Ферокактус

Ферокактус (Ferocactus) ― цей рід має пряме відношення до сімейства кактусові (Cactaceae). Він об'єднує більше 30 видів рослин. У природі їх можна зустріти на південному заході Північної Америки, а також у посушливих і пустельних районах Мексики.

Дані рослини залежно від виду можуть мати саму різну форму. Так, вони можуть мати кулясту або уплощенную форму, а також витягнуту в стовпчик. Стебла бувають як поодинокі, так і посипані великою кількістю дітей. У висоту вони можуть досягати кількох десятків сантиметрів, так і чотирьох метрів. Зустрічаються види здатні утворювати досить великі колонії. Вони можуть досягати в діаметрі декількох метрів і об'єднувати кілька сотень пагонів.

Найчастіше зустрічаються прямі, товсті ребра, які до того ж глибоко порізані. Ареоли досить великі опушені, однак на верхівці кактуса немає «шапочки», що складається з них. Ця рослина відрізняється своїми довгими, потужними, гачкоподібними або вигнутими колючками, які мають яскраве забарвлення і в довжину можуть досягати 13 сантиметрів. Є види, у яких колючки плоскі (ширина приблизно 10 міліметрів), у інших вони шилообразные.

Має слаборозвинені коріння. При цьому коренева система практично не росте вглиб, а тільки вшир. Найчастіше коріння заглиблені в землю всього на 3 сантиметри, однак існують види, в яких корінці йдуть у грунт на 20 сантиметрів.

Цвітуть лише дорослі кактуси, висота яких перевищує 25 сантиметрів. У зв'язку з цим першого цвітіння ферокактуса доведеться чекати досить довго.

Широко розкриті квіточки мають досить коротку трубку, яку покривають лусочки. Цвітіння відбувається влітку, при цьому розпускаються відразу кілька квіток, розташованих у верхній частини стебла.

Догляд за ферокактусом в домашніх умовах

Ця рослина досить невибаглива у догляді і непримхливе.

Освітленість

Необхідно помістити кактус в добре освітлене сонячне місце. У зв'язку з цим його рекомендується поставити на підвіконня вікна південної орієнтації. У літній час рекомендується перенести на свіже повітря (на балкон або в сад).

Якщо світла мало, то голки стають дрібніше і блідіше, при цьому якась частина облітає.

Температурний режим

Це рослина дуже любить тепло і в літній час потребує температурі від 20 до 35 градусів. В зимовий час його слід помістити в досить прохолодне місце (від 10 до 15 градусів). При цьому слід врахувати, що якщо в кімнаті буде холодніше 10 градусів, то це може стати причиною обмороження рослини, а також його загибелі.

Ферокактус потребує свіжому повітрі і тому треба регулярно провітрювати кімнату, але при цьому робити це потрібно з особливою обережністю, тому що він вкрай негативно реагує на протяги.

Як поливати

Полив повинен бути рідким. Так, його виробляють лише після повного просихання субстрату в горщику. Поливають рослину водою кімнатної температури, яка повинна добре відстоятися.

З листопада по березень рослину можна не поливати зовсім, але це тільки в тому випадку, якщо в кімнаті досить прохолодно. Якщо ж кактус зимує в теплі, то полив потрібно проводити за тією ж схемою, що і влітку.

Вологість

Добре росте при низькій вологості повітря, що найчастіше присутня в міських квартирах. Зволожувати його при цьому не потрібно, але можна проводити регулярні теплі душі, щоб видалити скупчилися забруднення. Для більшої ефективності очищення можна використовувати маленьку малярську кисть або м'яку зубну щітку.

Землесуміш

В диких умовах кактус даного виду воліє рости на кам'янистому або вапняному грунті. У кімнатних умовах для нормального росту і розвитку знадобиться схожа земля, яка повинна бути пористою дренованим і досить кислою (рН 7 або 8). Для створення землесуміші в домашніх умовах знадобиться з'єднати дернову і листову землю, дрібний гравій (можна замінити цегляної крихтою) і крупнозернистий пісок, які слід взяти в рівних частках. Щоб уникнути утворення гнилі на кореневій системі, в землю рекомендується всипати не дуже велика кількість деревного вугілля.

Можна використовувати покупну землесуміш, призначену для кактусів, але в неї потрібно обов'язково додати меленький гравій або грубозернистий пісок.

Не забудьте зробити хороший дренаж, що зможе запобігти застою рідини в землі.

Добрива

Ферокактус в природі росте на бідних грунтах, у зв'язку з цим під час підгодівлі слід бути дуже акуратними. Так, їх проводять всього 1 раз у 4 тижні. Для цього використовують рідке добриво, призначене для сукулентів або кактусів, при цьому беруть ½ частину від тієї дози, яка рекомендована на упаковці.

Способи розмноження

Цілком легко можна виростити з насіння. Ті ж кактуси, які є «сімейними», можна розмножити дітками.

Особливості пересадки

Так як ця рослина є медленнорастущим і у нього слабко розвинені коріння, його слід пересаджувати, як можна рідше. Дана процедура доставляє ферокактусу безліч незручностей, так як йому треба буде адаптуватися до нових умов і приживатися. А ще процедура пересадки ускладнюється довгими колючками рослини. У тому випадку, якщо сам кактус переносити за допомогою товстих рукавичок і газетки (обмотаною навколо стебла), колючки можуть легко зламатися, що негативно позначитися на його зовнішньому вигляді.

Шкідники і хвороби

На рослині може оселитися павутинний кліщ, попелиця або борошнистий червець. Після того як шкідливі комахи будуть виявлені на ферокактус, його потрібно піддати теплого душу, при цьому промивати рослина треба з особливою ретельністю. Не забудьте про те, що ґрунт під час душу треба закривати, щоб уникнути попадання води.

Обробіть кактус інсектицидами, якщо теплий душ не зможе позбавити від шкідників.

Найчастіше рослина хворіє в результаті затоки (особливо при холодній зимівлі). Так, на його корінцях з'являється гниль.

Основні види

В домашніх умовах вирощують велику кількість видів.

Ферокактус шірокоіглий (Ferocactus latispinus)

Його ще називають «чортів мова» ― найбільш привабливий вигляд даного роду. Стебло такого кактуса має трохи плескату форму кулі, при цьому він забарвлений в зеленувато-блакитний колір. Налічується від 15 до 23 ребер, які досить високі. З ареол, що мають досить великий розмір, виходять від 2 до 4 червоно-рубінових центральних широких колючок, які в довжину досягають 5-8 сантиметрів, а також від 6 до 12 білувато-рожеві радіальних тоненьких колючок, довжина яких дорівнює 2 сантиметрам. Найбільш велика колючка зразок мови загнута вниз. У зв'язку з цим рослина в народі прозвали «чортів мова». Великі червоні квітки мають колокольчатую форму і довжину вони досягають 5 сантиметрів. Це найбільш дрібний з усіх видів, оскільки, довжина і діаметр рослини не перевищує 40 сантиметрів.

Ферокактус Форда (Ferocactus fordii)

Цей вид так само не виділяється великими розмірами, його висота не перевищує 40 сантиметрів. Він трохи схожий з ферокактусом широкоиглым, різниця полягає в тоненьких з блідою забарвленням центральних колючках. Квіточки в діаметрі досягають 6 сантиметрів і мають жовтувато-червоного забарвлення.

Ферокактус потужний (Ferocactus robustus)

У даного виду з'являється дуже велика кількість діток, в результаті чого дані кактуси створюють досить щільні і великі «подушки», що у висоту можуть досягати 1 метра, а завширшки ― 5 метрів. Темно-зелене стебло має форму кулі і 8 ребер. Коричнево-червоні плоскі колючки можуть бути різної довжини.

Ферокактус прямоколючковый (Ferocactus rectispinus)

Стебло циліндричної форми буває заввишки до 100 сантиметрів, при цьому діаметр дорівнює 35 сантиметрам. Виділяється даний вид найбільш довгими колючками (до 25 сантиметрів). Самі колючки пофарбовані в коричнево-жовтий колір, а їх гачкуваті кінчики ― в світло-рожевий. Діаметр квіток дорівнює 5 сантиметрам, і вони пофарбовані в блідо-жовтий колір.

Ферокактус циліндричний (Ferocactus acanthodes)

Кактус має вкрай незвичайним зовнішнім виглядом, завдяки чому його прозвали «чортова игольниц». У нього є безліч дуже довгих радіальних колючок, які у молоденьких рослин перекривають 1 або 2 сусідніх ребра. Вони сильно переплітаються один з одним при цьому майже повністю закриваючи собою сам кактус. Десятисантиметрові центральні колючки надають кактусу вельми загрозливий вигляд.

Ця рослина досить велике. Так, у висоту вона може сягати від 2 до 3 метрів, а в ширину 60 сантиметрів. Стебло забарвлений в темно-зелений колір, колючки ― червоний. Оранжево-жовті квітки мають діаметр рівний 5 сантиметрам. У деяких випадках у нього виростають бічні дітки, при цьому утворюються не дуже великі колонії.

Цікаво знати

Це рослина в країнах, звідки вона родом, широко використовують у господарських цілях. Так, порожнисті стебла після попереднього висушування використовуються як ємність, в якій зберігаються різні продукти, його м'якоть їсть домашню худобу, а голки використовують як шило або як гачків для рибної ловлі. А ще ферокактус циліндричний може стати своєрідним орієнтиром, так як його стебла мають постійний нахил на південь.