Мускарі

Мускарі (Muscari) ще іменують мишачим гіацинтом або гадючим цибулею. Цей цибулинний багаторічна рослина відноситься до сімейства спаржеві (Asparagaceae), проте раніше цей рід був представником сімейства лілійних або гиацинтовых. Цей рід об'єднує близько 60 видів. У природних умовах такі рослини можна зустріти на узліссях, серед чагарників, а також на гірських схилах Кавказу, Криму, Південної і Центральної Європи, Малої Азії і Середземномор'я. Такі рослини відносяться до числа самих ранніх весняних квітів, і їх дуже часто вирощують на зрізку. У квіток мускарі є дуже сильний, але досить приємний запах. Невеликі, але дуже ефектні квіточки мускарі прикрашають газони, альпінарії і рабатки. Ще такі квіти використовують як бордюрних рослин.

Особливості мускарі

Яйцевидні цибулинки мускарі мають зовнішні луски світлого забарвлення. У діаметрі цибулини досягає 20 мм, а в довжину — 15-35 мм. Довжина прикореневого лінійних листових пластин досягає 17 сантиметрів, їх виростає на одному примірнику до 6 штук. Листочки виростають у весняний час, однак восени вони здатні з'явитися повторно. У висоту такі рослини можуть досягати близько 0,3 метрів. На безлистому квітконосі є квітки, оцвітина яких бочковидною, циліндричної або трубчастої форми складаються з 6 зрощених пелюсток, відігнутих по краю. Забарвлення може варіюватися від темно-синього до білого кольору. Діаметр і довжина квіточок рівні 5 мм. Такі квітки входять до складу щільних суцвіть верхівкових або гроновидних, які в довжину можуть досягати близько 8 сантиметрів. Плід представляє собою трехгнездную крилату коробочку, має серцеподібну або кулясту форму, в них знаходяться маленькі зморшкуваті насіння чорного забарвлення. Насіння залишаються всхожими протягом 12 місяців після збору. Достоїнствами роду мускарі є те, що високою декоративністю мають практично всі види, а ще такі рослини відрізняються своєю невибагливістю.

Види і сорти мускарі з фото

Мускарі вірменський (Muscari armeniacum)

У садівників користується великою популярністю зимоустойчивый мускарі вірменський (колхидський). Його цвітіння починається в кінці весняного періоду і триває близько 20 днів. Саме цей вид називають «мишачий гіацинт». Квіточки, розташовані у верхній частині суцвіть, стерильні, а вони пофарбовані в світло-блакитний колір. Темно-блакитні квітки, що знаходяться в нижній частині квітконоса, мають каймою білого забарвлення. Квітки мають приємний запах.

Найбільш популярні сорти:

  1. Мускарі махровий Блю Спайк. Володіє дуже високою декоративністю за рахунок того, що до складу суцвіття гроздевидной форми входить до 170 квіточок. Відрізняється невибагливістю, часто використовують для зрізання.
  2. Крістмас Перл. Має дуже декоративні квітки фіолетового забарвлення.
  3. Фентезі Кріейшн. Вельми ефектний сорт завдяки поєднанню зеленувато-блакитного і синього кольорів.

Мускарі гроздевидный (Миѕсагі botryoides)

У природних умовах цей вид можна зустріти в альпійському поясі Середньої і Південної Європи. Він вважається самим популярним у садівників з 1576 р. Квіточки у даного виду декілька дрібніше порівняно з мускарі вірменським. Практично всі сорти пофарбовані в різні відтінки синього, але є 2 різновиди:

  1. V album. Гроздевидные суцвіття складаються з білих квіточок схожих з перлинками.
  2. V carneum. Квітки мають рожевим забарвленням.

Мускарі широколистий

Листові пластини у даного виду дуже широкі і схожі з листям тюльпана. Суцвіття щільні циліндричної форми і темно-синього забарвлення. Виділяється серед інших видів тим, що з однієї цибулинки може зрости відразу кілька квітконосів.

Мускарі блідий (Миѕсагі pallens)

В природних умовах можна зустріти на гірських схилах. Квітконоси невисокі, і на них з'являються невеликі квітки дзвоникоподібної форми світло-блакитного забарвлення. Найбільш популярним сортом є Вайт Роуз Б'юті: забарвлення його квіточок світло-рожевий.

Мускарі чубатий (Миѕсагі comosum)

Дуже ефектний вигляд. В диких умовах краще росте серед чагарників, на узліссях лісів, а також на сухих луках. На квітконосі розташовується чубчик, що складається з фіолетових квіточок, які мають квітконіжки дуговидной форми. Даний вид дуже ефектно виглядає на галявинах або газонах на тлі ґрунтопокривні трави. Найбільшою популярністю користується сорт Плюмозум: пагони сильно розгалужені, а на них є велика кількість стерильних квіточок фіолетово-бузкового забарвлення.

Мускарі Оші, або Тубергена

У природі можна зустріти в Північно-Західному Ірані. Цвітіння спостерігається в середині весняного періоду. Сині квітки мають зубці більш світлого забарвлення. Необхідний хороший дренаж. Найбільш популярна серед садівників різновид Тубергена, що володіє квітками більш блідого забарвлення, а форма листових пластин у неї серповидна.

Мускарі гарненький (Muscari pulchellum)

У даного виду є івритське назва, яка звучить як кадан наэ (красивий). Зустріти такі квіти можна в парках Ашкелона. Цвісти вони починають в зимовий час. Квітконоси невисокі, а на них розташовуються щільні коротенькі суцвіття яйцевидної форми, що мають насичено-синій колір. Зубчики відгин пофарбовані в білий колір.

Крім даних видів у садівників так само користуються великою популярністю наступні: мускарі длінноцветковий, мінливий, амброзиевый, белозевный, великоплідний, дивний, багатоквітковий, густоцветкового, кистевидный та ін.

Вирощування мускарі в саду

Дані квіти досить популярні в садівництві. Вони дуже добре виглядають і в декоративних вазах і в альпінаріях, при цьому низькорослі сорти використовують в якості бордюрних. Також мускарі дуже ефектно виглядають в багатоярусних клумбах, в композиції з іншими рослинами цвітуть навесні. Так, на тлі густої посадки мускарі синьо-фіолетового забарвлення неймовірно красиво виглядають острівці ранньоквітучих нарцисів і тюльпанів, які трохи вище. Також помаранчеві рябчики просто чудово виглядають поруч із синіми мускарі.

Як і інші раноквітнучі весняні квіти мускарі починають цвісти тоді, коли на чагарниках і деревах ще зовсім немає листочків. У зв'язку з цим сонячного світла таким рослинам завжди вистачає. Без пересадки дані квіти можуть обходитися кілька років поспіль, тому досвідчені садівники радять висадити їх у безпосередній близькості від багаторічної рослини, що не потребує порівняно частих пересадках. Для посадки дуже добре підходить пухкий, насичена поживними речовинами і добре пропускає воду грунт. Фахівці радять вибирати для мускарі ділянку, що знаходиться на підвищенні, при цьому він повинен володіти захистом від сильних поривів вітру.

Посадка мускарі у відкритий грунт

В який час садити

Висадку рекомендується проводити в осінній час до останніх днів жовтня. Висаджувати рослини найкраще групами, при цьому слід врахувати, що розсаджувати можна тільки ті кущики мускарі, які вирощувалися на одному і тому ж місці 5 років або довше. При купівлі посадкового матеріалу в спеціалізованому магазині слід звернути особливу увагу на стан пагонів. На них не повинно бути ознак захворювань. У квітні іноді в розплідниках можна побачити розсаду мускарі, яка вже щосили цвіте, при цьому продавці запевняють, що дані рослини можна пересаджувати на постійне місце. Можна спробувати наслідувати їх раді.

Як висаджувати

Перш ніж приступати до висадки, необхідно провести огляд цибулинок, при цьому слід прибрати ті з них, які є травмованими або потемнілими. У профілактичних цілях посадковий матеріал треба продезінфікувати, для цього його поміщають на 30 хв. в розчин карбофосу (2%). Потім його виймають і на півгодини занурюють у розчин марганцевого калію (1%). Також за 24 год до висаджування цибулин необхідно підготувати посадкові лунки, їх слід рясно полити, щоб весь промок шар грунту. Перед самою висадкою дно лунок засипають шаром річкового піску, який буде служити гарним дренажем. Великого розміру цибулини заглиблюють на 7 сантиметрів у грунт, при цьому між екземплярами залишають дистанцію від 5 до 10 сантиметрів. Невеликі цибулини потрібно заглиблювати у грунт на 3 сантиметри, при цьому залишаючи між екземплярами від 2 до 3 сантиметрів порожнього місця.

Особливості догляду

Догляд за мускарі досить простий, тому ця рослина зможе виростити навіть початківець садівник. Поливати такий квітка треба тільки в самому початку активного росту, однак у цей час найчастіше в грунті міститься велика кількість вологи після танення снігового покриву або після рясних весняних дощів. Коли рослина перебуває в стані спокою, то йому полив не потрібен. Систематичний полив потрібен тільки в тому випадку, якщо зимовий період видався малоснежным або у весняний час було дуже мало дощів.

У тому випадку, якщо грунт на ділянці міститься невелика кількість поживних речовин, то виникає необхідність у внесенні в грунт органічного добрива. Так, в осінній час під час перекопування у грунт можна внести компост або перегній, при цьому на 1 м2 береться 5 кг добрива. У тому випадку, якщо в осінній час в ґрунт систематично вносити таке добриво, то на одному і тому ж ділянці мускарі можна вирощувати протягом 10 років. Проте, в кінці кінців, все-таки доведеться провести пересадку таких рослин.

Цвітіння

Цвітіння триває трохи довше 20 днів. У цей час слід тільки регулярно розпушувати поверхню грунту (після поливу), при цьому потрібно бути дуже акуратним, щоб не травмувати цибулинку. Також треба виробляти своєчасну прополку і при необхідності обривати прив'ялі квіточки. Якщо ви помітили, що з часом квітки у рослини почали втрачати колишню декоративність, то це означає, що мускарі необхідно розсадити.

Пересадка

Мускарі можна розмножувати вегетативно за допомогою діток, відокремлених від материнської цибулини. Таким способом рослина розмножують восени в той самий час, коли виробляють і перекопування ділянки (з середини до останніх днів жовтня). Пересадку слід проводити тільки тих кущів, які росли на одному і тому ж місці від 5 до 6 років. Однак зрозуміти, що мускарі потребує розсадці можна по її зовнішньому вигляду. Цибулини треба викопати, а потім відокремити від материнських діток (їх буває до 30 штук). Потім цибулини потрібно розсадити способом, описаним вище.

Розмноження мускарі

Про вегетативному способі розмноження розказано вище. Крім цього мускарі дуже добре розмножується самосівом. Для того щоб контролювати чисельність даних квітів, після того як вони відцвітуть, рекомендується видалити всі квітконоси, при необхідності залишивши кілька штук. Коли насіння достигнуть, їх потрібно буде зібрати. Слід пам'ятати, що вони залишаються всхожими протягом 12 місяців. Висів слід проводити у відкритий грунт в осінній час, заглиблювати при цьому насіння потрібно на 10-20 мм. Сходи з'являться вже навесні, і вони будуть виглядати як тонкі ниточки. Цвітіння мускарі, вирощеного з насіння, спостерігається лише через 2 або 3 роки.

Захворювання і шкідники

Дуже часто ця рослина хворіє мозаїкою, а виникає вона через вірусу жовтої карликовості лука. У зараженого примірника на поверхні листових пластин можна розгледіти зелену мозаїку, а самі вони стають вузькими, квіткова стрілка коротшає, при цьому пригнічується ріст самого рослини. У деяких випадках відбувається зараження мускарі звичайної огіркової мозаїкою, в цьому випадку листочки деформуються, а на їх поверхні з'являються світло-зелені штрихи і плями. Переносниками вірусів є попелиця, а якщо він виявиться в цибулині, то там і залишиться. У зв'язку з цим всі хворі рослини необхідно викопати і знищити, щоб зупинити поширення вірусу. В цілях профілактики рекомендується, своєчасно знищувати тлю на ділянці. Для цього можна скористатися мильним розчином. Для його приготування 2 великі ложі мила (Фейрі, Гала) потрібно змішати з 0,5 л води. При появі павутинних кліщів слід провести обробку рослин засобами авермектиновой групи (Актофіт, Вертимек, Фітоверм), проводити обприскування треба при температурі 18 градусів, при цьому суворо дотримуючись інструкції.

Мускарі після цвітіння

По закінченню цвітіння необхідно обережно зрізати всі квітконоси і провести підживлення рідким фосфорно-калійним добривом, щоб підготувати цибулинки до зимівлі. Поливати мускарі треба все менше і менше. Коли листочки на кущах повністю засохне, потрібно перестати поливати їх зовсім. В осінній час треба перекопати ділянку, а кущики п'ятирічного віку розсадити. З кущів, які в цьому році не піддаються пересадки, потрібно видалити старі листові пластини. Рослини, які були пересаджені або розсаджені, потрібно присипати шаром мульчі (торфом).

Зберігання цибулин мускарі

Викопувати цибулини на зиму зовсім не обов'язково, але цілком можливо. Але щоб зберегти посадковий матеріал до весни, потрібно знати декілька правил:

  1. Після того як листя мускарі почнуть засихати, необхідно приступити до викопування цибулин.
  2. Цибулинки просушуються протягом декількох діб, потім вони укладаються у зволожений чистий пісок або торф.
  3. 1 раз в 7 днів треба робити огляд садивного матеріалу, при цьому слід відбраковувати підгнилі, травмовані або м'які цибулинки.
  4. Зберігати цибулини рекомендується при вологості повітря 70 відсотків і при температурі — 17 градусів.

Однак слід пам'ятати, що посадку такого рослини рекомендується проводити в осінній час, тому зберігати цибулинки до настання весни немає особливої необхідності.