Катарантус

Ті, кому хоч раз довелося побачити кімнатний катарантус, неодмінно бажають прикрасити їм свій будинок. Справа в тому, що цей акуратний кущик, прикрашений безліччю прекрасних квіток, нікого не може залишити байдужим. Назва такого рослини в перекладі з грецького означає «ясний, чистий або бездоганний квітка».

Ця рослина досить широко поширений в кімнатній культурі. Більшість квітникарів впевнені в тому, що катарантус ― це король кімнатних квітучих чагарників. Справа в тому, що він відрізняється своєю невимогливістю у догляді, зате це рослина цвіте практично протягом усього року.

Особливості катарантуса

Квітуча рослина катарантус (Catharanthus) є представником сімейства Кутровые (Apocynaceae). Цей рід представлений вічнозеленими напівчагарниками і трав'янистими рослинами. Таку рослину можна зустріти в районах з тропічним кліматом, наприклад, на території Яви, Індокитаю, Куби, Африки, Індонезії та ін Звідки родом катарантус вчені не з'ясували досі, однак деякі фахівці вважають, що його батьківщиною є Мадагаскар, де він поширений найбільш широко. На даному острові зустрічається 7 або 8 видів катарантуса.

В природних умов така рослина, у висоту може досягати до 150 див. При цьому кімнатний катарантус, як правило, не буває вище 60 див. В кімнатній культурі його почали вирощувати з другої половини 18 століття. Протягом багатьох років фахівці думали, що ця рослина є різновидом барвінку рожевого, і в окремий рід його не виділяли. Ці рослини дуже схожі між собою, і обидва є частиною сімейства Кутровые. Проте в 1937 р. після тривалих суперечок було прийнято рішення, катарантус рожевий (Catharanthus roseus) вважати вічнозеленим полукустарниковым многолетником і виділити його в окремий рід Катарантусов.

По суті катарантус є многолетником, але в домашніх умовах його найчастіше культивують в якості однорічної рослини. У кімнатних умовах у висоту така рослина, як правило, досягає не більше 0,5–0,6 м. У верхній частині м'ясисті і прямостоячі пагони галузяться, також з часом спостерігається їх одеревіння. Коренева система у цього напівчагарника стрижнева і досить потужна. У глибину центральний корінь здатний досягати від 0,2 до 0,3 м, у нього є велика кількість бічних придаткових коренів, які володіють специфічним досить різким ароматом. Кореневих волосків у молодих корінців немає. Довжина довгастих листових пластин близько 70 мм, вони загострені і знизу і зверху.

Гола блискуча листя забарвлена в темно-зелений відтінок, а прикрашає її центральна жилка білого кольору. Квітучий кущ повністю покривають велику кількість квіток колесовидної форми. В поперечнику квітки правильної форми можуть сягати від 30 до 50 мм. Вони складаються з 5 пелюсток і плоского віночка, причому його зів покривають щитовидні волоски. В серединці у кожної квітки є вічко, який пофарбований в насичений контрастний відтінок. На сьогоднішній день є гібриди, забарвлення квіток у яких буває помаранчевим, фіолетово-синім, білим або блідо-фіолетовим. Зовні квітки цієї рослини і флоксів дуже схожі між собою. Однак у катарантуса вони поодинокі, при цьому у флоксів квітки входять до складу суцвіть. Проте в період інтенсивного цвітіння, яке починається в травні, а закінчується в жовтні, на кущі з'являється величезна кількість поодиноких квіток, вони його покривають пишною шапкою. Цвісти рослина перестає після того, як настануть холоди. По закінченню цвітіння на кущі формуються плоди, що представляють собою серповидну двулистовку. Усередині плоду знаходиться приблизно десять насіння подовженої форми.

Лікувальні властивості

Катарантус ― це дуже ефектна рослина, але цінують його не тільки за це. Справа в тому, що він володіє цілющими властивостями. На території Індонезії і Мадагаскару такий напівчагарник застосовували лікарі і знахарі для лікування кашлю, цукрового діабету і різних пухлин. До складу зелених частин куща входить близько шістдесяти біологічно активних алкалоїдів. В даний час вченими було доведено, що в даному рослині є речовини, що сприяють зменшенню кількості цукру в крові. Також з катарантуса були виділені алкалоїди вінкристин і вінбластин, які послужили основою при виготовленні лікарських препаратів, призначених для боротьби з раком. Ці ліки використовуються в лікарнях і сьогодні.

Стебла і листя такого напівчагарника використовується в народній медицині для приготування різних відварів і настоїв, які застосовуються для лікування:

  • поліп, міом, аденом простати;
  • бронхолегеневих захворювань;
  • трофічних виразок і ран, які погано гояться;
  • захворювань ясен і зубів;
  • цукрового діабету і гіпертонії.

Якщо ви вирішили використовувати катарантус для лікування, то пам'ятайте про те, що у всіх його частинах містяться отруйні речовини. Саме тому без певного досвіду і знань готувати самостійно будь-які лікарські засоби з даної рослини вкрай небажано! В іншому випадку з-за самостійно приготовленого ліки може розвинутися алергічна реакція, з'явитися серйозні побічні дії або утворитися опіки. У засобів, виготовлених з катарантуса, є протипоказання. Використовувати такі засоби рекомендується тільки з поради лікаря та під його наглядом.

Догляд за катарантуса в домашніх умовах

Для того щоб кімнатний катарантус радував вас своїм зовнішнім виглядом і рясно цвів, за ним потрібно правильно доглядати. Правила ці досить прості, але виконувати їх потрібно обов'язково. Головне, при роботі з даною рослиною пам'ятати, що у всіх його частинах міститься отрута. Тому перш ніж приступити до роботи з ним, не забудьте надіти гумові рукавички, тоді вам вдасться уникнути отруєння або розвитку алергічної реакції.

Полив і вологість повітря

Ця рослина відрізняється своєю вологолюбністю. Для того щоб цвітіння було пишним, воно повинно перебувати в умовах підвищеної вологості як повітря, так і ґрунтосуміші в горщику. Така рослина негативно реагує на сухе повітря. Тому якщо в кімнаті рівень вологості повітря менше 60 відсотків, тоді повітря навколо рослини обов'язково регулярно зволожують з пульверизатора, причому сам кущ потрібно обприскувати дуже обережно. Листя катарантуса можна зволожувати з пульверизатора, а квітки ― вкрай не рекомендується! Щоб підвищити рівень вологості повітря в кімнаті, неподалік від куща встановлюють відкритий посудину з водою, а в піддон всипають вологу гальку або керамзит.

Не забувайте поливати така рослина систематично. Ні в якому разі не допускайте того, щоб його система коренів пересохла. Якщо полив буде надмірно рідким або мізерним, то катарантус про це просигналізує листям, яка почне закручуватися. Якщо ви вчасно це помітити і польете кущ, то листя прийде в норму досить швидко. Однак при поливі слід врахувати, що вода не повинна застоюватися в субстраті, ні в піддоні. Постарайтеся вибрати такий режим поливів, щоб ґрунт у горщику весь час була трохи вологим. Зволожують субстрат в горщику тільки тоді, коли його верхній шар на глибину просохне на 20-30 мм. Якщо ви хочете вирощувати катарантус як багаторічник, восени і взимку йому забезпечують більш убогий і рідкісний полив. У тому випадку, якщо рівень вологості повітря в кімнаті весь час низький, тоді зволожуйте листя рослини з пульверизатора регулярно в будь-який час року.

Освітленість

Катарантусу необхідний розсіяне світло. Саме тому для його вирощування рекомендується вибирати вікна західної і східної орієнтації. Також кущ можна поставити і на південне вікно, але в цьому випадку його доведеться захищати від палючих променів сонця в полуденний час. Горщик з кущем можна поставити і не на підвіконня. Він нормально розвивається і росте в трохи затіненому місці і ефектно виглядає на поличці, яка висвітлена розсіяними променями сонця. Якщо в зимовий час катарантус перебуває в теплі, тоді йому так само знадобиться велика кількість розсіяного світла. Якщо ж йому буде не вистачати світла, то це вкрай негативно позначитися на його декоративності, так як його втечі почнуть активно витягуватися. Якщо сонячного світла недостатньо, тоді забезпечте рослині доосвітлення лампами денного світла.

Температурний режим

Кімнатний катарантус найкраще навесні і влітку росте при температурі від 20 до 25 градусів. При зимівлі багаторічної рослини, його прибирають в прохолодне місце, де температура повітря повинна бути близько 15 градусів. Ні в якому разі не тримайте в цей час кущ неподалік від працюючих приладів опалення. Він добре перезимує на утепленій лоджії. Але пам'ятайте про те, що катарантус не може перебувати в холоді. Якщо він тривалий час буде знаходитися при температурі нижче 10 градусів, то може загинути. Якщо ж ви вирішили викинути кущ в осінній час відразу після того, як він відцвіте, то тримайте його в теплому місці. В цьому випадку він буде цвісти довго і пишно.

У теплу пору року кущ можна перенести на вулицю. У весняний час після того як повітря на вулиці прогріється до 18 градусів і вище, кущ можна перенести на веранду або балкон. Для квітки вибирають таке місце, яке буде мати надійний захист від протягів, опадів і прямих сонячних променів. В серпні або вересні, як тільки почне холоднішати, рослина рекомендується перенести в будинок. Цвісти воно ще буде і в кімнатних умовах до жовтня.

Субстрат

Для вирощування такої квітки рекомендується використовувати легкий, пухкий субстрат, насичена поживними речовинами. При бажанні можна придбати грунтосуміш в спеціалізованому магазині, призначену для квітучих кімнатних рослин, наприклад, для герані. Можна зробити своїми руками, для цього з'єднайте дернову і листову грунт. Змішайте готову землесуміш з невеликою кількістю крупного річкового піску і торфу.

Підживлення

Для того щоб домогтися пишного і тривалого цвітіння, катарантус слід регулярно підгодовувати і достатньою кількістю добрива. Якщо ви культивуєте ця рослина у якості однолетника, тоді його підживлення проводять систематично 1 раз в 7 днів. Рідке добриво для кімнатних квітучих рослин треба розбавляти у воді, яка використовується для поливу. Наприклад, можна використовувати рідке добриво для кімнатних троянд. Слід дотримуватись дози, вказаної на упаковці, не допускайте перекормки катарантуса.

Якщо ви вирішили вирощувати катарантус як багаторічної рослини, тоді слід берегти його сили. Саме тому підживлення в даному випадку в період цвітіння проводять в 2 рази рідше, а точніше, 1 раз у 15 днів. При цьому дозування добрива слід зменшити наполовину. Коли закінчиться цвітіння, всі підгодівлі слід припинити, їх не проводять з жовтня до лютого.

Вибір горщика

При виборі підходящої ємності слід врахувати, що даний квітка належить до швидкозростаючим. Якщо для посадки ви виберете невеликий горщик, то коренева система куща незабаром його заповнить і їй стане дуже тісно. У зв'язку з цим вибір слід зупинити на великій ємності, в якій кущ зможе рости протягом усього року. Система коренів у такого рослини добре розвинена і в довжину може досягати 0,2–0,35 м. Це потрібно обов'язково враховувати при виборі квіткового горщика. Не забудьте на його дні зробити товстий дренажний шар (від 30 до 40 мм), для цього можна взяти гальку, керамзит або інший матеріал, придатний для цього. Після цього засипте його шаром субстрату, який рекомендується з'єднати з невеликою кількістю перегною, що збільшить його родючість.

Пересаджують катарантус кожен рік, причому для цього використовують ємність, яка має в діаметрі бути більшими старого горщика на 30-50 мм.

Обрізка

Так як ця квітка відрізняється швидким ростом, то його треба обов'язково обрізати. Якщо катарантус вирощується як многолетника, то після зимівлі у нього вкорочують на 1/3 всі витягнулися стебла. Також треба зрізати всі сухі і травмовані гілки, в цей же час проводять і формуючу обрізку. Таку процедуру проводять ранньою весною, вона допоможе омолодити кущ.

Для того щоб рослина мала охайний і пишну крону, верхівки стебел у молодого куща потрібно регулярно прищипувати. Завдяки цьому пагони перестануть витягуватися, замість цього почнеться активний ріст бічних гілок, завдяки якому крона стане пишнішим і ефектніше. В період цвітіння підтримувати декоративність даного рослину слід постійно. Для цього своєчасно прибирайте зів'ялі квіти і жовте листя, яка знаходиться в нижній частині стебел.

Пересадка катарантуса

Вирощується як многолетника напівчагарник потребує регулярних пересадках, які проводять щороку навесні (у березні). Після пересадки кущ переносять у тепле і добре освітлене місце. Проведіть огляд куща і його обрізку.

Пересаджувати кущ потрібно акуратно, використовуючи для цього метод перевалки, стежте за тим, щоб земляний ком на коренях не зруйнувався. Постарайтеся не пошкодити систему коренів. Заповнювати порожнечі в новому горщику потрібно такий же почвосмесью, що використовувалася для висадження куща в минулому році. Якщо ж ви для цього будете використовувати грунтосуміш зовсім іншу за складом, то це може привести до відсутності цвітіння. Субстрат слід використовувати трохи кислий або нейтральний. Про це не варто забувати, тому краще всього використовувати постійно одну і ту ж землесуміш, наприклад, для квітучої герані.

Може вийти так, що вам доведеться пересадити катарантус не 1, а 2 рази в рік. Якщо в період інтенсивного росту облітають квіти і спостерігається пожовтіння нижніх листових пластин, то швидше за все, коріння вже дуже тісно в горщику. Подивіться на отвори на дні ємності, якщо коріння тісно, то вони будуть виглядати з них. У цьому випадку рослина вкрай необхідно терміново пересадити, при цьому візьміть великий квітковий горщик. Щоб кущ можна було легше витягнути його перед пересадкою поливають. Якщо ємність виготовлена з пластмаси, то швидше за все, її доведеться розламати або розрізати, але будьте вкрай обережні, щоб не нашкодити системі коренів. В іншому випадку цвітіння припиниться.

Способи розмноження

При своєчасному і правильному догляді катарантус буде рясно цвісти і збереже свою декоративність надовго. Фахівці не радять, вирощувати один кущ довше 3 років. Справа в тому, що біля куща старше трьох років спостерігається переростання: стебла стають кострубатими, а квітки дрібнішають. В результаті цього кущ втрачає свою декоративність. Саме тому після того як рослина досягає трирічного віку, його замінюють на новий.

Після того як пишне цвітіння закінчиться, кущ сильно слабшає, і щоб він знову зацвіла в наступному сезоні, потрібно чимало зусиль з боку квітникаря. Саме тому найбільш часто цю рослину вирощують як однолетника. Коли кущ відцвіте, його просто викидають. Справа в тому, що набагато легше посадити держак або стебло, ніж доглядати за кущем в зимовий час. Новий кущ до весни зміцніє, підросте і буде готовий порадувати вас своїм ефектним цвітінням. Для розмноження такого рослини використовують 3 методи: насіннєвий спосіб, поділ куща і живцювання.

Вирощування з насіння

Купити насіннєвий матеріал такого рослини можна в спеціалізованому магазині. Власні насіння зі свого куща не збирають, так як вони за період вегетації не встигають визріти. Вони здатні визріти лише в природних умовах в природі. Якщо ви все-таки вирішили зібрати насіннєвий матеріал зі свого куща, тоді вам доведеться чекати досить довго. Катарантус доведеться ростити протягом осінньо-зимового періоду, забезпечивши йому при цьому максимально сприятливі умови схожі з природними: вологість і температура повітря повинні бути оптимальними і постійними, а також буде потрібно велика кількість світла. Лише на початку весни можливо насіннєвий матеріал визріє.

Висів насіння можна провести в будь-який час року. Однак пам'ятайте про те, що цвісти молодий кущ почне лише через 2-3 місяці після появи сходів. У зв'язку з цим набагато практичніше і зручніше проводити висів на початку весни. Для початку насіннєвий матеріал піддають обробці розчином марганцевого калію, а потім його обробляють епіне. Для висівання використовують невеликий контейнер, який заповнюють родючим почвосмесью, при цьому заглиблювати насіння слід не більше ніж на 10 мм. Полийте посіви, для цього їх зволожують з пульверизатора добре відстояною водою, температура якої повинна бути трохи вище кімнатної. Контейнер з посівами зверху потрібно закрити. Для посіву підійде будь-яка не дуже велика ємність, яку зверху слід закрити плівкою або склом. Посіви прибирають в тепле темне місце. Перші сіянці можна буде побачити через 7-15 днів. Після цього ємність слід перенести у світле місце. Оптимальна температура повітря ― 23-26 градусів. Не забудьте регулярно провітрювати посіви: 1 раз на добу, найкраще для цього підходить ранковий час. Після того, як сіянці здадуться, вони протягом 30 днів не ростуть, вони нарощують кореневу систему. Пікіровку за індивідуальними горщикам проводять після того, як на кущиках відросте по 3 або 4 справжніх листових пластин. Пам'ятайте про те, що зміцніли сіянці ростуть дуже швидко, тому для їх посадки використовують великий горщик. В цьому випадку не доведеться пересаджувати розрісся квітучий кущ.

Для посадки молодого рослини слід використовувати відповідну грунтосуміш. Для цього добре підходить субстрат, що складається з перегною, грубозернистого піску, торфу і дернової грунту (1:1:1:1). При покупці готової землесуміші вибирайте ту, що підходить для квітучих кімнатних рослин.

Розмноження живцями

Для початку треба провести заготівлю живців, для цього зріжте верхні частини стебел, які повинні бути зеленими. Укоренити живець можна в ґрунтосуміші небудь посудині з водою. Вода повинна бути кип'яченою або добре відстояною, при цьому в ній слід розчинити препарат, що стимулює ріст коренів. Ємність з черенком ставлять у добре освітлене і тепле місце. Воду в склянку при необхідності доливають, корінці біля черешка повинні з'явитися досить швидко. По закінченню вкорінення живці висаджують у відповідний субстрат. За молодим кущиком доглядають так само, як і дорослим.

На вкорінення живці можна висадити у зволожений ґрунт, але зверху їх потрібно обов'язково накрити прозорим ковпаком. Поливають живці тільки при необхідності, а ось їх потрібно регулярно провітрювати. Після того як живець рушить в зростання, укриття можна прибрати. Пам'ятайте про те, що під час вкорінення живця може загинути, тому заготовляють їх відразу кілька штук. Заготівлю і вкорінення живців рекомендується проводити ранньою весною після того, як буде обрізаний дорослий кущ. Однак розмножити катарантус таким способом можна і восени. Найкраще живці вкорінюються при температурі від 22 до 25 градусів.

Поділ куща

Під час пересадки дорослого розрісся куща у весняний час, його можна поділити на кілька частин. В залежності від величини системи коренів кущ можна поділити на 2-3 частини. Вийміть рослину з ємності і обережно видаліть з його кореневої системи весь субстрат. Огляньте коріння і поділіть кущ на певну кількість частин, використовуючи для цього простерилизованный дуже гострий інструмент. Місця зрізів потрібно обов'язково присипати вугільним порошком. Кожен кущик висаджують в індивідуальну ємність, дотримуючи всі правила, перераховані вище.

Зимівля

Якщо в літній час ви пересідає кімнатний катарантус у відкритий грунт, тоді варто одразу продумати те, як ви будете зберігати рослина в холодну пору року. Справа в тому, що навіть м'яку зиму ця квітка не зможе пережити. У перші дні жовтня кущ потрібно обережно витягти з землі, вкоротивши його стебла на 2/3 довжини. Поставте кущ в таку ємність, куди зможе вміститися вся його система коренів. Далі горщик потрібно до верху засипати почвосмесью, що складається з землі і піску. Після цього квітку переносять в таке приміщення, де температура тримається на рівні від 15 до 17 градусів. При цьому краще буде, якщо таке місце ви відшукайте в квартирі. Він повинен буде там стояти до настання тепла. У зимовий час поливати рослину не треба. Після того як навесні температура повітря на вулиці підвищитися до 18 градусів і вище, кущ можна буде знову висадити на вулицю.

Можливі проблеми

Якщо з катарантуса щось не так, то ви це зможете зрозуміти по його зовнішньому вигляду. Воно обов'язково просигналізує вам своїм зовнішнім виглядом у тому випадку, якщо ви за ним неправильно доглядаєте. Тому уважно стежте за станом рослини, що дозволить вам своєчасно виправити всі наявні помилки у догляді і врятувати квітку.

Захворювання

  • Буває таке, що на лицьовій поверхні листових пластин утворюються дрібні плями або горбки темного кольору. При цьому на виворітній поверхні з'являється щось зовні схоже на гнійнички. Такі симптоми свідчать про те, що ваш катарантус хворий іржею листя. Найчастіше розвитку такої хвороби сприяє підвищена вологість повітря, а також регулярне перезволоження грунту. А буває і таке, що рослину висаджують в субстрат, який заражений грибками іржі або він надмірно важкий. Для того щоб врятувати квітку, його обробляють фунгіцидними препаратами. Після обробки кущ рекомендується пересадити в свіжу грунтосуміш.
  • Трапляється і таке, що листя стає млявим, жовтіє і облітає. Це може відбутися в тому випадку, якщо кущ стоїть на вікні, і при цьому його не захищають від палючих променів сонця. У цьому випадку рослина треба перенести вглиб кімнати або замість цього йому можна забезпечити захист від сонця у вигляді легкої фіранки або жалюзі.
  • Якщо в кімнаті надмірно сухе повітря, тоді верхівки листових пластин почнуть жовтіти. Особливо часто така проблема з'являється в зимовий час, так як повітря в цей період пересушується працюють приладами опалення. В цьому випадку візьміть високий піддон і наповніть його мокрим керамзитом, також переставте квітка подалі від приладів опалення. А ще біля нього можна поставити відкритий посудину, наповнену водою. Якщо кущ вже відцвів, то його листя можна зволожувати з пульверизатора, використовуючи для цього добре відстояну воду, температура якої повинна бути близька до кімнатної. В результаті цих дій рівень вологості повітря збільшитися, і рослина прийде в норму.
  • Нерідко буває і таке, що нижні листові пластини на кущі стають жовтими і облітають. Це цілком природний процес для даної рослини. Вчасно обривайте всі жовті листочки, і кущ завжди буде виглядати охайно і красиво.
  • Убоге цвітіння може бути пов'язано з тим, що в кімнаті надмірно низька температура повітря. Переставте катарантус в добре освітлене і тепле місце, і вам вдасться вирішити дану проблему.
  • Цвітіння зупиняється, а листя стає жовтим. Проведіть огляд горщика: якщо з його отворів для дренажу на дні стирчать коріння, то це означає, що куща дуже тісно в старій ємності і йому потрібна пересадка в нову, більш простору. Через трохи часу кущ прийде в норму і знову зацвіте.
  • А ось облітати бутони у катарантуса можуть з різних причин: сухе повітря, недостатній полив або недостатня кількість світла. Якщо ж полив буде надто рідкісним, то з-за нестачі вологи у куща почне опадати молода листя з верхніх частин стебел. Також це може бути пов'язано з тим, що йому холодно або темно.

Шкідники

На такому рослині найчастіше селяться щитівки, попелиці та павутинні кліщі. Потрапити на ваш квітка вони можуть перебравшись від сусідів, через відкрите вікно з вулиці або ви їх можете принести самі з квіткового магазину. У зв'язку з цим всі квіти потрібно систематично оглядати.

Якщо на кущі були виявлені шкідники, то першим ділом йому потрібно влаштувати теплий душ, що дозволить змити більшу частину особин. Після цього пензликом, змоченої в спирті, постарайтеся прибрати тих шкідників, які залишилися. Потім обробіть листя розчином мила. Якщо шкідників дуже багато, то обробіть кущ розчином інсектициду (Актеллика, Актари або Фитоверма). Обприскати кущ потрібно двічі або тричі з інтервалом в 1-1,5 тижня. Перед застосуванням засобу вивчіть інструкцію на упаковці.

Види і сорти катарантуса

Всі гібриди, а також декоративні серії сортів катарантуса створені селекціонерами при використанні катарантуса рожевого. Ці рослини відрізняються між собою забарвленням квіток і висотою куща. Нижче будуть описані ті з них, що користуються найбільшою популярністю.

Катарантус Аристократ

У висоту таке рослина досягає близько півметра. В поперечнику досить великі квітки досягають приблизно 50 мм. Вони можуть бути пофарбовані в різні колірні відтінки від темно-червоного до білосніжного. Як правило, в центрі квітки є вічко контрастного кольору. Такий катарантус культивують як в домашніх умовах, так і в саду, прикрашаючи їм бордюри доріжок і клумб.

Катарантус Пацифіка

Висота невеликого компактного куща варіюється від 25 до 30 сантиметрів, при цьому його крона в поперечнику може сягати від 15 до 20 сантиметрів. Це рослина невибаглива у догляді і воно відрізняється раннім цвітінням. Великі квітки прикрашені по центру характерним для катарантуса очком, який помітно виділяється на тлі пелюсток. У даного сорту є кілька різновидів, що розрізняються забарвленням квіток:

  • Бургунді ― забарвлені квітки в яскравий винний відтінок і мають білий вічко;
  • Вайт ― білі квітки прикрашає око червоного відтінку;
  • Епрікот ― у абрикосового відтінку квіток центр червоний;
  • Айс Пінк ― у рожевих квіток червона серединка.

У вісімдесятих роках двадцятого століття селекціонерами було створено досить велику кількість нових сортів катарантуса. На сьогоднішній день популярністю користуються наступні з них:

Сортосерия Кулер(Culer)

До її складу входять невисокі рослини, що відрізняються сильним галуженням, їх висота не перевищує 0,4 м. Великі округлі квітки в діаметрі досягають до 50 мм. В серединці у них розташоване вічко яскравого контрастного забарвлення. Дана серія включає в себе наступні сорти:

  • Грейп Кулер ― у лавандово-рожевих квіток оченята червоні;
  • Пеперминт Кулер ― білі квітки прикрашають оченята насичено-червоного кольору;
  • Ред Кулер ― квітки червоного відтінку.

Сортосерия Ферст Кісс (First Kiss, Перший поцілунок)

Висота компактних кущів варіюється від 0,3 до 0,4 м, крона у них досить ефектна, а квітки можуть бути пофарбовані в 13 різних відтінків. Дана сортосерия найбільш титулована і користується найбільшою популярністю у квітникарів. Справа в тому, що при проведенні конкурсів квітникарів країн Північної Америки представники даної сортосерии отримали престижні нагороди. Наприклад, фіолетово-синій культивар Ферст Кісс Блубери був удостоєний високих нагород у Канаді і США.

Сортосерия Каскад (Cascade)

До складу даної сортосерии входять ампельні катарантусы. Невисокі кущики досягають у висоту всього близько 15 сантиметрів. Їх довгі стебла відрізняються своєю гнучкістю, причому вони або звисають вниз, або стеляться по землі. В поперечнику великі квітки досягають близько 50 мм. Найбільшою популярністю користуються наступні сорти:

  • Катарантус ампельний Титан ― довжина звисають вниз батогів близько 0,75 м, на тлі темно-зеленою блискучою листя яскраво виділяються насичено-червоні квітки, найчастіше сорт культивують в кашпо;
  • Катарантус титан Вайт ― має сніжно-білі квітки;
  • Діп Роуз ― квітки рожеві;
  • Кора каскад Черрі ― забарвлення квіток вишневий;
  • Кора каскад Полку Дот ― кущ прикрашений квітками білого відтінку;
  • Кора каскад Меджента ― квітки забарвлені в бордово-бузковий відтінок.