Таке декоративне рослина, як базелла (Basella) є представником сімейства базелловые (Basellaceae). У природі його можна зустріти в субтропічних і тропічних областях Африки, Індії, Америки, Мадагаскару, Новій Гвінеї і островів Тихого океану. Таку рослину ще називають «малабарський шпинат». Це тому що більше всього базелла поширена на Малабарском узбережжі півострова Індостан.
Ця рослина являє собою ліану, яка дуже любить тепло. Її серцевидні або яйцевидні, очереднорасположенные листочки мають на кінці загострення, а їх довжина варіюється від 5 до 12 сантиметрів. Володіє листя ніжним ароматом. Найбільш висока декоративність у сортів, які мають яскраве забарвлення пагонів і листя, при цьому основний колір представлений різними відтінками червоного. Так, популярністю користуються такі сорти, як: «Ракушка», «Rubra», «Select Red» та інші.
Зміст
Догляд за базеллой в домашніх умовах
Освітленість
Така рослина потребує хорошої освітленості, при цьому прямі промені сонця йому не страшні. У зимовий час необхідно забезпечити такого квітці доосвітлення, в іншому випадку його листя стане менш ефектною.
Температурний режим
У літній час рослина найкраще себе почуває при температурі від 22 до 25 градусів. В зимовий час його рекомендується переставити в більш прохолодне місце з температурою не вище 15-17 градусів.
Вологість
Нормально росте і розвивається при високій вологості повітря. Для цього листя базеллы рекомендується, як можна частіше зволожувати з обприскувача теплуватою водою.
Як поливати
Навесні і влітку полив повинен бути систематичним. При цьому грунт весь час повинна бути злегка зволожена. Однак стежте, щоб у субстраті не було застою рідини.
Підгодівля
Підгодівлю проводять з березня по вересень 1 раз у 2 або 4 тижні. Для цього використовують рідке комплексне добриво для кімнатних рослин.
Особливості пересадки
У тому випадку, якщо квітка постійно знаходиться в будинку, то його пересадку потрібно проводити 1 раз в 2 або 3 роки у весняний час. Для посадки використовують пухку грунт, насичену поживними речовинами. Так, відмінно підійде покупна універсальна грунт для кімнатних рослин. Не забудьте на дні ємності зробити хороший дренажний шар. Для цього відмінно підійде керамзит.
Способи розмноження
Розмножити можна живцюванням, насінням. Базелла бульбова також легко розмножується бульбами.
Перед висівом, який рекомендується проводити в квітні, насіння потрібно на 24 години помістити у теплувату воду. Для висівання використовують пухку грунт. Ємність слід щільно накрити прозорою плівкою або склом. Для проростання необхідна температура від 18 до 22 градусів. Полив рослинок проводять відразу після того, як підсохне верхній шар субстрату. Після того, як сіянці підростуть, виробляють їх пересадку в окремі ємності або відкритий грунт.
Для вкорінення живців використовується склянку з водою. З'являються корінці через 5-7 діб. Після цього їх висаджують в ємність або відкритий грунт.
Під час пересадки можна розмножувати діленням бульб.
Шкідники і хвороби
Досить стійке до захворювань і шкідників. Якщо правила догляду будуть порушені, то на рослині може оселитися павутинний кліщ, попелиця або білокрилка.
Основні види
Базелла біла (Basella alba)
Даний вид користується найбільшою популярністю. Ця кучерява ліана є многолетником. Її м'ясисте стебло має довжину від 9 до 10 метрів. Очереднорасположенные соковиті листочки мають слизової структурою. Вони пофарбовані в темно-зелений колір, мають форму серця, а на кінчику є загострення. У довжину листя досягає 5-12 сантиметрів і мають неяскраво виражений аромат. Одностатеві білі квіточки знаходяться в листових пазухах розгалужених суцвіть. Кінчики їх зрощених пелюсток мають малиновий колір. Плід представляє собою круглу м'ясисту соковиту ягідку чорно-пурпурного забарвлення, діаметр якої дорівнює 5 міліметрів.
Базелла червона (Basella rubra)
Дуже схожа на базеллу білу. Відмінність полягає в червонуватих пагонах і листових пластинках з червоними прожилками. Забарвлення квіточок білий.
Базелла бульбова
Ця ліана є трав'янистої. Формування бульб відбувається на підземних стеблах (столонах), які зовні схожі з картопляними бульбами, але іноді вони більш витягнуті і мають жовтуватим забарвленням. В них міститься велика кількість крохмалю, але також присутня і слиз. Порівняно з картопляними, бульби базеллы мають більш низькими смаковими якостями. Пагони виткі. Сукулентні листочки мають форму серця.