Бадан

Багаторічна трав'яниста рослина бадан, або бергені (Bergenia) є представником сімейства Камнеломкові. У природі таке рослина можна зустріти в помірному поясі від країн Середньої Азії до Китаю і Кореї, воно краще росте на кам'янистому грунті і в тріщинах скель. В культурі ця рослина з'явилася в середині 18 століття під назвою «ломикамінь толстолистная», пізніше воно було виділено в окремий рід і йому дали латинська назва на честь Карла Августа фон Бергена, який був німецьким ботаніком. Рід бадан об'єднує 10 видів, частина з яких культивується садівниками. Крім цього завдяки селекціонерам на світ з'явилося кілька десятків різних гібридів і сортів бадану.

Короткий опис вирощування

  1. Посадка. Висів насіння бадану на розсаду проводять під зиму в ящики, пікірують сіянці у перші дні червня, а висаджують розсаду у відкритий грунт на початку серпня. При бажанні найбільш потужні сіянці можна на початку червня висадити відразу в сад, не пікіруючи.
  2. Цвітіння. В залежності від виду терміни цвітіння можуть відрізнятися, частина з них починає цвісти вже в останні дні квітня. Тривалість цвітіння ― приблизно 6 тижнів.
  3. Освітленість. Вирощують в злегка затіненому місці, але підійде і ділянку з яскравим розсіяним світлом.
  4. Грунт. Відповідна земля повинна бути пухкої, легкої, вологою і слабощелочной реакції.
  5. Полив. У тому випадку, якщо сезон посушливий з невеликою кількістю дощів, тоді перший раз квіти поливають під час формування бутонів, потім ― коли вони зацвітуть і востаннє ― через 15-20 днів. У тому разі, якщо дощі йдуть регулярно, тоді поливати бадан не потрібно.
  6. Добриво. Перша підгодівля ― на початку весни після того, як кущ буде обрізаний, друга ― через 15 днів після того, як бадан відцвіте. Для підгодівлі використовують комплексне мінеральне добриво в рідкому вигляді.
  7. Розмноження. Поділом куща і насіннєвим способом.
  8. Шкідливі комахи. Нематоди та слиняві пенницы.
  9. Захворювання. Рамуляриоз.
  10. Властивості. У такого трав'янистої многолетника кореневище володіє цілющими властивостями. Виготовлені з нього засоби відрізняються кровоспинну, антимікробну, в'яжучу, протизапальну, ранозагоювальну і сечогінним ефектом.

Особливості бадану

Рід бадан представлений вічнозеленими трав'янистими багатолітниками і однорічниками. Висота кущів, кореневище у яких товсте і горизонтальне, може варіюватися від 6 до 35 сантиметрів. Великі глянцеві шкірясте на дотик листові пластини зібрані в прикореневу розетку, вони мають довгими черешками і темно-зеленим забарвленням. Щільні суцвіття складаються з квіток келихоподібної форми рожевого, червоного або білого кольору. Початок цвітіння припадає на останні весняні або перші літні тижні. До складу одного суцвіття може входити близько 120 квіток. Плід представляє собою коробочку з насінням.

У ландшафтному дизайні ця квітка чудово виглядає на тлі каменів по сусідству з узколистными або ряболисті рослинами (наприклад, флокси або хости).

Вирощування бадану з насіння

Посів

Висів насіння бадану проводять під зиму. Для цього ящик наповнюють квіткової почвосмесью, в якій роблять неглибокі борозенки (близько 0,5 см), дистанція між ними повинна бути не менше трьох сантиметрів. Борозенки проливають водою, температура якої трохи вище кімнатної, після чого в них рівномірно розподіляють насіння і зашпаровують. Винесіть посіви в сад і закопайте в сніг. Заносять в ящик будинок в перші дні березня і ставлять його в прохолодне затінене (від 18 до 19 градусів) місце.

Вирощування розсади

Перші сіянці повинні здатися приблизно через 20 днів. Сходи необхідно своєчасно поливати в міру підсихання верхнього шару субстрату, систематично його спушувати, а також при необхідності проріджувати підросли рослинки і регулярно провітрювати кімнату, де знаходиться розсада. Якщо на поверхні субстрату з'явився зелений наліт або кірка, тоді слід дуже акуратно розпушити субстрат, так як через неї до кореневої системи рослинок дуже погано надходить кисень. А кірка з'являється в результаті дуже рясного поливу.

Пікіровка сіянців

Пікіровку сходів бадану проводять у травні. Для цього використовують більш великий ящик, при цьому між сіянцями слід дотримуватися дистанції від 50 до 70 мм, а відстань між рядами повинна бути близько 15 сантиметрів.

Коли до пересадки сіянців в сад залишиться приблизно півмісяця, слід приступити до їх загартуванню. Для цього розсаду щодня виносять на свіже повітря, при цьому тривалість такої процедури збільшують поступово. Як тільки сіянці зможуть перебувати на свіжому повітрі цілодобово, їх пересаджують в сад.

Посадка бадану у відкритий грунт

В який час садити

Посадити і виростити бадан на своїй садовій ділянці порівняно просто. Справа в тому, що ця культура є невибагливою і морозостійкий. Висаджують розсаду у відкритий грунт у перші дні серпня. Однак частина садівників вважає, що висаджувати в сад сіянці слід на початку літа, при цьому пікірувати їх не потрібно. Але найчастіше трапляється таке, що більша частина рослинок виявляються занадто слабкими для вирощування у відкритому ґрунті. У зв'язку з цим у відкритий грунт на початку літа можна висадити тільки найбільш міцні і розвинені кущики, а решта пікірують і вирощують в домашніх умовах до серпня, і тільки потім їх пересаджують в сад.

Особливості посадки

Кореневище у бадану дуже слабке і розташовується горизонтально. У зв'язку з цим для його вирощування вибирають ділянки з рихлим, легким і вологим грунтом слаболужної реакції. Найчастіше кореневище рослини виступає з грунту, що може привести до його перегріву під прямими променями сонця. У зв'язку з цим відповідний ділянка повинна розташовуватися в невеликому затіненні на північно-західній, північній або північно-східній стороні саду. Якщо для посадки бадану ви все одно вибираєте сонячний ділянку, тоді вам потрібно буде засипати поверхню грунту навколо кущів шаром мульчі, яка допоможе не допустити перегріву кореневища, а також сповільнить висихання грунту. Ще при виборі ділянки треба враховувати те, що рослина вкрай негативно реагує навіть на нетривалий застій рідини в кореневій системі.

На обраному ділянці роблять посадкові ямки, глибина яких повинна бути від 60 до 80 мм. Розміщують їх у шаховому порядку за схемою 40х40 сантиметрів. На дно кожної лунки висипають жменю піску. Після цього в них акуратно перевалюють рослинки при цьому брати їх потрібно разом з грудкою землі, заповніть ямки грунтом. Висаджені рослинки потрібно полити.

Треба бути готовим до того, що розвиток такого рослини проходить вкрай повільно. Перше цвітіння кущів, вирощених з насіння, відбудеться лише на третій або четвертий рік.

Догляд за баданом в саду

Найчастіше при дотриманні правил агротехніки вирощування бадану у відкритому ґрунті не доставляє ніяких особливих клопотів садівникові. У весняний час після сходу снігового покриву потрібно зрізати з кущів всю ту листя, що постраждала протягом зими. Також в цей час проводять обрізку сильно розрослися стебел і підживлення комплексним мінеральним добривом. Повторно рослину підгодовують через півмісяця після закінчення цвітіння, в цей час повинен початися зростання нової листя. Для підгодівлі бадану підходить розчин добрива Кеміра-комбі (на 1 відро води 1 столова ложка). На 1 квадратний метр клумби береться 5 літрів такого розчину.

Полив

Щоб квітка нормально ріс і розвивався, його треба правильно поливати. Перший раз кущі поливають після того, як почнуть формуватися бутони, другий ― під час цвітіння, а третій ― через 15-20 днів, як рослини відцвітуть. Однак поливати бадан потрібно тільки в тому випадку, якщо сезон видався посушливим. Якщо ж регулярно йдуть дощі, тоді квітам вистачить природних опадів.

Коріння такої квітки від перегріву і пересушування в природі захищають його нижні листові пластини, які з часом відмирають і облітають. Але при вирощуванні в саду для того, щоб зберегти декоративність кущів, почали відмирати листові пластини обривають разом з черешками, а поверхня ґрунту засипають шаром мульчі.

Розмноження поділом куща

Бадан можна розмножити не тільки насінням, так само це можна зробити і діленням куща. У розрісся куща формуються молоді розетки з власною кореневою системою, яка знаходиться дуже близько до поверхні грунту. Саме тому викопати і пересадити молоду розетку не травмуючи батьківська рослина дуже просто. Ділити можна тільки здоровий добре розвинений кущ середнього віку з великими листовими пластинами, при цьому листову розетку відокремлюють разом з п'ятою. Простежте за тим, щоб на кожному відрізку кореневища було по три бруньки або більше. Проводять ділення після того, як кущі відцвітуть: у травні–серпні. На відрізаною розетки треба залишити тільки 2 або 3 найбільш молоді листові пластини, а всі інші обривають. Їх проводять висадку в заздалегідь підготовлені посадкові ямки, при цьому заглиблювати в грунт їх потрібно на 30-50 мм, а дистанція між деленками повинна бути від 30 до 40 сантиметрів. Отсаженные деленко швидко приживаються. Протягом першого року після пересадки розетка нарощує листя, а зацвіте молодий кущ тільки на 2 або 3 рік зростання.

Пересадка

На одному і тому ж місці кущ може рости кілька десятків років. Бадан не потребує частих пересадках. З часом він може сильно розростися вшир і почати витісняти інші культури. Саме тому 1 раз в 5 або 6 років квітка рекомендується пересаджувати на нове місце.

Пересадку проводять разом з поділом куща з початку до середини вересня. Під час висадки частин куща дистанція між ними повинна бути не менше 30 сантиметрів. Після пересадки протягом перших 15 днів бадан потребує рясному поливі.

Захворювання і шкідники

Бадан відрізняється дуже високою стійкістю до шкідників і хвороб. Однак при регулярному застої води в кореневій системі квітка може вразити грибкове захворювання, а саме, рамуляриоз. У уражених кущів на лицьовій поверхні утворюються плями бурого кольору, мають блідо-червоним оздобленням, а на виворітній поверхні листя з'являється ледь помітний білястий наліт. З часом уражена листя починає засихати. Всю хвору листя зрізають, а кущ обприскують розчином Фундазолу або медьсодержащим засобом, наприклад, хлорокисью міді, бордоською сумішшю або мідним купоросом.

Якщо квітка вирощується на затіненому ділянці, то на ньому можуть оселитися нематоди або слюнявая пенница. Для того щоб позбутися від пенницы, кущі обприскують розчином двічі Актари або Актеллика з перервою в 7 днів. Для обробки вибирають сухий погожий день, при цьому температура повітря може коливатися від 21 до 28 градусів (не вище і не нижче). Позбутися від нематоди досить складно. Для початку уражені кущі витягають із землі, а їх кореневища занурюють на 30 хвилин в міцний розчин марганцевого калію. Потім проводять пересадку рослини на нове місце, а заражену грунт на ділянці потрібно кілька разів обробити інсектицидними препаратами. Посадити щось на даній ділянці можна буде через не менш 1 року після закінчення обробок.

Бадан після цвітіння

Збір насіння

Після цвітіння на кущі бадану формується велика кількість насіння, величина яких приблизно 0,2 див. Ще під час цвітіння подметьте найефектніше і велике суцвіття, а після того як почнеться в'янення квіточок, на нього слід надіти мішечок з марлі, що вбереже доспілі насіння від прокидання на землю. У вересні приступають до збирання насіннєвого матеріалу. Для цього зріжте суцвіття разом з мішечком, трохи відступивши від нього вниз, і перенесіть його в суху добре вентильоване приміщення. Через кілька тижнів, коли суцвіття повністю досохнет, з нього витрушують насіння. Очищений від сміття насіннєвий матеріал прибирають на зберігання.

Підготовка до зимівлі

Молоді кущі, а також частина сортів і видів бадану відрізняються не дуже високою стійкістю до морозів. Тому такі кущі в осінній час потрібно накрити лапником або закидати облетіла листям. А ті види і сорти, які володіють високою морозостійкістю, на зимівлю вкривати не потрібно. Зверніть увагу, що засохлі листя з кущів видаляють навесні, а не восени.

Види і сорти бадану

Нижче будуть описані ті види і сорти бадану, які користуються найбільшою популярністю у садівників.

Бадан Стречи (Вегдепіа stracheyi = Вегдепіа gorbunowii)

У природних умовах вид можна зустріти на вологих скелях Середньої Азії, Гімалаїв, Афганістану та Китаю, при цьому кущі можуть рости на висоті до 3 тисяч метрів над рівнем моря. Спочатку цей вид отримав назву на честь керівника експедиції в район Західного Паміру Горбунова, однак пізніше він був перейменований. Ця рослина є живою реліктом. На кромці довгасто-яйцевидних гладких реснитчатых листових пластин розташовуються грубі зубці. В ширину листя досягає від 30 до 50 мм, а довжину ― від 80 до 100 мм. Листя чудово зберігаються під шаром снігу. Висота квітконосу близько 0,4 м, на його верхівці формується кисть, що складається з квіток білого або рожево-лілового забарвлення, довжина яких близько 1,5 см. Цвітіння спостерігається в липні–серпні. Популярні сорти:

  1. Бельведер. Висота мініатюрного куща близько 20 сантиметрів, його прикрашає листя, довжина якої від 40 до 60 мм. Під час цвітіння з'являються білі квітки, які з часом стають рожевими.
  2. Бетховен. Кущ заввишки сягає до 0,4 м, його прикрашають рожеві квітконоси і снежнобелые квітки (чашки коричневого кольору).
  3. Альба. У цієї природної форми, забарвлення квіток біле.

Бадан товстолистий (Вегдепіа crassifolia)

Або бадан лікарський, або монгольський чай, або чагырский чай, або раноцвет.

У природі вид можна зустріти на Алтаї, в Казахстані, Китаї, на Забайкаллі, Саянах, Північної Монголії та Кореї. Він воліє рости в кедрових лісах і на кам'янистих схилах на висоті від 0,7 до 2,5 тисяч метрів над рівнем моря. Вид являє собою трав'яниста вічнозелена багаторічна рослина, яка має розгалуженим і потужним повзучим кореневищем. Стебла діляться на 2 типу: квітконосні безлисті (їх висота в період формування плодів близько 0,4 м) і розеткові вегетативні. Вегетативні стебла прикрашають великі гладкі шкірясте на дотик листові пластини насичено-зеленого забарвлення і оберненояйцевидної форми. Восени вони забарвлюються в яскраво-червоний колір. Пишні суцвіття складаються з квіток дзвоникоподібної форми, довжина яких близько 1,2 см, а пофарбовані вони в бузково-рожевий, білий або пурпурно-ліловий відтінок. Початок цвітіння припадає на червень, а продовжується воно близько 20-30 днів. Бадан лікарський застосовується для вичинки шкіри, а з пожухлі торішніх листових пластин, які збирають навесні, готують дуже корисний чай. Найпопулярніші декоративні сорти:

  1. Сеньйор. Висота рослини близько 0,4 м, а квітки забарвлені в рожево-ліловий відтінок.
  2. Гидерруспе. Сорт, що у висоту досягає приблизно 0,6 м. Довжина суцвіття близько 0,2 м, воно складається з рожевих квіток. Тривалість цвітіння цього сорту практично 8 тижнів.
  3. Пурпуреа. Півметрове рослина прикрашене червонувато-пурпуровими квітками, в діаметрі досягають до 10 мм.

Бадан сердцелистный (Вегдепіа cordifolia)

Ця рослина є внутрішньовидової різновидом бадану товстолистого, і у висоту вона сягає близько 0,4 м. Грубі на дотик округлі листові пластини пофарбовані в темно-зелений відтінок. У травні на кущі з'являються схилені гроновидні суцвіття, до складу яких входять квітки дзвоникоподібної форми блідо-бузкового або яскраво-рожевого забарвлення. Є сорти, суцвіття яких пофарбовані в білий або світло-ліловий колір. Культивується різновид з 1779 р.

Бадан гиссарский (Вегдепіа hissarica)

Цей рідкісний реліктовий вид є ендеміком Гіссарського хребта. Кущ володіє дуже потужним кореневищем. Прикореневі розеткові тупі листові пластини довгасто-оберненояйцевидної форми голі матового забарвлення, кромка у них густореснитчатая. Квітконіс в довжину досягає близько 20 сантиметрів, на ньому формується одностороннє гроновидне суцвіття, що складається з 6-8 блідо-рожевих або білих квіток.

Бадан гібридний (Вегдепіа х hybrida)

Даний вид об'єднує всі наявні гібриди бадану. Найбільш популярні з них:

  1. Абенглют. Висота рослини близько 0,3 м, його насичено-зелене листя в осінній час забарвлюється в коричнево-бронзовий колір. Квіти насичено-пурпурові, вони можуть бути простими та махровими.
  2. Фрау Холі. Суцвіття снежнобелые, а листя пофарбована в болотний колір. Листові черешки при похолоданні набувають насичено-ліловий відтінок.
  3. Шнеекенигин. Півметрові кущі прикрашають круглі великі листові пластини з хвилястими краями. На довгих пурпурових квітконосах формуються великі квітки чашоподібної форми, спочатку вони пофарбовані в білий колір, але з часом набувають рожевого відтінку. Сорт вирощують на зрізку.
  4. Морген Роті. Рослина цвіте протягом сезону 2 рази. Його розгалужені суцвіття складаються з квіток насичено-рожевого забарвлення.
  5. Бебі Дол. Висота рослини близько 0,3 м. Красивої форми рожеві квітки з часом стають темно-кремовими.

Також садівниками культивуються такі гібриди бадану, як: Зиберлихт, Глоккентурм, Бэллоули, Бэссингэм Уайт, Саншейд, Меджік Джайнт, Уолтер Кінлі, Саннингдэйл, Эроика, Пінк Дрэгонфлай. А ще вирощуються ними і сорти, які були названі в честь знаменитих композиторів: Баха, Бізе, Барток, Бородін, Брамс. Ще в культурі можна зустріти такі види бадану, як: війчастий, тихоокеанський, Шмідта і угамский.

Властивості бадану: шкода і користь

Лікувальні властивості бадану

У бадану цілющими властивостями володіє листя, кореневища, насіння і квітки. До складу кореневища входять дубильні речовини, смоли, крохмаль, поліфеноли, а в надземної частини куща містяться флавоноїди, дубильні речовини, арбутин, марганець, мідь, залізо і вітаміни.

Кореневище бадану в нетрадиційній медицині використовують при лікуванні ерозії і фіброми шийки матки, ентероколітів і раку. Використовують рослину при лікуванні захворювань легень, кровоточивості ясен, грипу, гострих респіраторних захворювань, дерматозу, хвороб шлунково-кишкового тракту, суглобового ревматизму, геморою, лихоманки і головних болів. Засоби, виготовлені на його основі бадану, відрізняються антимікробну, кровоспинну, в'яжучу, протизапальну, сечогінну і ранозагоювальну дію. А ще вони сприяють звуженню судин, збільшення частоти серцевих скорочень, зміцненню капілярних стінок і зниження артеріального тиску.

Протипоказання

Якщо дуже довго приймати кошти з бадану, то це може стати причиною запору. Настоянку з бадану не можна приймати людям з підвищеним згортанням крові. Відвар з кореневища можна пити гіпотонікам, так як він знижує артеріальний тиск.