Підготовка та укриття троянд на зиму

Підготовка троянд до зими особливо важлива у тих регіонах, де клімат досить прохолодний. Якщо вона буде проведена неправильно, то це може призвести до загибелі квітів. Популярні на сьогоднішній день гібриди і сорти садових троянд вже не можуть самі переходити в стан спокою. Саме тому навіть глибокої осені їх стебла покриті листям, а також на них нерідко в цей час красуються квіти разом з бутонами.

З настанням перших заморозків кущі троянд входять в стан спокою. Однак після того, як на вулиці повітря прогріється і знову температура буде вище 0 градусів, кущі починають пробуджуватися, при цьому у них спостерігається відновлення сокоруху. Після того, як на вулиці знову похолодає до мінус 3 градусів, сік замерзає в пагонах, що призводить до розривів тканин. В результаті з'являються морозобоіни, що представляють собою тріщини значної довжини, всередині яких знаходиться лід. В даних місцях, де є пошкодження, патогенні мікроби легко проникають всередину тканин. В результаті чого при подальшій відлиги може початися активний розвиток захворювання. Для того щоб уберегти троянди від появи морозобоїн та ураження хворобами, потрібно створити сухе укриття. У ньому сік, який може випливати з тріщин, що утворюються на пагонах, швидко висихає, з-за чого ранки легко затягуються.

Підготовка троянд до зими

З першого дня серпня підживлення троянд азотовмісними добривами зупиняють. Причому практично в цей же час садівники перший раз підгодовують кущі перед зимівлею. Для цього використовують наступний живильний розчин: на 1 відро води 3,5 грама бури (або 2,5 грама борної кислоти), 25 грам суперфосфату, а ще 10 грам сірчанокислого калію. Цього обсягу рідкого добрива вистачить для того, щоб підгодувати кущі, що ростуть на площі 4 м2.

Повторно рослина з метою зміцнення підгодовують приблизно через 30 днів (на початку осені). Для даної кореневої підгодівлі використовують такий розчин: відро води, 15 грам суперфосфату і 16 г сірчанокислого калію (або таку ж кількість монофосфату калію). Однак багато садівники вважають, що замість того, щоб вносити поживну суміш в грунт, їй краще обприскати листя. Але при цьому концентрація цього розчину повинна бути в 3 рази менше.

З перших днів вересня і до весни слід зупинити всі розпушування поверхні ґрунту біля кущів. Справа в тому, що вони можуть стати причиною пробудження сплячих бруньок, з-за чого починається активний ріст молодих пагонів. А з другої половини вересня проводять вищипування тих бутонів, величина яких не більше горошини. А більш великі бутони слід залишити, щоб вони повністю визріли і сформували плоди.

Обрізка троянд восени (на зиму)

В який час проводять обрізку

Багато садівники не впевнені в тому, чи варто обрізати кущі троянд перед зимівлею. Це потрібно робити обов'язково. Не обрізають лише почвопокривні, а також паркові види. При цьому плетисті троянди потребують лише легкої обрізки. Осіння обрізка хороша тим, що вона допомагає зробити кущ більш міцним, підвищує його стійкість до морозів, а також сприяє поліпшенню вентиляції крони.

Обрізають рослини з середини жовтня і за перші дні листопада. Роблять це безпосередньо перед тим, як укрити кущі на зимівлю. Для цього використовують дуже гострий інструмент, який слід заздалегідь простерилізувати.

Правила осінньої обрізки

Обрізають перед зимівлею як дорослі кущі троянд, так і втомлюючий. Для цього вирізують всі уражені хворобою, надмірно старі, слабкі або засохлі пагони, а також прибирають з куща всі листові пластини, квітки і бутони. Фахівці рекомендують, залишити на одному кущі лише від 3 до 5 найбільш потужних стебел, при цьому бажано, щоб відносно один одного вони були рівновіддалені. Також слід видалити всі ті молоді стебла, які не визріли до осені. Велика ймовірність того, що під час зимівлі на них може утворитися гниль, а це може стати причиною загибелі всього рослини.

Рекомендації щодо проведення обрізки:

  1. Обрізають кущі в погожий день, при цьому не повинно бути сильного вітру.
  2. Вкриті злегка підсохлій корою товсті пагони, яким не менше трьох років, важко зрізати простим інструментом. Тому для їх видалення використовують ножівку.
  3. Всі спіли, а також зрізи необхідно робити під кутом. Це вбереже місця зрізів від застою рідини, яка буде стікати вниз.
  4. Зріз роблять, відступивши від нирки вгору близько 5 мм. При цьому нирка повинна бути не пророслої, але набряклою.
  5. Обрізати стебла рекомендується на зовнішню бруньку. У цьому випадку з'явилися з неї молоді стебла, не будуть загущати крону і переплітатися між собою.
  6. Укорочення пагонів проводять до білої серцевини.

Ще важливо знати, у яких пагонів на яку довжину вкорочують під час обрізки пагони. Всього виділяють 3 види обрізки стебел:

  1. Довга обрізка. У цьому випадку обрізають лише невелику частину стебла. На ньому повинно залишитися не менше дев'яти нирок.
  2. Середня обрізка. Стебло вкорочують на висоті 0,35 м від поверхні землі, при цьому на ньому слід залишити п'ять нирок.
  3. Коротка обрізка. Її проводять дуже рідко. Стебла вирізають майже повністю, причому на них повинно залишитися не більше двох нирок.

Чайно-гібридні, флорибунда і поліантові троянди вкорочують, залишаючи 4 або 5 нирок, які повинні бути добре розвиненими. Короткій обрізці піддають лише молоді кущі штамбової каскадної троянди (в перший рік росту), причому їх стебла вкорочують до 15 сантиметрів. У більш дорослих кущів обрізанні підлягають тільки ті стебла, які відцвіли, при цьому молоді пагони лише трохи вкорочують.

Після обрізки ремонтантних сортів, а також троянди грандифлоры на стеблах повинне залишитися всього за п'ять нирок. У чагарникових і староанглийских сортів стебла піддають укорочення на 2/3 або на¾. Відрізняються високою стійкістю до морозів паркові троянди потребують лише санітарної обрізки. Для цього біля кущів вирізають всі травмовані, старі й ослаблені гілки, при цьому потужні молоді стебла треба тільки злегка вкоротити.

Коли обрізка буде довершена, вам залишиться лише обірвати все листя від стебел, не забудьте захистити руки рукавичками. Для того щоб ненароком не травмувати нирки під час видалення листя, рухати руку по стеблу слід від низу до верхівки.

Обрізка плетистих троянд на зиму

Під час підготовки плетистих троянд до зимівлі, їм так само потрібна обрізка. У цьому випадку вирізують всі засохлі, травмовані і ослаблені стебла, а ще бутони і розкрилися квітки. Потужні, добре розвинені стебла треба тільки трохи вкоротити. Виберіть 1 або 2 старих довгих стебла і скоротити їх до 0,35‒0,4 м. Це необхідно для активізації росту заміщають прикореневих пагонів.

Повноцінну обрізку такого виду троянд проводити вкрай небажано. Справа в тому, що з-за цього в майбутньому сезоні у куща може відрости безліч вегетативних стебел, які не будуть цвісти. Обрізають така рослина в останні дні вересня або перші ― жовтня. Коли кущ буде обрізаний, обов'язково обірвіть з нього всю решту листя. Після цього очистіть поверхню грунту близько троянд від трави, листя та зрізаних пагонів.

Укриття троянд на зиму

В який час вкривати

Після того як з пагонів троянд будуть видалені всі листові пластини, рослина «зрозуміє», що настав час періоду спокою. Починати вкривати його потрібно тільки після того, як місця зрізів і спилов добре підсохнуть. Але пам'ятайте, що поспіх у цій справі неприйнятна. У тому випадку, якщо осінній період буде теплим, то кущі навіть після видалення листя будуть однаково активно рости. І якщо рослина буде вкрите в даний період, то це може призвести до випрівання нирок, і до загибелі троянд.

Яка оптимальна температура повітря для укриття садових троянд? Кущі мають приблизно півмісяця знаходитися при температурі повітря від мінус 2 до мінус 5 градусів. У цьому випадку вони встигнуть як слід підготуватися до періоду спокою, усі життєві процеси в них практично припиняться. При цьому пам'ятайте, що кореневласні троянди здатні загинути при зниженні температури до мінус 3 градусів, а ті кущі, що були щеплені на шипшину, можуть витримувати морози до мінус 10-12 градусів.

Приблизний час укриття троянд в Підмосков'ї і в середніх широтах

На території Росії в центральних регіонах споруджувати укриття для троянд на зиму рекомендується з першого по двадцяте листопада. День повинен бути погожим, а температура повітря ― від мінус 5 до мінус 7 градусів.

У Підмосков'ї стебла флорибунда, поліантових і чайно-гібридних троянд попередньо пригинають до поверхні грунту. При цьому не забудьте завчасно накидати під них невеликий шар лапника. Зафіксувати пагони в такому положенні можна шпильками, виготовленими з металу або дерева. Проведіть високе підгортання підстави рослини, використовуючи для цього сухий торф, перегній, грунт або компост. Кущі повинні бути окучены на висоту приблизно 0,35‒0,4 метри. Тільки після цього пригнуті до землі пагони закидають ялиновим лапником або облетіли листям. При бажанні над пригнутыми до поверхні грунту трояндами можна встановити міцні дуги з металу, поверх яких натягається спеціальний укривний матеріал.

Троянди флорибунда, чайно-гібридні і штамбові мають стеблами, які відрізняються меншою гнучкістю і більшою крихкістю порівняно з плетистими трояндами. У зв'язку з цим їх досить непросто нахилити до поверхні грунту. Саме тому в цьому випадку кущі не пригинають до землі. Замість цього над ними встановлюють металеві опори дугоподібної форми, при цьому їх висота повинна відповідати висоті троянд. Поверх дуг необхідно натягнути плівку. Але перш ніж вкривати рослина, треба обов'язково провести високе підгортання його заснування.

Вкривати на зиму потрібно тільки деякі сорти троянд. Більшість паркових гібридів і сортів мають настільки високою стійкістю до морозів, що їх зовсім не потрібно вкривати. А щоб уберегти від морозів ті паркові сорти, які менш зимостійкі, потрібно лише обмотати кущі папером, а ще провести високе підгортання.

Укриття троянд на зиму на Уралі

На Уралі приступити до укриття кущів троянд рекомендується в останні дні жовтня. Причому слід дочекатися того часу, коли на вулиці встановиться температура в районі мінус 5 градусів. Якщо в цей час земля буде вкрита шаром сухого снігу, то це буде дуже добре. Справа в тому, що сніг не дає грунту остигати надмірно швидко. Однак не слід сподіватися, що природа подбає про ваші трояндах. Без укриття рослин на зиму не обійтися.

Приблизно в середині осіннього періоду кущики слід вкоротити до висоти укриття. Після цього у них вирізують всі молоді стебла, які не встигли визріти, а також обривають листя. Очистіть поверхню грунту біля троянд від рослинних залишків. Нерідко під укриття забираються різні гризуни, які обгризають кору в нижній частині стебел. Щоб цього уникнути, досвідчені садівники рекомендують покласти під рослини спеціальні принади з отрутою. Для цього вам знадобляться тирсу. Їх слід просочити розчином, що складається з 10 л води і 1 ст. л. креоліну. Потім залишиться лише розподілити тирсу під рослинами. Основу троянду на 1/3 висоти присипають сухою землею або торфом. Ті стебла, що залишилися не засипаними, слід обв'язати лапником.

Поодиноко стоять троянди, які зазнали короткій обрізці, можна зверху накрити шухлядками з дерева. Візьміть плівку і укрийте ящики зверху. А щоб укриття не знесло вітром, краї плівки присипають грунтом або притискають камінням, цеглою і т. д. Для вентиляції залиште маленькі віддушини. Для цього плівку в декількох місцях притискають нещільно.

У тому випадку, якщо синоптики прогнозують дуже холодну зиму, над рослиною рекомендується спорудити своєрідний курінь з фанери або дощок. Поверх нього укладається плівка. Зверніть увагу на те, що висота від «стелі» куреня до верхньої частини куща повинна бути близько 10 сантиметрів. Якщо спорудити таке укриття правильно, то кущі не сопреют і не замерзнуть. У тому випадку, якщо у вас в саду росте відразу кілька кущів троянд, і вони розташовуються поруч один з одним, то на всю ширину посадки над рослинами можна встановити каркас з дощок, який зверху накривається плівкою. Не забудьте краю плівку притиснути чимось важким до поверхні ділянки.

Особливості укриття троянд в Сибіру

При укриття кущів на зиму в Сибіру слід врахувати кілька особливостей клімату у даному регіоні. Якщо вкрити троянди неправильно, то вони можуть вимерзнути або почати пріти.

Пам'ятайте, що укриття даних квітів до зими треба провести вчасно. Ні в якому разі не накривайте їх раніше. Щоб визначитися з точним часом укриття кущів, слід уважно стежити за прогнозами погоди. Іноді трапляється й таке, що глибокої осені в Сибіру ще досить тепло.

Молоді кущики, які були посаджені нещодавно, вберегти від морозів можна, накривши їх зверху пластиковою пляшкою об'ємом 5 л, у якій слід відрізати дно. Зверху рослина закидають облетіла листям. Щоб кущ не почав пріти, зніміть кришку з пляшки. Дорослі троянди, які зазнали короткій обрізці, слід високо підгорнути сухим грунтом, а зверху присипати товстим шаром опалого листя. Так як в зимовий час в Сибіру випадає порівняно багато снігу, то ваше завдання-вберегти кущі від перших сильних морозів, поки зверху їх не накриє товстим сніговим шаром.

Укриття плетистих троянд на зиму

Так як бутони у плетистих троянд формуються на минулорічних стеблах, то їх в осінній час не можна піддавати сильної обрізку. А це значно ускладнює процес укриття кущів на зиму. У зв'язку з цим батоги таких троянд пригинають до поверхні ділянки (як у малини), при цьому її слід попередньо застелити лапником. Укриття рослини проводять тільки після того, як температура повітря на вулиці постійно буде мінусовою. Зверху батоги закидають облетіла листям або ялиновим гіллям. Потім утеплюють укривним матеріалом або плівкою.

Укривний матеріал для троянд на зиму

Від вимерзання в зимовий час кущі троянд вбереже такий укривний матеріал, як:

  • лутрасил;
  • геотекстиль;
  • поліетиленова плівка;
  • спанбонд;
  • облетіла листя;
  • дрантя і мішковина;
  • фанера і дошки;
  • лапник;
  • непотрібні пальто або ковдри.

На вибір відповідного укривного матеріалу впливає метод укриття, а ще сорт троянд. Великі потужні кущі можна закидати тільки лапником або листям. А теплолюбні сорти потребують більш якісному укритті. Для них доводиться встановлювати каркаси, які обтягують плівкою, при цьому стебла додатково обв'язують тканиною і мішками.

Для укриття відразу декількох кущів найчастіше використовують плівку, проте краще зупинити свій вибір на лутрасиле, геотекстиле або спанбонде. Ними обтягують каркас, зроблений з дерева або металу. Дані матеріали вбережуть кущі не тільки від морозів, але і від випрівання, так як вони здатні виводити випаровування.

Зверніть увагу на щільність укривного матеріалу, вона повинна бути мінімум 200 г/м2. При цьому матеріал складається в декілька шарів. Краї нетканого укриття, яке натягується поверх каркаса, треба обов'язково притиснути камінням, дошками і т. д. При укритті плівкою потрібно залишити кілька віддушин для вентиляції. А при використанні лутрасила, спанбонду і геотекстилю цього не потрібно. Навпаки, їх краю надійно притискають до поверхні грунту, щоб не було жодного отвору.

Якщо ви приховуєте плетисті троянди нетканим матеріалом, тоді їх батоги не потрібно укладати на землю. Спочатку проводять підгортання підстави куща на висоту близько 0,3 м. Після цього пагони обмотують декількома шарами укривного матеріалу, який фіксується за допомогою звичайних прищіпок для білизни або степлера і скоб.