Хрізалідокарпус

Така рослина, як хрізалідокарпус (Chrysalidocarpus) має пряме відношення до родини арековые (Arecaceae). Ця пальма досить поширена і в природі її можна зустріти на Мадагаскарі і на Коморських островах. Рід був так названий через світло-жовтого забарвлення плодів. З давньогрецької мови chryseus ― «золотий», karpos ― «плід». Буває, що такі пальми називає арека (застаріла назва).

Така пальма може бути як багатоствольною кустовидной, так і одноствольной. У висоту вона може досягати 9 метрів. Прямостоячі негільчаті стебла мають опушенную або гладку поверхню. Зустрічаються пагони роздуті в кільцях, також у них можуть матися бічні відростки, які всі разом собою представляють групу. Перисті листочки мають від 40 до 60 пар ланцетних листків, які розсічені на вершинах. Розташовуються листочки у верхній частині пагонів на тоненьких черенках. Бувають види, у яких виростають прикореневі листочки близько стебла і вони зливаються із загальною кроною рослини. Це рослина буває як дво так і однодомні.

Догляд за хризалидокарпусом в домашніх умовах

Освітленість

Ця рослина любить яскраве освітлення і спокійно відноситься до прямих променів сонця. Рекомендується поміщати у вікна південної орієнтації. Проте в літній час пальму треба буде притіняти від полуденних палючих променів сонця.

Температурний режим

Влітку хрізалідокарпус потребує тепла від 22 до 25 градусів. В інший час його потрібно переставити в місце з температурою від 18 до 23 градусів (але не менше 16 градусів). Протягом всього року рослина потребує регулярних проветриваниях приміщення, але при цьому пам'ятайте, що пальму треба захищати від впливу протягів.

Вологість

Потребує високої вологості повітря. У зв'язку з цим у весняно-літній період його потрібно регулярно обприскувати і досить часто. Для цього використовують добре відстояну м'яку воду кімнатної температури. Також потрібно 1 раз в 2 тижні обмивати листя рослини. В осінньо-зимовий період зволожувати пальму з обприскувача не можна.

Як поливати

Навесні і влітку полив повинен бути рясним і його проводять по мірі підсихання верхнього шару грунту. Для цього використовують добре відстояну м'яку воду. З настанням осіннього періоду починають поступово зменшувати полив, доводячи до помірного. При цьому стежте, щоб грунт у горщику не пересихала повністю. В осінньо-зимовий період перелив неприпустимий, тому що він вкрай негативно може вплинути на стан хрізалідокарпуса. В цей час полив рекомендується проводити після того, як пройдуть 2 або 3 доби після просихання верхнього шару грунту.

Підгодівля

Підживлювати рослину треба протягом усього року. У весняно-літній період підживлення проводять 1 раз в 2 тижні. Для цього використовують добрива для пальм або мінеральне добриво для декоративно-листяних рослин. У холодну пору року вносити в грунт добрива слід 1 раз у 4 тижні.

Землесуміш

Для приготування підходящої землесуміші треба з'єднати перегнійно-листову, легку глинисто-дернову і торф'яну землю, а також перепрілий гній і пісок, які слід взяти в пропорції 2:2:1:1:1. Також потрібно додати в суміш невелику кількість деревного вугілля. При бажанні можна придбати готову ґрунтову суміш для пальм.

Особливості пересадки

Вкрай негативно реагує на пересадку. У зв'язку з цим фахівці рекомендують проводити перевалку, при цьому треба замінювати дренаж і досипати свіжої землесуміші. Молоденькі рослини піддають даній процедурі 1 раз на рік, більш дорослі ― 1 раз в 3 або 4 роки. Великі екземпляри перевалювати не слід, замість цього у них слід 1 раз на рік замінювати верхній шар субстрату. Не забудьте про хороший дренаж на дні ємності.

Способи розмноження

Розмножити можна кореневими нащадками або насінням. Перед висівом у легкий торф'яної субстрат насіння слід замочити у теплуватій воді (30 градусів) на 2-4 доби. Ємність ставлять у добре освітлене, тепле (20-25 градусів) місце з високою вологістю. Перші сіянці з'являться через 3-4 місяці після посіву. Після появи першого справжнього листка рослинка треба пересадити в окремий горщик діаметром рівний 10-12 сантиметрів.

Кореневі нащадки виростають із нижніх придаткових бруньок. У підстави нащадків розвиваються власна коренева система. Такі нащадки можна легко відокремити від материнської рослини і укоренити у легкому грунті. Розмножувати такий спосіб рекомендується у весняно-літній період.

Шкідники і хвороби

Може заразитися грибний інфекцією. В результаті на листі утворюються плями, які поступово зростають. Вони мають форму овалу або кола, а пофарбовані в буро-червоний колір з блідою обведенням. Для того щоб вилікувати пальму її треба обробити фунгіцидом і на час перестати зволожувати листя.

Знизу листочків часто селяться червці. В результаті лист починає жовтіти і пошкоджується. Рекомендується протерти листя ваткою, змоченою спиртом, і обробити рослина інсектицидним препаратом.

З-за оселилися кліщів з'являються світло-жовті цятки і листочки поступово висихають. Слід провести обробку акарицидом, а також участити зволоження листя з обприскувача.

Можливі труднощі

  1. Кінчики листочків мають коричневий відтінок ― низька вологість повітря, недостатній полив, низька температура повітря, пошкодження листя в результаті дотику до її поверхні.
  2. Коричневі плями На листі ― перелив, різке зниження температури або для поливу використовується жорстка вода.
  3. Буріють кінчики листя ― низька вологість повітря, занадто холодно, недостатній полив.
  4. Листя жовтіють ― занадто інтенсивне освітлення, недостатній полив.
  5. Листя стає коричневою ― з часом відбувається потемніння і опадання нижніх листочків. Їх не можна обривати, а лише зрізати. Потемніння всій пальми і наявність ознак гниття говорить про перелив.

Основні види

Хрізалідокарпус жовтуватий (Chrysalidocarpus lutescens)

Ця рослина є кустовидным, і воно досить сильно гілкується в основі і має укорінюються бічними пагонами. Черешки листочків та молоді стовбури пофарбовані в світло-жовтий колір з темними чорними крапками невеликого розміру. Їх поверхня порівняно гладка. Дугастими листя в довжину можуть досягати 200 сантиметрів, а їх ширина буває дорівнює 80-90 сантиметрам. Кожний листок складається з 40-60 пар, не поникающих досить міцних листочків, завширшки досягають 15 міліметрів. Борозенчасте черешок може досягати в довжину 50-60 сантиметрів. Він забарвлений в жовтий колір і на його поверхні знаходиться шар з черноватых маленьких лусочок. Пазушне суцвіття є сильно розгалуженим. Ця дводомна пальма воліє рости в теплій кімнаті.

Хрізалідокарпус мадагаскарський (Chrysalidocarpus madagascariensis)

Така рослина є одноствольным і у висоту вона може досягати 9 метрів, при цьому діаметр стовбура дорівнює 20-25 сантиметрів. Гладкий стовбур трохи розширений у підстави та у нього чітко виділяються кільця. Перисті листки складаються з блискучих листочків, розташованих пучковидно і досягають в довжину 45 сантиметрів. Пазушне сильно розгалужене суцвіття має довжину від 50 до 60 сантиметрів. Пальму вирощують тільки в теплій кімнаті.