Хамелациум воскової мирт ― це рослина родом з Австралії, яке відноситься до сімейства Миртового. Цей рід налічує 14 видів, які представлені вічнозеленими чагарниками, у природі їх можна зустріти на південно-західній частині Австралії. Хамелациум в природі воліє рости на піщаних просторах і кам'янистих схилах.
В залежності від виду висота куща може варіюватися від 0,3 до 3 м. Його прикрашають листя, які протягом усього року залишаються темно-зеленими. Округлі квітки в діаметрі досягають 1,5–2 см, можуть бути пофарбовані у фіолетовий, білий, рожевий або червоний колір. Зацвітає кущ вже в кінці зими і нерідко відцвітає лише в останні літні дні.
Догляд за хамелациумом в домашніх умовах
Хамелациум воскової мирт ― це вічнозелена рослина, яку можна вирощувати як компактний чагарник або невелике деревце. Але щоб кущ ріс здоровим і радував квітникаря регулярним цвітінням, за ним потрібно правильно доглядати і потрібно забезпечити йому оптимальні умови для росту.
Хамелациум фахівці відносять до числа тих рослин, які дуже складно вирощувати в домашніх умовах. Він відрізняється підвищеною чутливістю до будь-яких змін в умовах вирощування або невідповідному для нього навколишньому середовищі, і дуже негативно реагує на це. А вчасно зрозуміти, що чагарник хворий або виявити причини його відставання в рості, зможе лише досвідчений квітникар. Якщо ви все ж вирішили прикрасити свій будинок хамелациумом, тоді з великою відповідальністю потрібно поставитися навіть до його вибору в магазині. Зверніть увагу на те, що кущ повинен бути абсолютно здоровим, тільки в цьому випадку він зможе перенести переїзд і звикнути до нових умов вирощування. Ретельно огляньте рослина, його бутони не повинні бути зморщеними, а темні плями на листках і їх облетание, говорить про наявність проблем у чагарнику. Також зверніть увагу на субстрат в горщику, він не повинен бути надмірно сухим або надто вологим.
Догляд після покупки
Тільки що куплений квітка не пересаджують. Замість цього беруть високий поліетиленовий пакет, який зсередини обприскують дихлофосом. Надіньте пакет на кущ, причому зав'язувати його не потрібно. Якщо під час даної процедури з'явиться неприємний запах, тоді пакет акуратно опускають до нижніх гілок. Приберіть рослина накрите пакетом на 24 год в добре освітлене, але прохолодне (від 13 до 15 градусів) місце. Потім кущ обприскують теплим розчином меду (на 1 л води беруть 2 ч. л. меду). Зовсім пакет прибирають через троє або четверо діб, також знімають поверхневий шар грунтосуміші у ємності, його замінюють на перегній. У тому випадку, якщо кущ в магазині ріс у дуже малої ємності, тоді пересадите його способом перевалки в більш просторий горщик, причому постарайтеся щоб земляний ком залишився цілим. Щоб кущ нормально ріс і розвивався, його разом з горщиком потрібно поставити в глибокий піддон, який попередньо заповнюють мокрим керамзитом.
Полив
При вирощуванні кімнатного хамелациума особливу увагу слід звернути на його полив в теплу пору року. В цей час рослина потребує регулярних рясних поливах, для яких використовують м'яку і добре відстояну воду. Однак поливати кущ потрібно дуже акуратно, так як він вкрай негативно реагує на застій рідини в ґрунтосуміші. Пам'ятайте про те, що навіть пересушування земляної грудки завдасть менше шкоди рослині, ніж застій вологи в горщику. Але і пересушувати субстрат теж вкрай не рекомендується, так як це може сильно постраждати ніжна система коренів, а листя взагалі може облетіти. Щоб кущі краще ріс і розвивався, воду для поливу потрібно підкисляти, для цього в неї додають невелика кількість лимонної кислоти або оцту.
Відповідний субстрат
Грунтосуміш потрібно використовувати слабокислу та пухку, а ще вона повинна добре пропускати воду і повітря, що допоможе уникнути застою вологи в кореневій системі. Найкраще для вирощування даної рослини підходить землесуміш наступного складу: торф, перегній, грубозернистий річковий пісок, дернова і листова земля (беруться в рівних частинах). Щоб уникнути пересушування ґрунтосуміші в горщику, в неї всипають гідрогель або додають різаний сфагнум.
Пересадка хамелациума
Пересаджують хамелациум не часто, а точніше, це потрібно робити регулярно 1 раз у три роки. Найкращим часом для пересадки є весна. Ця рослина має тоненькими і дуже крихкими корінцями, які під час пересадки можуть бути травмовані, чого допускати вкрай небажано. Саме тому кущ пересаджують лише тоді, коли його системі коренів стає дуже тісно в ємності. Для цього його дуже акуратно витягують зі старого горщика, при цьому намагаючись не зруйнувати земляний ком. Потім рослину акуратно поміщають в новий горщик, який повинен бути лише трохи більше старого. Для кімнатного вирощування хамелациума рекомендується використовувати керамічний горщик і краще, якщо він буде неглазурованным. Справа в тому, що нерідко для безпечного витягання кореневої системи з ємності, останню доводиться акуратно розбити.
Підгодівля
Рослина регулярно підгодовують 1 раз в 15-20 днів протягом усього вегетаційного періоду. Добриво використовують таке, в складі якого немає вапна. Перед тим, як кущ зацвіте, його підгодовують калійно-азотним добривам, а в період цвітіння ― калієм і фосфором.
Обрізка
Обрізають такий чагарник регулярно по закінченню цвітіння, всього стебла в цьому випадку вкорочують на третину. Так як хамелациум відрізняється дуже швидким зростанням, то незабаром його стебла відросте знову. Щоб чагарник зростав більш пишним і гіллястим, у нього в молодому віці проводять прищіпку верхівок гілок.
Догляд в зимовий час
Восени воскової мирт переставляють в більш прохолодне приміщення, де температура повітря близько 15 градусів. Завдяки прохолодній зимівлі кущ буде цвісти ефектно і пишно. Такий чагарник дуже світлолюбний, і навіть в зимовий час йому необхідна велика кількість світла. Тому в холодну пору року йому знадобиться додаткова щодобове досвічення, причому оптимальна тривалість світлового дня для такої культури дорівнює 12 год. В зимовий час підгодовувати рослину не потрібно, а ще слід обов'язково скоротити кількість і обсяг поливів.
Способи розмноження
Виростити воскової мирт з насіння дуже непросто, але якщо все ж у вас з'являться сіянці, то існує велика ймовірність того, що з часом вони загинуть. З-за цього розмноження такого чагарнику живцями користується найбільшою популярністю у квіткарів. Справа в тому, що цей спосіб не тільки більш легкий і швидкий, але він дозволяє зберегти ознаки батьківської рослини. Заготівлю верхівкових живців проводять в січні, в довжину вони повинні досягати 7,5–10 див. Далі їх обробляють засобом, що стимулює ріст коренів, і висаджують на укорінення в суміш піску і торфу. Коріння на черешках з'являються приблизно через 8 тижнів.
Захворювання і шкідники
У хамелациуме міститься велика кількість ефірних масел, завдяки чому він відрізняється високою стійкістю до багатьох захворювань і шкідників. Але така рослина все ж може бути уражене фітофторозом. Виникнення даного захворювання сприяє застою води в субстраті. При перших ознаках фітофтори кущ обприскують одним з фунгіцидних засобів. У весняно-літній період на рослині може оселитися попелиця, повреждающая і листя і суцвіття. Щоб позбутися такого шкідника, використовують інсектицидні препарати. Також в будь-який час року чагарник може вразити борошниста роса, щоб уберегти його від такої хвороби, йому слід забезпечити правильний догляд.
Також нашкодити листі хамелациума може сіра гниль. Сприятливою умовою розвитку такої хвороби є тепло при високому рівні вологості повітря. Як тільки будуть виявлені перші ознаки сірої гнилі, треба відразу ж приступити до боротьби з даним захворюванням, так як воно може погубити рослина в найкоротші терміни. Щоб вилікувати вражений сірою гниллю кущ, його обприскують фунгіцидом.
Види хамелациума
Хамелациум гачкуватий
В кімнатних умовах вирощують лише один вид, іменований хамелациум гачкуватий, або хамелациум воскової мирт. Така рослина є зростаючим, тому в природі у висоту вона може досягати до 250 сантиметрів. Проте в домашніх умовах чагарник виростає більш низьким, причому його нерідко обрізають для додання компактності. Довжина листових пластин варіюється від 25 до 40 мм, вони щільно покривають пагони і зовні виглядають як хвоя. Згодом у міру дорослішання гілок листя облітає. Квітки в діаметрі досягають 10-20 мм, вони бувають поодинокими або можуть бути зібрані в китиці. Квітки мають дуже приємним запахом. Завдяки старанній роботі селекціонерів на світ з'явилося безліч сортів хамелациума воскового мирта, вони розрізняються не лише формою (напівмахрові і махрові), але і забарвленням квіток: жовті, червоні, білі й навіть двоколірні.
Хамелациум сноуфлейк
Висота куща не перевищує 0,4 м, його прикрашають квіти білого або рожевого кольору. Цей вид використовують для створення букетів та ікебан.
Хамелациум орхид
Невисокий кущ даного виду має не таку пишне листя, як хамелациум воскової мирт. Однак під час цвітіння його прикрашає безліч суцвіть, пофарбованих у білий і рожевий колір, причому серединки у них мають буряковим відтінком.
Хамелациум білий
У висоту кущ може досягати до півметра, його яскраво-зелені листові пластини мають трохи подовженою формою. Під час цвітіння рослина прикрашають світло-рожеві або білі квітки дзвоникоподібної форми.