Рапис

Рапис ― це дуже ефектна пальма, яка ідеально підійде для власників невеликих квартир або будинків. Це рослина дуже невибаглива і тому вирощувати його зможуть як досвідчені, так і початківці квітникарі. Сам же догляд за раписом не складе особливих труднощів і з ним впоратися практично будь-яка людина.

Виділяють 2 основних різновиди таких пальм, а саме: Рапис низький і Рапис високий. В якості кімнатної квітки найчастіше вирощується рапис низький. Справа в тому, що він, володіючи ефектним зовнішнім виглядом, дуже компактний. Так, доросла рослина може досягати у висоту всього лише 1,5 метра і це важливо, якщо воно розміщується в приміщенні, що має порівняно невелику площу, де просто неможливо вирощувати, наприклад, фінікову пальму, ховею або хамедорею.

Але рапис високий так же здобув велику популярність після того, як у великій кількості з'явилися різні офіси, бутіки, супермаркети і так далі. Ця пальма може вирости до 3 метрів у висоту.

Однак для того щоб ця рослина добре росла і розвивалася, а також мало привабливий зовнішній вигляд, йому потрібно забезпечити належний догляд. Хоч у ньому немає нічого складного, проте знати, як правильно доглядати за раписом все одно треба.

Догляд за раписом в домашніх умовах

Освітленість

Ця пальма є дуже светолюбивой і навіть якщо на неї потрапить невелика кількість прямих променів сонце, то шкоди вони не принесуть. Але переборщувати не варто, так як вона себе прекрасно почуває і в місці, де є півтінь. Для того щоб пальма мала крону рівномірну і дуже привабливу, вам потрібно час від часу повертати її.

Однак при розміщенні раписа слід врахувати, що його не потрібно різко переставляти з добре освітленого місця в півтінь і навпаки. Він повинен до зміни освітленості адаптуватися поступово. Так, наприклад, тільки що куплене рослина треба розмістити спочатку в притіненому місці. Світло ж додається поступово.

Температурний режим

Найбільш добре рапис себе почуває при температурі повітря дорівнює 20-22 градусів, що і є звичайною кімнатною температурою. Якщо є така можливість, то в теплу пору року обов'язково перенесіть пальму на вулицю. Але в тому випадку, коли це неможливо(наприклад, вона знаходиться в офісі, міській квартирі і так далі), вам просто треба систематично провітрювати приміщення.

У зимовий час рапис краще перенести в прохолодне приміщення, де повинно бути від 10 до 16 градусів. Проте цього можна і не робити, але холодна зимівля найкращим чином позначиться на зовнішньому вигляді рослини.

Вологість, полив і підживлення

Найскладнішим при догляді за даними рослиною є його полив. Справа в тому, що воно досить негативно реагує як на перелив, так і на пересушування субстрату. Однак при всьому при цьому земля повинна бути весь час вологим.

Так, в літній час полив повинен бути досить рясним. У холодну ж пору року, якщо ви влаштовуєте рослині холодну зимівлю, полив повинен бути значно скорочений. Поливати рапис потрібно відстояною, а головне, теплою водою.

На думку більшості фахівців, цю пальму зовсім не обов'язково містити при підвищеній вологості повітря. Однак регулярні обприскування їй підуть тільки на користь, тим більше в теплу пору року і в тому випадку, коли в приміщенні занадто низька вологість повітря. При холодній зимівлі зволожувати листя раписа не треба.

Для підгодівлі слід вибрати комплексне мінеральне добриво. А вносити в грунт його потрібно один або два рази в місяць (це повністю залежить від того, яке добриво використовується). Підгодовувати ж пальму потрібно лише в осінньо-літній період.

Як правильно пересаджувати

Доросла пальма не потребує пересадках без крайньої потреби можна обійтися лише регулярної заміною верхнього шару субстрату. Але зростаючому рапису вона може знадобитися. Однак треба робити не повну пересадку, а лише перевалку з меншого горщика в більший. Горщик ж слід вибрати неглибокий, але зате досить широкий, так як у цієї рослини поверхневе розташування кореневої системи. Тим самим ви зможете уникнути закисання ґрунту.

Землесуміш ви можете придбати готову для пальм, а також зробити її власноруч. Для цього всього лише треба змішати пісок, перегній, торф, дернову, а також листову землю, узяті в рівних частинах. Значно поліпшити цей склад ви зможете, втягнувши зовсім трохи подрібненого моху сфагнуму або ж кульок гідрогелю. Це дозволить уникнути пересушування грунту, а також поливати рослину треба буде рідше. Не забудьте про хороший дренаж.

Як розмножити

Найбільш поширений спосіб розмноження ― це поділ кореневища. Як правило, таким чином розмножують рослину під час того, як його пересаджують. Однак при бажанні цілком можливо виростити рапис і з насіння. Але справа ця не швидка. Так, перші паростки здадуться лише через 2 або 3 місяці після посіву.

Шкідники

На цій вельми красивою пальмі може оселитися павутинний кліщ. Але якщо в приміщенні не буде занадто спекотно, а повітря ― занадто сухе, то швидше за все, це шкідлива комаха на своєму улюбленому рослина ви не побачите.

Також рапис може піддатися нападу щитівки. Як тільки будуть виявлені перші ознаки зараження, потрібно негайно приймати усі необхідні заходи.

Наостанок

Така рослина, як рапис, має красиві різьблені листя, прикрасити абсолютно будь-яке приміщення. Його можна поставити як окремо, так і поєднати з іншими кімнатними декоративно-листяними рослинами. В основному для складання надзвичайно красивих композицій використовується рапис низький. Так, він дуже вигідно виглядає по сусідству з сансевиерией, яка має гарні прямі листя.

Високий рапис краще всього поставити окремо від інших рослин. При бажанні поруч з ним ви можете розмістити такі невеликі рослини з дуже яскравою листям, як: калатея, пуансетія, маранта, алаказия та інші.

Якщо рапису низькому забезпечити добрий догляд, то ви зможете помилуватися його чарівними квіточками. Однак його цвітіння ― це подія досить рідкісна.