Обрієта (аубреция)

Таку квітку, як обрієта (Aubrieta) ще іменують аубреция. Він має відношення до роду сланких вічнозелених трав'янистих квіткових рослин, є багаторічниками і відносяться до сімейства капустяні. Цей рід об'єднує близько 12 видів. Такий квітка культивується в альпінаріях, а також у всіх європейських країнах в якості садового рослини. У природних умовах обрієта зустрічається в Італії, в Малій Азії, в південній частині Франції, а також на території Південної Америки, де краще росте на берегах річок і скелях. Латинська назва було дано рослині на честь француза Клода Обрие, який був художником і працював у жанрі ботанічної ілюстрації. У Росії такий квітка іменують пустозвоном. Під час цвітіння ця рослина виглядає, як ефектний суцільний килим. У такого квітки є одна особливість, його красиві листочки не в'януть навіть взимку.

Особливості обрієти

Маленькі очереднорасположенные листові пластини мають опушення, а також обратнояйцевидную або еліптичну форму. Кромка у них зубчаста або цільна. Малоквіткові суцвіття кистевидной форми складаються з маленьких четырехлепестных квіток, що володіють сантиметровим діаметром і пурпурним, синім, фіолетовим або рожево-червоним забарвленням. Цвітіння рясне і триває з другої половини весняного і до початку літнього періоду. Якщо забезпечити правильний і хороший догляд, то в осінній час обрієта може зацвісти повторно. Плід має вигляд стручка, в якому знаходяться плоскі насіння коричневого забарвлення.

Нижче буде описано, як правильно посадити, виростити і розмножити такий квітка. А також яким чином захистити від шкідливих комах і хвороб.

Вирощування обрієти з насіння

Розмножувати насінням ця рослина досить легко, при цьому його можна вирощувати через розсаду, так і безрозсадним способом. Але якщо висів насіння проводити безпосередньо у відкритий ґрунт у вересні або травні, то в результаті це може призвести до розщеплення сортів. У зв'язку з цим фахівці рекомендують вирощувати обриету виключно через розсаду. Цвітіння такої рослини, вирощеного з насіння, можна буде спостерігати лише на другий рік життя. Насіння обрієти продаються в спеціальних магазинах.

Висів

Висів проводять в останні дні лютого приблизно за 8-10 тижнів до початку тепла. Сіють насіння такого квітки відразу в окремі горщики. Для цього можна використовувати торфо-перегнійним горщики або торф'яні таблетки, висадка розсади у відкритий грунт здійснюється безпосередньо в даних ємностях. Для початку зволожте субстрат горщика або таблетки, а потім на його поверхню покладіть 2 або 3 насінини. Зверху їх треба присипати тоненьким (0,3–0,5 см) шаром піску. Зволожте пісок з дрібнодисперсного пульверизатора, а після цього ємності потрібно поставити під скло або плівку. Кращою температурою повітря для посівів є 18-21 градус.

Як доглядати за розсадою

Доглядати за сіянцями дуже просто. Так, їм треба щодня влаштовувати провітрювання, а також поливати їх, коли це буде необхідно. Перші сіянці можна буде побачити через 20-30 днів, після чого укриття необхідно прибрати зовсім. Поливати рослинки треба дуже акуратно, тому що сіянці вкрай негативно реагує на надмірно зволожений субстрат. У тому випадку, якщо розсада слабка, а її розвиток повільне, рекомендується за півмісяця до висадки у відкритий грунт провести підживлення комплексним мінеральним добривом, при цьому концентрація розчину повинна бути слабкою.

Пікіровка

Обрієта вкрай негативно реагує на пересадку, у зв'язку з цим при вирощуванні через розсаду пікіровка не проводиться. Саме тому насіння даної рослини рекомендується висівати в окремі ємності (докладніше про це розказано вище).

Посадка обрієти у відкритий грунт

В який час здійснюється висадка

Висаджувати дані квіти у відкритий грунт рекомендується тільки після того, як мине загроза заморозків, і як правило, це припадає на другу половину травня. Для посадки вибирати ділянку треба ретельно. При виборі ділянки слід врахувати, що для рясного і неймовірно ефектного цвітіння обрієти, їй необхідно максимально можлива кількість прямих променів сонця. Вибираючи грунт, слід враховувати, що такі квіти ростуть і розвиваються тим краще, чим бідніший грунт на ділянці. Так, ця рослина відмінно росте між плит з бетону і ступенів з каменю. Однак при цьому варто пам'ятати, що грунт потрібна пухка, добре пропускає воду, а до її складу має входити невелику кількість торфу або золи. Також краще всього, якщо грунт буде нейтральних або слабколужних рН 6,0–7,0.

Як правильно висаджувати

Таку квітку, як обрієта вважається садівниками дуже пластичним. У зв'язку з цим його можна висаджувати саме так, як би вам хотілося, при цьому можна створити альпінарій або клумбу будь-якої форми. Глибина посадкової ямки залежить від довжини коренів розсади, при цьому її ширина повинна бути в 2 рази перевищувати ширину горщика, в якому росте обрієта. При висадці слід враховувати, що дистанція між кущиками повинна бути не менше 5 сантиметрів. У тому випадку, якщо квітка у вас ріс в ємності з металу або пластику, то безпосередньо перед висадкою горщик треба повністю занурити під воду. Зачекайте, поки з грунту почнуть виходити бульбашки повітря. Після цього обережно вийміть рослина разом із земляною грудкою і помістіть в підготовлену ямку. Коли рослина буде посаджено, грунт треба буде утрамбувати, а його поверхня присипати мульчею (пятисантиметровым шаром піску), а потім акуратно полити.

Як доглядати в саду

Полив

Доглядати за обриетой дуже просто і це не відніме у вас багато часу. Після того як квіти будуть дорослими, їх потрібно поливати лише тоді, коли настане досить тривалий посушливий період. У тому ж випадку, якщо часто і багато поливати обриету в звичайну для літнього періоду погоду, то ви ризикуєте спровокувати бурхливе зростання зелені, при цьому цвітіння буде порівняно невеликим. Молоденькі екземпляри треба поливати частіше, ніж дорослі, але і в цьому випадку слід бути досить обережним. Поливати рекомендується за допомогою дощування. Після того як обрієти будуть политі або пройде дощ, поверхня ґрунту треба обов'язково розпушити, при цьому слід висмикнути всю бур'янисту траву.

Добриво

Протягом періоду активного росту рослини поверхню ділянки рекомендується присипати мульчею 2 або 3 рази. Для цього використовується пісок, при цьому товщина шару повинна бути від 3 до 5 сантиметрів. Обриету підгодовують розчином повного мінерального добрива для багаторічних квітучих рослин. При цьому підживлення проводять у весняний час до того, як почнеться цвітіння, а також восени.

Обрізка

Після того як в весняне час аубреция відцвіте, її треба обрізати практично до рівня поверхні грунту. В даному випадку почнеться активне зростання молоденьких стебел з листочками насиченого забарвлення. На тлі обрієти просто чудово будуть виглядати інші квітучі рослини. Через якийсь час вона зацвіте повторно.

Як розмножити

Посадити і виростити аубрецию досить просто, головне, не забувати основні правила догляду за нею. Розмножити її можна дуже легко живцюванням і насіннєвим способом. Про те, як виростити таку квітку через розсаду, розказано вище. Однак садівники, які мають чимало досвіду, висівають обриету безпосередньо у відкритий грунт. Перш ніж проводити висів, насіння грунт треба підготувати. Для цього її перекопують на глибину 15 сантиметрів, прибирає всі камені і бур'янисту траву прибирають і вносять комплексне добриво, крейда (вапно) і деревну золу, а потім зволожують. Насіння потрібно розмістити прямо на поверхні землі, при цьому не слід висівати надто густо. Заглиблювати їх не треба, просто зверху насіння насипте шар піску, товщина якого повинна бути від 3 до 5 сантиметрів. Потім посіви потрібно дуже акуратно полити за допомогою лійки. Якщо посів був зроблений навесні, то перші сіянці з'являться через 1,5–3 тижні, а якщо у вересні — то тільки коли настане наступний весняний період.

Також досить просто можна розмножити ця рослина живцями. У середині літнього періоду проводиться обрізка цієї квітки, після чого у вас з'явиться велика кількість посадкового матеріалу. В якості живців можна використовувати обрізані пагони, на яких немає квіточок. Їх потрібно посадити в парник в землесуміш, до складу якої входить пісок і торф (1:1). В кінці літа має закінчитися укорінення живців, і їх можна буде висадити на постійне місце у відкритий грунт. До настання зимових холодів молоденькі рослини добре приживаються і стають міцними. У тому випадку, якщо у вашій області в зимовий час спостерігаються дуже сильні морози або в цю пору року випадає мало снігу, то живці можна висаджувати у відкритий грунт, а залишити їх до весни в парнику.

Також квітка можна розмножувати поділом куща. Найкраще цю процедуру робити у весняний або осінній час. Обрієта не дуже добре переносить таке розмноження, яке здійснюється досить просто. Для цього треба викопати кущик і поділити його на кілька частин, при цьому на кожній діленці повинні бути корінці і добре розвинуті стебла. Після цього деленко садять в окремі лунки. Але при цьому слід враховувати, що всі ваші зусилля можуть виявитися абсолютно марними, і пересаджена даними способом обрієта цілком може загинути. Тому досвідчені садівники воліють вдаватися до насіннєвому способі розмноження або до черенкованию.

Захворювання і шкідники

Обрієта володіє порівняно високою стійкістю до різних захворювань і шкідливих комах, тому і доглядати за нею досить просто. У деяких випадках рослина може заразитися борошнистою росою, при цьому на листових пластинках і квіточках з'являється наліт білуватого забарвлення. Така хвороба відноситься до грибкових, і в міру її розвитку цей наліт набуває бурого забарвлення. Заражений таким захворюванням кущ втрачає свій ефектний зовнішній вигляд, а його зростання стає більш повільним. Уражені частини квітки стають чорними і відмирають, при цьому сам кущ стає значно менш зимоустойчивым. Щоб вилікувати борошнисту росу, можна використовувати колоїдну сірку, при цьому потрібно слідувати інструкції, наявної на упаковці засобу.

Найбільшу небезпеку з усіх шкідливих комах для обрієти являє попелиця. Це сисна комаха, яке в якості харчування використовують сік рослини. Попелиця є розповсюджувачем небезпечних вірусних захворювань. Позбутися від таких шкідливих комах можна за допомогою Карбофосу, Биотлина, Фуфанона або Арріво. Залежно від ступеня зараженості кущиків може знадобитися 1-4 обробки.

Загалом такий квітка, полюбляє рости між каменів, досить рідко хворіє.

Як доглядати за багаторічною обриетой після цвітіння

Збір насіння

При розмноженні такої квітки насінням зібраними самостійно, потрібно пам'ятати, що вони можуть і не зберегти всі сортові ознаки батьківської рослини. Однак якщо ви все-таки хочете зібрати насіння, то коли навесні обрієта відцвіте, необхідно під час зрізання залишити 2 або 3 стебла з зав'язі. Дочекайтеся, поки насіння стануть темними, і акуратно обріжте стручки. Вылущите їх, а насіння занесіть в приміщення і дозарьте. Ці насіння можна висіяти під зиму тим ж способом, про який розказано вище.

Підготовка до зимівлі

Після весняного цвітіння фахівці радять обов'язково зрізати всі стебла у цієї рослини. Однак після закінчення другого цвітіння цього робити не треба. Стебла і квіти слід залишити на всю зиму, а зрізати їх треба буде лише з настанням весни. Дані багаторічні квіти дуже добре переносять зиму без укриття. Але слід врахувати, що якщо зима буде дуже холодна і малосніжна, то обрієта цілком може загинути, у зв'язку з цим досвідчені квітникарі рекомендують засипати квіти шаром сухого листя або накрити лапником.

Сорти і види обрієти з фото і назвами

Налічується 12 видів природних обрієти, при цьому деякі з них вирощуються садівниками. Досить рідко можна зустріти в садах середніх широт такі види, як: обрієта біла, обрієта кроатская, обрієта витончена, обрієта Колумка. Проте є види, які більш популярні, і про них буде розказано нижче.

Обрієта дельтовидні (Aubrieta deltoidea), або обрієта дельтоида

Висота цього трав'янистої багаторічної рослини може досягати 15 сантиметрів. Зеленувато-сірі листові пластини дельтоподібного форми мають з кожного краю по 1 або 2 зубчики. Пухкі суцвіття кистевидной форми складаються з маленьких квіточок (діаметр близько 10 міліметрів), які пофарбовані в ліловий або синьо-фіолетовий колір. У травні обрієта починає цвісти. Тривалість її цвітіння становить трохи більше 4 тижнів. Культивується цей вид з 1710 р, в народі його називають «кущ бузку». У нього є різновид Бугенвіля, її висота куща досягає 20 сантиметрів, квітки забарвлені в блідо-ліловий колір, при цьому центр має помаранчевий окрас. Завдяки селекціонерам на світ з'явився вид обрієта культурна, який є найбільш популярним серед садівників, при цьому за основу була взята обрієта дельтовидні.

Обрієта культурна (Aubrieta x cultorum), або гібридна обрієта

Ця група рослин, які висоту не перевищують 20 сантиметрів і здатні перезимувати під сніговим покривом. Маленькі листочки мають довгасту форму і зазубрені на кромці. Діаметр квіток пурпурного або лілового кольору досягає 1 сантиметра. На сьогоднішній день різні сорти цього виду можуть мати напівмахрові, махрові і прості квітки. Їх можна легко розмножити насіннєвим способом. Існують сорти, які можна вирощувати в горщиках в домашніх умовах, а є і підходять для зрізання.

Найбільш популярні сорти обрієти культурній:

  1. Каскадна. Квітки такого многолетника можуть бути пофарбовані в пурпуровий, рожевий, синій, бірюзовий або червоний колір, при цьому у них є невелика жовта серединка. Зеленувато-сірі листові пластини протягом усього року мають один і той же колір.
  2. Чарівний Марокко. Пишний кущик і дуже ефектний. Квіточки мають порівняно великий розмір (приблизно 15 мм в діаметрі). Їх забарвлення може варіюватися від рожевого і червоного до блакитного кольору.
  3. Лазурний берег. Така рослина має дуже красиві блакитного кольору квіточки. Цвітіння триває протягом 2 літніх місяців. У вересні спостерігається повторне цвітіння, яке триває до настання морозів.
  4. Гігантський водоспад. Це сортосуміш, що включає в себе рослини різного забарвлення, а саме: рожевого, бузкового, фіолетового, червоного та ін. Висота такого зимоустойчивого багаторічної рослини не перевищує 15 сантиметрів. Квіточки мають сантиметровий діаметр.

Також садівники з задоволенням культивують такі сорти обрієти, як: Карнавал, Доктор Мьюлз, Дон, Глоріоза, Ванда, Блю Кінг, Квін, Ройал Кескейд, Триумфант та ін.