Ребуцій

Рослина ребуцій (Rebutia) є частиною сімейства Кактусові. По інформації, взятої з різних джерел, цей рід об'єднує від 40 до 100 видів і навіть більше. У природних умовах ця рослина можна зустріти на території Перу, Аргентини і Болівії. Ребуцій користується великою популярністю у квітникарів, так як вона є невибагливою до умов вирощування і догляду, і має не дуже велику величину. Також ця рослина формує безліч діток і може цвісти в різних умовах.

Ребуцій є найближчим родичем айлостери, яка так само є частиною цього ж сімейства і широко культивується в кімнатних умовах. Ці рослини дуже схожі між собою. Саме тому в 2001 р рід Айлостера був включений в рід Ребуцій. Проте і на сьогоднішній день є фахівці, які проти цього злиття, у зв'язку з цим остаточне рішення ще не прийнято, так як до сих пір є деякі труднощі. Але для квітникарів це не дуже важливо, так як догляд за цими рослинами абсолютно однаковий.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Якщо для ребуцій створити оптимальні умови для росту, то починаючи з другого року життя її цвітіння триватиме цілий рік. Однак закладка квіткових бруньок відбувається в останні дні лютого.
  2. Освітленість. Рослині необхідний яскраве світло сонця круглий рік, саме тому для нього найбільше підходить підвіконня південної орієнтації.
  3. Температурний режим. Під час активного росту кущ повинен знаходитися при звичайній кімнатній температурі. У зимовий час кактус переносять у більш прохолодне місце (від 8 до 12 градусів).
  4. Полив. Зволожувати ґрунт у горщику потрібно систематично і помірно. У літній час полив проводять 1 раз у 7 днів, однак у спекотні дні зволожують землесуміш частіше. У зимовий час кущ майже не поливають, тим більше в тому випадку, якщо вам необхідно отримати дітки.
  5. Вологість повітря. Добре підходить той рівень вологості повітря, який характерний для житлових приміщень.
  6. Добриво. Мінеральне комплексне добриво для кактусів вносять в субстрат 1 раз на 30 днів у період з квітня по вересень. Перш ніж підгодовувати кактус, його обов'язково поливають чистою водою.
  7. Період спокою. Не яскраво виражений. Однак, як правило, він триває від 4 до 6 тижнів і починається відразу після закінчення цвітіння.
  8. Пересадка. Її проводять тільки при необхідності, після того як кореневої системи стане дуже тісно в горщику. Пересаджують квітка у березні.
  9. Розмноження. Найчастіше для цього використовують дітки (бічні пагони), але іноді застосовують і насіннєвий спосіб.
  10. Шкідники. Щитівки, червоні павутинні кліщі і борошнисті червці.
  11. Захворювання. Коркові нарости, а також стеблова гниль.

Особливості ребуцій

Стебла ребристі ребуцій володіють ідеальною кулястої формою, при цьому на їх поверхні є безліч голок. Як правило, висота стебла дорівнює 50-60 мм, але іноді вона може доходити до 100 мм. Низькі спірально розташовані ребра на стеблі виражені дуже слабо і розділені на горбки. На одному стеблі налічується не менше 11 ребер. З кожної ареоли може вирости близько 30 голок, які дуже тонкі, неоднорідні і зовні схожі з щетиною. Виростають як центральні голки довжиною близько 30 мм, так і радіальні ― до 5 мм. Оскільки на одному стеблі присутній дуже багато колючок, то він зовні схожий на пухнастий шар. Одиночні і досить великі глянцеві квітки лійкоподібної форми досить широко розкриті, вони можуть бути пофарбовані в оранжево-жовтий, рожево-оранжевий, червоний або помаранчевий відтінок. Як правило, квітки утворюються в нижніх ареолах бічній поверхні стебла, при цьому вони формують оперізувальний вінок. Щоб зрозуміти ребуцій перед вами або айлостера, треба звернути увагу на будову квітки: трубка у ребуцій несросшаяся і гладка, а у айлостери ―маточка на ½ частину зростається з трубкою, на поверхні якої є опушення.

Догляд за ребуцией в домашніх умовах

За кімнатної ребуцией доглядати дуже просто. Справа в тому, що це гірське рослина, і тому воно відрізняється своєю невимогливістю до догляду і до умов вирощування.

Температурний режим

Якщо ви хочете, щоб кущ регулярно і пишно цвів, то особливу увагу треба звернути на його зимівлю. В зимовий час він повинен знаходитися в прохолоді (від 8 до 12 градусів). Купуючи кактус в магазині, не забудьте запитати у продавця, яка оптимальна температура зимівлі саме у цієї рослини. Справа в тому, що останнім часом з'явилися такі сорти, які в зимовий час повинні знаходитися при температурі близько 5 градусів. Також потрібно пам'ятати про те, що для нормального росту кактусу потрібне свіже повітря, а для цього кімнату, де знаходиться рослина, потрібно регулярно провітрювати. Сперте повітря може дуже сильно нашкодити ребуцій, а ось різкі перепади між нічною і денною температурою для неї дуже корисні. Протягом періоду вегетації квітка добре росте при будь-якій температурі.

Освітленість

Ця рослина належить до світлолюбних, причому прямі промені сонця не завдають йому шкоди. У зв'язку з цим ребуцию можна поставити на південне вікно, при цьому не варто переживати, що вона знаходиться під палючими променями сонця, так як кущ не перегріється, і на ньому не з'являться опіки. Вибираючи місце для квітки, пам'ятайте про те, що навіть невелике затінення може завдати йому шкоди.

Полив

Ребуцій на відміну від багатьох інших кактусів нормально реагує на невелике і нечасте перезволоження ґрунтосуміші в горщику. Але постарайтеся, щоб це відбувалося як можна рідше. Поливати кактус треба своєчасно і достатньою кількістю води, при цьому на частоту і інтенсивність поливів впливає швидкість випаровування вологи з субстрату, а також температура повітря в кімнаті. У літній час цілком достатньо поливати кактус всього 1 раз в 7 нею. Однак у жаркі дні частоту поливів рекомендується збільшити.

Взимку частота поливів залежить від температури повітря і швидкості випаровування рідини з ґрунтосуміші. При цьому потрібно врахувати, що в зимовий час кущ знаходиться в прохолоді і волога в таких умовах субстрату випаровується більш повільно. Саме тому поливи в цей час проводять дуже рідко і використовують для цього невелику кількість води. Якщо зимівля ребуцій проходить в теплому місці або на ній ростуть дітки, які досягають в поперечнику не більше 30 мм, поливати її так само потрібно нечасто і невеликою кількістю води.

Пам'ятайте про те, щоб не піддавати кактус стресу, рясність і частоту поливів треба зменшувати або збільшувати поступово. Для поливу слід використовувати добре відстояну протягом не менше 24 год воду, яка до того ж повинна бути теплою (температура 2 градуси вище кімнатної).

Зволожувати кущ з обприскувача або влаштовувати йому душ не потрібно. Якщо ж на його поверхні накопичилася пил, тоді для її видалення використовують щітку з м'якою щетиною.

Підгодівля

Такий кактус підгодівлях не потребує взагалі. Однак якщо ви хочете, щоб цвітіння було тривалим і пишним, тоді підгодовуйте його з квітня по вересень 1 раз в 30 днів. Для цього використовують комплексне мінеральне добриво для кактусів, причому його розчин має бути неконцентрованих. Пам'ятайте про те, що перш ніж приступити до підгодівлі, рослина обов'язково поливають.

Пересадка ребуцій

Пересадку проводять на початку вегетаційного періоду, а точніше, в березні. Але проводити таку процедуру потрібно тільки при необхідності, коли кореневій системі стає дуже тісно в горщику. Ребуцій краще всього росте в готової ґрунтосуміші для кактусів і сукулентних рослин, яку можна придбати в спеціалізованому магазині. Вона легка, добре пропускає воду, заснована на піску, а також до її складу входить гравій.

Безпосередньо перед пересадкою квітка поливати не потрібно, при цьому земляний кому в горщику повинен повністю просохнути. На дні нової ємності зробіть гарний шар дренажу. Потім акуратно перевалите кущ в нову ємність з старої, а всі порожнечі засипте новим субстратом, який повинен бути сухим. Приберіть пересаджений кущ в добре освітлене і тепле місце. Перший раз полити кактус після пересадки потрібно лише через 7 днів. І ще від двох до трьох місяців будьте вкрай обережними з поливами.

Цвітіння

Як айлостери, так і ребуцій починають цвісти на 2-3 рік життя. Як правило, квітки на кущі утворюються в літній час. Розкриття квіток відбувається лише в сонячні дні, причому з настанням вечора вони закриваються. Мінімальна тривалість життя однієї квітки ― дві доби.

Якщо ви доглядаєте за рослиною правильно, а воно відмовляється цвісти, тоді причина може бути в наступному:

  • кущу не вистачає сонячного світла, адже впродовж усього року він потребує яскравому світлі;
  • неправильна зимівля, квітка в холодну пору року повинен знаходитися при температурі близько 10 градусів;
  • невідповідна землесуміш, яка повинна добре пропускати воду і повітря;
  • неправильний режим поливів: в літній час кущ потребує помірного зволоження, в осінні місяці ― в убогому, а взимку його краще зовсім не поливати.

Розмноження ребуцій

Ребуцій має безліч бічних відростків, якими можна легко розмножити. Для цього відокремте від куща дитинку і посадіть її в пухку і легку грунтосуміш, де вона повинна дати коріння. Ці дітки дуже відрізняються швидким зростанням, і досить скоро на них утворюються нові дітки.

Для розмноження цієї рослини можна використовувати і насіннєвий спосіб. Спочатку насіння на 10 хвилин занурюють в рожевий розчин марганцевого калію для дезінфекції, а потім їх залишають на відкритому повітрі для просушування. Висівають насіннєвий матеріал на самому початку весни, використовуючи для цього невисокі, але широкі плошки, які наповнюють почвосмесью, з'єднаної з піском або з кам'яними гранулами. При посіві між насінням дотримують дистанцію у 20-30 мм, у цьому разі в подальшому молоденьким кущиків не знадобиться пікіровка. Для вирощування молодих кущів ідеально підходить температура від 15 до 20 градусів, при цьому не забувайте їх своєчасно поливати і провітрювати. Коли сходи трохи підростуть і зміцніють, їх висаджують в невеликі індивідуальні горщики.

Молодим кущів протягом усього року необхідно велика кількість яскравого світла. Саме тому взимку їх рекомендується досвічувати протягом перших двох років життя.

Шкідники і хвороби ребуцій

Хвороби

На ребуцій можуть сформуватися коркові освіти. Як правило, вони з'являються з-за того, що кущ піддався впливу дуже низьких температур повітря, він був пошкоджений механічним шляхом або його занадто бідно поливали в теплу пору року.

Тоді ж іноді на рослині розвивається стеблова гниль, це відбувається в тому випадку, якщо його поливають протягом періоду спокою. Вражений гниллю кущ припиняють поливати і чекають, поки його стебло підсохне.

Також гниль може утворитися і на системі коренів рослини. Як правило, це відбувається із-за того, що в субстрат було внесено дуже багато азоту або він був внесений несвоєчасно.

Шкідники

Цей кактус досить стійкий до шкідників, проте іноді на ньому все ж можуть оселитися щитівки, червоні павутинні кліщі або борошнисті червці. Якщо на кущі були виявлені червці або щитівки, то для початку треба постаратися видалити з нього всіх особин. Для цього використовують ватяну паличку, яку зволожують в спирті. Потім рослину піддають обробці розчином Фитоверма або Актеллика. Дані хімічні засоби використовують у боротьбі з кліщами. У профілактичних цілях ребуцій рекомендований частий огляд, а також протирання пензликом, змоченої в спирті.

Види ребуцій з фото і назвами

Найбільшою популярністю у квіткарів користуються ті види і сорти ребуцій, які цвітуть яскраво і дуже пишно.

Ребуцій крихітна (Rebutia minuscula), або ребуцій мінускула

Цей мініатюрний кактус відрізняється високою декоративністю. Форма стебла у нього куляста і приплюснута, причому в поперечнику він досягає близько 50 мм. На поверхні ребер знаходяться спірально розташовані горбки, а в кожній з ареол виростають близько 30 голок білого кольору. Малинові або насичено-червоні квітки мають досить велику величину. А коли кущ відцвіте, на ньому формуються невеликі ягоди блідо-червоного відтінку.

Ребуцій стареча

У цього виду є різновид ― ребуцій стареча (Rebutia senilis). Коли-то цей кактус був виділений в окремий вид. Родом він з Північної Аргентини, його стебло у висоту досягає приблизно 80 мм, а в діаметрі ― до 70 мм. На поверхні куща утворюються сніжно-білі щетинки-колючки, в довжину досягають близько 30 мм. На початку весняного періоду на ньому з'являються квітки червоного забарвлення з центром білого відтінку, які в діаметрі досягають приблизно 30 мм.

Ребуцій Марсонера (Rebutia marsoneri)

Цей вид так само досить ефектний. У весняний час на кущі утворюються квіти насичено-жовтого забарвлення, серединка у яких більш темного відтінку. Стебла біля куща вузькі і мають форму кулі, найчастіше вони зростаються і утворюють щільний пучок, поверхня якого покрита численними білими м'якими і темними твердими голками.

Ребуцій карликова (Rebutia pygmaea)

Стебло має овальної або циліндричної форми, як правило, його висота не більше 40 мм. Всю поверхню кущика покривають численні голки. На ньому утворюється безліч діток, які мають власні корінці. Такий кактус відрізняється ефектним цвітінням. Навколо його основи розпускаються трубчасті квітки, що відрізняються своєю вишуканістю, пофарбовані вони можуть бути в блідо-рожевий або червоний відтінок.

Ребуцій альбіфлора (Rebutia albiflora) або ребуцій білоквітковий

У цього кактуса формується щільна куртина, яка складається з безлічі кульок, в діаметрі досягають близько 20 мм. Вони покриті безліччю м'яких голок схожих на ворсинки, з-за чого забарвлення стебел здається білястим. У квіток кремового окрасу кромка гострокінцевих пелюсток блідо-рожева. В поперечнику такі квітки досягають 40 мм.

Ребуцій канигуэрали (Rebutia canigueralii)

Цей кактус відрізняється дуже високою посухостійкістю. Його не дуже великий стебло має форму кулі. Його поверхню покривають дуже довгі голки, які досить жорсткі. Під час цвітіння у верхній частині стебла утворюється вінок з маленьких квіток дзвоникоподібної форми. Їх білясті пелюстки мають блідо-блакитне облямівка, а також у них є жовті тичинки, які стирчать пучком.

Ребуцій фулвизета (Rebutia fulviseta)

Стебло у цього кактуса має форму кулі, а пофарбований він темно-зелений відтінок, причому при певному освітленні може здатися, що він володіє чорним забарвленням. Поверхня стебла покрита безліччю міцних голок коричневого забарвлення. Під час цвітіння на кущі з'являються красиві не дуже великі квіти насичено-червоного або морквяного відтінку.

Ребуцій Крайнца (Rebutia krainziana)

Цей вид розростається вкрай рідко і, як правило, він являє собою великий стебло, має форму кулі. Поверхня стебла покрита безліччю горбків білого кольору, з яких виростають білі коротенькі голки. Пелюстки у насичено-червоних маленьких квіток закручені. Самі квітки утворюються в одній точці стебла, а не по колу.

Ребуцій перплекса (Rebutia perplexa)

Поверхня сильноветвящегося м'ясистого стебла усипана гладкими горбиками. Голок у такого виду зовсім небагато. Квітки, як правило, рожеві, але можуть бути забарвлені і в колір фуксії, що нехарактерно для ребуцій.

Ребуцій пулвиноса (Rebutia pulvinosa)

Кулястий стебло має рельєфну поверхню, яка покрита каліброваними горбиками, з стирчать з них коротенькими дуже твердими коричневими колючками. Під час цвітіння навколо стебла формується вінок з маленьких квіток, забарвлених в насичено-оранжевий або червоний колір.

Ребуцій деминута (Rebutia deminuta)

Батьківщиною такого виду є Аргентина. Низьке стебло має кулясту форму, він покритий безліччю міцних голок коричневого відтінку. Цвітіння припадає на перші літні тижні, причому кущ в цей час прикрашають квіти насичено-червоного або оранжевого відтінку.

Ребуцій сонячна (Rebutia heliosa)

Дуже цікавий кактус. Він має дуже маленьким стеблом і великими квітками, які підносяться на довгих квітконіжках, завдяки чого вони здаються просто гігантськими.

Ребуцій золотистоцветковая (Rebutia chrysacantha)

Цей кактус відрізняється від інших квітками золотисто-оранжевого забарвлення і голками жовтуватого відтінку.

Ребуцій Файбрига (Rebutia fiebrigii)

Даний вид досить ефектний. Справа в тому, що під час цвітіння насичено-оранжеві квітки яскраво виділяються на тлі білуватих голок.

Ребуцій мишка (Rebutia muscula)

Як правило, у куща є кілька стебел, представляють собою невеликі колючі кульки, які в діаметрі досягають близько 50 мм. Їх поверхню усипана безліччю голок світлого забарвлення, завдяки чому вони зовні схожі з мишами. Квітки розпускаються лише в денний час, а в поперечнику вони можуть досягати до 50 мм. У квіток є довга трубка, а забарвлення у них помаранчевий.