Кактус лофофора

Рід лофофора (Lophophora), який ще називають пейотль, викликає особливий інтерес серед численних представників сімейства кактусові (Cactaceae). Цей рід за різними даними об'єднує від 1 до 4 видів кактусів. У природі їх можна зустріти на невисоких гірських схилах в густих заростях чагарнику на території Мексики, а також США.

З усіх представників сімейства кактусові це рослина виділяється своїм украй незвичайним складом соку, в якому є різноманітні алкалоїди. Сік може надавати лікувальний і тонізуючий ефект на людський організм, але тільки в тому випадку, якщо його використовувати в невеликих дозах. При вживанні соку у великій кількості він здатний викликати галюцинації. У зв'язку з цим вирощування такої рослини знаходиться під забороною в великій кількості країн світу.

Це рослина ділиться на види найімовірніше за хімічним складом свого соку. Приміром, у лофофоры розкидистою найбільше виробляється пеллотина, а у лофофоры Вільямса переважає мескалін. Зовні ж види не мають практично ніяких відмінностей. Однак велика кількість фахівців поділяють цю рослину на види саме за цими ознаками. Але багато фахівців відзначають, що у кактуса одного виду можуть проявлятися ознаки зовсім іншого виду.

У кактус лофофора є стебло у формі злегка приплюснутого кулі, який досягає в діаметрі 15 сантиметрів. Цей зелено-синій м'ясистий і досить гладкий стебло має м'яку і бархатисту на дотик поверхню. Може скластися враження, що він складається з окремих опуклих сегментів, які зрослися між собою і розпливлися. Цих сегментів може бути як 5 штук, при цьому верхня частина кактуса немов поділяється на 5 рівних частин (ребер), так і дуже багато. В такому разі на стеблі рослини можна виявити безліч горбків. Серед великої кількості кактусів можна побачити екземпляри немов топорщащиеся пупырчатыми гребінцями.

У центральній частині кожного окремого сегмента знаходиться ареола, з якої виходить безліч волосків, зібраних в густий пучок і пофарбованих у солом'яний колір. У дорослого екземпляра найбільше волосків розташований безпосередньо на верхівці, так як там перебувають наростаючі молоденькі сегментні частки кактуса. У весняний час у таких місцях відбувається формування квіткових бруньок. Цвітіння спостерігається влітку. Трубчасті, напівмахрові, багатопелюсткові квіти мають не дуже великий розмір приблизно 2 сантиметри в діаметрі. Вони можуть бути пофарбовані в різні колірні відтінки від блідо-червоного до білосніжного. Коли рослина відцвіте, у нього утворюються червоно-рожеві двосантиметрові плоди, в яких знаходяться маленькі насіння чорного кольору.

Даний вид кактусів виділяється серед інших і своїм масивним ріповидно коренем, у якого є велика кількість досить товстих відростків. Діаметр цього кореня практично дорівнює діаметру самого стебла, при вимірюванні, до речі, враховуються і всі дітки. Корінь також дуже довгий, так, його довжина, як правило, більше висоти стебла.

Догляд за кактусом лофофор в домашніх умовах

Це рослина цілком успішно вирощують у кімнатних умовах. Однак щоб кактус правильно ріс і розвивався, потрібно забезпечити йому відповідні умови.

Освітленість

Лофофора потребує яскравому світлі, але при цьому він обов'язково повинен бути розсіяним. Не слід допускати попадання на поверхню кактуса прямих променів сонця, так як від цього стебло може частково змінити свій колір на червоний, а сама рослина при цьому сповільнить розвиток і зростання.

Температурний режим

Для лофофоры у літній період краще всього підходить помірна температура повітря. Може витримати і досить високу температуру (до 40 градусів). Взимку це рослина слід переставити в більш прохолодне місце, де буде не вище 10 градусів, але при цьому треба врахувати, що протягом всього зимового періоду воно так само має потребу в гарному освітленні.

Як поливати

Графік поливів залежить від температури в приміщенні, пори року, а також від стану субстрату. У літній час полив проводять через 1-2 доби після повного просихання субстрату в горщику. В кінці вересня кактус перестають поливати зовсім. Полив знову починають здійснювати лише в березні місяці. Якщо при холодній зимівлі лофофору продовжувати поливати, то на ній може з'явитися гниль.

Вологість

Прекрасно себе почуває при зниженій вологості повітря в міській квартирі. Додаткового зволоження не потрібно.

Землесуміш

Відповідний грунт повинна бути пухкої, добре пропускати воду і повітря, а також мати нейтральну кислотність. Для того щоб вибрати хорошу землесуміш, потрібно врахувати, що в її складі має бути 1 частина землі насиченою поживним речовинами і 2 частини ― різних разрыхляющих добавок. Так, для приготування підходящої землесуміші потрібно з'єднати дернову землю, цегляну крихту та перліт, які треба взяти в пропорції 1:1:2. Також досвідчені квітникарі рекомендує всипати в грунт невелику кількість кісткового борошна.

У зв'язку з тим, що кактус володіє могутнім корінням, то і горщик повинен бути відповідним, а точніше, високим. Не забудьте зробити хороший дренаж. Поверх грунту слід тонким шаром розподілити меленький гравій, при цьому їм необхідно прикрити прикореневу шийку кактуса.

Підгодівля

Підгодівлю проводять лише в період інтенсивного росту 1 раз у 4 тижні. Для цього використовують спеціальні покупні добрива, призначені для кактусів.

Як пересаджувати

Поки лофофора молода, її пересаджують 1 раз в рік у весняний час. Повзрослевшее рослину потрібно піддавати даній процедурі лише в міру необхідності і лише після того, як коренева система перестане поміщатися в горщик. Під час пересадки можна підрізати коріння, але не більше ¼ частини. Після обрізки місця зрізів рекомендується обробити деревним вугіллям і гарненько просушити. Потім кактус можна пересадити в новий горщик.

Способи розмноження

Найпростіше виростити кактус з насіння. Їх можна висівати протягом усього року. При цьому інструкцію по вирощуванню сіянців ви знайдете на упаковці з насінням.

Також можна розмножити лофофору і «дітками». Для цього їх акуратно відокремлюють від материнської рослини в осінній час. Потім «дітки» потрібно помістити на шар перліту і містити так само як дорослий кактус в зимовий час (не поливати). З настанням весни у «діток» повинні утворитися корінці. Пересадіть їх постійні горщики.

Шкідники і хвороби

Це рослина майже не хворіє, і на ньому не селяться шкідливі комахи. Часто занепокоєння квітникарям доставляє те, що лофофора немов зупиняється в рості. Однак це цілком природно, адже ця рослина медленнорастущее та приріст його стебла дорівнює всього 5-10 міліметрів за 1 рік.

Зверніть увагу! Лофофору Вільямса вирощувати на території Російської Федерації заборонено. При цьому законодавчо кримінальна відповідальність настає, якщо вирощується більше двох екземплярів рослини.

Основні види

Існує класифікація, делящая ця рослина на кілька видів:

Лофофора Вільямса (Lophophora Williamsii)

Стебло досягає у висоту 7 сантиметрів, а в діаметрі ― 12 сантиметрів. Рожево-білі квіточки. Є кілька форм, а саме: пятиреберная, оманлива, многореберная, кустящаяся і гребінчаста.

Лофофора Фріча (Lophophora Fricii)

У висоту стебло досягає 8 сантиметрів, а в діаметрі ― 12 сантиметрів. Кармінно-червоні квіточки. Є спіральні ребра в кількості 14 штук.

Лофофора розлога (Lophophora diffusa)

Зелено-жовтий стебло у висоту досягає 8 сантиметрів, а в діаметрі ― 13 сантиметрів. Білувато-жовті квіточки.

Лофофора Журдана (Lophophora Jourdaniana)

Стебло досягає у висоту 6 метрів, а в діаметрі ― 7 сантиметрів. Фіолетово-червоні квіточки. Є 14 спіралеподібних ребер.