Геліотроп (Heliotropium) має пряме відношення до родини бурачникові. Цей рід об'єднує приблизно 300 видів різних рослин. Він представлений багаторічними трав'янистими рослинами, а також чагарниками. У природі їх можна зустріти в субтропіках, тропіках, а ще в помірному поясі Америки та Середземномор'я. Назва квітки утворено від 2-х слів грецької мови, які переводяться як «сонце» і «поворот, обертання». Це пов'язано з тим, що квітки повертаються слідом за сонцем.
Геліотроп здобув популярність садового рослини ще в 18 столітті з-за свого дуже приємного ванільного аромату. В народі така рослина іменується «лакмусом фарбувальним» і «лишаевой травою», в Англії його називають «вишневим пирогом», у Франції ― «травою любові», а в Німеччині ― «травою Бога». Це рослина знайшло застосування не тільки, як садова рослина, але його широко використовують у парфюмерії, а ще в медицині. Але для того щоб отримати ефектний, запашний кущик в своєму саду, необхідно навчитися правильно доглядати за таким рослиною.
Зміст
Особливості цвітіння
У будь-якого з видів цієї рослини є темно-зелені, опушені листки чергові, обернено-яйцевидної форми. Короткочерешкові листочки можуть бути зморшкуватими або хвилястими. Маленькі пахучі квіточки пофарбовані в темно-синій або фіолетовий колір, і вони зібрані в пухнасті щитки. У цих квітках міститься найцінніше ефірне масло, і саме його донині широко застосовують у парфумерній промисловості. Проте слід врахувати, що є такі види, у пагонах яких є отруйний алкалоїд, іменований ціноглосин, при цьому знаходиться в насінні ― лазіокарпін. Ці речовини надають паралізує вплив на центральну нервову систему людського організму, а також і тварин. Однак, як правило, такі види не виховують в якості садових культур.
Цвітіння кожного квітконосу триває приблизно 4 тижні. Після цвітіння утворюються плоди (ценобий), які після дозрівання поділяються на 4 частини (эремы). У кожній з частин знаходяться дрібні насіння рослини. У сприятливих кліматичних умовах геліотроп ростять як багаторічник, але в середніх широтах з морозними зимами його вирощують як однолетника.
Вирощування з насіння у відкритому ґрунті
Посів
Всім хто вирішив виростити таку квітку з насіння, слід пам'ятати, що до вибору посадкового матеріалу слід поставитися з усією відповідальністю. Купувати насіння потрібно тільки в хорошому спеціалізованому магазині, при цьому перевагу слід віддати таким перевіреним маркам, як: Престиж, Пошук, Johnsons або Unwins Seeds, тому що вони можуть гарантувати високу якість і хорошу сортність насіння. У тому випадку, якщо посадковий матеріал буде хорошої якості, то цвітіння з моменту появи сіянця настане через 3-4 місяці. Якщо ж ви вирішили посіяти самостійно зібрані насіння, то потрібно бути готовим до того, що схожість у них досить погана, зацвітають такі рослини тільки в кінці літнього періоду, самі кущики при цьому можуть бути різної висоти, а суцвіття у них дрібніше, ніж зазвичай.
Посів на розсаду
Висівати насіння на розсаду необхідно в кінці зимового початку весняного періоду. Землесуміш, що складається з торфу і піску (4:1), потрібно обов'язково добре пропарити, щоб виключити можливість зараження насіння різними грибними інфекціями. У ємність потрібно всипати підготовлену землесуміш і ущільнити її за допомогою дощечки. Після цього можна приступати до посіву, для цього потрібно на поверхні субстрату рівномірно розподілити насіння, а потім зверху присипати їх тією ж сумішшю, при цьому шар повинен дорівнювати 0,1–0,2 см, але не більше. Ємність зверху потрібно закрити склом або плівкою, а потім її треба поставити в тепло (від 18 до 20 градусів). Після того як з'являться сіянці, приблизно через 5-20 днів після посіву, з ємності потрібно прибрати скло, а її переставити на підвіконня. Температуру слід трохи підвищити до 20-22 градусів. При цьому яскраве освітлення сходам не потрібно, так як вони і без цього добре ростуть і розвиваються.
Розсада
Коли у сіянців виростуть по 2 справжніх листочки, їх потрібно буде знижуватись. Їх розсаджують за роздільним горщикам з девятисантиметровым діаметром, при цьому наповнюють їх такий же землесумішшю. Після проведеної пересадки сіянці треба полити. Через півмісяця після пікіровки слід провести підживлення молоденьких рослинок. Для цього використовують добриво для розсади.
Посадка
Пересаджувати у відкритий грунт даний квітка слід на початку літа, коли мине загроза заморозків у нічний час. Підходить для геліотропа місце повинно бути сонячним, а грунт при цьому потрібен пухкий, добре пропускає воду, збагачений живильними речовинами, а також містить велику кількість гумусу.
У підготовлену лунку треба всипати листового і гнойового перегною. Після цього в неї потрібно акуратно перевалити квітка і засипати звичайною садовою землею. Грунт обжимають близько рослини, а після цього проводять полив.
Правильний догляд
Вирощування
Для того щоб рослина нормально росло і розвивалося потрібен правильний режим поливу. Поливають його тільки коли це необхідно, в посушливу погоду полив буде більш частим. Коли рослина буде полито, то потрібно акуратно розпушити ґрунт між кущиками, при цьому забравши всю бур'янисту траву. При мульчуванні грунту частота прополки, поливу і розпушування різко знижується. 2 рази в місяць геліотроп треба буде підгодовувати, і продовжувати це робити потрібно аж до початку інтенсивного цвітіння. Для цього використовують повне комплексне добриво.
Захворювання і шкідники
На рослині можуть оселитися попелиці, павутинні кліщі та білокрилки. Для того щоб позбутися від цих шкідливих комах, треба обробити квітка засобом Актеллік. У тому випадку, якщо з одного разу знищити всіх комах не вдасться, то обробити геліотроп треба повторно через 7 днів.
Квітка може захворіти сірою гниллю. Це грибкове захворювання можна усунути лише в початковій стадії. Після виявлення ознак хвороби необхідно провести обробку фунгіцидом.
Властивості рослини
У цієї рослини є не тільки чудовий аромат. Так, він з давніх пір користується великою популярністю у народній медицині. Його використовують для лікування сечокам'яної хвороби, а також як протиглистовою кошти. Ще його застосовують при лікуванні таких захворювань шкіри, бородавки або лишаї. Однак у Німеччині це рослина вилучено з ужитку, тому що в ньому є небезпечний для життя алкалоїд. У зв'язку з цим при використанні геліотропа в якості лікарського засобу потрібно бути вкрай обережним і краще всього перед початком його використання проконсультуватися з кваліфікованим фахівцем.
Геліотроп після закінчення періоду цвітіння
Як і в який час потрібно збирати насіння
Посадити таку рослину і доглядати за ним зможе навіть недосвідчений квітникар. Зате з генеративних розмноженням впорається далеко не кожен, тим більше, якщо насіння були зібрані зі свого саду. Такий процес розмноження досить складний і позитивний результат буває тільки в рідкісних випадках, тому що насіння в середній смузі просто не встигають нормально визрівати. Варто задуматися над тим, чи потрібно витрачати сили і час на збір насіння, з яких у кращому випадку зростуть не дуже красиві рослини. Набагато легше посіяти покупні насіння, з яких гарантовано зростуть красиві квіти. Але в тому випадку, якщо вам дуже хочеться спробувати виростити гелиотропы з насіння, зібраних власноруч, то вам треба буде почекати, поки суцвіття зів'яне, висохне і почорніє. Потім воно акуратно зривається, і з нього витягуються дрібні насіння. Витягнуті насіння треба перебрати, висушити і зсипати в коробочку з картону для подальшого зберігання.
Геліотроп в зимовий час
Так як його вирощують як однолетника, то восени кущики просто знищуються, тому що земельна ділянка треба буде удобрити і перекопати. Проте в тому випадку, якщо є бажання вирощувати таку рослину в зимовий час в домашніх умовах, треба викопати маткову частину квітки до настання перших заморозків, посадити в квітковий горщик і занести додому. Гелиотропу знадобиться додаткове освітлення, а також прохолода (15-18 градусів), в цьому випадку він буде цвісти дуже довго, наповнюючи кімнату неповторним ароматом. У весняний час з такої квітки при необхідності можна зрізати черешки і укоренити їх.
Основні види і сорти
У природі існує величезна кількість видів такої рослини, але в кімнатних умовах вирощують лише 3. Геліотроп перуанський або деревовидний (Heliotropium peruvianum, arborescens) ― він найбільш поширений чагарниковий вид. А також геліотроп стеблеобъемлющий (Heliotropium amplexicaulis) і геліотроп щитковатый (Heliotropium corymbosum). У геліотропа щитковатого є досить великі квітки і не дуже широкі листочки в порівнянні з перуанським, а стеблеобъемлющий ― це низькорослий вид.
Геліотроп перуанський або геліотроп деревовидний ― у висоту може досягати 60 сантиметрів. Його короткочерешкові зморшкуваті листочки обернено-яйцевидної форми мають опушення. Квіточки пофарбовані в темно-фіолетовий або темно-синій колір і зібрані в суцвіття, діаметр яких може досягати 10-15 сантиметрів. Цвітіння рясне і триває до початку заморозків. Найбільшою популярністю користується сорт «Марін», який має темно-зелені листочки з ліловим відтінком і темно-фіолетові квіточки. Існує безліч різновидів даного сорту, наприклад: Міні Марін, Дворф Марін, Принцес Марін, Марін Блю та інші. Також досить популярні такі сорти, як «Ріґал Дворф» ― є компактним, і «Біла Леді» ― має рожеві бутончики, але коли вони розкриваються, то квіточки виявляються пофарбовані в чисто білий колір.