Дельфініум

Таке трав'яниста рослина, як дельфініум (Delphinium) має пряме відношення до родини жовтецевих. Його ще називають шпорник або живокіст. Такий рід представлений однорічниками і багаторічниками і об'єднує приблизно 450 різних видів. Однорічні рослини, яких налічується близько 40 видів, буває виділяють в суміжний рід і іменують при цьому сокирками (Consolida). У Китаї в природі можна зустріти приблизно 150 видів дельфиниумов. Також вони зустрічаються на всій території Південно-Східної Азії, у Південній та Північній півкулі, в горах тропічної Африки. Велика кількість людей схильні вважати, що поки квіточки знаходяться в нерозкрите стані, саме суцвіття нагадує голову дельфіна, тому квітка так і назвали. Але також є думка, що дельфініум був названий на честь давньогрецького міста Дельфи, тому що в ньому росло дуже багато. Ця рослина отримало величезну популярність у садівників.

Особливості дельфініума

Виростити цей красивий квітка досить непросто і для цього вам знадобляться певні знання. Що стосується вибору ділянки для посадки, то до обіду він обов'язково повинен висвітлюватися сонцем, і не піддаватися дії сильних поривів вітру. А ще його треба розміщувати в такому місці, де не відбувається застою води, так як на рослині через це може з'явитися гниль. Коли рослина буде посаджено, поверхня ґрунту треба обов'язково присипати шаром мульчі (перегній або торф). Такі квіти на одному і тому ж місці можна культивувати не довше 5-6 років, при цьому тихоокеанські види ― не більше 3-4 років. Після цього кущики потрібно викопати, розділити і розсадити. Їх порожнисті пагони потрібно підв'язувати кілька разів за сезон, тому що вони можуть травмуватися від поривів вітру. Це рослина може захворіти борошнистою росою, а також на ньому можуть оселитися шкідливі комахи. У тому випадку, якщо за дельфініумом правильно доглядати, то його ефектним і досить рясним цвітінням можна буде помилуватися в червні. Рослина зацвітає другий раз в серпні або вересні, але на цей раз період цвітіння триває недовго.

Основні види і сорти з фото і назвами

Розрізняють дельфініуми однолітні і багаторічні. Найбільшою популярністю користуються такі однорічні рослини, як дельфініум Аякса і дельфініум польовий.

Дельфініум польовий (Delphinium Consolida)

Такий квітка відрізняється тим, що він у висоту може досягати 2 метрів. Суцвіття складаються з махрових або простих квіток, які можуть бути пофарбовані в білий, блакитний, рожевий, а також бузковий колір. Вирощується з 1572 року. Найбільш красивими вважаються сорти: Frosted Sky ― у його блакитних квіточок центральна частина пофарбована в білий колір, Qis Rose ― квітки світло-рожеві, а також Qis Dark Blue ― з темно-синіми квітками. Цвітіння починається у перші літні дні і триває до настання осіннього періоду.

Дельфініум Аякса

Таке гібридна рослина було створено шляхом схрещування дельфініума Східного і дельфініума Сумнівної, і отримав він від них кращі їх якості. Висота пагонів варіюється від 40 до 100 сантиметрів. Сильно розсічені листкові пластини є практично сидячими. Довжина суцвіть, що мають форму колоса, доходить до 30 сантиметрів, квітки можуть бути пофарбовані в різні кольори: червоний, рожевий, білий, фіолетовий, блакитний, а також синій. Є сорти з густомахровими квіточками. Бувають карликові сорти, наприклад, Dwarf Hyacinth-flowered ― у висоту кущик досягає 30 сантиметрів і має махрові квітки рожевого, білого, фіолетового, а також малинового забарвлення. Цвітіння такого сорту починається в липні і триває до заморозків.

Культивувати дельфініуми багаторічники почали в 19 столітті. Селекціонери, схрещуючи перші багаторічні рослини дельфініум високий (Delphinium Elatum) і дельфініум крупноквітковий (Delphinium Grandiflora), отримали кілька перших гібридних рослин, а саме: дельфініум Барлоу (Delphinium Barlowii), дельфініум прекрасний (Delphinium Formosum) і дельфініум Беладона (Delphinium belladonna). Пізніше французький селекціонер Ст. Лемуан вивів багаторічні сорти з махровими квітками синього, пурпурного, а також лавандового забарвлення, і їх назвали «гібридними» (Delphinium hybridum) або красивими (Delphinium Ornatum), а через якийсь час їх стали іменувати «культурними» (Delphinium cultorum). На сьогоднішній день квітки дельфініума многолетника можуть бути пофарбовані у різні колірні відтінки, яких налічується близько 800. Зустрічаються низькорослі, високорослі і середньорослі сорти, квіточки у яких можуть бути супермахровыми, махровими, простими і напівмахровими, а їх діаметр може бути 2-9 сантиметрів.

Багаторічні гібридні рослини поділяються на групи за місцем свого походження. Найбільшою популярністю користуються дельфініуми новозеландські (New Millennium Delphiniums, New Zealand Hybrids), шотландські (гібриди F1) і мафинские гібриди, названі на честь радгоспу «Мафино». У кожній з груп є свої відмітні ознаки і позитивні сторони. Приміром, марфинские мають дуже гарний зовнішній вигляд, а також відрізняються чудовою морозостійкістю, ще у них є досить великі напівмахрові квіточки з вічками, пофарбованими в насичений контрастний колір (сорти: «Морфей», «Рожевий захід», «Блакитне мереживо», «Весняний сніг»). Однак для вирощування марфинского насіння дельфініума не підходять, тому що в цьому випадку не зберігаються сортові ознаки.

Зовсім недавно була утворена новозеландська група. Рослини, що входять до неї, є досить високими і можуть досягати у висоту близько 220 сантиметрів. Вони досить великі (діаметр приблизно 7-9 сантиметрів) махрові або напівмахрові. Є види з гофрованими пелюстками. Такі гібридні рослини є морозостійкими, не схильними до хвороб, а ще вони довговічні і ідеально підходять для зрізання. У зв'язку з цим дані дельфініуми на цей момент користуються найбільшою популярністю у садівників. У тому випадку, якщо ви торгуєте свіжими квітами, то дельфініуми новозеландські зможуть принести гарний прибуток. Сорти, які користуються найбільшою популярністю: Sunny Skies, Green Twist, Pagan Purples, Blue Lace, Sweethearts.

Т. Коклі став творцем гібридних шотландських багаторічних дельфиниумов. У даних гібридних рослин є махрові і супермахрові квіточки з сильно густими суцвіттями. У деяких випадках виростає до 58 пелюсток на одній квітці. Кущик має висоту близько 110-150 сантиметрів, при цьому довжина суцвіття дорівнює 80 сантиметрам. Квіточки можуть бути пофарбовані у різні колірні відтінки. Вони довговічні, невибагливі у догляді і при вирощуванні з насіння зберігають ознаки батьківської рослини. Найбільшою популярністю користуються сорти: Morning Sunrise, Blueberry Pie, Moon Light, Sweet Sensation, Crystal Delight і Dеepest Pink.

Вирощування з насіння дельфініума

Посів

Виростити дельфініум з насіння набагато дешевше і простіше, ніж придбати вже готовий посадковий матеріал. Крім насіння дану рослину можна розмножувати нирками, діленням куща і живцюванням.

Висів насіння слід проводити в останні лютневі дні. При цьому слід врахувати, що якщо насіння зберігалися в теплі і при низькій вологості, то їх схожість може бути досить низькою. На зберігання свіжі насіння рекомендується поміщати на полицю холодильника, або можна зробити їх висів відразу ж після збору.

Перш ніж зробити висів необхідно знезаразити насіння. Їх зсипають у мішечок, зроблений з марлі, і поміщають на третину години в розчин марганцевого калію, забарвлення якого повинен бути темно-рожевим. Також для цієї мети підійде фунгіцидний засіб, при цьому розчин готується з доданою до нього інструкції. Не дістаючи насіння з мішечка, потрібно ретельно їх промити в проточній холодній воді, а після цього на 24 години занурити в розчин епіне (на півсклянки води, 2 краплі кошти). Потім насіння потрібно просушити.

Для приготування підходящої ґрунтосуміші треба з'єднати садову землю, торф, компост (перегній) і промитий пісок в пропорції 2:2:2:1. Гарненько просійте. Для того щоб субстрат був більш пухким і влагоемким, у нього рекомендується всипати трохи перліту, а саме, на 5 літрів грунту береться ½ частину склянки речовини. Потім землесуміш на протязі 60 хвилин прогрівається на водяній бані для стерилізації. Підготовлений грунт всипте в ємність, призначену для посіву і злегка утрамбуйте її.

Зробіть висів насіння, розподіливши їх по поверхні ґрунту. Для того щоб не сплутати сорти, прикріпіть до контейнера етикету з назвою і датою висіву. Поверх насіння насипте триміліметровий шар субстрату і легенько його утрамбуйте. Полийте дуже обережно (можна за допомогою спеціального розпилювача) використовуючи для цього прокип'ячену холодну воду. Ємність зверху накрийте кришкою, яка обов'язково повинна бути прозорою, а поверх неї укладіть чорну плівку (укривний матеріал). Справа в тому, що в темряві сходи з'являться набагато швидше. Ємність покладіть на підвіконня поруч зі склом. Найкраще насіння проростає при температурі 10-15 градусів. Для того щоб значно збільшити схожість насіння, контейнер через 3-4 доби після посіву рекомендується поставити на засклений балкон або на полицю холодильника (заморозки до мінус 5 градусів їм не представляють небезпеки). Через півмісяця контейнер знову переносять на вікно. Зачекайте 7-14 діб, і ви побачите перші сходи, після чого треба обов'язково прибрати з місткості укриття. Систематично треба виробляти полив, не допускаючи повного пересихання ґрунту, а також провітрювати посіви, видаляючи при цьому конденсат.

Розсада

Якщо паростки здорові, то вони пофарбовані в темно-зелений колір, потужні, а сім'ядолі мають характерне загострення. Після утворення 2-3 справжніх листових пластин виробляють пікіровку з ємкостей, обсяг яких повинен бути дорівнює 200-300 міліграм. Після цього їх слід вирощувати при температурі не більше 20 градусів. Грунт потрібна пухка і добре пропускає повітря. Поливати треба обережно і дуже помірно, справа в тому, що перезволоження може сприяти появі такого захворювання, як чорна ніжка. З перших травневих днів треба починати привчати сіянці до вуличного повітря, для цього коли відкривається кватирка для провітрювання, ємність з рослинками з підвіконня не прибирається. Також слід привчати дельфініуми і до сонячного світла. Для цього їх потрібно на деякий час ставити на освітлене сонцем місце. Розсаду слід підгодувати 1 або 2 рази з інтервалом у півмісяця, для цього використовується «Растворін» або «Агрікола», при цьому стежте за тим, щоб добриво не потрапило на поверхню листочків. Коли сіянці підростуть, їх слід пересадити у відкритий грунт. При цьому, коли грудка землі буде обплетений корінням повністю, вийняти його з ємності буде дуже просто.

Садіння у відкритий грунт

Після того як заморозки припиняться можна зайнятися висадкою дельфиниумов в сад. При цьому не забудьте, що підходить для посадки ділянку у першій половині дня має бути обов'язково освітлений сонцем, і в грунті не повинно відбуватися застою води. Між кущиками слід дотримуватися дистанцію від 60 до 70 сантиметрів, при цьому потрібно підготувати ямку, має півметрову глибину і діаметр близько 40 сантиметрів. У кожну ямку треба всипати ½ частина відра компосту (перегною), пару великих ложок комплексного добрива, а також повну склянку деревної золи. Потім все потрібно змішати з ґрунтом таким чином, щоб добрива не опинилися на кореневій системі рослини, так як вони можуть залишити опік. Після цього потрібно пересадити саджанець дельфініума в підготовлене заздалегідь поглиблення, присипати його грунтом і утрамбувати його. Полийте рослину. На перший час рослинки рекомендується накрити обрізаної пластикової пляшкою або банкою зі скла для кращого вкорінення. Після того, як воно почне активно зростати, укриття треба прибрати.

Догляд за дельфініумом

Після того як стебла рослини доростуть до 10-15 сантиметрів, треба буде провести підгодівлю розчином коров'ячого гною (на 5 дорослих кущиків ― 100 літрів води змішати з 1 відром добрива). Після того як буде проведена прополка і розпушування грунту, присипте його поверхню шаром мульчі (торф або перегній) який повинен бути близько 3 сантиметрів. Після того як пагони доростуть до 20-30 сантиметрів необхідно прорідити кущики. Так, треба вибрати від 3 до 5 сильних стебел, а решта видалити, при цьому суцвіття стануть набагато більше і ефектніше. Видаляти треба менш міцні стебла, при цьому їх потрібно обламувати або зрізати біля поверхні грунту. Також така процедура сприяє захисту кущика і кращому провітрюванню. Обрізані живці можна посадити для вкорінення, але тільки ті, що обрізані з п'ятою і не є порожнистими. Треба провести обробку зрізу сумішшю, що складається з подрібненої таблетки гетероауксину і деревного вугілля. Саджають його в пісок, перемішаний з торфом, а зверху накривають плівкою. Вкорінення живця відбудеться через 3-6 тижнів, а через півмісяця його можна буде висадити у відкритий грунт.

Після того як кущик доросте до 40-50 сантиметрів, біля нього слід акуратно вкопати 3 рейки (опорних пруту), висота яких повинна бути 1,8 м. До них необхідно прив'язати пагони рослини, використовуючи для цього смужки або стрічки з тканини, в такому випадку при сильних поривах вітру вони не будуть врізатися в стебло. Коли втеча буде мати висоту 1-1,2 м, то буде потрібно підв'язати вдруге.

Під час періоду інтенсивного росту кожному кущику потрібно приблизно 6 відер води. Якщо літній посушливий період, то 1 раз в 7 днів під кожен кущик треба виливати по 20-30 літрів води. Після підсихання грунту, його верхній шар потрібно розпушити на глибину від 3 до 5 сантиметрів. Коли відбувається формування суцвіть, то слід рослинам забезпечити хороший полив. Пі наявності у цей період сильної спеки на суцвіттях можуть з'явитися прогалини (ділянки, на яких немає квіточок). Щоб цього не допустити, необхідно рясно поливати дельфініум, а також підгодовувати його фосфорно-калійним добривом (на 10 л води 20 г речовини). На кущик береться 1 літр поживного розчину.

З середини літнього періоду дельфініум може захворіти борошнистою росою (з'являється білуватий наліт на листі, з часом стає бурим). У разі зволікання може відмерти вся частина квітки знаходиться над землею. Якщо є підозри, що заражено рослина, то слід провести обробку розчином фундазолу або «Топазу» (2 рази з інтервалом). На листочках можуть з'явитися плями чорного забарвлення, які розходяться від низу кущика до верху. Так, виявляється чорна плямистість. Її можна вилікувати лише на самому початку розвитку. Для цього потрібно провести дворазову обробку рослини розчином тетрацикліну (на 1 л води 1 таблетка). При появі кільцевої плямистості листові пластини покриваються плямами жовтого кольору. Така вірусна хвороба невиліковна, квітка треба якомога швидше знищити. Носієм такого вірусу є попелиця, і тому в профілактичних цілях квіти рекомендується обробляти розчином актеллика або карбофосу. Така комаха, як дельфиниумная муха, виробляє кладку яєць в квіточках рослини, а ще квітка можуть пошкодити слимаки. Від мухи позбавляються інсектицидними засобами, а відлякати слимаків можна за допомогою баночок, розставлених між кущиками і наповненими хлорним вапном.

Коли цвітіння закінчується, то суцвіття потрібно обрізати і провести при необхідності збирання насіння. Потім відбувається поява молодих стебел і в осінній час спостерігається повторне цвітіння. Між 1-м і 2-м цвітінням можна провести поділ кущика (в останні літні або перші осінні дні). При цьому кущ повинен бути старше 3-4 років. Рослина викопується і обережно розрізає гострим ножем або розділяється. При цьому стежте за тим, щоб бруньки відновлення не були пошкоджені. Зрізу обробіть деревною золою і розсадіть деленко.

Дельфініум після цвітіння

Коли у відцвілого рослини висохнуть листочки, то пагони треба зрізати на висоту 30-40 сантиметрів від поверхні грунту. При цьому верх полого втечі рекомендується обмазати глиною, що запобігає потрапляння до нього рідини і утворення гнилі кореневої системи. Практично всі види дельфініума морозостійкі (і молоді, і дорослі екземпляри). Якщо зимовий період малосніжний і морозний, тоді дельфініум слід накрити соломою або ялиновим гіллям. Дельфініум може загинути лише від частих і різких змін температур, так як з'являється висока вологість, і він загниває. Для профілактики застою води в грунті на дно посадкової ями під час посадки потрібно всипати ½ частина відра піску.