До плетистым трояндам відносять види шипшини, а також кілька сортів садових троянд, розгалужені досить довгими стеблами. Вони мають пряме відношення до роду шипшина. А користуються дані рослини величезною популярністю у вертикальному озелененні як різних споруд, будівель і стін, так і альтанок. Такі квіти здатні прикрасити як велике спорудження, так і зовсім невелика. Дані рослини широко використовуються для створення різних конструкцій в саду, а саме, колон, альтанок, пірамід, гірлянд, а також арок. А ще вони чудово поєднуються з іншими рослинами, у зв'язку з цим їх популярність нітрохи не менше, ніж у кімнатній або кущової троянди.
Зміст
Особливості плетистих троянд
Загального опису для такого виду рослин немає, тому що вони мають безліч різноманітних форм і різновидів. Однак існує класифікація плетистих троянд, яка була прийнята в міжнародній квітницької практиці.
Перша група
Такі рослини називають виткі троянди або троянди-рамблеры (Rambler). У цих кольорів є довгі гнучкі пагони, які є дугоподібними або сланкими. Вони пофарбовані в насичено-зелений колір, а на їх поверхні розташовуються шипи. В довжину вони можуть досягати більше 500 сантиметрів. Глянцеві шкірясті листочки мають невеликий розмір. Квіточки можуть бути махровими, напівмахровими і простими, їх діаметр, як правило, не перевищує 25 міліметрів. Вони мають досить слабким ароматом. Квітки входять до складу суцвіть, які розміщуються по всій довжині стебел. Цвітіння у таких рослин досить рясне, і триває воно трохи довше 4 тижнів. Спостерігається цвітіння в першій половині літнього періоду. Володіє морозостійкістю дуже велика кількість сортів і такі рослини здатні нормально перезимувати навіть під порівняно легким укриттям. Ця рослина з'явилася на світ завдяки таким видам, як: троянда багатоквіткова (мультифлора) і троянда Вихура.
Друга група
Лазячі (Climber) або крупноквіткові плетисті троянди (клаймеры) були виведені селекціонерами при схрещуванні груп троянд-рамблеров з гібридно-чайними, чайними, ремонтантными трояндами, а також з трояндою флорибунда. Довжина стебел таких плетистих троянд може досягати 400 див. Квіточки досить великі (діаметр більше 4 сантиметрів), і вони входять до складу маленьких нещільних суцвіть. Цвітіння рясне. У великої кількості сортів цвітіння спостерігається 2 рази протягом сезону. Квіточки володіють формою схожою з чайно-гібридними трояндами. Дані квіти порівняно морозостійкі і мають стійкість до борошнистої роси.
Третя група
Клайминги (Climbing) були утворені крупноквіткові мутирующими кущовими трояндами, а саме: грандифлора, чайно-гібридна, а також флорибунда. Відмінність таких рослин від виробляють видів полягає в тому, що вони мають ще більш потужним зростанням і дуже великими квітками (діаметр від 4 до 11 сантиметрів), при цьому вони можуть бути як поодинокими, так і входити до складу не дуже великих суцвіть. Також вони відрізняються плодоношенням, яке відбувається в більш пізні терміни. Більша частина сортів відрізняється повторним цвітінням. Дані рослини культивуються лише у південних областях помірного поясу, там, де зимовий період є порівняно теплим і м'яким.
Посадка плетистих троянд у відкритий грунт
Оптимальний час і місце для посадки
Абсолютно всі види таких рослин відрізняються дуже примхливим характером. Це ж відноситься і до плетистым трояндам. Садити і доглядати за таким рослиною, потрібно дотримуючись певних правил. А також слід враховувати і поради досвідчених квіткарів з культивування плетистої троянди. До вибору ділянки для посадки потрібно підійти з усією відповідальністю. Таким рослинам просто необхідний ділянку, який з ранку і до обіду буде освітлений сонцем. У цьому випадку роса, що знаходиться на рослині зможе висохнути, що допоможе уникнути появи грибкових захворювань. В обідній час, коли сонячні промені найбільш пекучі, ця ділянка має бути затінений , інакше на поверхні листя і пелюстки можуть з'явитися опіки. Також відповідну ділянку повинен мати захист від вітру північно-східного і північного напрямку, тому що він є досить холодним. Не рекомендується прикрашати плетистими трояндами кутову частину будівель. Справа в тому, що присутній там протяг може погубити ніжне рослина. Для посадки таких кольорів фахівці радять вибрати ділянку з південної сторони будівлі. Для того щоб посадити плетисті троянди, вам знадобиться смужка грунту шириною всього півметра, але при цьому слід врахувати, що будь-яка споруда, будівля або рослина повинні знаходиться від такої квітки на відстані приблизно 50-100 сантиметрів.
Відповідний грунт обов'язково повинна добре пропускати воду. Якщо ж на обраному для посадки місці, грунтові води розташовуються дуже близько до поверхні, дані рослини висаджують на спеціальне попередньо підготовлена піднесення. Коріння цього виду троянд в деяких випадках можуть заглиблюватися в грунт до 200 сантиметрів. Для того щоб не допустити застою рідини в системі коренів, обраний ділянку повинен бути розташований хоча б під не дуже великим нахилом. Суглинок вважається ідеальним варіантом для посадки плетистої троянди. Якщо грунт піщаний то її потрібно перед посадкою виправити, внісши при перекопуванні глину, а в глинисту землю потрібно додати піску. Таким рослинам потрібна земля, насичена поживними речовинами, тому внесення перегною, або гумусу є обов'язковим. Також слід в грунт додати та кісткове борошно, яка вважається прекрасним джерелом фосфору. Підготовку ґрунту слід провести завчасно. В ідеалі це потрібно зробити за 6 місяців до посадки, а також підготовку можна провести і за 4 тижні до висадки троянди.
У помірному кліматі плетисті троянди рекомендується саджати в кінці вересня до середини жовтня. Посадку можна також провести і у весняний час. Її можна провести з другої половини квітня і до останніх травневих днів.
Осіння посадка
Збираючись садити плетистую троянду, потрібно спочатку дізнатися, як вибрати найбільш якісний посадковий матеріал. У наші дні можна придбати саджанці троянд, які є кореневласних, а також ті, які щеплені на шипшину. Але чим вони відрізняються? Щеплені саджанці мають одну важливу відмінність від кореневласних. Справа в тому, що коренева система такого саджанця відноситься до шипшині, а на ньому знаходиться прищепу, що відноситься до сортової плетистої троянді. У зв'язку з цим висаджувати та доглядати за корнесобственной трояндою слід дещо інакше, ніж за прищепленої. Так, наприклад, щеплений саджанець необхідно заглибити в грунт при посадці таким чином, щоб те місце, де знаходиться щеплення, виявилося під землею на глибині 10 сантиметрів. При такому способі посадки та частина рослини, яка була щеплена, починає утворювати власну кореневу систему, при цьому корінці шипшини з часом стають не потрібними і відмирають. У тому випадку, коли при посадці щепа не був заглиблений у землю, а залишився над її поверхнею, може призвести до загибелі рослини. Справа в тому, що шипшина є рослиною листопадним, а прищеплена троянда ― належить до вічнозелених. Якщо посадка була проведена з порушенням правил, то така невідповідність підщепи і прищепи може призвести до загибелі культурної частини рослини.
Саджанці, які мають відкриту систему коренів, необхідно на 1 день занурити в ємність з водою, і робити це слід безпосередньо перед висадкою у відкритий грунт. Після цього слід обірвати всі листочки і відрізати, використовуючи секатор, ті стебла, які є незрілими або були пошкоджені. Також слід провести підрізування кореневої системи і надземної частини, залишивши по 30 сантиметрів. Місця зрізів слід обробити подрібненим деревним вугіллям. Якщо ви використовуєте для посадки щеплені саджанці, то в них необхідно акуратно прибрати всі бруньки, які розташовуються нижче щепи. Справа в тому, що з них почне рости пагони шипшини. Далі посадковий матеріал слід піддати дезинфекції. Для цього його треба занурити в розчин мідного купоросу (3%).
Ямка для посадки троянди повинна мати розміри 50х50. При цьому між посадочними ямами повинна дотримуватися дистанція не менше 100 сантиметрів. Верхній шар ґрунту найбільш насиченими живильними речовинами потрібно зняти з выкапываемой ямки і з'єднати з ½ частиною відра гною. Частина отриманої землесуміші необхідно всипати в ямку, а потім в неї треба влити порівняно велику кількість води. Дану процедуру потрібно провести за добу-дві до передбачуваної висадки рослини. В той день, коли ви зберетеся посадити саджанець, необхідно приготувати спецраствор, для того щоб обробити систему коріння перед посадкою. Для приготування розчину треба розчинити 1 таблетку гетероауксину, 3 таблетки фосфоробактерина в 500 мл води. Потім цю рідину влийте в 9,5 л глиняного бовтанки. Перш ніж саджанець опустити в ямку, його корінці слід занурити в підготовлену суміш. У ямку слід горбком всипати суміш грунту з гноєм. Потім в ямку потрібно помістити саджанець, при цьому акуратно розправивши його корінці. Засипте ямку тієї ж сумішшю грунту з гноєм і гарненько ущільніть поверхню грунту. Не забувайте, що місце, де знаходиться щеплення, повинне бути заглиблено на 10 сантиметрів у землю. При цьому у кореневласних саджанців потрібно кореневу шийку заглибити на 5 або більше сантиметрів у землю. Посаджену рослину треба добре полити. Після того як рідина вбереться в грунт, в лунку треба буде додати суміші грунту з гноєм. Потім рослину підгортає на висоту 20 сантиметрів або більше.
Весняна посадка
Висаджені в осінній час троянди обганяють по розвитку ті, що були висаджені у відкритий грунт у весняний час. При цьому останні потребують особливої підвищеної уваги до себе. Перш ніж провести висадку саджанців, у них слід підрізати систему коренів до 30 сантиметрів, а при цьому стебла необхідно вкоротити до 15-20 сантиметрів. Коли рослина буде посаджено, його потрібно добре полити і високо підгорнути. Потім його слід зверху накрити прозорою плівкою, створивши при цьому щось схоже на міні-тепличку. В даних тепличних умовах троянда приживеться порівняно швидше. Не забувайте щодня проводити провітрювання саджанця, для цього треба на кілька хвилин піднімати укриття. Фахівці радять провітрювання з кожним разом проводити все довше і довше, так троянда буде ще й загартовуватися. Після того як загроза нічних заморозків залишиться позаду, можна буде зняти укриття зовсім, а на поверхню грунту в лунці насипати шар мульчі. Якщо висадка саджанців була зроблена в той час, коли встановилася тепла і суха погода, то поверхня лунок треба буде присипати шаром мульчі (торфом або іншим).
Догляд за плетистими трояндами у відкритому грунті
Як правильно доглядати
Для того щоб в'юнка троянда нормально росла і розвивалася, необхідно навчитися правильно поливати, підгодовувати, обрізати рослину. Також треба стежити за здоров'ям троянди і вчасно знищувати шкідників. Дуже важливо навчитися правильно готувати їх до зимівлі. Такий вид троянд потребує надійної опори. Дані рослини можуть з легкістю переносити посуху, і тому рясно поливати їх не слід. Як правило, їх поливають 1 раз на 7 днів або в декаду, на 1 кущик потрібно виливати 10-20 л води. Пам'ятайте, що краще поливати частіше, але менше. Для утримання води в лунки навколо неї рекомендується спорудити не дуже низький вал з ґрунту. Коли з моменту поливу пройде 2-3 доби, треба буде провести розпушування поверхні грунту пристовбурового кола на глибину від 5 до 6 сантиметрів. Це допоможе зберегти вологу в грунті, а також поліпшить доступ повітря до кореневої системи. Для того щоб скоротити кількість поливів і практично виключити розпушування грунту, потрібно його поверхню засипати шаром мульчі.
Вносити добрива в ґрунт молоденьким рослинам не потрібно до кінця літнього періоду, так як в грунті з моменту посадки знаходиться велика кількість поживних речовин. В кінці літа рослина слід підгодувати розчином калійних добрив, це допоможе розі підготуватися до зимового періоду. Рекомендується в якості підгодівлі в даному випадку використовувати настій, приготовлений на деревній золі. На другий рік життя в грунт таким рослинам потрібно вносити й мінеральні та органічні добрива при цьому слід чергувати. А троянди третього і наступного років життя треба підгодовувати лише органічними добривами. Так, для цього чудово підходить розчин, що складається з 10 л води, 1 л гною і 1 ст. деревної золи. При бажанні замість гною можна взяти інше органічне добриво. В період інтенсивного росту плетисті троянди треба підгодувати 5 разів, при цьому треба врахувати, що у період цвітіння в грунт вносити добрива не можна.
Опора для в'юнких троянд
Для такого виду троянд існує величезна кількість різноманітних опор. Так, як опору можна використати старе висохле дерево, дерев'яну, металеву або полімерну арку або грати, а ще дугоподібні прути, зроблені з металу. Але найкращою опорою для такого рослини служить будівлю або будь-яка споруда, але треба пам'ятати, що висаджувати рослини слід не менш ніж на 50 сантиметрів, відступивши від стіни. На поверхні стіни необхідно зафіксувати напрямні, які будуть чіплятися пагони рослини або решітку. Але при цьому не треба забувати, що якщо стебла будуть розташовуватися горизонтально, то квіточки виростуть по всій їх довжині. Якщо ж вони ростуть вертикально, то в такому випадку квіточки розпустяться лише на верхівках стебел.
Для того щоб зафіксувати стебла на опорі, необхідно скористатися шпагатом з пластику. Заборонено використовувати дріт для цих цілей, навіть обмотану тканиною або аркушем паперу. Втеча потрібно зафіксувати на опорі надійно, але так, щоб кріпильний матеріал його не пошкодила. Необхідно проводити систематичний огляд рослин на предмет цілісності кріпильних матеріалів. Справа в тому, що під вагою самого рослини або від поривів вітру шпагат може порватися, і в цьому випадку є ризик отримання трояндою значних пошкоджень. Відступите від 30 до 50 сантиметрів від кущика і потім вкопати опору в грунт.
Пересадка плетистих троянд
Дорослій троянді може знадобитися пересадка тільки в тому випадку, коли стало зрозуміло, що те місце, де вона росте, їй зовсім не підходить. Пересадку проводять в осінній час у вересні або на початку листопада, пізніше цього робити не варто, так як кущик не встигне прижитися до початку зимового періоду. У деяких випадках рослину пересаджують у весняний час, але це треба зробити до того, як відбудеться пробудження нирок. Рослини потрібно зняти з опорної конструкції. У рамблеров молоденькі пагони не видаляють, а виробляють прищіпку їх верхівок в останні серпневі дні, що допоможе їм швидше одревеснеть. Стебла старше 2 років обрізають. Всі довгі стебла треба вкоротити на ½ частину у клаймингов і клаймеров. Після цього кущики треба акуратно обкопати по колу, при цьому від його центру треба відступити на відстань, що дорівнює 2 штыковым лопат. Треба пам'ятати, що коріння йдуть у грунт глибоко, і їх потрібно постаратися викопати повністю, при цьому завдавши їм, як можна менше пошкоджень. З корінців слід обтрусити ґрунт, а після цього треба провести їх огляд. За допомогою секатора треба зрізати кошлаті, а також пошкоджені кінчики коренів. Опустіть рослина у підготовлену ямку і обов'язково розправте коріння. Потім засипте ямку грунтом і гарненько ущільніть її поверхню. Добре полийте рослину. Через кілька діб після пересадки потрібно всипати необхідну кількість грунту, для того щоб вирівняти поверхню пристовбурового кола. У цей же час треба провести підгортання троянди.
Захворювання і шкідники
На плетистої троянді можуть оселитися попелиці та павутинні кліщі. У тому випадку, коли попелиці на рослині не дуже багато рекомендується, постаратися позбутися від неї, використовуючи народні кошти. Так, можна провести видалення комах з рослини вручну. Для цього необхідно затиснути пальцями частина рослини, на якій знаходиться попелиця, і зняти її. Не забудьте надіти рукавички. Але цим способом можна скористатися лише в самому початку зараження. Якщо ж комах дуже багато, то видалити їх вручну буде малоефективним. У такому випадку рекомендується зробити мильний розчин. Мило слід подрібнити за допомогою терки, всипати в ємність, куди треба і влити воду. Дайте розчину постояти, так як милу потрібно час, щоб розчинитися. Процідіть його і обробіть рослину за допомогою обприскувача. Якщо після обробки комахи все-таки залишилися, то потрібно купити в спецмагазинах інсектицидний засіб, на якому має бути відмітка «для винограду і троянд». Для обробки в цьому випадку треба вибрати безвітряний сонячний день. Павутинні кліщі можуть оселитися на розі лише в посушливий літній період, і лише тоді, коли рослина поливається дуже рідко. Живуть такі комахи на виворітній стороні листочків. Вони живляться рослинним соком і обплутують листя тонкою павутинкою. У зараженої троянди листочки стають зелено-сріблястими. Дуже часто для знищення таких кліщів застосовують настій, приготовлений на полину, махорке, деревію або тютюн. Через 3 дні після обробки цим настоєм має загинути від 80 до 100 відсотків шкідників. Для приготування настою з полину потрібно в ємність з дерева всипати 500 г щойно зірваної полину. Туди ж треба влити відро холодної води. Коли суміш настоїться півмісяця, її проціджують і розводять водою у співвідношенні 1:10. Обробити треба як сама рослина, так і поверхню грунту біля нього. Якщо ви хочете позбутися від комах найближчим часом, то тоді вам треба буде придбати Фітоверм. Можна провести повторну обробку через пару тижнів після першої. Перш ніж приступати до обробки даними засобом, треба вивчити прикладену до нього інструкцію, де вказані особливості, а також необхідна дозування.
Також плетистої розі здатні нашкодити: цикади, трипси, розанные пильщики, листовійки. Однак якщо ви будете доглядати за квіткою, дотримуючи всі правила, то вони на ньому не оселяться. В якості профілактики висадіть в безпосередній близькості від троянди, чорнобривці, вони зможуть уберегти цю рослину від більшості шкідників. Також восени і навесні слід вживати профілактичні заходи. Для цього їх потрібно обробляти за допомогою обприскувача бордоською рідиною.
Для троянд велику небезпеку становлять такі захворювання, як: бактеріальний рак, сіра гниль, кониотириум, борошниста роса, а також чорна плямистість.
Бактеріальний рак
На поверхні рослини з'являються різного розміру нарости дуже м'які і горбкуваті. Через якийсь час вони стають більш твердими і темними. Це призводить до засихання і загибелі рослини. Вилікувати таку хворобу можна. Під час придбання саджанців треба гарненько їх оглянути, а перш ніж їх садити, потрібно піддати дезинфекції кореневу систему, зануривши її на 2-3 хв. в розчин мідного купоросу (3%). При наявності ознак хвороби на дорослій рослині, уражені частини треба негайно обрізати, при цьому зрізи потрібно обробити тим же тривідсотковим розчином.
Кониотириум
Ця грибкова хвороба, яка вважається опіком кори або рак. Побачити, що рослина хворе, можна у весняний час, після того як буде прибрано укриття. На поверхні кори можна буде побачити цятки коричнево-червоного кольору, які з часом стануть чорними і перетворяться в кільця навколо стебла. Дані стебла слід негайно зрізати, при цьому захопивши частину неураженої тканини, і знищити, щоб не допустити поширення хвороби. У профілактичних цілях в осінній час азотне добриво треба поміняти на калійне, що зробить тканини троянд міцніше. А ще при відлизі необхідно обов'язково провітрювати рослини, піднімаючи укриття.
Борошниста роса
На частинах троянд з'являється наліт білуватого відтінку, який поступово стає бурим. Появи такого захворювання може спровокувати висока вологість повітря, різка зміна температур, надмірна кількість азоту в грунті і порушення правил поливу. Частини троянди, які уражені хворобою треба зрізати і знищити. Далі слід провести обробку рослини, використовуючи для цього розчин мідного купоросу (2%) або залізного купоросу (3%).
Чорна плямистість
На поверхні листочків з'являються темні буро-червоні цятки, які облямовані жовтим обідком. З часом вони зливаються між собою і викликають відмирання листової пластини. У профілактичних цілях треба восени внести під корінь фосфорно-калійне добриво. А ще потрібно трехэтапная обробка самого рослини і ґрунту біля нього розчином бордоської суміші (3%) або залізного купоросу (3%). Перерви між обробками становлять 7 днів.
Сіра гниль
Здатна погубити практично всі частини рослини (бруньки, листя, пагони). Така троянда втрачає свою красу, а також її цвітіння стає порівняно мізерним. При сильно резвившемся захворюванні троянду слід викопати і спалити. Якщо ж хвороба тільки з'явилася, то рекомендується обробити кущик розчином, приготовленим із 5 л води і 50 г бордоської рідини. Для того щоб вилікувати рослину повністю, як правило, може знадобитися 4 обробки, інтервал між якими повинен становити 7 діб.
Буває, що з вигляду здорова і добре розвинена в'юнка троянда не цвіте. Справа тут може бути зовсім не у хворобі, а в тому, що придбаний саджанець поганої якості (слабоцветущий), та до того ж для нього було обрано невідповідне місце, і грунт теж, швидше за все даному рослині не зовсім підходить. А буває і таке, що торішні стебла пошкоджуються під час зимівлі.
Обрізка плетистих троянд
Коли обрізати плетисті троянди
Дані рослини потребують обрізки, так як саме вона дозволяє сформувати красиву крону, зробити цвітіння більш рясним, причому по всій висоті кущика, поліпшити його декоративні якості. Якщо обрізати рослину правильно, то воно буде радувати своїм цвітінням протягом усього періоду інтенсивного росту. Вегетативні стебла заслуговують особливої уваги, так як основна частина квіток утворюється на минулорічних стеблах. Обрізати троянду слід у весняний або осінній час. На самому початку періоду інтенсивного росту абсолютно у всіх плетистих троянд необхідно прибрати відмерлі стебла, а також ділянки, які були обморожені. А також слід зрізати кінчики стебел до самої сильної зовнішньої нирки. Наступні процедури обрізання будуть безпосередньо пов'язані з тим, скільки раз цвіте конкретна троянда, один або кілька.
Як правильно проводиться обрізка
У тих рослин, у яких цвітіння спостерігається 1 раз за сезон, квіточки виростають на минулорічних стеблах. Базальні (відцвілі) стебла заміщають пагони відновлення, яких може зрости до 10 штук. На них виростуть квіти тільки на наступний рік. У зв'язку з цим відцвілі пагони потрібно буде видалити, вирізавши їх під корінь, при цьому дану процедуру рекомендується проводити в осінній час під час підготовки до зимівлі. Ті плетисті троянди, які цвітуть кілька разів за сезон, на основних стеблах протягом 3 років виростають квітучі гілки різних порядків ― від 2 до 5. На п'ятий рік життя даних стебел їх цвітіння стає біднішим. У зв'язку з цим на початку весняного періоду основні пагони треба видалити, вирізавши до підстави, і зробити це слід на четвертому році життя. На повторно квітучих кущах повинно бути 3 однорічних стебла відновлення і 3-7 квітучих стебел, які є основними. Але при цьому треба пам'ятати, що у більшості таких троянд квіточки утворюються на перезимували стеблах, тому у весняний час з них слід лише зрізати верхню частину із бруньками, які є недорозвиненими.
Молоденькі троянди, які щеплені і були посаджені в минулому або теперішньому році, потребують особливої уваги. До тих пір поки у троянди не сформується своя система коренів, вам доведеться систематично видаляти пагони шипшини. Через 1-2 роки (після відмирання кореневої системи шипшини) почне з'являтися поросль троянди.
Розмноження плетистих троянд
Можна розмножувати насінням, живцюванням, відводками, а також щепленням. Простіше це зробити відводками і живцюванням. Насіння потрібно купувати в спеціалізованому магазині. Якщо ви хочете посіяти ті насіння, що були зібрані з троянд вами, то при цьому треба розуміти, що такі рослини не зберігають сортові ознаки материнської рослини, і тому у вас може зрости що завгодно.
Розмноження насінням
Насіння потрібно скласти в сито і поставити на 30 хвилин в ємність, наповнену перекисом водню. Таким чином, проводиться дезінфекція посівного матеріалу, а також профілактика утворення цвілі при подальшої стратифікації. Зволожте диски з вати перекису водню і викладіть на них насіння. Поверх них покладіть такі ж зволожені ватяні диски. Кожен отриманий «сендвіч» слід помістити в окремий пакетик з поліетилену. Підпишіть дату та найменування сорту, а потім приберіть насіння в контейнер холодильника, призначений для зберігання овочів. Потрібно влаштовувати систематичну перевірку. При цьому якщо буде виявлена цвіль, то насіння треба промити і знову витримати в перекису водню. Ватки замінюють на свіжі, і насіння знову поміщають у холодильник. Через 6-8 тижнів насіння, у яких повинні з'явитися паростки, треба висадити в таблетки з торфу або окремі маленькі горщики, при цьому зверху їх потрібно присипати шаром мульчі, в якості якої потрібно взяти перліт, це допоможе уникнути захворювання «чорною ніжкою». Забезпечте растеньицам світловий день не менше 10 год і своєчасний полив у міру просихання субстрату. Якщо рослина розвивається нормально, то через 8 тижнів після посадки, у них з'являться бутончики, а ще через 4-6 тижнів рослина зацвіте. Можна провести підгодівлю слабеньким розчином комплексного добрива. У весняний час виробляють їх висадження у відкритий ґрунт, а далі за ними доглядають, як і за дорослими трояндами.
Розмноження плетистої троянди живцями
Живцювання найбільш простий спосіб розмноження, який дає хороший результат. Для живців можна використовувати як відцвілі стебла, так і квітучі. Зрізати їх потрібно з другої половини червня до перших серпневих днів. Нижній косий зріз потрібно зробити безпосередньо під брунькою, при цьому кут нахилу зрізу становить 45 градусів. Верхній зріз повинен бути прямим і знаходиться максимально вище нирки. На черешку повинно бути не менше 2-х міжвузлів. Нижні листочки треба обірвати, а знаходять зверху вкоротити на ½ частину. Висаджують його на сантиметрову глибину в землесуміш, що складається з піску з землею, або в пісок. Прикрийте його зверху банкою з скла або обрізаної пляшкою з пластику. Приберіть в добре освітлене місце, захищене від прямих променів сонця. Полив проводять, не прибираючи укриття. Обробка засобом прискорюють ріст коренів зрізу черешка може стати в нагоді, лише коли сорт відрізняється довгим укоріненням.
Розмноження відсадками
У весняний час роблять надріз втечі над ниркою. Потім його потрібно покласти в підготовлену канавку, глибина і ширина якої повинна бути від 10 до 15 сантиметрів. На дно канавки треба попередньо всипати шар перегною і зверху засипати його ґрунтом. Фіксацію втечі виробляють в декількох місцях. Потім його засипають грунтом так, щоб верхня частина височіла над поверхнею грунту. Отводку потрібен систематичний полив. Після настання наступного весняного періоду відводок слід відрізати від батьківської рослини і посадити на нове місце.
Щеплення плетистих троянд
Окулірування ― щеплення вічка культурної троянди на кореневище шипшини. Зробити це потрібно з останніх липневих днів до останніх серпневих. Перш ніж зробити щеплення, шипшина треба добре полити, після цього на кореневій шийці підщепи потрібно зробити надріз у формі букви Т. Кору слід підчепити і трохи відірвати від деревини. З черешка троянди треба вирізати вічко разом з частиною кори і деревини. Потім його поміщають в щільно підготовлений розріз і дуже туго перемотують дане місце окулировачной плівкою. Потім треба провести підгортання шипшини, щоб грунт височів над місцем щеплення не менше ніж на 5 сантиметрів. Через півмісяця пов'язку дещо послаблюють, а наступної весни її прибирають зовсім.
Особливості догляду після цвітіння
Що робити, коли троянди відцвіли
З початком осіннього періоду слід приступати до підготовки троянд до зимового періоду. З останніх серпневих днів потрібно зовсім припинити полив і розпушування землі і почати підгодовувати калієм замість азоту. Верхню частину невызревших стебел треба видалити. Такі троянди потрібно на зиму обов'язково вкривати, проте для початку їх знімають з опорної конструкції і кладуть на поверхню грунту. Молоденьке рослина укладати на землю дуже просто. Дорослий ж примірник укласти на землю непросто, і на це може піти до 7 днів. При цьому треба пам'ятати, що при мінусовій температурі пагони стають крихкими і можуть змінитись.
Як вкривати плетисті троянди на зиму
Накрити рослину потрібно, коли температура повітря стане нижче мінус 5 градусів. Робити це раніше не слід, тому що квіти повинні загартуватися, а також вони можуть почати пріти або зростати (що пов'язано з тривалим перебуванням під укриттям без повітря). Укриття слід проводити не дощову безвітряну погоду. Зі знятих пагонів треба видалити листочки, зрізати пошкоджені стебла, обв'язати батоги, скориставшись мотузкою, і потім обережно покласти їх на підстилку. Для її створення можна використовувати сухі листочки або лапник. Не кладіть рослина на голу землю. Притисніть або зафіксуйте рослина на поверхні ґрунту, а поверх засипте сухими листочками або травою, а також можна використовувати лапник. Підстава кущика треба присипати грунтом або піском, а потім накрийте рослина лутрасілом, плівкою з поліетилену, руберойдом або іншим матеріалом, який здатний не промокати. Між рослиною і укриттям повинна залишитися прошарок повітря.
Догляд взимку
При настанні відлиги в зимовий період потрібно зовсім ненадовго підняти укриття. Рослинам корисний свіже повітря взимку. Але знімати листочки або лапник не слід. Коли почне наступати справжня весна, то укриття треба зняти, інакше рослини можуть почати хворіти. Лапник при цьому врятує троянди від замерзання.
Сорти плетистих троянд з фото і назвами
Сорти, які користуються найбільшою популярністю, описані нижче.
Рамблеры (дрібноквіткові плетисті троянди)
Боббі Джеймс
У висоту такий сильнорослий сорт може досягати 800 см при цьому крона має ширину до 300 см. Насичено-зелені листочки майже не видно з-за безлічі кремово-білих квіточок, діаметр яких дорівнює 4-5 сантиметрам. Вони пахнуть мускусом. Необхідно багато вільного місця і надійна опора. Не боїться морозу.
Рэмблин Рэктор
П'ятиметрові батоги прикрашають світло-зелені листові пластини. Напівмахрові кремові квіточки досить дрібні. Вони по 40 штук входять до складу великих суцвіть у вигляді кисті. При впливі сонця вигорають до білого забарвлення. Така рослина культивується також і як кущова.
Супер Ексцельза
Кущики двометрової висоти і ширини прикрашають махрові квіточки, пофарбовані в яскраво-малиновий колір, які зібрані в гроновидні суцвіття. Цвіте до закінчення літнього періоду, однак на сонце яскраве забарвлення вигоряє. Морозостійкий і не схильний до зараження борошнистою росою.
Клайминги і клаймеры (крупноквіткові сорти)
Ельф
Висота прямостоячого сильнорослого кущика досягає 250 см, а ширина ― 150 см. Діаметр густомахрових квіточок дорівнює 14 сантиметрам. Вони пофарбовані в білий колір із зеленуватим відтінком і пахнуть фруктами. Цвітіння до кінця літнього періоду. Має стійкість до захворювань.
Сантана
Чотириметровий кущик прикрашають темно-зелені різьблені листочки і напівмахрові бархатисті великі (діаметр 8-10 сантиметрів). Мають насичено-червоного забарвлення. Не боїться морозів, стійкий до захворювань. Цвіте кілька разів за сезон.
Полька
Висота кущика може перевищувати 200 сантиметрів. Глянцеві листочки мають темно-зелене забарвлення, а махрові великі (діаметр 12 сантиметрів) квітки ― абрикосовий. За сезон цвітіння спостерігається 2 або 3 рази. Має стійкість до борошнистої роси. Для зимівлі потрібно гарне укриття.
Индиголетта
Сильнорослий триметровий кущик має півтораметровий діаметр. Листочки щільні темно-зелені. Махрові бузкові великі (діаметр до 10 сантиметрів) і запашні квіточки входять до складу суцвіть. Швидко росте і цвіте кілька разів за сезон. Стійкий до захворювань.
Гібриди Кордеса (їх не виділяють в окрему групу, а відносять до рамблерам)
Лагуна
Запашне високоросла рослина має діаметр 100 см, а висоту ― 300 див. Гроновидні суцвіття складаються з махрових великих (діаметр до 10 сантиметрів) квіточок темно-рожевого забарвлення. Цвітіння спостерігається 2 рази за сезон. Має стійкість до борошнистої роси та «чорної ніжки».
Голден Гейт
Кущик має багато пагонів, а його висота дорівнює 350 сантиметрам. Гроновидні суцвіття складаються з напівмахрових великих (діаметр до 10 сантиметрів) квіточок, пофарбовані в жовтувато-золотистий колір. Вони сильно пахнуть фруктами. Цвітіння спостерігається двічі за сезон.
Симпатія
Висота гіллястого сильнорослого кущика до 300 см, а ширина ― до 200 див. Маленькі суцвіття складаються з яскраво-червоних квіточок. Цвітіння за сезон спостерігається кілька разів, однак найперше є найбільш рясним. Йому не страшний мороз, негода і хвороби. Швидкорослий.