Конофітум

Серед безлічі сукулентних рослин особливо виділяються ті, що зовні схожі на камінці. Їх так і називають в народі ― «живі камені». По науковому їх називають конофитумы. Родом вони з кам'янистих пустель, розташованих в південній частині Африки.

Рід конофітум відноситься до сімейства аизовых. Їх відмінною особливістю є наявність надземної частини, представленої 2-я м'ясистими зрощеними листям. Вони мають сердцеобразной формою, або схожі з горбистим кулькою, або представлені у вигляді усіченого конуса з округлими гранями. Коротенький стебло знаходиться в грунті. Забарвлення у таких листів може бути блакитним, зеленим або бурим, при цьому на їх поверхні можуть бути присутнім невеличкі плями. Це дозволяє рослині практично зливатися з численними каменями, серед яких воно воліє рости.

Цвітіння у конофитума надзвичайно гарне. Воно починається практично спільно з періодом активного росту. Квітки досить великі, мають насичений колір, а формою нагадують ромашку або воронку.

У такої рослини є чіткий життєвий цикл, пов'язаний з періодом спокою, вегетації, які приходяться якраз на той час, коли на батьківщині квітки спостерігається час дощів і засухи. У різних видів такі періоди можуть сильно відрізнятися. Однак у більшої частини вегетаційний період спостерігається взимку, а період спокою ― з початку весняних і до початку осінніх місяців або з кінця зимових і до середини літніх днів.

У такої рослини є незвичайна особливість, а саме, молоді листочки ростуть всередині старих. При цьому старі листя з часом висихають і стають все більш тонкими. І вони є своєрідним захистом молодого листя.

Догляд за конофитумом в домашніх умовах

Температурний режим, освітленість

Така рослина буде нормально рости і розвиватися в сухий і прохолодний (від 10 до 18 градусів) кімнаті, в якій при цьому повинна бути досить хороша вентиляція. Освітлення воліє розсіяне. Не допускайте перегріву конофитума. Також його потрібно захистити від прямих променів сонця, з-за яких на поверхні листочків можуть з'явитися опіки, особливо це стосується молодих екземплярів. Молоденькі рослини рекомендується поступово привчати до сонячного світла.

Землесуміш

Відповідний грунт обов'язково повинна бути рихлою. Так, для приготування землесуміші треба з'єднати річковий пісок, листовий перегній і червону глину, взяті в співвідношенні 2:2:1. Для посадки підійде і купівельна ґрунт, призначена для сукулентів і кактусів. Треба пам'ятати, що торф'яні суміші використовувати для посадки не можна.

Підгодівля

Підгодівля проводиться порівняно рідко, як правило, 1 або 2 рази на 12 місяців. Для цього підійдуть калійні добрива, що містять дуже велику кількість азоту. Беруть ½ частину від рекомендованої дози. Нещодавно пересаджені рослини не підживлюють.

Як поливати

Поливають «живі камені» через піддон, при цьому не слід допускати, щоб рідина потрапляла на поверхню листочків. Іноді проводиться обприскування. Але в цьому випадку потрібно, щоб квітка був немов окутаний туманом, а на листочках при цьому не виявилися крапельки води.

Період спокою

При вирощуванні конофитума не слід забувати про його життєвому циклі. Так, слід повністю припинити полив на час спокою. Знову починати полив потрібно після настання періоду активного росту. Так, у цей час із старого висохлого листочка повинен здатися новий. У рослини в цей період спостерігається і цвітіння. У різних видів вона триває з червня по вересень місяць.

В осінній період полив потрібно здійснювати 1 раз на 7 днів, а в зимовий ― достатньо 1 разу в 4 тижні. Злегка збільшують частоту поливів в кінці періоду активного росту (лютий–березень). В цей час починається формування нових листя всередині старих.

Листя повинні стати блідими і схилиться, і це цілком природний процес.

Особливості пересадки

Часто пересаджувати такі рослини не слід. Як правило, пересадку проводять 1 раз у 2-4 роки. Пересадку дозволяється проводити в незалежності від пори року, але все ж найкращий час для такої процедури ― кінець періоду спокою. Перед пересадкою конофітум не слід поливати. З його кореневої системи потрібно видалити всю стару грунт, а при бажанні можна її промити. Для посадки підійдуть низькі і неширокі ємності. Важливо зробити на дні хороший дренажний шар з керамзиту не менше 1,5 см у висоту. Після проведеної пересадки перший полив проводять через півмісяця, а підживлення на час слід припинити.

Ці рослини довгожителі. Так, вони можуть жити від 10 до 15 років. Однак у міру дорослішання вони ізрастаются. Їх стебло стає довшим, від чого конофитумы втрачають ефектний зовнішній вигляд.

Способи розмноження

Розмножити таку рослину можна живцюванням, а також насінням.

Щоб розмножити живцюванням, треба обережно відрізати листочок з частиною стебла і посадити для вкорінення в грунт. Перший полив проводять тільки через 3 тижні після посадки, за цей час у черешка повинні відрости корінці. Деякі досвідчені квітникарі рекомендують держак залишити на відкритому повітрі для підсушування на 1-2 доби. Потім зріз обробляють порошком гетероауксину або колоїдної сіркою.

Насіннєве розмноження більш складне. У цієї рослини перехресне запилення. Насіння маленького розміру зріють дуже довго, близько 12 місяців. Зірвані плоди з насінням всередині поміщають в прохолодне темне місце. Перед тим як приступити до посіву їх потрібно замочити на кілька годин.

Посів роблять на початку періоду активного росту в осінній період. Їх викладають на поверхню зволоженого ґрунту, а зверху присипають піском. Рекомендується ємність вкрити плівкою. До того моменту, як з'являться перші сходи, субстрат повинен бути завжди злегка влажноватым.

Проростають насіння найкраще в прохолоді, але їм потрібно забезпечити коливання добових температур. Так, в денний час повинна бути 17-20 градусів, а в нічний ― не більше 10 градусів.

Через півмісяця після появи сходів слід прибрати плівку. Рослинки поміщають в прохолодне, добре вентильоване місце. Через 12 місяців закінчується формування рослини, а перше цвітіння відбувається через 1,5–2 роки.

Шкідники і хвороби

Досить стійке до хвороб і шкідників. У рідкісних випадках може оселитися червець або павутинний кліщ. Також рослина може почати гнити з-за надмірного зволоження. Убогий полив, висока температура повітря і нестача поживних речовин, що негативно впливають на ріст і розвиток «живих каменів».