Каламондин (цитрофортунелла)

Каламондин, який ще іменують цитрофортунеллой ― це цитрусовий гібрид, створений завдяки схрещуванню кумквата (ще називають фортунелла або кинкан) з мандарином. Ця рослина має пряме відношення до сімейства рутових, а родом вона з Південно-Східної Азії. Також його часто називають золотим апельсином або кімнатним мандарином.

Ця вічнозелена рослина дуже красиво, і головною його окрасою є ефектні оранжево-жовті плоди, які можна їсти. Таке деревце бажає виростити практично кожен квітникар. Каламондин невимогливий у догляді і легко розмножується живцюванням або насінням. Він чудово відчуває себе в зимовий час в квартирах зі зниженою вологістю, а також може зростати в оранжереях. А ще він здатний плодоносити досить тривалий час, тому що ця рослина є пристосованим до плодоношення в кімнатних умовах. В літній період можна винести на свіже повітря.

У висоту деревце досягає 100 сантиметрів. Однак воно цілком може вирости і до 5 метрів, але тільки на своїй батьківщині.

Цвітіння, як правило, починається в останні весняні тижні або влітку. Квіточки дуже схожі з лимонними, і являють собою білосніжні запашні зірочки.

Для того щоб бути впевненим, що каламондин дасть плоди, потрібно провести запилення квіточок вручну за допомогою досить м'якого пензлика. Формування плодів відбувається навіть на досить низьких деревцях (25 сантиметрів). На смак вони гіркувато-кислим і дуже запашні, а всередині знаходиться велика кількість кісточок. Плоди при бажанні можна засахарить. До речі, шкірка у них досить солодка. Навіть якщо на рослині ще знаходяться плоди, воно може знову почати цвісти.

Так як ця рослина плодоносить, йому необхідний регулярний полив і підгодівлі. Якщо почалося опадання листя, то з деревцем щось не так.

Догляд за каламондином в домашніх умовах

Адаптація

Найчастіше ця рослина потрапляє до новим господарям в якості подарунка. Для купленого в магазині рослинки відбувається багато змін. Так, змінюється освітлення, температурний режим, вологість. А, як правило, каламондину дуже складно адаптуватися до нових умов, і у нього починає опадати листя. У тому випадку якщо опало кілька листочків за добу, то на деревце необхідно негайно надіти пакет з поліетилену і закріпити його на стовбурі. Тим самим різко підвищити вологість повітря до 95-100 відсотків. Не забувайте щодня провітрювати рослина, відкриваючи пакетик. Кущика необхідно велика кількість світла, і потрібно відгородити його від протягів. У зимовий час рекомендується досвічення лампою.

Найчастіше в квітковому магазині можна придбати імпортне рослина, яку виховували з особливим технологіям. У кореневій системі іноді виявляють спецкапсулы з гормонами. У тому разі, коли нещодавно купленого деревця починає облітати листя, його рекомендується пересадити, вивчивши при цьому кореневу систему. Не забудьте очистити, почали гнити, коріння, а потім можете посадити каламондин в свіжий грунт.

У тому випадку якщо сталося опадання усіх листочків, то все одно можна спробувати врятувати деревце. Видаліть наявні плоди, так як вони витягують з нього сили, і навіть можна обрізати будь-то кількість гілочок. Зрізи треба обмазати товченим деревним вугіллям. Далі рослина слід обприскувати 1 раз на добу розчином, призначеним для корекції нестачі харчування, профілактики і лікування хвороб домашніх рослин. Через 2 тижні з'являться молоденькі пагони.

Освітленість

Незважаючи на любов рослини до яскравого світла, в літній час воно погано переносить прямі промені сонця, від яких його слід притінити.

Обережно! Переміщати з місця на місце каламондин, а також повертати його, в той час коли він цвіте і плодоносить, не можна, так як починає скидати квіточки. Однак для формування симетричної крони треба повертати кущик, але робити це потрібно правильно, а саме, кожен день на 1 міліметр.

Температурний режим

Це цілком теплолюбна рослина прекрасно себе почуває при температурі 18-20 градусів. Однак для плодоношення йому потрібна холодна зимівля (12-15 градусів). Може витримати короткочасне зниження температури до 4 градусів.

Як поливати

У спекотні місяці потрібен рясний полив. При холодній зимівлі поливати треба помірно. Потребує регулярного зволоження листя.

Підгодівля

Для підгодівлі використовується комплексне добриво для цитрусових. Підживлювати рослину потрібно протягом усього року, тому що воно плодоносить безперервно. Рекомендована позакореневе підживлення. Однак щоб уникнути псування листя, живильний розчин розбризкують під нею. Для того щоб обприскати каламондин живильним розчином або вилікувати його від шкідливих комах, кущик слід перемістити в інше місце. Але робити це треба правильно. Так, багато квітникарі рекомендують на горщику поставити позначку, щоб потім поставити вазон в те ж положення. На новому місці у вечірній час слід обробити кущик, а вранці поставити його на колишнє місце, повернувши до вікна саме тією стороною, якій був повернутий до обробки.

Землесуміш

Для складання відповідної землесуміші треба перемішати перепрілий гній, дернову землю і пісок у співвідношенні 1:2:1.

Особливості пересадки

Для пересадки виберіть об'ємний горщик. Навіть якщо деревце невеличке коріння у нього досить об'ємні і розгалужені. Занадто руйнувати земляний ком під час даної процедури не рекомендується. Потрібен хороший дренажний шар. Простежте за тим, щоб у новому горщику коренева шийка каламондина залишалася на такому ж рівні, що була в старому. Пересаджену рослину не слід підгодовувати 1 місяць, так як в грунті в цей час достатньо поживних речовин.

Способи розмноження

Це рослина розмножити непросто. Укорінення живців відбувається вкрай погано, а більшість і зовсім гинуть. А рослина, вирощена з насіння, почне плодоносити через багато років після посадки. Для вкорінення живців використовується пухкий грунт і невеликий парничок (нижній підігрів обов'язковий). Так як для вкорінення потрібна температура 23-25 градусів, то розмножувати рослину найкраще в червні або на початку липня. Фахівці радять використовувати фітогормони.

Шкідники

На цьому рослина дуже часто селяться ложнощитовки, щитівки, білокрилки, павутинні кліщі, а також попелиця. Заражене деревце слід обробити препаратом для знищення іменного цього виду комахи. Обробити його потрібно 2 або 3 рази з тимчасовими перервами, рекомендованими в інструкції. Закрийте пакет з поліетилену і покладіть на підвіконня, але так, щоб на кущ не потрапляли прямі сонячні промені.

Відео огляд