Трав'яниста однорічна, дворічна і багаторічна рослина мильнянка, ще іменоване сапонария (Saponaria), є представником сімейства Гвоздничные. По інформації, взятої з різних джерел, цей рід об'єднує 15-40 видів, однак культивують лише 9 з них. У природних умовах таку рослину можна зустріти на території Євразії. Назва цього роду походить від латинського слова, і переводить як «мило», це пов'язано з тим, що коренева система рослини має здатність утворювати піну завдяки тому, що до її складу входять сапоніни.
Зміст
- 1 Особливості мильнянки
- 2 Вирощування мильнянки з насіння
- 3 Посадка мильнянки у відкритий грунт
- 4 Догляд за мыльнянкой в саду
- 5 Види і сорти мильнянки з фото і назвами
- 5.1 Мильнянка дернистая (Saponaria caespitosa)
- 5.2 Мильнянка лікарська (Saponaria officinalis), або мильнянка звичайна
- 5.3 Мильнянка жовта (Saponaria lutea)
- 5.4 Мильнянка базиликолистная (Saponaria ocymoides), або мильнянка «місячна пил»
- 5.5 Мильнянка Лемперджи (Saponaria x lempergii)
- 5.6 Мильнянка Оливана (Saponaria x olivana)
Особливості мильнянки
Кореневищна рослина мильнянка має прямостоячі пагони, які можуть бути висхідними або розкритими, їх поверхня буває голою і опушеною. У висоту стебла досягають від 0,7 до 0,8 м. Супротивнорасположенные цілісні листові пластини можуть мати широколанцетную, лопатчасте, овальну або лінійно-ланцетну форму. Листя може бути сидячій або звужуватися у підстави, мати тупу або загострену вершинку. Нещільні щитковидно-волотисті суцвіття складаються з пятилепестковых квіток пурпурного, білого або рожевого забарвлення. Плід представляє собою багатонасінні коробочка подовженої форми, всередині якої дозрівають маленькі тупобугорчатые насіння практично чорного забарвлення.
Вирощування мильнянки з насіння
Висів на розсаду
Для розмноження мильнянки використовують вегетативний і генеративний (насіннєвий) спосіб. При бажанні висів насіння можна провести безпосередньо у відкритий грунт, роблять це в жовтні (під зиму) або у весняний час. Але розсадний спосіб вирощування такої рослини є більш надійним. Так, для початку в домашніх умовах вирощуються сіянці мильнянки з насіння, які потім пересаджують у відкритий грунт.
Посів насіння на розсаду, а також догляд за сіянцями дуже прості і не заберуть багато часу. Посів насіння на розсаду проводять в середині березня, для цього використовують маленькі скриньки, які заповнюють рихлим зволоженим почвосмесью. Насіння зверху засипають тоненьким шаром піску, після цього посіви обережно поливають за допомогою спеціального розпилювача і накривають їх зверху склом (плівкою). Потім ємність переносять в добре освітлене місце, але при цьому світло повинне бути розсіяним. Оптимальна температура повітря для проростання насіння не менше 20 градусів.
Вирощування розсади
Відразу ж після того, як з'являться перші сіянці, приберіть з місткості укриття. В особливому догляді розсада такого рослини не потребує. Пам'ятайте, що їй можуть нашкодити прямі промені сонця і протяги. Систематично поливайте сіянці, а також не забувайте акуратно спушувати навколо кущиків поверхню ґрунтосуміші. Пікіровку в індивідуальні стаканчики проводять після того, як у рослинок сформується 2 пари справжніх листових пластин. Щоб кущики не почали витягуватись, їм потрібно забезпечити достатню велика кількість яскравого, але розсіяного світла.
Посадка мильнянки у відкритий грунт
В який час садити
Висадку підросла і зміцніла розсади мильнянки у відкритий ґрунт проводять тільки тоді, коли зворотні весняні заморозки залишаться позаду а грунт на ділянці добре прогріється. Як правило, це припадає на другу половину травня. Коли до висадки сіянців залишиться близько двох тижнів, треба почати їх гартувати. Для цього рослинки кожен день переносять на вулицю, при цьому збільшення тривалості подібних процедур має бути поступовим. Загартовані сіянці можуть перебувати на відкритому повітрі і вдень, і вночі. Для загартовування рослинок треба вибрати таке місце на відкритому повітрі, яке буде мати надійний захист від поривів вітру, протягів і опадів.
Правила посадки
Виростити це трав'яниста рослина на своїй садовій ділянці досить просто. Справа в тому, що воно прекрасно росте, розвивається і квітне, навіть якщо за ним взагалі не доглядати. Але якщо ви бажаєте, щоб ваші кущики були найбільш декоративними, то для їх посадки слід вибрати ділянку, розташований в невеликому затіненні або в сонячному місці. Найкраще мильнянки підходить сухий пухкий грунт, известкованный і удобрений, він повинен добре пропускати воду і повітря. Так як в природних умовах такої квітка краще росте в горах, то під час перекопування ділянки в грунт рекомендується внести маленькі камені, пісок і гашене вапно (кісткове борошно або кальцит).
Під час висадки розсади між кущиками дотримують дистанцію не менше 0,3 м. Через деякий час квіти розрослися покриють весь вільний простір. Висаджені сіянці треба полити.
Догляд за мыльнянкой в саду
Вирощувати мильнянку у відкритому грунті досить просто, для цього її потрібно вчасно поливати, прополювати, підгодовувати і обрізати, а ще готувати до зимівлі. Щоб значно скоротити кількість бур'янів на ділянці, його поверхню рекомендується засипати меленьким керамзитом, щебенем або галькою, до того ж це зробить ваш квітник більш ефектним. Щоб цвітіння було максимально довгим, фахівці радять, систематично обривати з кущів почали в'янути суцвіття, дана міра допоможе уникнути самосіву. В осінній час незадовго до того, як почнуться холоди, слід провести укорочення стебел на третину їхньої довжини, при цьому кущики мильнянки лемперджи і лікарської треба зрізати під самий корінь. Ця культура досить морозостійка, однак у випадку малосніжною зими не зайвим буде закидати ділянку лапником. Якщо ж кущики все-таки вимерзнуть, то у весняний час вони можуть досить швидко відновитися завдяки самосеву.
На одному і тому ж ділянці вирощувати такий квітка не рекомендується довше восьми років, справа в тому, що за цей час він сильно розростається і йому необхідно омолодження, для цього проводиться поділ куща. Для цього у весняний час кущик треба витягти з грунту і поділити на кілька частин. Деленко слід відразу ж посадити на нову ділянку.
Як поливати і підгодовувати
Кущикам треба забезпечити помірний полив, при цьому пам'ятайте, що застій рідини в кореневій системі сильно шкодить рослині. Для того щоб поліпшити дренажні здатності ґрунту, фахівці радять, у нього перед садінням рослини внести під перекопування керамзит або пісок. Якщо в літній час спостерігаються затяжні дощі, то велика ймовірність появи на корінцях мильнянки гнилі. Для того щоб цього уникнути, ділянку слід захистити плівкою, яку натягують на заздалегідь встановлені металеві дуги.
Двічі протягом сезону кущики треба підживити фосфорно-калійним добривом. Роблять це відразу після сходу снігового покриву і незадовго до початку цвітіння. Азотовмісні добрива можна використовувати, так як вони можуть нашкодити такій культурі. Якщо вона росте в поживному грунті, то можна обійтися і зовсім без підгодівлі.
Захворювання і шкідники
Таке трав'яниста рослина відрізняється високою стійкістю до шкідливих комах. Проте іноді на ньому поселяється садова совка, яка пошкоджує насіннєві коробочки таких квітів, а на поверхні їх стебел вона влаштовує яйцекладки. Якщо шкідників мало, то позбутися від них можна, збирав вручну і знищивши, якщо ж гусениць багато, то без обприскування рослин розчином інсектициду не обійтися.
Такий квітка рідко уражується кореневою гниллю і плямистістю листя. Якщо будуть помічені перші симптоми хвороби, потрібно як можна швидше вирізати всі уражені частини куща. Сильно уражені рослини треба викопати і знищити, при цьому залишилися на ділянці здорові кущі обприскують розчином фунгіцидної препарату.
Види і сорти мильнянки з фото і назвами
Вище вже говорилося про те, що садівниками культивується лише 9 видів мильнянки. Нижче буде докладніше розказано про найбільш популярних.
Мильнянка дернистая (Saponaria caespitosa)
У природних умовах такий вид зустрічається на кам'янистих схилах Піренеїв на висоті 700-2100 метрів над рівнем моря. Висота кущиків варіюється від 5 до 15 сантиметрів. Гладкі листові пластини мають лінійно-ланцетну форму. Овальні пелюстки у квіток мають рожевим забарвленням.
Мильнянка лікарська (Saponaria officinalis), або мильнянка звичайна
В диких умовах такий вид зустрічається на території Середньої Європи, Малої Азії, європейської частини Росії, Кавказу, Середземномор'я і Західного Сибіру. Висота такого трав'янистої багаторічної рослини варіюється від 0,3 до 0,9 м. Довжина листових пластин 5-12 сантиметрів, вони мають овально-ланцетної або гострої еліптичною формою. Листя поділені 3 прожилками. Щитки складаються з великих запашних квіток рожевого або білого забарвлення, вони мають коротенькі квітконіжки. Культивується така рослина з 1692 р. У садівників популярністю користується різновид var. flore plena: висота рослини близько 100 см, довжина суцвіть до 15 сантиметрів, в їх склад входять махрові квіточки, в діаметрі досягають 25 мм, вони мають рожево-кремовим забарвленням.
Найбільш популярні сорти:
- Альба Полону, Розеа Полону та Рубра Полону. Суцвіття складаються з махрових квіток білого, рожевого і темно-червоного забарвлення відповідно.
- Дэззлер. У такого пестролистного сорту великі квітки забарвлені в насичено-рожевий колір.
- Варієгата. Листя має строкатим забарвленням.
- Бетті Арнольд. Сорт сильнорослий зі складними квітками снежнобелого забарвлення.
Мильнянка жовта (Saponaria lutea)
Така багаторічна рослина в природі зустрічається на альпійських луках і схилах, висота кущиків 5-12 сантиметрів. Вузенькі листові пластини мають довгастої форми. Маленькі суцвіття складаються з жовтуватих квіток, не володіють високою декоративною цінністю.
Мильнянка базиликолистная (Saponaria ocymoides), або мильнянка «місячна пил»
Родом такий вигляд Альп, там він зустрічається на висоті 0,5–2 тисячі метрів над рівнем моря. Таке обильноцветущее багаторічна рослина своїми низько сланкими стеблами формує м'які подушки, висота яких може доходити до 20 сантиметрів. Вузенькі листові пластини матового зеленого забарвлення мають овально-лінійною формою. На верхівках вільчаті втеч формується безліч зонтиковидних суцвіть, до складу яких входять маленькі запашні зірчасті квітки рожево-червоного забарвлення. Вид володіє високою морозостійкістю, але якщо в зимовий час він вимерзне, то зможе швидко відновитися завдяки самосеву. Найбільш популярні сорти:
- Камілла. Висота такого низькорослого грунтопокривна рослини близько 15 сантиметрів. На поверхні зелених листових пластин є опушення. Помилкові зонтиковидні суцвіття складаються з маленьких квіточок рожевого забарвлення.
- Рубра Компакта. Стебла покривають великі суцвіття насичено-рожевого забарвлення.
- Спленденс. Даний сорт дуже схожий на Рубру Компакту, проте забарвлення його квіток більш ніжний.
- Сноу Тип. Забарвлення пелюсток снежнобелый.
Мильнянка Лемперджи (Saponaria x lempergii)
Ця культурна форма з південно-східній частині Європи. Висота куща близько 0,4 м, його стебла мають дуговидной формою. Вузенькі дрібні листові пластини ланцетоподібної форми мають матовий темно-зелене забарвлення. Червонуваті зірчасті квіточки зібрані в пучки на верхівках гіллястих стебел.
Мильнянка Оливана (Saponaria x olivana)
Такий садовий гібрид отриманий завдяки схрещуванню мильнянки дерністой і карликової. Це красиве рослина часто культивують в альпінаріях. Вони формують щільні подушки, ширина яких 20 сантиметрів, а висота ― 5 сантиметрів. У літній час кущ пишно цвіте, його квіточки мають рожевим забарвленням.