Пенстемон

Рід багаторічників пенстемон представлений напівчагарниками і чагарниками. Ця рослина родом з Центральної і Північної Америки. Вітчизняні ботаніки відносять пенстемон до сімейства Норічникові, а зарубіжні фахівці до сімейства Подорожниковые, яке об'єднує понад 250 пологів.

Зміст

Особливості пенстемона

З латинської назва «пенстемон» перекладається як «майже тичинка». Справа в тому, що у квітки цієї рослини є всього одна незвичайної форми тичинка, вона стерильна і дуже довга, завдяки чому вона виступає далеко за межі пелюсток. Англійці ж іменують це рослина «бородатий мову». У середніх широтах такий квітка садівники вирощують нечасто. Але з кожним роком популярність цієї культури зростає, завдяки її незвичайній формі, тривалому цвітінню і красивою листі. Квіти на кущах з'являються в перші дні червня, причому тривалість цвітіння може варіюватися від 2 до 3 місяців. Виростити таку культуру в своєму саду досить просто, але це тільки в тому випадку, якщо ви виберіть для неї відповідну ділянку та забезпечити їй правильний догляд.

Посадка і догляд за пенстемоном у відкритому грунті

Вибір місця

Пенстемон відрізняється своєю светолюбивостью. Саме тому для його вирощування найбільше підходить сонячний ділянку. Також при виборі місця для посадки зверніть увагу на те, що ця квітка вкрай негативно реагує на протяги. Грунт повинен бути добре дренованим і легким.

Вирощування розсади

Розмножують пенстемон насінням, при цьому вирощують його як через розсаду, так і безрозсадним способом. Посів насіння на розсаду проводять в лютому. Для цього візьміть розсадний ящик і наповніть його поживної почвосмесью. Висійте насіння, причому в субстрат їх заглиблюють зовсім трохи. Полийте посіви, використовуючи для цього пульверизатор. Зверху засипте насіння тонким шаром прожареного піску, а потім знову зволожте посіви. А зверху накрийте ящичок склом (плівкою). Перенесіть ємність з насінням в добре освітлене і тепле місце. Перші сіянці повинні здатися через півмісяця. Доглядати за посівами досить просто: їм необхідно регулярне провітрювання (1 раз на добу) і температура не нижче 20 градусів, а також не забувайте зволожувати субстрат при необхідності.

Коли у сіянців здадуться перші справжні листки, їх слід распикировать в торф'яні горщики. Висадку підросла розсади в сад проводять в останні дні травня, причому грунт і дренаж готують заздалегідь. При цьому пам'ятайте, що чим раніше ви висадите кущики пенстемона в сад, тим пізніше почнеться їх цвітіння.

Полив

Поливають така рослина систематично. Особливу увагу поливу приділіть в тому випадку, якщо спостерігається тривалий посушливий період. Але не допускайте застою рідини в грунті. Для цього поливайте кущі тільки тоді, коли поверхня грунту просохне. Для того щоб уникнути застою рідини в кореневій системі рослини, під час посадки розсади у відкритий грунт не забудьте на дні кожної посадочної лунки зробити дренажний шар з маленького керамзиту або крупного піску. А для того, щоб волога не випаровувалася з землі надмірно швидко, її поверхня навколо кущів мульчують шаром сухого торфу або компосту. Кожен раз, як рослина буде полито, не забувайте спушувати поверхню грунту біля нього і видаляти бур'янисту траву.

Відповідний грунт

Грунт на ділянці повинен бути родючим, пухким, добре пропускати воду і повітря, а також мати підвищену кислотність. Щоб поліпшити якість садової землі, її з'єднують з торфом, дрібним гравієм, компостом або піском. А щоб домогтися оптимальної кислотності, при перекопуванні грунту в неї рекомендується внести деревне вугілля.

Пересадка

Для того щоб пенстемон завжди був ефектним і охайним, його рекомендується регулярно пересаджувати (1 раз в 5 років). Як правило, пересаджують рослину у весняний час. При цьому процедуру пересадки поєднують з розмноженням діленням куща. Вийміть дорослий кущ з грунту і акуратно розділіть його на декілька частин, при цьому постарайтеся не травмувати систему коренів. Деленко висаджують на новій ділянці у заздалегідь підготовлені лунки, на дні яких обов'язково роблять шар дренажу. По завершенню висадки деленок поверхню грунту трохи ущільнюють, а потім проводять їх полив. Засипте посадки шаром мульчі. Приблизно через чотири тижні деленко повністю приживуться.

Підгодівля

Перший раз кущики підгодовують під час їх висадки у відкритий грунт. Для цього при перекопуванні грунту в неї вносять компост. Також рослини підгодовують і органікою, вносячи її в грунт тричі протягом сезону.

Перш ніж кущі зацвітуть, їх підгодовують комплексним мінеральним добривом, в якому міститься велика кількість фосфору. Завдяки цьому цвісти пенстемон буде більш пишно і ефектно.

Особливості цвітіння

Зацвітають кущі в червні, при цьому ефектні суцвіття, як правило, прикрашають рослину протягом всього літнього періоду або до перших заморозків (у залежності від виду і сорту). У частини видів квітки зовні схожі з левиним зівом, у інших видів вони дзвонові. Як правило, суцвіття щільні великі і мають кистевидную форму, вони складаються з білих, блакитних, фіолетових, жовтих, рожевих, червоних або помаранчевих квіток. Також є сорти, у яких квітки двоколірні. Коли цвітіння закінчиться, на рослині утворюються насіння, їх можна використовувати для подальшого посіву.

Обрізка

Наприкінці осені під час підготовки рослини до зимівлі повністю зріжте його стебла. Протягом періоду вегетації не забувайте систематично зрізати з кущів всі засохлі пагони, листові пластини, а ще суцвіття. Якщо квітка дуже сильно розрісся, його необхідно прорідити.

Підготовка до зимівлі

Частина видів і сортів пенстемона культивують в середніх широтах як багаторічна рослина. Під час підготовки кущів до зимівлі стебла обрізають під корінь, а посадки зверху засипають шаром лапника або висохлої облетіла листя. Для того щоб уберегти кореневу систему рослин від застою талих вод у весняний час, не забувайте при посадці пенстемона на дні ямок робити хороший шар дренажу, а також з настанням тепла откидайте сніг з ділянки до початку його танення.

Розмноження пенстемона

Вирощування з насіння

Найбільш часто садівники розмножують пенстемон насінням. Насіннєвий матеріал можна зібрати з кущів у своєму саду або придбати в спеціалізованому магазині. Висівати у відкритий грунт їх рекомендується в осінній або весняний час, після того як поворотні заморозки залишаться позаду. Посійте насіння на заздалегідь підготовлену ділянку, при цьому їх присипають не дуже товстим шаром грунту.

Насіння частині видів пенстемона перед висівом необхідно стратифікувати (наприклад, пенстемон альпійський). Для цього їх висівають в сад в жовтні або листопаді, де в грунті в зимовий час вони пройдуть природну стратифікацію. Проте досвідчені садівники рекомендують, висіяти насіннєвий матеріал в ящички, при цьому зверху його присипають тонким шаром ґрунту або піску. Посіви 20 днів витримують при кімнатній температурі. За цей час насіння встигнуть набрякнути. Після цього ящичок зверху накривають шаром 1 лутрасила і переносять його в сад. Не забудьте закріпити лутрасил, інакше його може занести вітром. Наприклад, його можна зафіксувати гумкою, обв'язавши її навколо ємності. Завдяки такому укриттю в субстрат не потраплять насіння бур'янів. Посіви повинні пробути на вулиці не менше 8 тижнів, за цей час насіння встигнуть стратифицироваться. Якщо випаде сніг, то обов'язково присипте їм посіви, тому що завдяки талій воді сіянці з'являються набагато швидше. З настанням весни посіви переносять у теплу кімнату або теплицю, де з часом з'являться сіянці. Як правило, перші паростки з'являються приблизно через півтора тижні. При цьому деякі кущі, вирощені вами з насіння, можуть почати цвісти вже в перший рік росту.

Живцювання

Для початку заготовте живці, для цього треба зрізати ті стебла, на яких відсутні суцвіття. Після цього нижню частину відрізків обробляють розчином засобу, що стимулює ріст коренів. В саду виберіть ділянку, що перебуває у напівтіні, і висадіть на нього живці. Кожен держак зверху накривають пластиковою пляшкою, у якої попередньо обрізають горлечко. Коли живці повністю вкорінюватися, їх можна буде пересадити на постійне місце.

Як розмножувати відводками

Розмножувати відводками можна тільки низькорослі і плетуться сорту. Виберіть стебло, пригніть його до поверхні грунту і присипте шаром грунту. Корінці на відведенню повинні з'явитися приблизно через 30 днів, після цього його відрізають від батьківського куща, витягають із землі і висаджують на нове місце.

Поділ куща

Таким способом можна розмножувати пенстемон при пересадці. Для початку вийміть дорослий кущ з грунту, видалите його системи коренів землю і поділіть його на частини. Після цього деленко висаджують в ямки, які слід підготувати заздалегідь. Пам'ятайте, що ділити кущ можна тільки в тому випадку, якщо йому вже виповнилося 3 роки. Більш молоді кущі при такому способі розмноження нерідко гинуть. Всі кущі пенстемона необхідно ділити 1 раз в 5 років, завдяки цьому вам вдасться омолодити рослину, і розмножити його. Не нехтуйте процедури омолодження, так як рослина старше п'яти років починає дуже швидко старіти: у нього перестають формуватися нові стебла, не з'являються і суцвіття, що неминуче призводить до повної втрати декоративності.

Захворювання і шкідники

Нерідко у садового пенстемона починають засихати верхні частини стебел. Якщо таке трапилося з вашим рослиною, то як можна швидше зріжте всі його пагони під корінь. Якщо цього не зробити, тоді це може стати причиною загибелі куща. Не переживайте, у обрізаного рослини нові стебла відросте дуже швидко.

Якщо ви будете надмірно часто і рясно поливати кущі, то це призведе до застою рідини в системі коренів, що стане причиною розвитку сірої гнилі. З-за неї починають в'янути пагони. При перших ознаках захворювання взрыхлите грунт навколо куща і пролийте її розчином фунгіцидної кошти. До шкідників пенстемон дуже стійкий, тому вони його не турбують.

Виростити пенстемон у своєму саду дуже просто, це буде під силу навіть новачкові. Така рослина не пред'являє особливих вимог до догляду, так і в середніх широтах воно росте добре. Завдяки цьому такий ефектний багаторічник з кожним роком завойовує все більшу популярність серед садівників.

Види і сорти пенстемона з фото

Пенстемон Багаторічний

Це трав'яниста багаторічна рослина досить сильно кущиться, завдяки цьому воно здатне утворювати пишний і досить ефектний кущ. Його прямі пагони прикрашає темно-зелене листя ланцетоподібної форми. Кущ має висоту близько 120 див. Форма квіток буває трубчастої і дзвонові, а пофарбовані вони можуть бути в червоний, блідо-рожевий, білий, бузковий колір, а також в інші відтінки. Квітки входять до складу мітелок. Цвітіння триває практично все літо.

Пенстемон Наперстянковый (Penstemon digitalis)

Висота куща близько 100 сантиметрів. Порівняно великі суцвіття пофарбовані в рожевий відтінок. Зацвітає кущ у перші літні тижні, причому тривалість цвітіння дорівнює чотирьом тижням. Рослина відрізняється високою стійкістю до морозів, що дозволяє йому добре зимувати в середніх широтах навіть без укриття.

Пенстемон Бородатий (Penstemon barbatus)

Цей вид цвіте рано і дуже пишно. Висота дорослого куща близько 0,9 м. Забарвлення квіток досить незвичайний: зовнішня поверхня у них пофарбована в червоний колір, а внутрішня ― в білий. Зацвітає рослина в травні, а відцвітає ― в останні дні липня.

Пенстемон Дарк Тауерс (Penstemon Dark Towers)

Цей сорт з'явився порівняно недавно. Він хороший тим, що зимостійкий і пишно цвіте. Форма темно-бордових листя ланцетоподібна. Під час цвітіння утворюються красиві суцвіття, що складаються з рожевих квіток. Кущі мають середню висоту (близько 0,7 м), зате цвітіння у них триває весь літній період.

Пенстемон Карилло Ред (Penstemon Carillo Red)

Кущики висотою близько 0,6 м прикрашені ланцетоподібної листям насичено-зеленого забарвлення. Здерев'янілим пагони досить тонкі. Під час цвітіння утворюються пурпурові волоті, а воно спостерігається в період з липня по жовтень.

Пенстемон Хартвега (Penstemon hartwegii)

Цей багаторічник зовні схожий з рослиною левовий зів. Його висота близько 0,7 метрів. Гроновидні великі суцвіття мають незвичайну форму. Вони складаються з помаранчевих, фіолетових, ало-білих або червоних квіток. Кущі починають цвісти в другій половині річного періоду, при цьому квітки їх прикрашають до перших заморозків.

Пенстемон Девідсона (Penstemon davidsonii)

Цей вид є низькорослим, його висота не перевищує 0,3 метрів. Ланцетоподібне листя середньої величини пофарбовані в зелений колір. Невеликі суцвіття мають фіолетовим забарвленням. Початок цвітіння припадає на перші літні тижні, а закінчується воно в середині жовтня.

Пенстемон Містика (Penstemon digitalis «Mystica»)

Висота кущиків близько 0,7 метрів. Пагони і листя пофарбовані в темно-бордовий відтінок. З червня за останні дні серпня рослину прикрашають білі запашні кисті.

Пенстемон Дзвонова (Penstemon campanulatus)

Висота пагонів у даного виду близько 0,9 метрів. Маленькі бузково-рожеві квітки зовні схожі на дзвіночки. Ланцетоподібне листя забарвлені в зеленуватий відтінок. Початок цвітіння припадає на червень, а воно закінчується у вересні.

Пенстемон Ред Хаскер

Ця рослина має висоту близько 0,7 метрів. Стебла прикрашають коричнево-зелене листя ланцетової форми, а під час цвітіння на них утворюються рожево-білі кисті. Цвітіння починається в травні, а закінчується ― в жовтні.

Пенстемон Гібридний

Таке однорічна рослина відрізняється декоративним зовнішнім видів. Його стебла мають висоту близько 0,8 метрів. Ланцетні, темно-зелене листя мають загострену верхівку. Блідо-фіолетові або сині невеликі квітки мають дзвоникоподібної форми. Цвітіння починається в червні, а закінчується ― у вересні.

Пенстемон Жорстковолосисте (Penstemon hirsutus)

Це багаторічна низькоросла рослина утворює пишний кущик, який у висоту досягає всього близько 0,3 метрів. На поверхні ланцетних темно-зелених листових пластин є невелика опушення. Дзвонові фіолетові квітки мають не дуже великий розмір. Цвіте такий вид в літній час.

Пенстемон Сенсація

Низенькі кущики мають висоту не більше 0,45 метрів. На верхівці загострена листя забарвлена в темно-зелений колір. Довгі дуже ефектні кисті є двоколірними, а пофарбовані вони можуть бути в червоно-блакитний або голубувато-білий відтінок. Цвітіння спостерігається в період з липня по вересень.

Пенстемон Рубра

Висота такого багаторічного рослини близько 0,7 метрів. Середньої величини темно-зелені листові пластини мають загострення на верхівці. Великі суцвіття мають двоколірним забарвленням: рожево-білий, червоно-білим або бордово-білим. Цвітіння спостерігається протягом всього літнього періоду.

Пенстемон Пігмей

Висота низькорослих кущів всього близько 0,2 м. Його покриває густа темно-зелене листя ланцетової форми, на поверхні якої є опушення. З червня по серпень кущики прикрашають світло-лавандові кисті.

Пенстемон Кобо

Сильнорослий кущ має висоту приблизно 1,2 м, а покривають його великі зеленуваті листя із загостреною верхівкою. Порівняно великі кисті можуть бути пофарбовані в рожево-білий, червоно-білий, білий, фіолетово-білий або пурпурно-білий колір.

Пенстемон Червонолистий

Висота цього многолетника близько 0,7 м. Його великі листя з загостреними верхівками пофарбовані в темно-бордовий колір. Забарвлення дзвоникоподібних квіток може бути рожевим, червоним, білим і рожевим. Цвітуть кущі в літній час.

Пенстемон Альпійський (Penstemon alpinus)

Низькорослі кущі прикрашені темно-оливковими вузькими і довгими листям. Щільні суцвіття зовні схожі з левиним зівом, вони володіють яскравим небесно-синім відтінком. Зацвітають кущі в червні, а відцвітають тільки у вересні.

Пенстемон Темнолистный

Така рослина має висоту близько 0,6 м, а його листя, пофарбовані в темно-бордовий відтінок, звужуються до верхівки. Кисті пофарбовані в білувато-рожевий колір. Цвіте цей вид протягом усього літнього періоду.

Пенстемон Айс Крим

Висота цього виду близько 0,8 м, при цьому пагони у нього здерев'янілі. Зелені листові пластини мають загостреною верхівкою. Кремові великі квітки мають серединку пурпурного відтінку, а також на їх пелюстках є розлучення такого ж відтінку. Цвіте з початку по кінець літнього періоду.

Пенстемон Сосноволистный (Penstemon pinifolius)

Висота даного низькорослого рослини близько 0,3 метрів. Здерев'янілі прямі пагони прикрашені ланцетоподібними листям темно-зеленого забарвлення. Пишні великі суцвіття пофарбовані в насичено-жовтий відтінок. Цвітіння починається в червні, а закінчується ― в серпні.