Опунція – це рослина, яку важко уявити в нашому кліматичному поясі. Чому важко? Та тому, що неможливо уявити кактус, який здатний зимувати у відкритому грунті. Опунція – це якраз той вид кактусів, які добре себе почувають на клумбі в зимовий час. Це рослина не боїться ні холоду, ні спеки. Опунція – це зайвий доказ того, що кактуси є найбільш стійкими рослинами. Наскільки відомо, величезна кількість різних видів кактусів вирощується сьогодні на підвіконнях багатьох квартир, але мова сьогодні піде не про них, а про морозостійких представників цих видів, які можуть стати унікальними представниками, унікальних рослин, які можуть зустрітися на наших клумбах.
Будь-яка людина, який побачить опунцію серед різних представників декоративних рослин, не зможе пройти мимо, без одного і того ж питання: «Невже це кактус? А як він себе почуває?» Наявність кактусів в таких екстремальних умовах, та ще й у відкритому ґрунті свідчить про те, що вони здатні пристосовуватися до будь-яких кліматичних умов. При цьому, вони себе погано почувають, так як можуть ще й цвісти.
Зміст
Догляд за опунцией в домашніх умовах
Живці цієї рослини можна знайти на ринку або в квітковому магазині, хоча це не має ніякого значення, головне, що вони придбані.
Вибір місця
Цей вид кактусів може рости на одному місці не один рік, тому до вибору місця слід підійти досить серйозно. Для хорошого розвитку кактуса потрібно мати добре освітлене місце, але закрите від всюдисущих протягів. Якщо є такий декоративний елемент, як альпійська гірка, то його місце на вершині цієї гори. При цьому слід дотримуватися такого правила: влітку – максимально тепло, а взимку – мінімальна кількість вологи. Якщо опунцію посадити в місці, де збирається волога, то вона, швидше за все, вимокне або відмовиться цвісти. Тому, висаджуючи такий кактус, слід організувати хороший дренаж.
Грунт для кактуса
Як правило, кактуси ростуть на бідних землях, тому для них достатньо, щоб грунт був повітряної, пухкої і добре пропускати повітря. Це можуть бути суміші з піском, гравієм або керамзитом. При цьому, слід постійно пам'ятати, що опунція не сприймає звичайні умови і що їй необхідний особливий догляд. Після посадки рослину слід регулярно поливати, а от дрібний гравій не дасть кореневій шийці почати гнити при поливі. При такому підході, вже до осені можна буде побачити здоровий, добре розрісся кущик.
Перша зимівля
Питання зимівлі кактуса лежить не у практичній, а у психологічній площині. Буде дуже важко зважитися на те, щоб кактус залишити зимувати на вулиці, бо, як всі знають, що кактус теплолюбна рослина і таке поняття, як зимові холоди для нього неприйнятні. Для більшої впевненості можна рослина вкрити листям або сухою травою і ні про що погане не думаючи, чекати приходу весни. Навесні кактус зміниться, оживе і порадує своїм цвітінням. Квітка розкривається тільки при наявності сонячних променів, а в інший час він закритий.
Поливи і добрива
Кактус потребує регулярних поливах, особливо в спекотні дні. Ближче до осені поливи слід скоротити, щоб призупинити зростання квітки, після чого опунція почне запасатися енергією для зимівлі.
Один раз у 2-3 тижні, для нормального розвитку, не завадять підживлення, на основі комплексних мінеральних добрив для кактусів. Ближче до осені внесення добрив припиняють.
Розмноження
Цей кактус розмножується вегетативним способом, для чого відрізають всі гілочки, підсушується і висаджуються в грунт. Вже на наступний рік, молодий кактус зможе зацвісти.
Мало хто знає про морозостійких кактусах, хоча їх видів є не мало.
Сорти опунції
«Дарвіна». Висота кактуса може досягати не більше 10-ти см, а розмір квітів становить до 4-х див. Цвіте кактус жовто-коричневими суцвіттями.
«Полиаканта». Досить цікавий вид з великими квітами жовтого відтінку.
«Феоканта». У висоту може зрости до 20-ти см, а цвіте квітками, діаметром до 8-ми см, які мають жовтий відтінок.
«Фрагилис». Мініатюрна рослина, з квітами, розміром близько 3-х див.
«Имбриката». Чарівні квіти пурпурного кольору, в діаметрі до 8см. Кущ може досягати 25 см у висоту.
Опунція корисні властивості
Крім своєї унікальності, ця рослина володіє лікувальними властивостями. Морозостійкий кактус наділений природою ефективним противобактерицидным і антисептичною дією. Це антибіотик природного походження, здатний регулювати життєво важливі процеси організму, в тому числі покращує процес кровообігу.
Якщо приймати сік опунції, то можна призупинити симптоми головного болю, знизити наслідки похмільного синдрому, відновити сили і нормалізувати тиск. У соку рослини були знайдені алкалоїди, що сприяють загоєнню ран, а також їх знезараження.
Ці унікальні властивості, якими володіє досить маленьке рослина, здатні пожвавити інтерес садівників-любителів, тим більше, що:
- Опунція займає настільки мало місця, що просто гріх його не посадити на самій маленькій клумбі.
- Не дивлячись на не великі розміри, опунція здатна здивувати будь-якого своєю красою.
- Для того, щоб мати таку дивину у себе в колекції, не потрібно великих зусиль. При мінімальних витратах вільного часу, можна отримати тривалий і пишне цвітіння.
Побачити екзотику на клумбі – це щось дивовижне і неповторне, здатне звернути на себе увагу не тільки любителів незвіданого, але і звичайних людей, що віддають перевагу красі, тим більше, що особливих зусиль і не потрібно.