Рослина непентес (Nepenthes), яке ще називають кувшиночником ― це єдиний рід монотипної родини Непентовые. Назва цієї незвичайної рослини було утворено від слова «непенфа», так називали траву забуття в давньогрецькій міфології.
Найбільш широко в природних умовах непентес поширена в тропічній частині Азії, а точніше, на острові Калімантан. Східна межа ареалу даного рослини доходить до Нової Гвінеї, Нової Каледонії і Північної Австралії, а західна ― до Сейшельських островів та Мадагаскару. Непентес є хижим рослиною, яке «поїдає» різних комах. У нього є міцні симбіотичні зв'язки з деякими з тварин. Наприклад, гірські тупайи використовують великі види такої рослини як біотуалети: це дрібне тварина залишає свій послід в горнятках під час поїдання нектару непентеса. Даний послід використовується квіткою в якості добрива. Глечики використовуються летючими мишами в якості місця для сну, там їх не турбують докучливі комахи, а ще за таке спальне місце не треба боротися зі своїми родичами. За це рослина одержує потрібний йому азот з екскрементів, залишених мишами.
Зміст
- 1 Короткий опис вирощування
- 2 Особливості непентеса
- 3 Догляд за непентесом в домашніх умовах
- 4 Способи розмноження
- 5 Хвороби і шкідники непентеса
- 6 Види непентеса з фото і назвами
- 6.1 Непентес алата (Nepenthes alata), або непентес крилатий
- 6.2 Непентес Ражда (Nepenthes Rajah)
- 6.3 Непентес мадагаскарський (Nepenthes madagascariensis)
- 6.4 Непентес Рафлези (Nepenthes rafflesiana)
- 6.5 Непентес усічений (Nepenthes truncata)
- 6.6 Непентес граціозний (Nepenthes gracillima)
- 6.7 Непентес Міранда (Nepenthes Miranda)
- 6.8 Непентес великий (Nepenthes maxima)
- 6.9 Непентес Аттенборо (Nepenthes attenboroughii)
- 6.10 Непентес двухшпорный (Nepenthes bicalcarata)
Короткий опис вирощування
- Цвітіння. Воно спостерігається у весняно-літній період і триває 3-7 місяців.
- Освітленість. Світло має бути яскравим, але розсіяним. Найкраще підходить вікно, що виходить на південь або схід, але при цьому кущ треба захищати від палючих полуденних променів сонця. Якщо він стоїть на північному вікні, то в зимовий час йому потрібна буде підсвітка протягом 16 год.
- Температурний режим. Гірські види добре ростуть і розвиваються при температурі повітря від 18 до 20 градусів влітку і навесні, і при 12-15 градусів ― в зимовий період. Рівнинні види взимку повинні знаходитися в прохолоді (від 16 до 20 градусів), а протягом весняно-літнього періоду при температурі 22-26 градусів.
- Полив. Ґрунт у горщику зволожують систематично, і краще всього для цієї рослини підходить нижній полив (через отвори для дренажу). У весняно-літній період слідкуйте за тим, щоб ґрунт у горщику постійно була трохи вологим. У холодну пору року полив проводять тільки тоді, коли ґрунт просохне на глибину близько 0,5 див.
- Вологість. Частина видів непентеса потребує підвищеної вологості повітря: в межах 70-90 відсотків. При цьому інші види цілком комфортно себе почуває при вологості близько 40% ― вдень, та не менше 50% ― у нічний час. Кожен день зволожуйте листя з пульверизатора, а ще всипте в піддон вологий керамзит або торф.
- Добриво. Це хиже рослина не потребує підгодівлях, так як воно отримує поживні речовини з поїдаються їм комах. 1 раз в 4 тижні треба закладати в глечик живе комаху (муху, павука або мотиля). При цьому класти комаха треба кожен раз в різний глечик.
- Період спокою. Не яскраво виражений. Проте в період опалювального сезону спостерігається зсихання глечиків. З настанням весняного періоду треба зрізати все листя практично вщент, після чого знадобиться провести відновлення режиму поливу, а ще підгодівлю розчином мінерального комплексу слабкої концентрації.
- Пересадка. Її проводять у весняний час і тільки тоді, коли це необхідно.
- Розмноження. Діленням куща, живцями і насінням.
- Шкідники. Борошнисті червці і попелиці.
- Захворювання. Грибкові гнилі.
Особливості непентеса
Непентес ― це комахоїдна рослина, яке представлене чагарникової або полукустарниковой миксотрофной ліаною. Його трав'янисті довгі пагони можуть вільно лазити по деревних стовбурах і гілках досить високо. Це вони роблять для того, щоб відшукати сонячне світло для верхівкових вузьких суцвіть, які мають кистевидную або волотисте форму. Великі очереднорасположенные листові пластини мають відтягнутою верхівкою і опуклою центральної прожилкою. Крім простих листових пластин на пагонах формуються кувшинчасті. Черешки у такий листя в нижній частині широкі і плоскі, потім вони перетворюються в тоненький усик, який обвиває гілку. На кінчику цього усика формується глечик зовні схожий з незвичайним квіткою. В залежності від виду непентеса його глечики можуть розрізнятися формою, величиною і забарвленням. Їх довжина варіюється від 2,5 до 30 сантиметрів. Однак зустрічаються екземпляри з кувшинчиками півметрової довжини. Забарвлення у них може бути насиченим матово-білим, плямистим, зеленим або червоним в багряну цятку. Загнута всередину верхня кромка кувшинчика прикрашена борозенками рожевого або лілового відтінку.
На внутрішньому краї кувшинчика розташовуються спеціальні клітини, необхідні для вироблення солодкого нектару. Всередині глека перебуває вода або травна рідину, в якій є фермент непентесин. Щоб всередину не потрапив сміття, шийку пастки прикрите своєрідною кришкою. Запах нектар приваблює комах, які після того як сховаються під кришечку, потрапляють всередину кувшинчика і виявляються в травній рідини. Щоб переварити комаха, рослині потрібно 5-8 год. У підсумку від нього залишається лише хітинова оболонка. Однак в таку пастку можуть потрапити не тільки комахи, а й невеликі земноводні, птахи або гризуни.
Під час цвітіння на рослині розкриваються безлепестные квітки дводомні, володіють низькою декоративністю. Чашолистки у них черепітчатиє. Після запилення формується плід, який представляє собою шкірясту коробочку, яка поділена перегородками на камери. У кожній з камер розташовуються невеликі насіння.
В домашніх умовах непентес вирощують досить рідко, так як будь-який з видів цієї рослини не зможе вміститися в невеличкій теплиці. А вирощувати його на вікні досить непросто, так як він потребує підвищеної вологості повітря. Ідеально для вирощування такого хижого рослини підходять оранжереї, при цьому невеликі види можна тримати на «закритому тропічному вікні».
Догляд за непентесом в домашніх умовах
Освітлення
Непентес, що росте в кімнатних умовах, потребує великої кількості яскравого світла, який обов'язково повинен бути розсіяним. У зв'язку з цим для нього краще всього підходить вікно східної чи південної орієнтації, при цьому кущ обов'язково притіняють від палючих променів сонця в полуденний час, для цього можна використовувати папір або напівпрозору тканину. Якщо кущ поставити на вікно, розташоване в західній чи північній частині будівлі, тоді йому знадобиться обов'язкова підсвічування. Взимку рослина обов'язково підсвічують протягом всього дня протягом 16 год.
Температурний режим
Всі види непентеса фахівці ділять на 2 групи за вимогами до температурного режиму:
- Гірські види. У холодну пору року їх переставляють в прохолодне місце (від 12 до 15 градусів). У весняно-літній період вони так само не потребують тепла, оптимальна температура повітря в цей час 18-20 градусів. Якщо в кімнаті тривалий час буде надмірно висока температура, тоді це може стати причиною розвитку хвороби.
- Рівнинні види. Температура повітря влітку ― 22-26 градусів, а взимку ― 16-20 градусів. Якщо в кімнаті буде холодніше, це може стати причиною загибелі хижого квітки.
Не забувайте систематично провітрювати кімнату, не допускаючи застою в ній повітря. При цьому оберігайте рослину від протягів і пересувайте його тільки при крайній необхідності, а також не повертайте горщик навколо своєї осі. Якщо ви потривожите квітка, то це може призвести до того, що він на 1-1,5 місяці припинить своє зростання і розвиток, а також в цей час у нього не будуть утворюватися глечики.
Підв'язка
Це рослина потребує опори. Його першу підв'язку проводять після того, як стебло досягне в довжину близько 50 див. Встановлення опори рекомендується проводити під час пересадки куща, якому виповнився 1 рік.
Полив непентеса
При вирощуванні кімнатного непентеса особливу увагу варто приділити поливу. Вони обов'язково повинні бути систематичними. Краще всього для поливу підійде дистильована вода, але в крайньому випадку можна використовувати добре відстояну, пропущену через фільтр або дощову. Яку воду ви не вибрали, її температура повинна бути кімнатної або трохи тепліше.
Нижній спосіб поливу підходить для цього екзотичного «хижака» ідеально. Не забудьте після процедури дати стекти надлишків води з горщика. У теплу пору року стежте за тим, щоб субстрат в ємності був постійно трохи влажноватым. У зимовий час кущ поливають тільки через 2 дні після того, як поверхня землесуміші просохне в глибину на 0,5 см. Якщо ліані забезпечена прохолодна зимівля, тоді поливати кущ потрібно помірно і не дуже рясно.
Вологість повітря
Більшість видів непентеса потребує високої вологості повітря, яка повинна бути на рівні 70-90 відсотків. Але в домашніх умовах так само культивують і такі види, яким не потрібна підвищена вологість: у денний час вони цілком нормально можуть існувати при 40%, а в темний час доби ― при 50%.
Досвідчені квітникарі рекомендують перший час поспостерігати за недавно придбаним кущем непентеса, так як цілком можливо, що він зможе адаптуватися до того рівня вологості повітря, який характерний для вашого житла. Але таке трапляється не завжди, тому кущ доведеться щодня зволожувати з пульверизатора, використовуючи для цього добре відстояну нехолодну воду. Також в піддон горщика рекомендується насипати керамзит або торф і налити трохи води.
Пересадка непентеса
Пересадку такого рослини проводять тільки тоді, коли це необхідно. Приміром, якщо кореневій системі стає дуже тісно в горщику або на ґрунтосуміші утворюється цвіль. Для посадки непентеса підійде кашпо або підвісна кошик для орхідей, а також звичайний квітковий горщик. Але при цьому врахуйте, що в поперечнику ємність повинна бути не менше 14 сантиметрів.
В якості субстрату можна використовувати покупну грунтосуміш для орхідей. Приготувати її можна і своїми руками. Для цього з'єднаєте вермикуліт, перліт і верховий торф в пропорції 1:2:2. Є й інший склад: торф, листова земля і пісок (2:3:1), а ще всипте невелику кількість деревного вугілля. Пам'ятайте про те, що субстрат ні в якому разі не повинен бути кислим.
Пересаджують квітка у весняний час. Якщо він здоровий, то достатньо просто обережно перекласти його в нову ємність, при цьому постарайтеся не травмувати кореневу систему. Проте якщо є підозра, що кущ хворий, тоді його дістають з горщика, обережно прибирають з коренів всю грунтосуміш, після чого їх промивають дистилятом. Далі пересадку проводять як зазвичай. Полийте пересаджений кущ і обробіть його розчином Топазу або Фундазолу, причому він повинен потрапити як на листя, так і на поверхню землесуміші. Якщо ліана успішно приживеться після пересадки, тоді її через 15 днів зволожують з обприскувача розчином Циркону (на 200 мл дистильованої води 2-3 краплі). Цим же розчином проливають субстрат.
Якщо все зробити правильно, то кущ протягом 3-5 років не буде мати потребу в пересадках. А в тому випадку, якщо непентес висаджений в мінеральну вату, вулканічний камінь, кокосову шкаралупу або інший матеріал, який розкладається дуже повільно, то пересаджувати квітка знову вам доведеться не раніше, ніж через 10 років.
Підгодівля
Підгодовувати кущ звичайним способом не треба, так як він добуває собі поживні речовини з поїдаються їм комах. Однак йому не зашкодить, якщо влітку 1 раз у 4 тижні його підгодовувати розчином мінерального комплексного добрива, концентрація якого повинна бути в 3 рази слабкіше, ніж це рекомендовано виробником на упаковці. Пам'ятайте про те, що перегодований непентес перестає утворювати глечики.
Годувати кімнатний непентес необхідно регулярно 1 раз на 30 днів. Для цього в половину глечиків вкидають по одному живому комасі, приміром, можна взяти павука, мотиля або звичайну муху. У всі глечики закидати «їжу» не можна, тому що велика кількість азоту може призвести до загибелі ліани. Використовувати мертвих комах так само заборонено. Пам'ятайте про те, що травний секрет формується в кожному глечику лише 1 раз. У зв'язку з цим, якщо глечик став порожнім, то він вже не зможе більше перетравлювати здобич. Пам'ятайте, що не можна вкидати в такий глечик «їжу», так як це може призвести лише до відмирання листків. Для того щоб порожній глечик не загинув дуже швидко, його потрібно наповнити на 1/3 дистильованою водою.
Цвітіння
Під час цвітіння утворюються прямостоячі суцвіття, що складаються з правильних коричнево-червоних квіток. Цвітіння може тривати до 6 місяців. Квітки не володіють високою декоративністю, але привертають до себе увагу тим, що вони дуже незвичайні.
Зимівля
Як такого періоду спокою у непентеса немає. Однак зими середніх широт не схожі на тропічні, тому потрібно знати, як доглядати за рослиною в цей період.
Пізньої осені припиняють будь-які підгодівлі хижої ліани, а ще її починають рідше поливати. Біля куща можуть почати засихати глечики, але лякатися не варто, так як це пов'язано з надмірно низькою вологістю повітря в кімнаті в зимовий час.
З настанням весняного періоду слід зрізати всі листові пластини практично вщент. Почніть поливати кущ як зазвичай в літній час, а ще внесіть в грунт слабкий розчин добрив. Якщо все зробити правильно, то кущ обов'язково почне активно зростати.
Способи розмноження
Вирощування з насіння
Виростити кімнатний непентес з насіння нескладно. Проте дістати якісний насіннєвий матеріал практично неможливо. А купувати у неперевіреного продавця ще й небезпечно, так як ви можете витратити пристойні гроші на насіння досконалого іншого рослини.
А ще складність вирощування непентеса з насіння полягає в тому, що вони втрачають свою схожість досить швидко (через 15-20 днів). Однак якщо насіння будуть якісними і свіжими, то тоді ваші шанси виростити непентес різко зростуть.
Візьміть невелику ємність з пластику з отворами для дренажу і наповніть її зволоженим мохом-сфагнумом, який слід гарненько промити і від 2 до 3 хвилин витримати в мікрохвильовій печі для дезінфекції. Візьміть насіннєвий матеріал і рівномірно розподіліть його на поверхні моху. Полийте посіви з дрібнодисперсного розпилювача, після чого їх поміщають в коробочку з пластику і накривають зверху кришкою, яка має бути прозорою. Це допоможе підтримати необхідну високу вологість повітря.
Приберіть посіви в міні-тепличку, яку ставлять під фіто-лампи. Щодня влаштовуйте посівам провітрювання, а також не забувайте регулярно заміряти вологість і температуру повітря, які повинні бути на рівні 90-100 відсотків і 20 градусів відповідно. Після появи сіянців їм треба забезпечити такий же догляд, як і за сходами інших екзотичних рослин. Однак адаптувати сходи до умов вашої квартири необхідно протягом декількох тижнів.
Живцювання
Набагато швидше і простіше можна розмножити таке незвичайне рослина живцями. Наприклад, для вкорінення можна використати відрізки, що залишилися після весняної обрізки. В ідеалі на черешку повинно бути 3 листові пластини. Проведіть їх укорочення на дві третини. У верхівкового живця невелику верхню листову пластину можна не видаляти.
Нижню частину живців півгодини витримують в розчині Корневін, після чого проводять присипку місць зрізів вугіллям, подрібненим до порошкоподібного стану. Візьміть невелику ємність, яку слід ретельно промити з хлоркою, потім її треба сполоснути дистилятом. Також для висаджування живців на укорінювання знадобиться особлива грунтосуміш, що складається з 2 частин сфагнуму, 3 частин кокосового волокна і 5 частин торфу, а ще в неї додається трохи вермикуліту. Продезінфікуйте отриману суміш, зволожену водою, що дистилює, в мікрохвильовій печі протягом чверті години.
Заглубите нижню частину живця в субстрат не менше ніж на 0,5 см. Після цього акуратно злегка ущільніть грунтосуміш навколо нього і проведіть полив дистилятом. Сам держак обробляють з пульверизатора розчином Фундазолу. Потім ємність з черенком накривають зверху прозорим ковпаком (прозорим пакетом, скляною банкою і ін). Після цього її ставлять у добре освітлене і тепле (близько 23 градусів) місце. Через пару тижнів пролийте грунтосуміш і обробіть держак з пульверизатора розчином Циркону (на 200 міліграм дистильованої води 2 або 3 краплі кошти).
Укорінюються живці протягом 4-6 тижнів. Однак через пару тижнів вже можна оцінити результат: якщо живці дали коріння, тоді у них з'являться нові паростки з кувшинчиками, а якщо відрізки потемніли, то їх можна викинути. Тільки через 1 рік після вкорінення акуратно методом перевалки можна пересадити квітка в постійний горщик.
Поділ куща
Для розмноження непентеса використовують також метод ділення куща під час пересадки. Але будьте обережні, тому що кореневу систему можна сильно травмувати, так як вона дуже тендітна і ніжна. Ділити кущ цієї ліани треба точно так само, як в інших рослин.
Хвороби та шкідники непентеса
Хвороби непентеса
У деяких випадках на листі домашнього непентеса можуть з'явитися плями червоного або бурого відтінку. Це говорить про те, що він вражений грибковою хворобою, розвиток якої провокує висока вологість повітря і ґрунтосуміші. Щоб вилікувати вражений кущ, його обробляють розчином фунгіциду.
З-за надмірно частого поливу на кореневій системі може з'явитися гниль. У хворого рослини листя зморщується і втрачає тургор, а ще спостерігається почорніння стебла. Також із-за надмірного зволоження може загнити і листя. Як тільки будуть помічені ознаки гниття, проведіть пересадку квітки в свіжий продезінфікований субстрат, при цьому у нього вирізують всі уражені ділянки простерилизованным гострим інструментом, а місця зрізів присипають подрібненим в порошок деревним вугіллям. Якщо кущ все ж почав гинути, тоді зріжте здорові живці і висадіть їх на вкорінювання.
Якщо листя стає жовтим ― це означає, що ліана потребує підгодівлі. При появі на листових пластинках сонячних опіків, вони змінюють свій колір на червоний. Якщо непентес страждає із-за надмірно яскравого освітлення, тоді на його листі утворюються плями коричневого відтінку з некрозными ділянками. А в разі, коли куща не вистачає світла, він стає сильно витягнутим, а також спостерігається сповільнення його розвитку, мельчание листя, припинення формування глечиків.
Шкідники
Незважаючи на те, що це комахоїдна рослина, йому можуть нашкодити борошнисті червці і попелиці.
Червці живляться рослинним соком, висмоктуючи його з молодого листя та пагонів. З-за цього вони починають рости більш повільно. В цілях профілактики появи цього шкідника кущ слід своєчасно зволожувати і мити, а також не забувайте обрізати засохле листя. При появі червців видаліть їх змоченою в розчині мила, у пиві або спирті ватною паличкою або тампоном. Потім кущ протягом 1,5 місяців слід обприскувати розчином засобу на основі імідаклоприду з періодичністю 1 раз в 1-1,5 тижня.
Поки попелиці на кущі трохи, її складно виявити. Вона знаходиться на виворітній поверхні листя, з-за чого та покривається паддю і стає жовтою. Крім цього ця комаха є головним переносником невиліковних бактеріальних і вірусних захворювань. Щоб позбутися від шкідників, не нашкодивши непентесу, його треба промити розчином калійного мила (на 1 л води 20 г). Подбайте про те, щоб мильна вода не потрапила в грунтосуміш. Замінити зелене мило можна звичайним господарським або засобом для миття посуду. Також можна обробити кущ низькотоксичні засобами, такими, як: Биотлин, Децис, Антитлин або Карате.
Види непентеса з фото і назвами
У природних умовах зустрічається 7 видів непентеса. Але завдяки зусиллям селекціонерів на світ з'явилося 247 гібридів цієї рослини. Нижче будуть описані ті види та гібриди непентеса, які користуються популярністю у квітникарів.
Непентес алата (Nepenthes alata), або непентес крилатий
Батьківщиною такої рослини є Філіппіни. В природних умовах його довжина може варіюватися від 1,5 до 4 метрів. Зелене листя з загостренням на верхівці мають ланцетоподібної або довгастої форми. Яскравого ясно-зеленого забарвлення глечики прикрашені цяточками червоного відтінку. Під час цвітіння формуються квітки, зібрані в кисті або волоті.
Непентес Ражда (Nepenthes Rajah)
Це найрідкісніша і найбільша ліана, яка в природі в довжину може досягати близько 600 см Довжина глечиків близько 35 сантиметрів, при цьому у діаметрі вони досягають до 16 сантиметрів. Даний вид використовує в якості харчування як комах, так і маленьких хребетних тварин.
Непентес мадагаскарський (Nepenthes madagascariensis)
Висота такого багаторічного рослини всього близько 0,6–0,9 м. Листя у нього довгасто-ланцетні, при цьому крилаті глечики малинового кольору в довжину досягає близько 25 сантиметрів.
Непентес Рафлези (Nepenthes rafflesiana)
Даний вид є суматранским эпифитным рослиною. Його ланцетно-овальна листя в поперечнику досягає приблизно 10 сантиметрів, а в довжину ― близько півметра. На поверхні зеленуватих глечиків є плями і смужки червоного відтінку. Їх діаметр 7-10 сантиметрів, а довжина ― 10-20 сантиметрів. Блідо-блакитна внутрішня поверхня глечика вкрита цятками червоного відтінку.
Непентес усічений (Nepenthes truncata)
Ця рослина є ендеміком філіппінського острова Мінданао. Воно зустрічається в гірській місцевості на висоті 230-600 м над рівнем моря. Частина різновидів зустрічається і на більшій висоті. Довжина одного кувшинчика може доходити до півметра. У зв'язку з цим вигляд, як правило, використовують для вирощування в оранжереях.
Непентес граціозний (Nepenthes gracillima)
У природних умовах ця рослина має довжину близько 5 метрів. Його листові пластини вузенькі і довгі. Циліндричні глечики пофарбовані в зелений відтінок і прикрашені темно-зеленими і червоними цяточками.
Непентес Міранда (Nepenthes Miranda)
Цей вид є полуэпифитным рослиною. Великі глечики пофарбовані в їдкий зелений відтінок, а на їх поверхні є насичено-червоні точки.
Непентес великий (Nepenthes maxima)
Довжина такого рослини близько 300 див. Його вузенькі листові пластини в довжину досягають близько 30 сантиметрів. Довжина верхніх циліндричних глечиків близько 30 сантиметрів, при цьому нижні ― коротше і мають колбообразную форму. Зеленувато-жовті глечики прикрашені бородавчастими виступами червоного відтінку.
Непентес Аттенборо (Nepenthes attenboroughii)
У природі вид можна зустріти тільки на филлипинском острові Палаван. Висота такого чагарнику близько півтора метрів, при цьому його гілки досягають в поперечнику приблизно 35 мм. Практично сидячі листові пластини шкірясте на дотик. Обсяг глечиків близько півтора літрів, їх діаметр приблизно 12 сантиметрів, а довжина ― до 25 сантиметрів. Вони пофарбовані в насичено-салатовий відтінок, а прикрашають їх штришками пурпурного кольору.
Непентес двухшпорный (Nepenthes bicalcarata)
Цей вид належить до найбільш великих і декоративним. Форма його черешкового листових пластин оберненояйцевидно-ланцетна, на дотик вони шкірясті. Діаметр листя близько 12 сантиметрів, а довжина ― до 0,8 м. Глечики можуть бути пофарбовані в оранжевий, зелений або червоний відтінок.
Крім цих видів і гібридів досить популярні в кімнатній культурі такі, як: непентес волохатий, Первилла, белоокаймленный, скатний, стенолистный та ін.