Лютик

Трав'яниста багаторічна рослина лютик, або ранункулюс (Ranunculus), є частиною сімейства Жовтців. Назва роду походить від слова rana, що перекладається як «жаба». Це пов'язано з тим, що жовтці воліють рости неподалік від водойм або навіть у воді. У всіх видів, що увійшли в цей рід, є одна відмітна ознака ― отруйний сік. З-за цього кожна з частин такої квітки є отруйною.

Цей рід об'єднує приблизно 360 видів, їх в природних умовах можна зустріти в Північній півкулі в регіонах з холодним і помірним кліматом. Найбільш широко в культурі поширений лютик садовий, або азіатський. У такого рослини існує безліч різновидів і сортів, які дуже ефектно виглядають в саду під час цвітіння. Зацвітають кущі в середині липня, а їх цвітіння триває близько чотирьох тижнів. Садовий лютик мало чим схожий на жовтець польовий або повзучий, що ростуть в диких умовах. Він має великі яскраві квіти і пишно цвіте, і це результат роботи селекціонерів. У культурі лютик стали вирощувати в другій половині 16 століття. А вже в останні роки 17 століття він і його гібриди стали дуже популярні серед садівників, так само як гвоздики або тюльпани.

Короткий опис вирощування

  1. Посів. На розсаду висів насіння проводять в перші дні весни, а пересаджують підросли, сходи в сад в кінці весни.
  2. Викопування. В серпні або вересні.
  3. Зберігання. Зберігають бульби в холоді (від 4 до 5 градусів), попередньо склавши їх в перфорований пакет з паперу.
  4. Цвітіння. З червня по серпень.
  5. Освітленість. Затінений або сонячний ділянку.
  6. Грунт. Він повинен бути насичений поживними речовинами, легким, добре дренованим, з помірною кислотністю. Суглинок для такого рослини не підходить.
  7. Полив. Систематичний і помірний.
  8. Добриво. В період активного зростання зелені кущики покармливают азотовмісними добривами двічі в місяць. А квітучі кущі потребують фосфорно-калійних добривах.
  9. Розмноження. Насіннєвий спосіб і бульбами.
  10. Шкідники. Павутинний кліщ, метелик-капустянка і нематода.
  11. Захворювання. Борошниста роса, коренева гниль і сіра гниль.

Особливості лютіков

Жовтець садовий є трав'янистим многолетником, середня висота якого приблизно 0,65 метрів. М'ясисте кореневище має клубневидную форму. Розгалужений облиствений стебло прикрашений листочками тройчаторассеченной форми, чимось нагадують листя жоржини. В поперечнику квітки можуть досягати від 80 до 100 міліметрів, залежно від сорту вони бувають махровими, простими і густомахровими. Забарвлення квіток різноманітний, вони можуть мати такі колірні відтінки, як: лососевий, червоний, кремовий, білий, пурпуровий, рожевий, помаранчевий, жовтий та ін. Зустрічаються квітки двокольорового забарвлення, але досі ще не виведено синіх і блакитних сортів. Квітки відмінно підходять для зрізання, тому що вони тривалий час зберігають свою свіжість (не менше 7 днів).

Якщо ви вирішили прикрасити свій сад жовтцям, то пам'ятайте про те, що у всіх частинах цієї рослини отрута. Саме тому від нього слід тримати подалі домашніх тварин і маленьких дітей.

Вирощування з насіння

Жовтець садові вирощують з насіння або розмножують бульбами. Досвідчені садівники радять купувати насіння у квіткових магазинах. Справа в тому, що зібраний своїми руками насіннєвий матеріал відрізняється невисокою схожістю. Та й зібрати насіннєвий матеріал з такого рослини зовсім непросто.

Вирощують цю квітку через розсаду. Висівають насіннєвий матеріал у кінці зимового періоду або початку весняного. Наповніть ящик легкої нещільної почвосмесью, яку складають з піску, листової і торф'яної землі (1:2:2). Рівномірно розподіліть по поверхні субстрату насіння, а потім присипте їх зверху нетовстим шаром землі. Зволожте посіви з обприскувача.

Розсадний ящичок зверху слід накрити плівкою або склом, після чого його прибирають в прохолодне місце (від 10 до 12 градусів). Не забувайте влаштовувати регулярні провітрювання, а також прибирайте що з'явився на поверхні укриття конденсат. Перші сіянці повинні здатися через 15-20 днів після посіву. Як тільки це відбудеться, перенесіть посіви в добре освітлене і тепле (приблизно 20 градусів) місце. Для цього відмінно підійде південний підвіконня, тільки посіви слід затінювати від прямих сонячних променів. Будьте готові в разі необхідності забезпечити растеньицам додаткову доосвітлення.

Коли у рослинок сформується 4 або 5 справжніх листочків, їх піддають пікіровці. Для цього використовують торфово-перегнійним горщики.

Висадка у відкритий грунт

Вибір відповідного ділянки

Підрослу і зміцнілу розсаду жовтцю садового пересаджують в сад наприкінці весняного періоду. Пам'ятайте, що їм можуть нашкодити поворотні заморозки, тому проводять висадку лише після того, як остаточно потепліє.

Ці ефектні квіти нормально ростуть як на злегка затінених, так і на добре освітлених ділянках, що мають надійний захист від сильних поривів вітру і протягу. Грунт повинен бути легким, родючим і добре пропускати воду, а також слабокислим або нейтральною (рН 5,5–6,6). Ще він повинен бути помірно вологим, тому що в надмірно вологому землі на коренях рослини з'являється гниль.

Основні правила посадки

Перекопайте грунт на ділянці і зробіть лунки, при цьому дистанція між ними повинна бути від 15 до 20 сантиметрів. На дні кожної ямки роблять тонкий шар дренажу, для цього можна використовувати керамзитовую крихту або пісок. Помістіть в лунку рослинка разом з торфово-перегнойным горщиком. У тому випадку, якщо розсаду ви пікірували у пластикові стаканчики, її висаджують у грунт способом перевалки. Беруть сіянець разом з грудкою землі і встановлюють в ямку. Всі порожнечі в лунці заповнюють садової грунтом, після чого її поверхня злегка утрамбовують. Обов'язково добре полийте висаджені жовтці. Кущики, вирощені з насіння, перший раз, як правило, зацвітають на другий рік росту.

Догляд за жовтцем

Доглядати за жовтцям садовими потрібно практично так само, як за іншими квітами, вирощуваними в саду. Систематичний полив та розпушування поверхні грунту, видалення бур'янів, підживлення, захист рослин від хвороб і шкідників ― в цьому полягає основний догляд за жовтцям. Пам'ятайте про те, що це досить агресивна культура, тому вона здатна витісняти інші рослини, що знаходяться поруч з нею, і займати не призначені для неї території. Тому вам доведеться систематично контролювати буйний ріст жовтцю.

Полив

Особливу увагу при вирощуванні даної культури слід приділити поливу. Вони повинні бути систематичними, при цьому пам'ятайте, що такі квіти негативно реагують як на невелику посуху, так і на застій рідини в кореневій системі.

Підгодівля

Під час активного росту листя лютикам потрібна систематична підживлення азотовмісними добривами, наприклад, можна використовувати Кемиру-універсал. З того моменту, як почнеться формування бутонів, для підгодівлі використовують фосфорно-калійні добрива. Будь-які підживлення проводять з періодичністю 2 рази на місяць.

Захворювання і шкідники

Жовтець дуже стійкі до шкідників, так і до різних хвороб. Але це тільки в тому випадку, якщо ви поливаєте кущі правильно. Якщо ж з-за надмірно частих поливів в коренях буде застоюватися вода, то це може призвести до розвитку кореневої гнилі. Саме тому не забувайте про хороший дренаж під час висадки розсади в грунт. Якщо літо видалося дощовим, з-за цього квіти можуть постраждати від борошнистої роси. Також кореневище лютіков іноді пошкоджують нематоди, а листя ― метелики-капустянки. Щоб позбутися від шкідників, рекомендується використовувати биоинсектицидные кошти.

Догляд після цвітіння

Після того як цвітіння закінчиться, слід приступити до поступового скорочення інтенсивності і частоти поливів. А після того як вся листя стане жовтою, кущі перестають поливати зовсім.

Викопування бульб проводять в серпні або вересні. Потім їх добре просушують і акуратно видаляють залишки грунту. Викладіть картоплю до невеликі ящички в один шар, після чого їх забирають на просушку в добре вентильоване приміщення, де температура повітря повинна бути близько 20 градусів. Просохлі бульби викладають в перфоровані паперові пакети і прибирають на зберігання до весни. Працювати з бульбами лютіков потрібно дуже акуратно, так як вони досить крихкі.

Види і сорти лютіков

Жовтець садовий (Ranunculus asiaticus)

Садівниками часто культивується лютик садовий (Ranunculus asiaticus), який ще називають лютик азіатський, жовтець гібридний або ранункулюс азіатський. Цей вид став настільки популярним завдяки тому, що у нього є величезна кількість форм, а також сортів, які відрізняються багатим вибором кольорів привабливих квіток. Також існує безліч гібридів. А ще квітки у цієї рослини використовують для зрізання. Форми і сорти жовтцю азіатського поділяють на 4 групи по формі квіточок:

  1. Жовтець африканський (чалмовидный). Густомахрова сорт з кулястими квіточками.
  2. Жовтець французький. Напівмахровий, у квіток лише 2 ряди пелюсток.
  3. Жовтець перська. Низькоросла рослина з напівмахровими або простими квіточками.
  4. Жовтець піоновідний. Махрові квітки досить великі.

Найбільшою популярністю у садівників користуються такі сорти, як:

  1. Блумингдэйл Роуз Біколор. Махрові білі квітки мають пелюстки з рожевою кромкою.
  2. Перпл Пікоті. У білих квіточок на кінцях пелюсток є напилення фіолетового забарвлення.
  3. Дабл Пінк Баттеркап. Пелюстки густомахрових рожевих квіток прилягають дуже щільно.

Також культивуються такі види жовтцю:

Жовтець аконитолистный
  1. Жовтець аконитолистный, або борецелистный (Ranunculus aconitifolius). Кущик у висоту може досягати приблизно 100 сантиметрів. Забарвлення його квіточок білий. Існує різновид з махровими квітками, а також з квіточками дуже красивого жовто-золотистого забарвлення.
  2. Жовтець анемонолистный (Ranunculus anemonifolius). Висота кущика доходить до 0,3 метрів, забарвлення квіток жовтий. Існує форма з білими квітками.
  3. Жовтець їдкий (Ranunculus acris). Культивуються лише махрові форми даного виду. Великі квітки можуть бути пофарбовані в різні відтінки жовтого.

    Жовтець їдкий

Так само культивуються такі види, які зустрічаються в дикій природі, як: жовтець камчатський, жовтець іллірійський, жовтець сірчано-жовтий, жовтець Хааста, жовтець альпійський, жовтець алтайський, жовтець піренейський і жовтець Грея.