Дзвіночки

Дзвоники (Campanula) є трав'янистими рослинами, що відносяться до сімейства колокольчіковие. Цей рід об'єднує більше 300 видів. В природних умовах можна зустріти в областях з помірним кліматом: у Середній і Передній Азії, у Сибіру, на Кавказі, в Європі і в Північній Америці. Краще всього росте в степах, на луках, на скелях, пустельних ділянках, а також в лісі. Більшість видів дзвіночків можна зустріти в субальпійських, а також альпійських гірських поясах. З латинської мови найменування квітки перекладається як дзвіночок. А в народі його ще називають чеботки, синельки і дзвіночки.

Особливості дзвіночків

Найбільш поширеними є багаторічні дзвіночки, але також зустрічаються одно - і дворічні. На стеблах знаходяться очереднорасположенные листочки. Квітки мають дзвоникоподібної форми та бувають забарвлені в білий, блакитний колір, а також в різноманітні колірні відтінки фіолетового. Вони входять до складу суцвіть кистевидной або волотисте форми. Бувають і поодинокі квіточки. Плід має фору коробочки, на якій розташовуються отвори щілиноподібної форми в кількості 4-6 штук. Кущик може бути низько-, середньо - і високим.

Вирощування дзвіночків з насіння

Як правильно посіяти

Такі насіння перш ніж садити, не потрібно попередньо готувати. Їх висів виробляють у відкритий ґрунт в травні місяці, а також можна в жовтні висіяти під зиму. Якщо ж у вас є бажання помилуватися квітучими дзвіночками в даному році, то їх слід висівати на розсаду у березні. Слід врахувати, що насіння дуже маленькі, тому їх лише розсипають по поверхні підготовленого ґрунту, який повинен бути пухкий, легкий і добре пропускати воду. Його перед посівом заздалегідь треба добре зволожити. Складатися землесуміш повинна з 6 частин дернової землі, з 3 частин перегнійної землі і 1 частини грубозернистого піску. Удобрювати грунт не слід. Після висіву насіння треба лише злегка втиснути в субстрат і трохи зволожити з розпилювача. Ємність треба поверх накрити прозорою плівкою. Такі посіви слід поставити в тепле (від 18 до 20 градусів) місце. Поява сходів, як правило, відбувається через 14-20 днів.

Догляд за розсадою

Після того як з'являться перші сіянці, укриття треба буде прибрати. Ємність же переставте в добре освітлене місце, але растеньицам треба забезпечити захист від прямих променів сонця. Доглядати за даними рослинками треба, як і будь-якої іншої розсадою квітів. Їм треба забезпечити своєчасний полив після підсихання верхнього шару субстрату, а також його потрібно регулярно розпушувати. Через 20 діб після того, як сіянці зійдуть, у них повинні вирости справжні листочки, після цього їх треба пікірувати в ємність більшого обсягу, витримуючи між рослинами відстань дорівнює 10 сантиметрам. Через півмісяця після того як ви пересадите дзвіночки, в грунт треба буде внести добриво. Відмінно для цієї мети підходить рідке комплексне добриво в слабкій концентрації.

Посадка дзвіночків у відкритий грунт

В який час проводять висадку розсади в грунт

Як правило, у відкритий грунт підросли дзвіночки можна висадити або в останні травневі дні, або в перші червневі. Більшість видів таких кольорів відносяться до світлолюбних рослин. Зустрічаються і тіньолюбні види, але вкрай рідко, вони виділяються своїм листям темного зеленого забарвлення. Така рослина не переносить протягів.

Вибирати ґрунт треба в залежності від виду. Так, деякі добре ростуть на вапняному грунті, а інші на кам'янистій. Але більшість видів найкраще росте на нейтральному або слаболужному суглинному ґрунті, який є добре дренованим. Перш ніж зайнятися висадкою, грунт треба підготувати. У важкий грунт при глибокому перекопці треба обов'язково внести перегній або пісок. Якщо ж грунт бідна, то в нього треба внести дерновий ґрунт, а також добрива. Однак використовувати торф і свіжий гній не рекомендується, так як це може стати причиною розвитку грибкового захворювання.

Правила висадки розсади в грунт

Для посадки слід вибрати відкрите місце, поруч з ним не повинно рости чагарників або дерев. У цьому випадку коренева система отримає достатню кількість поживних речовин, а також води. Відстань між кущиками залежить від виду дзвіночків. Так, між високим видами слід залишати за 40-50 сантиметрів, між середньрослими ― 20-30 сантиметрів, між ростучими ― від 10 до 15 сантиметрів. Коли рослинки будуть висаджені, ґрунт навколо них варто добре утрамбувати, а після цього провести полив.

Догляд за дзвіночками у відкритому грунті

Правила догляду

Вирощувати їх треба точно так само, як і інші квіти в саду. Дзвіночки відрізняються своєю невибагливістю. Полив роблять лише у разі тривалого і жаркого посушливого періоду. Рихлити поверхню грунту і видаляти бур'янисту траву, рекомендується після проведеного поливу. Якщо це необхідно, то високорослі сорти можна підв'язати до опори. Першу підгодівлю проводять у весняний час по талому снігу і використовують для цього азотне добриво. Другий раз підгодовують у першій половині літнього періоду, коли почнуть утворюватися бутони і для цього використовують комплексне добриво. Регулярне видалення в'янучих квіточок дозволить зробити період цвітіння довше.

Розмноження дзвіночків

Однорічні рослини можна розмножувати лише насінням, а дворічні ― насінням, а також живцюванням у весняний час. Дзвіночки, які є багаторічниками, розмножують: частинами кореневища, столонами, кореневими живцями, а також діленням куща. Насіння багаторічних видів можуть не зберігати сортові ознаки. У махрових сортів насіння взагалі не з'являються і для розмноження застосовують лише вегетативний спосіб.

Ті багаторічники, які мають стрижневу або кистевую систему коренів, є вегетативно нерухомими, і їх вирощують виключно з насіння. Види з коротеньким кореневищем зараховують до вегетативно малорухливим, і для їх розмноження застосовується живцювання і ділення. Види, що мають довгі повзучі кореневища, вважаються вегетативно рухомими, і для їх розмноження використовують насіння, живці, відрізки кореневища, кореневі нащадки, а також можна поділити кущик.

Посів насіння на розсаду описаний вище. Їх також можна посіяти у відкритий грунт в середині жовтня. У зимовий час вони не вимерзнуть, а пройдуть цілком природну стратифікацію. У весняний час ви побачите густі сходи. Після того як рослинки підростуть, їх треба буде посадити. Посів насіння у відкритий грунт можна виробляти і в травні. Але в даному випадку насінню потрібна підготовка, а точніше, стратифікація в холодильнику (в ящику для овочів), де вони повинні пробути 8 тижнів. Однак однорічники чудово розмножуються самовысевом, і тому можна цілком уникнути складнощів, пов'язаних з весняним посівом.

Заготівлю живців проводять у весняний час. Так, в березні або квітні слід нарізати їх з молоденьких стеблових або прикореневих стебел. Для висадки використовується пухка і легка грунт. Поверх живці накривають прозорою плівкою, для того щоб вони весь час перебували в підвищеній вологості. Ідеальним варіантом для вкорінення живців стане теплиця, в якій є установка для розпилення туману. Через 3-4 тижні живці повинні вкоренитися.

Як правило, для поділу використовують кущики, які віком 3-5 років. Але зустрічаються види, які придатні для поділу вже на другий рік життя. Викопати великі кущики треба в перші травневі дні або в кінці літнього періоду. У них зрізують усі пагони, а потім розділяють кореневище на частини, скориставшись дуже гострим заздалегідь простерилизованным ножем. Слідкуйте, щоб на кожній діленці були присутні бруньки відновлення і добре розвинені корінці. Зрізи треба обробити подрібненим деревним вугіллям, а після цього відразу ж посадити деленко на постійне місце.

Для того щоб розмножити частинами коренів, потрібно вирити повзуче кореневище і порізати його на частини. Врахуйте, що кожна деленка повинна мати нирку відновлення. Потім проводять висадку в грунт таким чином, щоб нирки були на рівні поверхні грунту.

Відокремлений від материнського рослини кореневої нащадок, відразу ж висаджують на постійне місце.

Шкідники і хвороби

Дзвіночки мають дуже гарним зовнішнім виглядом, і вони відрізняються своєю невибагливістю. До захворювань і шкідливих комах дані рослини володіють високою стійкістю і хворіють в дуже рідкісних випадках. Але якщо багаторічники вирощуються довгий час без пересадки, то в грунті може статися накопичення хвороботворних мікроорганізмів (склеротинія, фузариум або ботритис), що може цілком знищити дзвіночки. Для того щоб цього уникнути, потрібно у весняний та осінній період провести по одній обробці рослин розчином Фундазолу (0,2%).

Слюнявая пенница може з'явитися на кущиках у вологу погоду. Заражені рослини обробляють часниковим настоєм. Низькорослі види можуть постраждати від слимаків. В даному випадку проводиться обробка відваром гіркого перцю, а по поверхні грунту треба розсипати гранульований суперфосфат.

Багаторічні дзвіночки після цвітіння

У який час і як збирати насіння

Якщо ви вирішили зібрати насіння з дзвіночків, то вам треба зрізати коробочки після того, як вони побуріє, а не чекайте, поки вони відкриються. Покладіть обрізані коробочки в сухе і провітрюване місце і почекайте, поки дозріє насіння.

Підготовка до зимівлі

Багаторічники на відміну від одноліток і дволіток треба готувати до зимівлі. В останні вересневі або перші жовтневі дні потрібно буде обрізати під корінь все пагони. За однорічниками після цього доглядати більше не треба. Багаторічні і дворічні, як правило, можуть пережити зиму і без укриття, проте південні види необхідно присипати лапником або висохлими листочками. Високорослі види треба присипати сухим торфом або перегноєм, при цьому шар повинен мати товщину від 15 до 20 сантиметрів.

Види і сорти дзвіночків з фото

Однорічники, як правило, є південними рослинами. У зв'язку з цим садівники їх досить рідко вирощують в місцях з прохолодним або помірним кліматом. Найбільшою популярністю користуються:

Дзвіночки однорічні

Така рослина є низькорослим і його кущик не перевищує 10 сантиметрів. Його батьківщина Балкани, Мала Азія, Кавказ і Середземномор'ї. Трубчастий віночок пофарбований у насичено-блакитний колір. Цвітіння починається в травні і закінчується на початку осіннього періоду. Їм прикрашають альпінарії і бордюри.

Дзвіночок дихотомический (вильчатый)

Батьківщина Західний Кавказ. Кущик зростає до 15-20 сантиметрів у висоту. Є широкояйцеподібні листочки, а також велика кількість блідо-фіолетових квіточок.

Дзвіночок кашмірський

Родом з Паміру і Гімалаїв. Висота кущика не перевищує 6-8 сантиметрів. Маленькі численні фіолетові квітки в довжину досягають півтора сантиметрів. Цвітіння тривале.

Дзвіночок длинностолбиковый

Є ендеміком Кавказу. Віддає перевагу рости у скельних тріщинах і на щебнистом грунті. Висота сильноветвящегося кущика 50 сантиметрів. Цвітіння спостерігається з травня по липень. Суцвіття у вигляді волоті складаються з 50-60 квіточок, які мають кувшино-колокольчатую форму і фіолетове забарвлення. Їх діаметр дорівнює 4 сантиметри, підстава роздуте, а чашечка має загострені відхилені зубці.

Дзвіночок Дзеркало Венери

Батьківщиною є середземноморські гори, з Голландії і Великобританії. Його почали культивувати з кінця 16 століття. Висота кущика варіюється від 15 до 30 сантиметрів. Суцвіття у вигляді волоті складаються з квіточок блюдцевидной форми, що мають двосантиметровий діаметр. Забарвлені вони в синій колір з фіолетовим відливом і мають білуватою серединкою. Цвітіння спостерігається з початку травня по вересень. Є різновиди з білими квіточками.

Дворічні дзвіночки

Дзвіночок бородатий

Родом з субальпійського поясу Середземномор'я. Висота кущика варіюється від 4 до 30 сантиметрів. Пониклі світло-блакитні квіточки мають дзвонові-бокальчатую форму і трехсантиметровую довжину. Цвітіння спостерігається з червня по липень. Вирощується з 1752 р.

Дзвіночок Хоффмана

Батьківщина Адріатика і Балкани. Висота сильноветвящегося кущика варіюється від 30 до 50 сантиметрів. Є безліч поникающих великих квіточок, пофарбованого в кремовий або білий колір. Цвітіння ― з червня по липень.

Дзвіночок тирсовидный і дзвіночок колосистий

Суцвіття у вигляді колоса складається з квіток воронкоподібної форми. У тирсовидных дзвіночків вони блідо-жовті, а у колосистых ― насичено-фіолетові.

Дзвіночок крупноколосый

Родом з Європи, Балкан і Малої Азії. Висота кущика варіюється від 70 до 120 сантиметрів. Світло-фіолетові трубчасті віночки входять до складу мутовок (з 6 або 7 квіточок). Цвітіння починається в червні або липні.

Дзвіночок середній

Батьківщина Азія і Південно-Західна Європа. Таке дворічна рослини вирощується в деяких випадках, як однорічник. Висота його прямостоячих пагонів 50-100 сантиметрів. Суцвіття пірамідальної форми складаються з махрових або простих квіточок дзвонові-бокальчатой форми, що мають семисантиметровую довжину і блакитний, білий або світло-рожеве забарвлення. Вирощується з 1578 р.

Дзвіночок жорстковолосисте

Його батьківщина Сибір і Європа. Такий кущик має густе опушення, і його висота варіюється від 70 до 100 сантиметрів. Сидячі маленькі квіточки пофарбовані в блакитний колір. Вони входять до складу суцвіття, має практично головчатую верхню частину і мутовчатую ― нижнього.

Ще можна зустріти такі дворічники, як: сибірський, розкидистий, лавровидный, лопатчатый, орфанидеа, мезийский, що розходиться, пірамідальний, Форманека і Сарторі.

Всі види є багаторічними та їх поділяють на високо-, середньо - і низькорослі.

Низькорослі види багаторічних дзвіночків

Дзвіночок карпатський

Найбільш популярний у садівників і його батьківщиною є гори Середньої Європи й Карпати. Кущик з облиственими стеблами у висоту досягає 30 сантиметрів. Прикоренева розетка складається з длінночерешкових листочків яйцевидної форми. Також є стеблові яйцевидні листки з короткими черешками. Поодинокі дзвонові-воронкоподібні квіточки мають п'ятисантиметровий діаметр, і вони пофарбовані у фіолетовий, блакитний або білий колір. Цвітіння починається в червні і триває більше 8 тижнів. Вирощують з 1770 р.

Популярні сорти:

  • Уайт Стар і Альба ― білі квіточки;
  • Ізабель і Целестина ― квітки небесно-блакитного забарвлення;
  • Риверслея, Чентон Джой, Блаумейзе ― сині квіточки;
  • Карпатенкроне ― фіолетові квітки;
  • Кліп ― висота кущика не перевищує 20 сантиметрів, а квіточки мають п'ятисантиметровий діаметр. Можна вирощувати в саду і будинку.

Дзвіночок гарганский

У висоту кущик досягає 15 сантиметрів. Має повзучі піднімають пагони, які досить тендітні. Трехзубчатые листочки мають округлу форму. Квіточки зірчастої форми з четырехсантиметровым діаметром пофарбовані в синій колір. Вирощується з 1832 р.

Найбільш популярні сорти:

  • Майор ― світло-сині квіточки;
  • H. Paine ― у блідо-лавандових квіток є білуватий вічко.

Дзвіночок спиральнолистный (ложечницелистный)

Родом з Альп і Карпат, висота кущика не перевищує 15 сантиметрів. Сланкі пагони. Маленькі суцвіття складаються з дрібних (діаметр 1 сантиметр) знічувалися квіточок, пофарбованих у блакитний, синій або білий колір. Вирощується з 1783 р.

Найбільш популярні сорти:

  • Альба ― білі квіточки;
  • Лаудер ― блакитні квітки махрові;
  • Міс Уилмотт ― сині квіточки.

Дзвіночок Шамисо

Батьківщина такого мініатюрного дзвоника Далекий Схід. Поодинокі квіточки з трехсантиметровым діаметром в довжину досягають 4 сантиметрів і мають голубувато-фіолетовий колір. Віночок виділяється волохатої кромкою. Є сорт з білими квітками.

А ще є такі низькорослі багаторічники, як: волосистоплодный, ломикамінь, маргаритколистный, Оші, повойничковый, Радде, війчастий, темнуватий, Уемура, березоволистный, дернистий, Кемулярии, одноцветковие, Ортана, прикордонний, Райнера, темний і тризубий.

Багаторічні рослини середньої висоти

Дзвіночок Такесіма

Батьківщина Іранське нагір'я і Корея, кущик не перевищує 60 сантиметрів у висоту і у нього є група прикореневих розеток. У даного виду є безліч пагонів, які можуть бути сланкими, підводяться і повзучими. Початок цвітіння в червні. Зустрічаються махрові або прості квіточки, забарвлені в білий, блакитний або рожевий колір.

Популярні сорти:

  • Бьютіфул Траст ― великі павукоподібні квіточки пофарбовані в білий колір;
  • Веддинг Белз ― дзвонові махрові квітки мають білуватий колір.

Дзвіночок Комарова

Це ендемік Кавказу, дуже ефектні розгалужені пагони мають висоту не більше 45 сантиметрів. Є безліч великих квіток насиченого блідо-фіолетового відтінку. Вони мають трехсантиметровую довжину і відвернені загострені частки.

Дзвіночок точковий

Батьківщина Сибір і Далекий Схід, тоненький волокнистий втеча має півметрову висоту. Безліч волосистих листових пластин знаходиться в прикореневих областях. Вони розташовані на черешках червонуватого забарвлення. Форма листя яйцеподібне, загострена або ланцетні. Великі опушені пониклі квіточки мають дзвонові-бокальчатую форму. Квітконіжки у них довгі, а пофарбовані вони в брудно-білий відтінок, при цьому на поверхні є пурпурові крапочки і зовні, і на внутрішній поверхні.

Популярні сорти:

  • Рубра ― квітки насиченого забарвлення;
  • Альба нана ― висота куща близько 20 сантиметрів, забарвлення квіточок білий.

Дзвіночок Сарастро

Це гібрид дзвоника точкового, семісантіметровою довжини квіточки мають насичений фіолетовий колір. Кущ має висоту до 60 сантиметрів, а його діаметр ― до 45 сантиметрів.

Також до середньорослих багаторічників відносять дзвіночок поліморфний, моравський, іспанська, карніка, круглолистный, холмової, сарматський, Гроссека, татрский, ромбоидальный, льнолистный, чудовий, Мархесетти, продірявлений, чесночницелистный, блідо-охряный, а також гібриди Пінк Октупус і Кент Бель.

Високорослі багаторічники

Дзвоник широколистий

Батьківщина Середня і Південна Європа, Мала Азія, європейська частина Росії, Кавказ, Сибір, Україна. Зустрічається в темнохвойних, широколистяних, а також змішаних лісах та на узбережжях річок. Голий прямий втеча має метрову висоту. Довжина голих двояко-пилчасті листових пластин 12 сантиметрів, а ширина ― 6 сантиметрів. Є великі пазушні квітки, які входять до складу вузенькою редкоцветковой кисті колосоподібні форми. Довжина квіточок близько 6 сантиметрів. У них лійчастого форма і білий, синій або блакитний. Цвітіння спостерігається з червня по серпень. Вирощується з 1576 р.

Популярні сорти:

  • Альба ― білі квіточки;
  • Брантвуд ― фіолетові квітки;
  • Макранта ― великі квіти темного фіолетового забарвлення.

Дзвіночок персиколисті

Батьківщина Західна Сибір, Україна, Кавказ, європейська частина Росії, Західна Європа. Висота прямостоячих облистяний пагонів варіюється від півметра до метра. Гладкі листові пластини з зубчастої кромкою схожі з листям персика. Великі квіточки ширококолокольчатой форми мають п'ятисантиметрову довжину. Вони пофарбовані в синій, білий або голубувато-фіолетовий колір. Волотисті суцвіття складаються з декількох квіток. Є махрові і корончаті сорту. Цвіте з середини червня і цвіте більше 4 тижнів. Вирощується з 1554 р.

Популярні сорти:

  • Берніс ― махрові блакитні квіточки;
  • Тетам Б'юті ― великі квітки блідо-блакитного забарвлення;
  • Эксмаус ― махрові квітки мають пыльновато-синій колір;
  • Сноудрифт ― білі квіточки;
  • сортосуміш Нью Джайнт Хайбридз ― висота кущика не більше 75 сантиметрів, пофарбовані великі квіточки в білий і різні відтінки синього кольору.

Дзвіночок молочноцветковый

Батьківщина Кавказ і Мала Азія. Висота кущика варіюється від 0,5 до 1,5 метра. Завдяки стержневому кореневища може рости на суглинному важкому грунті. Молочно-білі дзвонові квіточки мають чотирьохсантиметрову діаметр. Вони зібрані в суцвіття, що мають форму пензля. Починається цвітіння в червні, а закінчується у кінці літнього періоду. Вирощується з 1814 р.

Популярні сорти:

  • Церулея ― блакитні квіточки;
  • Альба ― квітки білого кольору;
  • Прічард Верайети ― на півтораметровому кущику красуються блакитно-лавандові квітки.

Ще є такі високорослі види, як: скупчений, благородно-великоквіткова, рапунцелевидный, болонський та крапиволистный.