Розмноження троянд живцями в домашніх умовах

Квітникарями робилося кілька спроб розмноження таких шикарних і популярних кольорів, як троянди живцями. Проте лише невелика їх частина були успішними. Нижче буде описано декілька способів розмноження троянд за допомогою живцювання, і якщо дотримуватися досить простих правил, то цілком можна домогтися успіху. Такий спосіб розмноження вважається найбільш успішним порівняно з насіннєвим і з щепленням. Справа в тому, що він порівняно простий, і його можна використовувати хоч в теплу, хоч в холодну пору року. Тому що живці можна брати не тільки безпосередньо з рожевого куща, але і використовувати для цього ті, що подарували вам як букета.

Як виростити троянду з черешка

Кілька способів

Так, для живцювання троянди використовується кілька абсолютно різних способів:

  • спосіб Траннуа;
  • спосіб Буріто;
  • укорінення за допомогою ємності, наповненою водою;
  • укорінення в картопляному бульбі;
  • укорінення в пакеті;
  • висадка живців у відкритий грунт в літній час;
  • укорінення живців в холодну пору року.

Найбільш природним способом вкорінення є річний у відкритому грунті. Зрізи живців рекомендується проводити у ранкові або вечірні години. Краще всього підходять напіводеревіли стебла, які лише недавно перестали цвісти або тільки зацвітають. Головною ознакою того, що втеча підходить для живцювання ― це коли шипи можна досить легко обломити. Для зрізання потрібно використовувати дуже гострий, попередньо простерилизованный, ніж. Довжина живців варіюється від 12 до 15 сантиметрів, при цьому на кожному з них повинно бути 2 або 3 листочка і таке ж кількістю нирок. Але квіточок бути не повинно. Зріз повинен бути косим. Його роблять безпосередньо під вузлом, що знаходиться знизу, а також на 15-20 міліметрів вище верхнього вузла. Всі нижні листові пластини, а також шипи потрібно обірвати. Для того щоб волога зберігалася як можна довше, фахівці радять або видалити залишилися листочки, або скоротити їх, залишивши 1/3 частина. Щоб прискорити укорінення і зробити його більш успішним, потрібно опустити нижню частину живців в розчин, що стимулює коренеутворення (корневін або гетероауксин), і почекати деякий час. Також в якості стимулятора росту коренів можна використовувати суміш, що складається з ½ частини маленької ложки бджолиного меду, 200 г води і декількох подрібнених листочків троянди.

Догляд за живцями троянд

Вкорінення живця можна провести безпосередньо у відкритому грунті. Для посадки знадобиться субстрат, що складається з насиченою поживними речовинами ґрунту і грубозернистого промитого річкового піску. Підготуйте лунки, для цього полив їх крутим розчином марганцевого калію. Держак потрібно садити в землю під кутом в 45 градусів, при цьому нирка, що знаходиться в самому низу, повинна опинитися в грунті. Після цього живці потрібно полити і накрити зверху окремими банками зі скла. Якщо вдень температура буде триматися на рівні не менше 25 градусів, а вночі ― не менше 18 градусів, то держак дасть коріння приблизно через 4 тижні, а з нирки здасться молоденький втечу. Через півмісяця потрібно починати загартування рослинок. Для цього щодня необхідно знімати укриття, а через якийсь час знову повертати. Через кілька діб загартовування укриття слід прибрати назовсім. До настання осіннього періоду рослинки будуть у висоту досягати 30-40 сантиметрів. З'явилися бутончики слід видалити, так як всі сили молоденькою троянди повинні йти на формування і ріст коренів. Це загальний принцип живцювання троянд.

В осінній час молоденькі рослини рекомендується обережно викопати і разом з грудкою грунту помістити в льох для зберігання на всю зиму. При бажанні викопану троянду можна посадити в горщик і помістити її в будинку в добре освітленому, прохолодному місці до настання весняного періоду.

Укорінення живців троянди в картоплі

Укоренити живці даної рослини можна в картопляному бульбі. Для цього у весняний час проривається траншея, глибина якої повинна бути близько 15 сантиметрів. Місце для неї слід вибрати сонячне і має захист від поривів вітру. На дно слід всипати п'ятисантиметровий шар піску. Підготуйте живці, довжина яких повинна бути приблизно 20 сантиметрів. З них треба обірвати всі листочки і шипи. З молодого картопляного бульби середнього розміру необхідно вирізати всі вічка. Застроміть в картоплю підготовлений держак, і опустіть її в траншею. Закопайте на 2/3 довжини, при цьому відстань між живцями має бути близько 15 сантиметрів. У перші дні живці слід накрити банками зі скла. Успіх такого вкорінення полягає в тому, що встромлена в бульбу частина черешка знаходиться в постійно вологому середовищі, а ще рослина насичується крохмалем і корисними вуглеводами. Даний спосіб користується найбільшою популярністю. Забезпечте растеньицам систематичний полив. При цьому 1 раз в 5 діб їх потрібно поливати підсолодженою водою, так, на 200 г води береться 2 маленькі ложки цукрового піску. Через півмісяця почніть гартувати молоденькі троянди, прибираючи на деякий час укриття. Через півмісяця укриття прибирають назовсім.

Троянди з живців букета

Укорінення живців троянд з букета також користується чималою популярністю. Але варто врахувати, що для цього необхідно використовувати не імпортні, а вітчизняні квіти. А все, тому що імпортні квіти перш ніж відправитися в Росію піддаються обробці спеціальними хімічними речовинами, що володіють консервуючою ефектом, і тому живці не здатні до утворення кореневої системи. Кілька порад:

  1. Для вкорінення живці використовують тільки зі свіжого букета.
  2. Втеча повинен бути обов'язково трохи здерев'янілим.
  3. Держак повинен мати середню товщину і нирки, розташовані в самому верху і низу (держак обрізається так само, як описано вище).

Укорінювати троянди з букета слід, як можна швидше. А це значить, що якщо вам був подарований букет, то їм слід пожертвувати відразу ж. Для цього потрібно обірвати всі наявні квітки і бутончики. Довжина живців може варіюватися від 15 до 30 сантиметрів. Знизу все листові пластини необхідно обірвати, а ті що знаходяться зверху вкоротити на 2/3 від їх довжини. Підготовлені живці поміщаються у вазу, наповнену дистильованою водою. Далі треба систематично замінювати воду, до того моменту поки не появляться перші корінці. Після цього живці треба в холодну пору року посадити в горщик, а в теплу ― у відкритий грунт. Накрийте їх банкою зі скла.

Інші способи живцювання троянд

Живцювання в пакеті

Підготовлені живці троянд треба покласти в пакет, в який попередньо засипається простерилизованный субстрат або сфагнум змочений в розчині соку алое (1 частина соку і 9 частин води). Потім пакет слід надути і добре зав'язати. Його необхідно повісити на вікно. З-за високої вологості всередині пакету утворюється подобу туману, і приблизно через 4 тижні на черешках з'являються перші коріння. Потім їх потрібно висадити, так як про це розказано вище.

Висадка живців під зиму

Цей спосіб застосовується для збереження живців до настання весняного періоду. З настанням тепла вони можуть дати коріння і почати рости. Сенс полягає в тому, що живці не будуть вкорінюватися до настання весни і залишаться живими. Справа в тому, що не завжди зручно в кімнатних умовах всю зиму зберігати держак. А ще іноді саме в осінній час трапляються справді унікальні сорти троянди. Для цього потрібно прикопати держак в грунт. А для того щоб захистити від зимових морозів, зверху обов'язково треба помістити сухе укриття. У весняний час зробіть пересадку живця на звичне для нього місце.

Спосіб Буріто

Даний спосіб досить малоефективний, але все одно він досить популярний серед квітникарів. Нижню частину підготовлених живців потрібно обробити засобом, що стимулює утворення коренів (епін або корневін). Після цього живці треба обернути зволоженою газетним папером і помістити в затемнене прохолодне (від 15 до 18 градусів) місце на півмісяця. І по закінченню даного терміну на живцях повинні утворитися корінці.

Спосіб Траннуа

Зміст цього способу полягає в тому, щоб до зрізання пагонів на живці вони змогли увібрати в себе з листочків максимальна кількість крохмалю. В результаті вони стануть більш стійкими та міцними. Фахівці радять, після того як основна хвиля цвітіння завершиться (як правило, в червні або липні), треба відібрати підходящі пагони і обрізати з них верхню частину з увядающим квіточкою і 2 невеликими пластинами листовими. Після того як в нижній частині даних пагонів набубнявіють бруньки, необхідно зрізати їх на живці. Зробити це потрібно в досить короткі терміни, не чекаючи, поки з нирок з'являться молоденькі листочки. Живці слід зрізати так, як це описано вище. Їх довжина повинна бути дорівнює 20 сантиметрам, і у них потрібно обірвати всі листочки, залишивши лише 2 верхніх. Такі живці слід відразу ж саджати у відкритий грунт під кутом в 45 градусів. При цьому рекомендується в одну лунку висаджувати кілька живців. В якості укриття використовують пляшки з пластику об'ємом 5 літрів, у яких слід зрізати верхню вузеньку частина. Вони не знімаються до настання зимового періоду, навіть у тому випадку, якщо почнуть рости листя і молоді пагони. Живцями слід забезпечити систематичний полив, а також розпушування грунту.