Хамеропс (віялова пальма)

Такий рід, як хамеропс (Chamaerops) має пряме відношення до сімейства пальмові (Palmae) або арековые (Arecaceae). В даному роду є лише один вид ― хамеропс приземистий (Chamaerops humilis). У природі ця рослина можна зустріти в Північній Африці і Європі (найчастіше зустрічається в Іспанії та на півдні Франції). Воліє рости на кам'янистих, а також піщаних грунтах.

В диких умовах ця пальма являє собою багатостовбурне, низькоросла деревце, стовбури якого досить товсті і у висоту досягають від 3 до 5 метрів. Також у неї є густа шапка, що складається з віялових листочків. Цвітіння починається в середині весни і триває по червень. Зібрані в гіллясті суцвіття квіточки мають яскраво-жовтого забарвлення.

При вирощуванні в кімнатних умовах така пальма досягає у висоту 1,5 метра, однак при цьому слід враховувати, що вона займає чимало місця в ширину. Найчастіше хамеропс має кілька стовбурів, які, як правило, «розвалюються» в ширину. У кожного з стовбурів є густа шапка, що складається з віялових листочків. Діаметр жорстких, покритих ніжними світлими волосками, листочків дорівнює 30-50 сантиметрів. Вони можуть бути пофарбовані в зелено-сірий або зелений колір. При догляді за даними рослиною не варто забувати, що на черешках є загнуті шипи.

Цю пальму найчастіше вирощують у фойє, холах або достатньо просторих офісах. Також вона підходить для вирощування в зимовому саду, тому що спокійно ставиться до різких коливань температур в зимовий період.

У літній час пальму рекомендується винести на свіже повітря. І часто її ставлять на терасах або верандах.

Догляд за хамеропсисом в домашніх умовах

Освітленість і вибір місця

Любить яскраве світло і краще росте в сонячних місцях. Цю пальму рекомендується розміщувати біля віконного отвору, розташованого в південній частині кімнати. Необхідно регулярно провітрювати приміщення.

Температурний режим

Хамеропс не вимогливий до температурі. Йому не шкодить різка зміна температур. У весняно-літній період найкраще себе почуває при температурі повітря від 20 до 26 градусів. У зимовий час рекомендується перенести в прохолодне місце (6-8 градусів). Якщо ж в кімнаті в цей час буде надто тепло і низька вологість повітря, то почнуть підсихати листочки.

Вологість

Вологість повітря не сильно важлива для рослини, але в літні спекотні місяці його рекомендується, систематично обприскувати відстояною, м'якою водою. В зимовий час при вмісті в прохолодному приміщенні пальму не обприскують, а лише іноді видаляють пил з її листя вологою ганчірочкою.

Як поливати

У літній час полив повинен бути рясним, а в осінньо-зимовий період його скорочують. Це посухостійка рослина.

Підгодівля

Удобрювати пальму потрібно з весни і до самої осені 2 рази в місяць. Для цього використовують мінеральні добрива. У зимовий час підгодівлю проводять 1 раз в місяць.

Період спокою

У зимовий час спостерігається період спокою (припиняється ріст рослини). На даний період його рекомендується перенести в добре освітлене і прохолодне місце. Полив повинен бути помірним.

Особливості пересадки

Пересадку молодих хамеропсов проводять у весняний час 1 раз у 2 або 3 роки. Дорослі рослини піддають даній процедурі тільки в разі крайньої необхідності. До пересадки пальма відноситься досить негативно, тому її рекомендується обережно перекласти у велику ємність, при цьому не руйнуючи земляного кома. Пересаджувати найкраще у весняний час, але можна це зробити і в літні місяці, після того як закінчиться цвітіння.

Землесуміш

У природних умовах воліє рости на кам'янистих, а також піщаних грунтах. Тому пальму не потрібно саджати у важку грунт, яка довго не просихає. Також їй потрібен хороший дренаж.

Для молоденьких рослин підходить землесуміш, що складається з перегнійної і дернової землі, компосту, а також піску, узятих в рівних частках. Більш дорослому рослині потрібно скоротити кількість піску, а в субстрат додати більш важку (суглинних) дерновий ґрунт.

Способи розмноження

Можна виростити з насіння, які проростають через 2-3 місяці після посадки. Для вегетативного розмноження бічні пагони не підходять. Буває, що дорослі рослини дають нащадки, які іноді успішно вкорінюються. Їх потрібно обережно відокремити під час проведення пересадки.

Шкідники

Можуть оселитися кореневі червці, щитівки або павутинні кліщі. Якщо на літо рослина було перенесено на свіже повітря, то перед поверненням в приміщення необхідно обробити інсектицидами в профілактичних цілях.

Відео огляд