Пизония

Рід пизония має пряме відношення до родини никтагиновые (Nyctaginaceae). Він об'єднує майже 50 видів вічнозелених чагарників і дерев. У природі їх можна зустріти в субтропічних і тропічних зонах Австралії, Америки, а також на островах південної частини Тихого океану і на Гаваях.

У цих численних видів є одна виділяє їх особливість. І це тоненькі плоди видовженої форми, на поверхні яких знаходиться шар дуже клейкої речовини. Тому-то до цим плодам липнуть різні комахи і навіть птахи не дуже великого розміру. Завдяки такій особливості це рослина в народі прозвали «дерево-птахолов».

В домашніх умовах культивують лише один вид ― пизония зонтична (Pisonia umbellifera). Вона являє собою невисоке дерево, яке досить сильно галузиться. У природі його висота може досягати 5 метрів. Супротивно розташовані короткочерешкові листочки в довжину можуть досягати 20 сантиметрів, і вони володіють гладкою, блискучою поверхнею. Прості листки мають овально-довгастої форми, а також трохи хвилясті краї. У природі вони пофарбовані в зелений колір, але в домашніх умовах найбільшою популярністю користуються ряболисті сорти з великими білими або жовтими цятками.

Маленькі білувато-зелені квіточки мають злегка солодкий аромат. Вони зібрані в досить великі пухкі верхівкові суцвіття мають форму кулі або парасольки. По закінченню цвітіння з'являються стручковидні плоди видовженої форми. Вони дуже схожі на розчепірені пальці, так як розташовуються практично вертикально, а їх кінчики спрямовані вгору.

В умовах квартири це рослина може вирости до 1,5 метрів, але при цьому воно є медленнорастущим.

Догляд за пизонией в домашніх умовах

Щоб пизония нормально росла і розвивалася, треба знати, як за ним правильно доглядати.

Освітленість

Потребує яскравому, але при цьому розсіяному освітленні. Потрібно притінення від прямих променів сонця. Найбільш підходящим для розміщення є вікно східної або західної орієнтації.

Форми із строкатим листям потребують яскравому освітленні, інакше малюнок може збліднути.

Температурний режим

У літній час не переносить спеку. Оптимальною температурою для цієї рослини в даний період є 18-20 градусів. Взимку у нього спостерігається період спокою, і температуру в приміщенні слід трохи знизити (16-17 градусів). Негативно реагує на протяги, у зв'язку з цим при провітрюванні кімнати треба бути дуже обережним.

Як поливати

Поливати потрібно регулярно і помірно. Полив проводять після підсихання верхнього шару субстрату. Ні в якому разі не можна допускати пересушування грунту. Взимку можна поливати дещо менше, проте при цьому необхідно стежити за тим, щоб листя не стала млявою.

Для поливу використовують виключно відстояну воду, в складі якої немає хлору.

Вологість

Даному рослині не потрібна висока вологість повітря. Воно цілком себе комфортно відчуває в кімнатах з досить сухим повітрям. Однак не слід забувати, регулярно видаляти з листя пил. Для цього можна використовувати зволожену в чистій воді губку або теплий душ (стежте за тим, щоб вода не потрапляла в горщик).

Обрізка

Так як це медленнорастущее рослина, яке саме по собі сильно галузиться, обрізати його не треба. У зовсім молоденьких рослинок можна прищипнути кінчики пагонів для густоти крони.

Землесуміш

Відповідний грунт повинна бути пухкої, насиченою поживними речовинами, добре пропускає воду і повітря, слабокислою або нейтральною. У спеціальному магазині можна придбати універсальний грунт, але в нього потрібно буде всипати будь розпушувач, наприклад, вермикуліт або перліт. Також землесуміш можна приготувати своїми руками. Для цього треба з'єднати дернову, перегнійну, листову і торф'яну землю, а також грубозернистий пісок, взяті в пропорції 1:1:2:1:1. Не забудьте про хороший дренажний шар, для створення якого підійде гальку, керамзит або черепки з глини.

Добриво

Удобрювати слід в період інтенсивного росту 2 рази в місяць. Для цього використовують рідке комплексне добриво для кімнатних рослин. Ряболисті форми потрібні спеціальні добрива.

У зимовий час добрива в грунт вносити не можна.

Особливості пересадки

Молоденькі рослинки потребують щорічної пересадки, при цьому потрібно брати горщик трохи більшого розміру, ніж попередній. Дорослі екземпляри піддають даній процедурі, коли це необхідно, наприклад, в тому випадку, якщо коренева система не вміщається в горщик. При цьому варто пам'ятати, що коріння у пизонии ростуть дуже швидко і сильно.

Способи розмноження

Розмножити цю рослину можна стебловими напівздерев'янілими живцями. Дану процедуру проводять в літній час. Для цього зрізують держак, на якому в обов'язковому порядку має бути 3 міжвузля. Укорінюються вони довго і погано. Для підвищення шансів держак слід перед посадкою обробити в препараті, прискорюючи ріст коренів, а також потрібно нижній підігрів.

Захворювання і шкідники

Можуть оселитися павутинні кліщі, борошнисті червці, щитівки або трипси. При перших ознаках ураження слід влаштувати рослині гарячий душ, але перед цим таких шкідників, як червці і щитівки треба видалити ватним диском, змоченим в рідині, що містить спирт. Якщо позбутися від шкідників не вдалося, то скористайтеся спеціальними хімічними засобами.

Захворіти пизония може борошнистою росою або сірою гниллю. З борошнистою росою потрібно боротися розчином фундазолу (або іншого засобу схожого дії), а з сірою гниллю ― фунгіцидом.