Рускус (Ruscus), який ще називають іглиця, має пряме відношення до родини спаржеві (Asparagaceae). Однак є джерела, в яких дана рослина виділяється у власне сімейство иглицевые (Ruscaceae) або його включають в сімейство, іменоване лілейні.
Таке домашнє багаторічна рослина, як іглиця має досить ефектним зовнішнім виглядом. Відрізняється некапризным характером і невимогливістю у догляді. Може рости в затінених місцях. Найчастіше квітникарі вирощують рускус, як компактний кущик, проте його можна оформити і як чарівне різдвяне деревце. Під час плодоношення практично всі рослина покривається круглими ягідками насиченого червоного кольору. Так як даний квітка невибагливий, його часто вибирають для прикраси не тільки квартир, але і офісів. Жорсткі стебла цієї квітки забарвлені в темний зелений колір. Після зрізання вони не втрачають свого ефектного зовнішнього вигляду багато місяців, тому рускус цілком підходить для складання різних композицій.
В диких умовах іглицю можна зустріти в соснових і дубових лісах Західної Європи, в Криму, на Кавказі, а також у південній частині Росії.
Даний квітка може виростати до 70 сантиметрів. Списоподібні колючі листочки ― це ніщо інше як видозмінені плоскі стебла, які фахівці називають кладодиями (филлокладиями). Лускаті листочки мають дуже маленький розмір.
У весняний час починається цвітіння, але якийсь декоративної цінності досить непоказні квіточки не представляють. Однак опылившихся квіток з'являються ягідки, які після дозрівання набувають насичений червоний або оранжево-червоного забарвлення. Плоди не обпадають довгий час. Тому на одному і тому ж кущику можуть перебувати як квіточки, так і плоди. У результаті може скластися враження, що іглиця цвіте і плодоносить постійно. Щоб з'явилися плоди, необхідні рослини жіночого і чоловічого типу. Але найчастіше плоди можуть утворитися і на иглице, яка росте одна.
Догляд за иглицей в домашніх умовах
Догляд за такими рослинами досить простий. Запам'ятайте, що інтенсивний ріст і розвиток у рускуса відбувається виключно у весняний час. У цей час починають рости повністю сформовані молоденькі пагони. І те, який вони будуть величини, залежить від підживлень, а також поливу. З даною рослиною треба звертатися дуже акуратно. Справа в тому, що якщо пошкодити паростки, молоденькі зможуть відрости тільки з настанням наступного весняного періоду.
Освітленість
Необхідний розсіяне світло, але нормально себе почуває і в затіненому місці. У зимовий час рекомендується поставити на підвіконня вікна, розташованого в південній частині кімнати, а у літній ― до східної або західної. Запам'ятайте, що прямі промені сонця в літній час можуть погубити іглицю (вона засохне).
Температурний режим
У весняно-літній період рослині потрібна звичайна кімнатна температура, а краще всього його перемістити на вулицю. У зимовий час потребує прохолоді (постійна температура 13-15 градусів). Тому іглиця підходить для вирощування в освітлених холах, а також прохолодних фойє. Є і морозостійкі види, якими можна прикрасити будинок зовні.
Вологість
Не потребує певної вологості. Фахівці раджу систематично обприскувати рускус , а також мити, щоб видалити пил.
Як поливати
Під час активного росту молодих пагонів рослина має потребу в систематичному поливі. Коли після зростання припиниться, вона цілком зможе переносити недолік поливу.
Підгодівля
Підживлення проводять під час активного росту 1 раз в 3 або 4 тижні. Для цього використовують повне комплексне добриво. У зимовий час у рослини спостерігається період спокою, і підгодовувати його в цей час не можна.
Особливості пересадки
Пересадку проводять у весняний час у міру необхідності. Від вибору горщика залежить форма майбутнього кущика. Так, якщо ви хочете отримати пишний кущик, то слід вибрати широкий горщик. В ньому у іглиці від повзучого кореневища швидко утворюються молоденькі пагони. У вузькій ємності, рускус не буде кущисті.
Землесуміш
Не потребує збагаченої живильними речовинами землі, так як в диких умовах воліє рости на гірських схилах. Однак субстрат не повинен бути надто щільним, так як слід уникати застою води в грунті. Щоб зробити підходящу для іглиці землесуміш, потрібно з'єднати листову і дернову землю, а також пісок в пропорції 3:1:1. Висохлі старі підземні пагони слід вилучати під час проведення пересадки.
Способи розмноження
Розмножити можна насінням або розділивши кущик. Другий спосіб найлегший. Поділ кореневища розрісся старого рослини виробляють у весняний час. На кожній діленці повинні бути корінці і пагони. Запам'ятайте, що пересадку проводять до того, як почнеться активний період зростання.
Захворювання і шкідники
Не надто схильна до хвороб і шкідників. Можуть оселитися трипси, щитівки, а також павутинні кліщі.
Відео огляд
Основні види
Іглиця понтійська (Ruscus aculeatus)
Досягає у висоту 60 сантиметрів (у деяких випадках 100 сантиметрів). Має прямостоячі пагони. Ланцетні, шкірясті филлокладии пофарбовані в сізо-зелений колір. Також вони відтягнуті в колюче довге вістря, можна чітко розглянути середню жилку. Плоди досить великого розміру пофарбовані в червоний колір. Дозрівання відбувається в листопаді або грудні.
Іглиця подлистная (Ruscus hypophyllum)
Найчастіше в природних умовах зустрічається в Закавказзі і Середземномор'ї. Віддає перевагу рости під пологом лісу. У зв'язку з цим в кімнатних умовах може спокійно рости в тіні. У висоту досягає 50 сантиметрів. Глянсуваті филлокладии довгасто-ланцетні і вони звужуються до основи.
Іглиця Колхідська (Ruscus colchicus)
Має филлокладии великого розміру, а її стебло не галузиться. Розпускання квіточок відбувається поступово протягом усього осінньо-зимового періоду. А з настанням весни відбувається дозрівання плодів. Даний вид є лікувальним.
Рускус під'язиковий (Ruscus hypoglossum)
У висоту кущик досягає лише 30-40 сантиметрів. Цей вид занесений в Червону книгу. В диких умовах його можна зустріти на півдні Криму, а також у Європі, де ця рослина краще росте в сирих тінистих лісах на вологих скелях і між каменів. У шкірястих филлокладий, які до того ж є глянсуватими, верхівка має округлу форму.
Іглиця гирканская (Ruscus hyrcanus)
У природі можна зустріти в Північному Ірані та на Кавказі. Є реліктовим рослиною. Краще росте в гірських лісах суцільним килимом. У висоту досягає 25-40 сантиметрів.