини ділять на 2 групи:
- Південноафриканські, родом з посушливою Капській провінції (ПАР). Вирощують у холодних оранжереях. Влітку можна утримувати на свіжому повітрі, при цьому в субтропічних областях можуть залишитися на вулиці на зимівлю, але буде потрібно легке укриття. Навесні і влітку потрібна температура від 22 до 27 градусів. Взимку нормально себе почувають при 2-6 градусів.
- Родом із тропічних районів. Вирощують у теплій оранжереї. Влітку можна перенести на вулицю, але при цьому місце повинно бути захищене від поривів вітру. Навесні і влітку потребує температурі 22-27 градусів. У зимовий час спостерігається період спокою. В цей час потрібна прохолода від 16 до 18 градусів (не менше 14 градусів).
Вологість
Вологість повітря підходить будь-яка. У гігієнічних цілях потрібно регулярно протирати листочки зволоженою губкою.
Як поливати
Під час активного росту полив рясний і використовується тепла вода. Поливати треба, як тільки підсохне верхній шар грунту. Коли цвітіння закінчиться, поливати треба менше, але грунт при цьому повинна бути завжди помірно-вологим. Взимку під час періоду спокою полив повинен бути рідким, а сам квітка треба переставити в прохолодну кімнату. Не допускайте пересушування грунту, так як у цибулинок досить м'ясиста коренева система, яка виконує свою функцію незалежно від пори року.
Якщо ви хочете, щоб цвітіння настало в зимовий час, період спокою потрібно перенести на кінець і початок літнього осіннього періоду, скоротивши при цьому полив. Коли почне рости квіткова стрілка, треба відновити нормальний полив. Щоб стимулювати цвітіння, не поливайте квітка 7-14 днів.
Підгодівля
Підгодівлю проводять 2 рази в місяць. Для цього використовують рідке добриво для квітучих кімнатних рослин, при цьому дозування застосовують ту, що рекомендована на упаковці. Починають підгодовувати при появі молоденькою листя, а перестають тоді, коли зів'януть все квіточки.
Період спокою
Починається період спокою після закінчення цвітіння. Старе листя протягом цього періоду поступово в'яне, а її замінює нова. Кринум потребу в глибокому спокої, якщо ж його не буде, то цвітіння на наступний рік не настане. У весняний час іноді настає повторне цвітіння, при цьому у виду кринум Мура його досягти досить просто.
Землесуміш
Для приготування землесуміші з'єднайте листову і глинисто-дернову землю, торф, перегній, а також пісок у співвідношенні 1:2:1:1:1. Рекомендується суміш всипати невелику кількість деревного вугілля.
Особливості пересадки
Пересадку проводять перед початком періоду інтенсивного росту. Дорослі екземпляри пересаджують 1 раз у 2-4 роки. При посадці цибулина на третину повинна підніматися над поверхнею грунту. Садити потрібно у великі і глибокі ємності, так як ця рослина володіє потужною системою коренів. Акуратно видаліть стару грунт разом з пошкодженими корінцями. На дні зробіть хороший дренажний шар з керамзиту.
Способи розмноження
Розмножити можна цибулинами або насінням.
Не варто поспішати відокремлювати молоденькі цибулини, тому що завдяки їм цвітіння буде більш рясним. Цвітіння відокремленої дітки настає через 2-4 року (залежить від її розміру). Для посадки використовують ємність діаметром від 9 до 12 сантиметрів. Через 12 місяців треба пересадити в більш великі горщики, а ще через стільки ж часу ― в ємності з діаметром від 15 до 17 сантиметрів. Під час росту молодим екземплярів потрібна більш часта підживлення та поливання. У великих ємностях (19-24-28 сантиметрів) така рослина знаходиться від 3 до 4 років, при цьому у нього з'являється безліч цибулинок-діток, а рясне цвітіння спостерігається на 3-4 рік.
Шкідники і хвороби
В листових пазухах може оселитися борошнистий червець. Також шкоду кринум здатний заподіяти павутинний кліщ. При переливі в період спокою з'являється коренева гниль.
Основні види
Кринум абиссинский (Crinum abyssinicum)
З коротенькою шийкою цибулина має округло-видовженої форми, а її товщина дорівнює 7 сантиметрам. 6 листочків лінійної форми поступово звужуються до вершині. Такі листки з шорсткою кромкою в довжину можуть досягати від 30 до 45 сантиметрів, а завширшки ― 1,5 сантиметра. Довжина квітконосу 30-40 сантиметрів, при цьому він несе суцвіття у вигляді зонтика, на якому є від 4 до 6 квіток. Білі сидячі квітки мають коротенькими квітконіжками. Тоненька трубка оцвітини досягає в довжину 5 сантиметрів. Подовжені пелюстки мають ширину 2 сантиметри і довжину ― 7 сантиметрів. Батьківщиною є гори в Ефіопії.
Кринум азіатський (Crinum asiaticum)
Ширина цибулинки дорівнює 10-15 сантиметрів, а довжина її шийки може варіюватися від 15 до 35 сантиметрів. Є від 20 до 30 тоненьких цілокрайого листочків ремневидной форми, довжина яких 90-125 сантиметрів, а ширина ― від 7 до 10 сантиметрів. Суцвіття у вигляді зонтика несе від 20 до 50 неароматных квіточок, які є сидять на трехсантиметровых ніжках. Пряма трубка оцвітини довжиною 10 сантиметрів має на поверхні малюнок світло-зеленого забарвлення. Довжина лінійних білих пелюсток 5-10 сантиметрів, червонуваті тичинки розходяться в різні сторони. Цвітіння тривале-з березня по жовтень. Батьківщиною є стоячі водойми Західної Тропічної Африки.
Кринум великий (Crinum giganteum)
Має коротку шийку луковичка досить велика. Так, її ширина дорівнює 10-15 сантиметрів. На поверхні хвилястих зелених листочків виразно виступають жилки. Довжина листка становить 60-90 сантиметрів, а його ширина ― 10 сантиметрів. Довжина досить міцного квітконосу від 50 до 100 сантиметрів. Він несе зонтикоподібне суцвіття, що складається, як правило, з 4-6 квіточок, але зустрічаються і несуть по 3-12 квіток. Довжина запашних сидять квіточок 20 сантиметрів. Вигнута, витягнута, світло-зелена трубка оцвітини має довжину від 10 до 15 сантиметрів, при цьому зів у неї має форму дзвони і довжиною 7-10 сантиметрів. Ширина білих пелюсток 3 сантиметри, а довжина ― 5-7 сантиметрів, при цьому такого ж кольору тичинки кілька їх коротше. Як правило, цвітіння спостерігається влітку.
Кринум величний (Crinum augustum)
Ширина цибулинки 15 сантиметрів, а довжина її шийки ― 35 сантиметрів. Є безліч щільних листочків ремневидной форми, довжина яких від 60 до 90 сантиметрів, а ширина ― від 7 до 10 сантиметрів. Верхня частина приплюснутого квітконосу забарвлена в темно-червоний колір. Суцвіття має форму парасольки і несе, як правило, більше 20 приємно пахнуть квіточок, які сидять на коротеньких квітконіжках. Червонувата міцна трубка оцвітини трохи вигнута або пряма в довжину досягає 7-10 сантиметрів. Зовнішня поверхня прямостоячих ланцетних пелюсток має насичено-червоного забарвлення. Їх довжина 10-15 сантиметрів, а ширина ― від 1,5 до 2 сантиметрів. Розширені тичинки пофарбовані в червоний колір. Цвітіння спостерігається у весняний і літній період. Батьківщиною є скелясті гірські схили Сейшельських островів і острова Маврикій. Вирощується в теплих оранжереях.
Кринум дівочий, або віргінський (Crinum virgineum, or virginicum)
Має коричневу велику цибулину. Тоненькі ремневидной форми листочки звужуються і до вершини і до основи, на їх поверхні виразно виступають поперечні жилки. Ширина листя 7-10 сантиметрів, а їх довжина ― від 60 до 90 сантиметрів. Квітконіс несе суцвіття у вигляді зонтика, що складається з 6 квіточок, які бувають сидячими або мають коротенькі квітконіжки. Довжина зігнутої світло-зеленої трубки оцвітини від 7 до 10 сантиметрів. При цьому білі пелюстки мають таку ж довжину. Як правило, цвітіння спостерігається в осінній час. Родом з Південної Бразилії. Вирощують в теплих оранжереях.
Кринум дзвонова (Crinum campanulatum)
Невелика луковичка має овальну форму. Жолобчасті, лінійні листочки з гострою кромкою у довжину досягають 90-120 сантиметрів. Вузенький зелений квітконіс несе зонтикоподібне суцвіття, що складається з 4-8 квіточок, розташованих на коротеньких квітконіжках довжиною близько 2 сантиметрів. Витягнута, звивиста, циліндричної форми трубка оцвітини досягає в довжину 4-6 сантиметрів, а також є дзвонова зів. На її поверхні червоної знаходяться зеленуваті смужки. Пелюстки розташовуються дуже близько по відношенню один до одного. В основі вони білі з червонуватими смужками, а потім забарвлення стає рожево-зелено-червоним. Цвітіння спостерігається в літні місяці. Родом з Капській провінції ПАР, де краще рости в ставках.
Кринум приємний (Crinum amabile)
Не дуже велика луковичка має шийку довжиною від 20 до 35 сантиметрів. 25-30 цілокрайого листочків ремневидной форми мають довжину 100-150 сантиметрів, а ширину ― 7-10 сантиметрів. Суцвіття у вигляді зонтика складається 20-30 квіточок, вони сидять на квітконіжках, довжина яких дорівнює 2-3 сантиметри. Запашні насичено-червоні квітки маю білуватий або пурпурний відтінок. Довжина темно-пурпурової прямої трубки оцвітини від 8 до 10 сантиметрів. У лінійних пелюсток внутрішня частина біла, їх довжина дорівнює 10-15 сантиметрів, а ширина ― 1-1,5 сантиметра. Широкі тичинки мають фіолетовий колір. Цвітіння спостерігається в зимовий час, але найбільше у березні. Може бути і повторне цвітіння. Можна зустріти в топічних лісах, а також у гірських областях острова Суматра.
Кринум червонуватий (Crinum rosea Aiton)
Овальної форми цибулина має ширину до 10 сантиметрів. Безліч ремневидных листочків довжину від 60 до 90 сантиметрів, а в ширину ― від 5 до 8 сантиметрів. Краї виворітного боку листя небагато шорсткі. Квітконіс дуже довгий (від 60 до 90 сантиметрів). Він несе 4-6 запашних квіточок великого розміру, які можуть бути як сидячі, так і мати недовгі квітконіжки. Зовнішня частина квітки червона, а внутрішня ― біла. Прямостоячий світло-червона трубка оцвітини досягає в довжину 10-15 сантиметрів. Пелюстки ланцетної форми, зворотноспрямовані. Цвітіння спостерігається в літні місяці. Родом з тропічної Америки.
Кринум луговий (Crinum pratense)
Яйцевидної форми цибулина має коротку шийку і досягає в діаметрі від 10 до 15 сантиметрів. Як правило, налічується 6-8 лінійної форми листочків, які в довжину досягають 45-65 сантиметрів. Довжина квітконосу 30 сантиметрів, а його ширина ― 1,5 см. Зонтикоподібне суцвіття несе від 6 до 12 білих сидячих або на коротеньких квітконіжках квіточок, які в довжину досягають 7-10 сантиметрів. Ширина ланцетних пелюсток 1,5 сантиметри, а довжина у них така ж, як і у трубки. Червоні тичинки мають розширену форму. Цвітіння спостерігається в літні місяці. Родом зі Східної Індії.
Кринум луковичносемянный (Crinum bulbispermum) або Кринум капська (Crinum capense)
Луковичка має форму пляшки, при цьому у неї вузенька і довга шийка. Зеленувато-сірі вузьколінійні, жолобчасті листочки в довжину досягають 60-90 сантиметрів. Вони спрямовані вгору, а кромка у них шорсткувата. Практично круглий квітконіс в довжину може досягати більше 40 сантиметрів, і він несе від 4 до 12 квіток. Великі запашні квіточки мають біле забарвлення (іноді з пурпурним відтінком). Вони розташовуються на квітконіжках, довжина яких від 3 до 5 сантиметрів. Довжина трохи зігнутої циліндричної трубки оцвітини становить від 7 до 10 сантиметрів, при цьому у них є білувата кромка воронкоподібної форми. Зовнішня поверхня 3-х зовнішніх пелюсток пофарбована в рожево-пурпуровий колір (іноді білий). Їх довжина 7-10 сантиметрів. Цвітіння спостерігається в липні та серпні. Родом з Південної Африки, де краще росте в тінистих місцях з піщаним грунтом. Ростять в холодних оранжереях.
Кринум Макована (Crinum macowanii)
Велика луковичка круглої форми в діаметрі досягає 25 см, довжина її шийки теж 25 сантиметрів. Ширина листочків 10 сантиметрів, а їх довжина ― від 60 до 90 сантиметрів. Висота квітконосу 60-90 сантиметрів. Він несе суцвіття у вигляді зонтика, що складається з 10-15 квіточок. Довжина зеленуватою зігнутої трубки оцвітини становить 8-10 сантиметрів. Рожеві пелюстки в довжину досягає від 8 до 10 сантиметрів. Цвітіння ― пізньої осені. Батьківщина ― гірські скелясті схили в Натале (ПАР). Вирощують у холодних оранжереях.
Кринум Мура (Crinum moorei)
Велика цибулина має діаметр близько 20 сантиметрів, а її шийка в довжину може досягати 45 сантиметрів. Може утворюватися безліч діток. Є від 12 до 15 хвилястих, ремневидной форми листочків, довжина яких 60-90 сантиметрів, а ширина від 6 до 10 сантиметрів. На їхній поверхні є рельєфні жилки, а краї у них блідо-білі гладенькі. Довжина потужного зеленуватого квітконосу від 45 до 60 сантиметрів. Він несе суцвіття у вигляді зонтика, що складається з 6-10 квіточок. Рожеві квітки мають восьмисантиметровой довжини квітконіжки. Довжина зігнутої трубки оцвітини становить від 7 до 12 сантиметрів, і у неї є зів воронкоподібної форми. Ширина пелюсток 4 сантиметри, а довжина від 7 до 12 сантиметрів. Світло-рожеві тичинки не такі довгі, як пелюстки. Над пелюстками виступає маточка. Цвітіння спостерігається в літній час. Користується найбільшою популярністю у квітникарів. У природі зустрічається на скелястих гірських схилах в Натале (ПАР). Вирощують у холодних оранжереях.
Кринум Пауелла (Crinum х powellii)
Даний гібрид отриманий шляхом схрещування крінума Мура і крінума луковичносемянного. Куляста луковичка має діаметр 15 сантиметрів. Довжина ремневидных листочків до 100 сантиметрів. Безлистый квітконіс метрової висоти несе суцвіття у формі парасольки, яке складається з запашних квіточок діаметром 15 сантиметрів. Забарвлення оцвітини насичено-рожевий.
Кринум квітконосне (Crinum pedunculatum)
Товщина цибулинки 10 сантиметрів, а довжина її шийки ― 15 сантиметрів. Є від 20 до 30 листочків, довжина яких дорівнює 90-120 сантиметрів. Квіточки зібрані в суцвіття, що мають форму парасольки, по 20-30 штук. Запашні білувато-зелені квітки мають квітконіжки, завдовжки 2,5–4 сантиметри. Трубка віночка довше пелюсток, є червонуваті розширені тичинки. Цвітіння спостерігається в літні місяці. Родом зі Східної Австралії. Культивується в холодних оранжереях.
Кринум цейлонський (Crinum zeylanicum)
Діаметр круглої цибулинки від 12 до 15 сантиметрів, є коротенька шийка. Є 6-12 ремневидных тоненьких листочків, які в ширину досягають 7-10 сантиметрів, а в довжину ― від 60 до 90 сантиметрів. Краю у них злегка шорсткі. Довжина потужного червонуватого квітконосу 90 сантиметрів, він несе зонтиковидне суцвіття з 10-20 квіточками, що мають коротенькі квітконіжки. Довжина пониклою зеленої або червоної трубки оцвітини варіюється від 7 до 15 сантиметрів і має зів, який розміщується горизонтально. Ширина ланцетно-подовжених пелюсток 3 сантиметри і їх верхня частина горизонтально розпростерта. Вони мають темно-пурпурового забарвлення, білувату кромку, а на зовнішній частині знаходяться смужки. Тичинки коротше маточки. Цвітіння спостерігається навесні. Родом з Тропічної Азії. Ростять в теплих оранжереях.
Кринум шорсткий (Crinum scabrum)
Діаметр круглої цибулинки 10-15 сантиметрів, шийка коротенька. Щільні, хвилясті, жолобчасті, глянцеві листочки мають ремневидну форму і зелене забарвлення. Вони мають гостру кромку, а їх довжина дорівнює 60-90 сантиметрів, а ширина ― 5 сантиметрів. Потужний квітконіс несе зонтиковидне суцвіття з 4-8 запашними квіточками, які можуть бути сидячими або мати коротенькі квітконіжки. Довжина зігнутою блідо-зеленої трубки оцвітини від 8 до 15 сантиметрів. Діаметр зіву 6-8 сантиметрів. Ширина пелюсток варіюється від 2,5 до 3,5 сантиметрів. Їх верхня частина біла, а в серединці є широка смуга яскраво-червоного кольору. Цвітіння спостерігається в травні і червні. Родом з Тропічної Африки. Вирощують в теплих оранжереях.
Кринум широколистий (Crinum latifolium)
Ширина круглої цибулинки від 15 до 20 сантиметрів, є коротенька шийка. Безліч тоненьких ремневидных листочків пофарбовані в зелений колір. Їх довжина 60-100 сантиметрів, а ширина ― 7-10 сантиметрів. Суцвіття у вигляді зонтика має 10-20 квіточок на коротеньких квітконіжках. Довжина зеленої зігнутої трубки оцвітини 7-10 сантиметрів. Зів має горизонтальне розташування і володіє рівною з трубкою довжиною. Нижня поверхня тридцатисантиметровых подовжено-ланцетних пелюсток світло-червона. Цвітіння ― в серпні і вересні. Родом зі Східної Індії. Вирощують у холодних оранжереях.