Гортензія

Таке квітуче рослина, як гортензія (Hydrangea) має пряме відношення до родини гортензіеві. За різними даними цей рід об'єднує 30-80 видів гортензій. Такі рослини представлені компактними деревцями, ліанами і чагарниками. Найбільше видів гортензій виростає в Південній, а також Східної Азії (Китай, Японія), ще ця рослина можна зустріти в Північній Америці і на Далекому Сході. Таку рослину було названо на честь принцеси Священної Римської імперії. Вчені-систематики дали рослині латинська назва Hydrangea, що означає в перекладі «посудина з водою». Справа в тому, що воно відрізняється великою вологолюбністю. В Японії ця рослина іменують «адзисай», що означає «квітка ― фіолетове сонце». Незважаючи на велику кількість видів, в домашніх умовах вирощують тільки гортензію садову, або крупнолисту, що має невеликий розмір. Інші види і сорти вирощують виключно в садах.

Особливості гортензії

В диких умовах гортензія представлена триметровими чагарниками, не дуже великими деревами, а також ліанами, які можуть лазити по стовбурах дерев на тридцятиметрову висоту. Також такі гортензії можуть бути листопадними або вічнозеленими (залежить від виду). У середніх широтах найбільше воліють вирощувати листопадні види. Найчастіше таке рослина має супротивнорасположенными листочками великого розміру, вони мають овальну форму з загостренням на верхівці. Кромка у листових пластин найчастіше зубчаста, а на їх поверхні виразно помітно жилкування. Гортензія починає цвісти в весняний час, а закінчує лише після настання морозів восени. Квітки зібрані у великі суцвіття, які можуть мати щитковидную, кулясту або волотисте форму. До складу суцвіть входять 2 типу квіточок. Одні з них невеликі плодущие (фертильні), що розташовуються, як правило, в середній частині суцвіття, а інші ― великі безплідні (стерильні), які розміщуються по краю суцвіть. Є види, які мають лише одними фертильними квіточками. У більшості гортензій квіточки пофарбовані в білий колір. Однак існують види, наприклад, гортензія крупнолистная, або крупнолистовая, які можуть мати квітки різного забарвлення: червоного, білого, синього, рожевого, червоного, бузкового. При цьому цікаво, що на те, яким саме буде забарвлений кольором квітка, впливає показник рН грунту. Так, наприклад, якщо субстрат нейтральний, то квіточки будуть кремовими або бежевими, якщо лужний ― то рожевими або бузковими, а на кислому ― синіми, тому що в ґрунті знаходиться алюміній легко впитываемый гортензією. Плід цієї квітки являє собою коробочку з 2-5 камерами, в якій знаходяться дрібні насіння. Буває, що гортензією помилково називають квітку, що відноситься до близької роду схизофрагмовые, проте слід знати, що гортензія черешкова це не що інше, як схизофрагма.

Вирощування гортензії

Як же правильно вирощувати гортензію в саду? Ось основні правила:

  1. Крупнолистная гортензія може мати різне забарвлення квіток. При цьому їх забарвлення залежить не від сорту, а від рН ґрунту. Так, в кислому грунті квітки сині і блакитні, в нейтральній ― білі і бежеві, а в лужному ― бузкові або рожеві. Для того щоб кущик був ефектним і різнобарвним, досвідчені садівники радять змінити кислотність окремо для кожної квітки.
  2. Ця квітка дуже любить вологу, в зв'язку з цим поливати його треба не тільки рясно, але й вчасно.
  3. Необхідні прямі промені сонця. Але при цьому варто врахувати, що квітки здатні вигоряти під впливом палючих променів полуденного сонця. У зв'язку з цим потрібно вибрати таке місце для посадки, де б опівдні було невелике затінення.
  4. Також рослина потрібно обов'язково вчасно обрізати.
  5. Не можна вносити багато органічних добрив, тому що розрослися на кущиках можуть не з'явитися квіточки.
  6. Гортензію треба обов'язково добре накривати на зимівлю, навіть ті види, які вважаються морозостійкими. Якщо ж якийсь з кущиків підмерзне, то в більшості випадків він зможе в період інтенсивного росту повністю відновитися.
  7. Дуже стійке до захворювань і шкідників.

Посадка гортензії

Вирощування з насіння

Насінням, як правило, дуже легко розмножити видові гортензії. Також даний спосіб розмноження найчастіше застосовується селекціонерами в їх роботі. Виростити таку квітку з насіння досить легко, але це времязатратный спосіб. Висівати насіння потрібно в осінній час. Для цього знадобитися контейнер наповнити пухкої землесумішшю багатою поживними речовинами, яку можна приготувати, з'єднавши торф'яну і листову землю з річковим піском у співвідношенні 2:4:1. Висіяне на поверхню субстрату насіння, треба присипати тоненьким шаром ґрунту, а потім полити за допомогою пульверизатора. Потім контейнер треба накрити зверху прозорою плівкою або склом, при цьому укриття кілька разів на добу треба прибирати, для того щоб грунт провітрювалася. Слід також врахувати, що грунт весь час повинна бути трохи вологим. Оптимальна температура ― від 14 до 20 градусів. Після того як з'являться перші сіянці, укриття необхідно прибрати назовсім. Пікіровку необхідно провести 2 рази. Перший раз в стадії розвитку сім'ядольних часток, а другий ― в перший місяць весни. При цьому другий раз пікіруючи рослинки потрібно взяти для кожного з них невеликі горщики (діаметр 7 сантиметрів). Після того як ви вдруге пересадіть молоді рослинки, їх потрібно почати гартувати. Для цього квіти в літній час виносять на вулицю і вибирають для них місце, яке захищене від прямих променів сонця, поривів вітру, протягів і опадів. У вечірні час гортензії повертають в приміщення. Протягом 2 років гортензію треба вирощувати в кімнатних умовах, причому взимку її містять у досить прохолодною і освітленій кімнаті, а влітку переносять на вулицю. При цьому треба обов'язково обривати все бутончики, так як вони будуть віднімати багато сил у ще молодої рослини.

Саджанці гортензії

Через 2 роки в самому початку весняного періоду (в областях з холодним кліматом ― в осінній час) підросли квіти пересаджують у відкритий ґрунт, відразу на постійне місце. Вибираючи підходяще місце, не варто забувати, що всі види є светолюбивыми і потребують прямих променях сонця. Однак є кілька видів (почвопокровная, Сарджента, шорстка і деревоподібна), які чудово себе почувають і в півтіні. Грунт повинен бути рихлим, збагаченим органікою, нейтральним або трохи кислим. Лужний ґрунт можна підкислити, для цього взявши верховий торф або підкислювач «Асид плюс». Поряд з даними кольорами не рекомендується садити дерева або чагарники, які мають поверхневу систему коренів, так як через якийсь час ці рослини будуть боротися один з одним за воду і корисні речовини.

Насамперед необхідно викопати ямку, при цьому її величина повинна в 2 рази перевищувати об'єм кореневої системи саджанця разом з витягненим грудкою землі. Потім в ямку потрібно внести органічні і мінеральні добрива, а також торф, які слід перемішати із землею. Потім вийнятий разом з грудкою землі саджанець необхідно гарненько струсити від грунту і вирівняти корінці. Потім його опускають в ямку, яку засипають сумішшю компосту і грунту. При цьому потрібно, щоб система коренів зовсім небагато височіла над поверхнею грунту. Потім грунт слід ущільнити, провести полив кущика і засипати ділянку мульчею (корою або хвоєю).

Догляд за гортензією у відкритому грунті

Основні правила догляду

Доглядати за таким рослиною, вирощуваних у відкритому грунті, не складно, однак робити це потрібно обов'язково правильно. Велике значення для нормального розвитку гортензії має правильний полив. Так, в жаркий час її потрібно поливати 2 рази в 7 днів, при цьому на 1 дорослий кущ потрібно виливати 3-5 десятилітрових відер теплуватою і обов'язково відстояної води. У тому випадку, коли на ділянці є мульча у вигляді торфу, то поливи можна скоротити.

Для того щоб до коріння надходило більшу кількість кисню, потрібно кілька разів за сезон розпушити поверхню грунту навколо рослини на глибину приблизно 5 сантиметрів. Також потрібно своєчасно обривати ті стебла, які вже відцвіли.

Добриво гортензії

Для того щоб домогтися максимально рясного цвітіння, підгодувати таку квітку потрібно не менше ніж 2 рази за рік. Зробити це потрібно до того, як рослина почне цвісти і після того, як воно відцвіте. На самому початку весняного періоду для підгодівлі гортензії використовують розчин сечовини (2 г на 1 л води). При цьому на 1 кущик знадобиться 30 л цього розчину. Коли рослина відцвіте, для його підживлення слід використовувати комплексне мінеральне добриво. Протягом літнього періоду фахівці радять в якості підгодівлі використовувати гнойову рідоту. Проте не перестарайтеся, бо у перекормленной гортензії дуже великі суцвіття, які здатні переломити досить крихкі гілки. Щоб цього уникнути, можна кущик підв'язати.

Обрізка гортензії

Обрізати слід ті кущики, які старше 3-4 років. Види, що цвітуть на стеблах поточного року, слід обрізати на самому початку весняного періоду, до того як почнуть розпускатися бруньки, а також до початку сокоруху, в іншому випадку рослина може закінчитися соком, що призведе до його загибелі. Однак після обрізки проведеної дуже рано, не можна вкорінювати живці. У зв'язку з цим обрізку слід проводити в той час, коли нирки стануть виглядати живими і трохи набухнуть. Найпершою пробуджується гортензія деревоподібна, тому її потрібно обрізати в першу чергу. У неї обрізають дуже довгі стебла на висоті 3-4 нирок. Після цього отриману гілочку можна поділити на живці. Гортензія волотиста вимагає більш обережною обрізки. Так, торішні стебла необхідно вкоротити на 1/3 частину, проте з таких відрізків виходять життєздатні живці. Крупнолисту гортензію піддавати сильній обрізанні не потрібно. Так, у весняний час обрізають лише кожен 4-й стебло тим більше, якщо він росте всередину кущика. А також треба видалити засохлі та пошкоджені гілки.

Розмноження живцями гортензії

Після проведеної обрізки гортензії у вас буде велика кількість відрізків стебел, і з них можна зробити живці. На кожному з живців має бути по 2 вузли. При цьому зріз над вузлом, розташованим вгорі, повинен бути прямим, а під тим, що внизу ― косим. При цьому від вузла слід відступити 2-3 сантиметри, а потім зробити зріз. Наповніть контейнер-тепличку сумішшю торфу і піску і застроміть держак на глибину 3 см, при цьому гарненько полийте. Після цього тепличку зверху слід накрити поліетиленовою плівкою «будиночком». Живці потрібно систематично зволожувати з пульверизатора, щоб грунт завжди була злегка влажновата. Після повного вкорінення живці слід висадити у відкритий грунт на постійне місце. До зими вони повинні встигнути зміцніти.

Гортензія після цвітіння

Отцветшее рослину потрібно підготувати до зимівлі. Саджанці, які вирощуються в ємностях, потрібно перенести в приміщення. У квітів, що ростуть у відкритому грунті, потрібно обірвати зів'ялі квітки, тому що намокнувшие від дощів і снігу, вони стануть дуже важкими і можуть зламати гілки. А ще треба буде достатньо високо підгорнути підстава кущиків, засипати поверхню грунту навколо них шаром мульчі, що допоможе вберегти систему коріння від вимерзання. Найбільш морозостійкі види ― це почвопокровный і волотистий. Стебла таких рослин до настання осіннього періоду цілком дерев'яніють, що допомагає їм легше переносити морози, навіть якщо їх не накривати (при вирощуванні в районах з м'якими зимами). Також не накривати на зиму можна гортензію деревоподібну.

Зимівля гортензії

Підготовка гортензії до зими

Досить теплий і сніжний зимовий період дозволяє зимувати без укриття навіть видам дуже любить тепло (пильчатая і крупнолистная гортензія). Однак при цьому слід врахувати, що то морозна або тепла зима буде, ніхто точно не знає, як і те ― скільки випаде снігу. Краще перестрахуватися і, незважаючи на те, що синоптики обіцяють теплу зиму, підготувати рослини до зимівлі, як слід. Тому що, якщо прогноз синоптиків буде невірним, то непідготовлені до зимівлі рослини можуть загинути.

У який час краще вкривати даний квітка і як це робити? Як правило, цю процедуру проводять у жовтні, після того, як минуть перші заморозки. Якщо кущі молоденькі, то їх слід доверху засипати сухим грунтом. Підросли кущики необхідно притиснути до поверхні грунту і накрити руберойдом або лутрасілом. Їх необхідно зафіксувати цеглою, так як таке укриття може занести вітром. На більш дорослі кущики знадобитися витратити більше сил. Кущик треба обережно зв'язати і після цього вкрити або спанбондом лутрасілом. Після цього навколо кущика слід створити металевий каркас з сітки, який повинен мати циліндричну форму. При цьому стінки конструкції повинні бути віддалені від кущика на 20-25 сантиметрів, також вони повинні підніматися над ним на 10 сантиметрів. Порожнє місце в конструкції слід наповнити сухими листочками. У весняний час (у квітні) сітку з листочками можна прибрати, але спанбонд знімають лише після того, як мине загроза заморозків.

Гортензія взимку

Ви самі можете прийняти рішення, укрити вам дані квіти або ні. Представлені вище варіанти ідеально підходять для морозної зими з малим сніговим покривом. У тому випадку, якщо в тому місці, де ви проживаєте дуже м'яка зима, то накривати гортензію можна досить легко. А якщо у вас ростуть зимостійкі види, то їх можна не накривати зовсім. Однак якщо зими там, де ви живете, частенько бувають морозними, то краще подбати про укриття для гортензії в осінній час і тоді ви точно будете впевнені, що вона зможе пережити навіть сильні морози.

Види гортензії фото та назви

Якщо ви задумалися над тим, щоб прикрасити свій сад гортензією, то в першу чергу вам варто звернути увагу на особливості різних видів цієї рослини. Тоді ви зможете вибрати саме ті види,які будуть найкраще підходити для вашого саду. Також важливо знати, як за кожним з видів потрібно доглядати. Наприклад, гортензію деревоподібну або крупнолистовую необхідно готувати до зимівлі і обрізати трохи інакше, ніж гортензію волотисте. Якщо ви будете багато знати про правила догляду за такими рослинами, то догляд за ними не складе особливої праці.

Гортензія деревоподібна (Hydrangea arborescens)

Даний сорт користується великою популярністю серед садівників, які живуть в середніх широтах. Це рослина представлено у вигляді чагарники. Його висота може варіюватися від 100 до 300 сантиметрів. Суцвіття виростають на вершинках однорічних стебел. Коли квітки починають розкриватися, то вони мають світло-зеленим забарвленням, після їх повного розкриття вони змінюють свій колір кремовий або білий. Найбільшою популярністю користуються такі сорти, як: «Инвізибл Спірит» ― квітки мають рожевим забарвленням; «Стерилис» ― суцвіття пофарбовані в білий колір, при цьому ця рослина дуже рясно цвіте; «Аннабель» і «Грандифлора» ― мають дуже великі суцвіття, пофарбовані в чисто білий колір (зверніть увагу, що у гортензії волотисте є сорти з точно такими ж назвами).

Гортензія волотиста (Hydrangea paniculata)

У природних умовах така рослина має форму дерева або чагарнику, висота якого може варіюватися від 2 до 5 м. Цей вид вважається одним з найпопулярніших серед садівників. Без пересадки на одному і тому ж місці даний вид гортензії здатний нормально рости і розвиватися більше 40 років. Стебла цієї рослини дерев'яніють в порівняно короткі терміни, з-за чого воно вважається зимостійким. Суцвіття виростають у верхніх частинах стебел нинішнього року, при цьому цвітіння відрізняється своєю рясністю. Однак утворилися в останні червневі дні бутони розкриваються лише в серпні або вересні. Суцвіття у такого виду квітів мають пірамідальну форму. Коли тільки квіточки починають розкриватися, вони мають блідо-зеленим забарвленням, а після повного розкриття вони стають білими. У кінці літнього періоду вони стають світло-рожевими, а потім цегляними. Коли період цвітіння починає закінчуватися, то квіточки знову стають світло-зеленими. Найбільш популярні сорти: «Грандифлора», «Куишу», «Ванілла Фрейз» і «Тардива».

Крупнолистная гортензія (Hydrangea macrophylla)

Або садова ― найчастіше її культивують в саду. Однак окремі сорти можна вирощувати в контейнерах в приміщенні або на терасі. Цупкі листочки мають насичено-зеленим забарвленням. Стебла нинішнього року є трав'янистими, чому кущик володіє не дуже високою холодостійкістю. Вважається, що суцвіття з'являються на стеблах минулорічних, так як нирки для їх росту закладаються в осінній час, а вони починають рости навесні. Як правило, суцвіття мають калиновидную, зонтичну форму, її ще називають напівкуляста або японської. Від рН ґрунту залежить колір квіточок. Зовсім недавно з'явилися цікаві сорти: «Эндлесс саммер» ― у кислому грунті ― блакитний, в нейтральному ― бузковий; «Рената Стайнгер» ― синя; «Экспршн» і «Романс» ― мають махрові квіточки.

Гортензія дуболистная (Hydrangea quercifolia)

Володіє низькою морозостійкістю і потребує хорошому утепленні на зиму. Цвіте дуже пишно і має надзвичайно привабливі листочки. Має висоту близько 2 м, Довжина суцвіть волотисте форми від 10 до 30 сантиметрів. Цвітіння починається в червні–липні, при цьому на початку квітки білі, а потім стають пурпурними.

Гортензія почвопокровная (Hydrangea heteromalla)

Або гортензія разноопушенная ― зимостійкий вид. У природних умовах у висоту може досягати 200-300 сантиметрів. Найчастіше застосовують для освіти штамбової форми. Довжина темних зелених листочків близько 20 сантиметрів. Лицьова сторона у них гладка, а виворітна ― має опушення. Пухкі суцвіття щитковидной форми спочатку білі, а потім в кінці цвітіння стають рожевими. Цвітіння починається в останні червневі дні або перші липневі. Найбільш популярний почвопокровный сорт Бретшнейдера, який рясно цвіте досить великими суцвіттями молочно-білого забарвлення.

Також садівники вирощують гортензію: попільну, пильчатую, променисту, шорстку, Сарджента. А також ростять і лазить вид гортензію черешкові, але як говорилося вище, це не гортензія.