Рід рослин эхиноцереус (Echinocereus) має пряме відношення до сімейства кактусові (Cactaceae). Він об'єднує приблизно 60 видів різних рослин. У природі зустрічається у південних областях Північної Америки.
Кактуси даного роду виділяються невеликим зростанням (до 60 сантиметрів), стеблами, що сильно галузяться, і наявністю колючок на трубках ареол і квіткових бутонах. Тому в назві роду таких рослин є приставка «Echinus», що з грецької дослівно перекладається, як «їжак».
Трубчасті, одиночні, багатопелюсткові квіточки мають форму воронки. По закінченню цвітіння утворюються дуже м'ясисті і соковиті плоди. Їх можна вживати в їжу, причому у деяких видів эхиноцереуса вони неймовірно смачні.
Багато видів цієї рослини мають не тільки схожість, але і явні відмінності між собою. Так, стебла мають або циліндричну, або сферичну форму. Спіралеподібні або прямі ребра бувають яскраво виражені або ледве помітні. Квіточки бувають як маленькі, так і великі.
Зміст
Догляд за эхиноцереусом в домашніх умовах
Ця рослина відрізняється своєю невимогливістю у догляді, що і викликало таку велику любов до нього квітникарів. Кактус даного виду вважається найбільш невибагливим з усіх, що входять в дане сімейство.
Освітленість
Рослині протягом усього року потрібне яскраве світло, при цьому бажано, щоб на нього потрапляли прямі промені сонця. У зв'язку з цим його рекомендується розміщувати біля вікна південної орієнтації. У літній час эхиноцереус рекомендується перенести на вулицю (в сад або на балкон).
Температурний режим
У літній час кактус прекрасно себе почуваєте при температурі від 25 до 30 градусів. У зимовий час у нього спостерігається період спокою, і на цей час його потрібно переставити в досить прохолодне місце (не вище 12 градусів).
Є безліч таких видів кактусів, які стійкі до морозів. Наприклад, такі види, як Эхиноцереус шарлаховый і Эхиноцереус триглохидиату здатні переносити пониження температури від мінус 20 до мінус 25 градусів. Вони стають немов скляними, цілком замерзаючи, але з приходом весни відтають і продовжують рости. Тому є квітникарі, які для постійного розміщення эхиноцереуса вибирають засклений балкон або лоджію.
Варто врахувати, що морозостійкі не всі види. Наприклад, эхиноцереус бесколючковый може загинути, якщо в кімнаті буде холодніше мінус 1 або 2 градусів.
Як поливати
Навесні і влітку поливати потрібно помірно. При цьому полив слід здійснювати тільки після того, як земляний ком повністю просохне. Перелив допускати не слід. Якщо грунт постійно буде вологою, може з'явитися коренева гниль.
Для поливу треба використовувати відстояну, м'яку воду, яка обов'язково повинна бути кімнатної температури. Досвідчені квітникарі також рекомендують її профільтрувати.
У зимовий час поливати рослину не слід. Особливо це відноситься до тих з кактусів, які знаходяться в холодному приміщенні або ж винесені на мороз.
Вологість повітря
Підвищена вологість не потрібна. При цьому обприскувати самі стебла не можна, оскільки вони можуть бути сильно пошкоджені через води, яка затримується на тривалий час на їх поверхні. Ще слід врахувати, що зайва вогкість може спровокувати гниття як стебел, так і кореневої системи.
Землесуміш
Відповідний грунт повинна бути пухкої й мінеральної. Для вирощування в кімнатних умовах можна використовувати покупну землесуміш, призначену для сукулентів і кактусів. Але тільки в неї треба буде всипати ¼ частина маленького гравію і така ж кількість грубозернистого піску.
Підгодівля
Підгодівлю проводять під час інтенсивного росту кактуса 1 раз у 4 тижні. Для цього використовують спеціальні добрива для сукулентів і кактусів або для орхідей. З настанням осіннього і до кінця зимового періоду добрива в грунт вносити не можна.
Особливості пересадки
Молоденькі екземпляри слід піддавати пересадки 1 раз на рік, а дорослі ― 1 раз в 3 або 4 роки, після того як коренева система эхиноцереуса перестане поміщатися в горщик. Рекомендується пересаджувати у весняний час.
Способи розмноження
Кактус легко розмножується живцями-дітками або насінням.
Захворювання і шкідники
Не схильний до захворювань і шкідників. Практично єдиною проблемою, що виникає при вирощуванні цього кактуса в домашніх умовах, є гниль, яка з'являється при надмірній вологості ґрунту або повітря.