Садівник, вибираючи квіти для вирощування в саду, часто незаслужено обходить багаторічний льон стороною. Справа в тому, що даний квітка з дуже давніх часів вважали прекрасним прикрасою будинку, який до того ж зможе його захистити. Дана культура відрізняється своєю невибагливістю, але разом з цим вона володіє порівняно високою декоративністю, так як має дуже гарні квітки. Існує думка, що квітки цієї рослини обов'язково повинні бути пофарбовані в блакитний колір, але це далеко не так.
Зміст
Опис багаторічного блакитного льону
Льон ― це трав'яниста рослина. Цей рід об'єднує близько 200 найрізноманітніших видів. Найчастіше льон являє собою не дуже великі кущики, висота яких не перевищує 50 сантиметрів. Незважаючи на те, що пагони у такій культури дуже тонкі, вони сравнитеольно потужні. Квітки мають різноманітною величиною (від дуже великих до маленьких). Вони можуть бути пофарбовані в білий, блакитний або червоно-рожевий колір.
Ця рослина широко культивується садівниками середньої смуги. Воно прекрасно себе почуває в помірному кліматі, тому його в природі можна зустріти на території Африки, Північної Америки, а ще в деяких областях Азії та Європи.
Види і сорти льону
Серед всіх відомих видів і сортів льону, найбільшою популярністю у садівників користуються наступні:
- Олійний. Таку декоративну різновид дуже часто культивують в кімнатних умовах. Найчастіше таку рослину вирощують для того, щоб отримати насіння льону, що відрізняються своєю високою поживністю, а також цілющими властивостями. Як правило, кущик заввишки не перевищує 0,3 метрів. Квітки мають не дуже велику величину. Вони можуть бути пофарбовані в жовтий, блакитний, а ще червоний відтінок.
- Декоративний. Даний вид відрізняється своєю невибагливістю, тому його зможе виростити навіть людина далека від садівництва. Крім цього, слід знати, що з різних декоративних різновидів льону виготовляється міцна тканина, використовувана для пошиття одягу, білизни і т. д.
- Великоквіткова. Даний сорт льону вирощувати в середніх широтах стали не так давно. Але за цей короткий час він встиг стати у садівників одним з найбільш популярних сортів. Висота среднерослого кущика, як правило, не перевищує 50 сантиметрів. Квітки у такого сорту володіють дуже великим розміром, а пофарбовані вони можуть бути самі різні колірні відтінки. Така рослина є багаторічним, якщо йому забезпечити сприятливі умови для зростання, то без пересадки на одному і тому ж місці його можна вирощувати протягом п'яти років.
- Льон-багаторічник. Така різновид порівняно з іншими отримала найбільш широке поширення. Дуже привабливі кущики такого льону використовують для прикраси бордюрів, квіткових стінок і т. д.
Посадка льону у відкритий грунт
Льон не відрізняється високою вимогливістю до умов вирощування, що значно полегшує вибір придатного для його посадки місця. Однак якщо ви хочете, щоб він ріс і розвивався в межах норми, то для посадки вибирайте виключно відкритий сонячний ділянку, на який не повинна падати тінь від чагарників з деревами, ні від різних будівель. Якщо ж у вашому регіоні сонячних днів дуже мало, то вам навряд чи вдасться виростити багаторічний льон.
Також ця рослина невибаглива і до складу грунту. Його можна виростити практично на будь-якому грунті, крім болотистій. Для посадки вибирайте ділянку з легкої грунтом, де грунтові води залягають порівняно глибоко. Льон багаторічний можна досить успішно вирощувати на дуже крутих схилах.
Висів насіння різновидів багаторічного льону рекомендується проводити в шухлядки в домашніх умовах. Якщо ви проживаєте в регіоні з порівняно м'яким і теплим кліматом, то висіяти насіння можна і у відкритий грунт. Заглиблювати їх у землю не рекомендується. Насіння рівномірно розподіляють по поверхні заздалегідь підготовленої ділянки, а потім посіви зволожують водою з розпилювача. Висівати насіння у відкритий грунт можна і навесні (коли встановиться тепла погода, денна температура буде близько 20 градусів) і в осінній час (потрібно встигнути до холодів, при цьому середня денна температура повітря повинна бути не менше двадцяти градусів).
Якщо ви зібралися посіяти льон багаторічний у відкритий грунт, то не забудьте врахувати фактор холоду. Висів категорично заборонено проводити в дощовий або сирої день. Ділянка з посівами необхідно вкрити не дуже товстим шаром грунту, потім їх утеплюють точно так само, як і більшість садових квітів.
Розмноження льону
Існує декілька способів, якими можна досить успішно розмножити льон. Детальніше вони будуть описані нижче.
Генеративний (насіннєвий) спосіб
Виростити таку квітку з насіння можна в контейнерах. А можна висіяти насіння безпосередньо у відкритий ґрунт, такий посів проводиться у весняний або осінній (під зиму) час. Все, що потрібно зробити, так це рівномірно розкласти насіння по поверхні ґрунту, а потім їх просто обприскують з пульверизатора. Заглиблювати їх в грунт не слід. Висівати у ґрунт насіння льону многолетника можна при необхідності і в літній час.
Якщо ви вирішили посіяти насіння в контейнери, то слід знати, що підросли сіянці можна буде пересадити у відкритий грунт, тому що вони сильно хворіють після такої процедури і часто гинуть. Коли насіння буде посіяно, ємності відразу ж після цього переносять на свіже повітря.
Поділ куща
Якщо ви ростіть на своїй ділянці дворічний льон, то його можна розмножувати поділом куща. В середині весняного періоду або в серпні після того, як рослина відцвіте, виробляють поділ кущика на кілька частин. Деленко необхідно відразу ж висадити у відкритий ґрунт, дотримуючись дистанцію між ними в 0,2 м. Їх слід регулярно і досить часто поливати, а також захищати від прямих променів сонця.
Догляд за блакитним льоном
Якщо ви бажаєте, щоб цвітіння льону було максимально ефектним, а сам він ріс і розвивався нормально, йому знадобиться забезпечити хороший правильний догляд. Нижче будуть детально описані особливості догляду за льоном многолетником.
Для нормального росту і розвитку такого квітці необхідно достатня кількість води. У зв'язку з цим поливати його необхідно систематично. Однак стежте за тим, щоб не відбувалося застою води в грунті.
Врахуйте, що льон вкрай негативно реагує на застій рідини в грунті. В залежності від температури повітря та дощів поливають льон в середньому 1 або 2 рази в 7 днів. Важливо, щоб грунт під кущиками весь час був трохи зволоженим. Після того як почнеться осінь, полив поступово скорочують, а потім їх і зовсім треба припинити.
Також треба своєчасно проводити прополки, так як загущенность посадки і бур'яниста трава негативно відбиваються на декоративності льону.
Часто підгодовувати льон багаторічний не доведеться, що значно полегшує догляд за ним. Перш ніж приступити до висіву насіння у відкритий грунт, у неї необхідно внести не дуже велика кількість органіки, а ще всипати трохи калійного добрива. Протягом періоду вегетації льон рекомендується підгодувати ще не менше двох разів, при цьому потрібно використовувати рідкі підгодівлі. Такі квіти підгодовувати рекомендується тільки після того, як вони будуть политі.
Садівникові не доведеться боротися з купою хвороб і шкідників, тому що льон володіє досить високою стійкістю до них. Однак у деяких випадках на кущиках може оселитися лляна блішки. Якщо ви вирішите з нею боротися різними народними методами, то врахуйте, що всі вони будуть малоефективними. Тому, не втрачаючи час, проведіть обробку заражених кущиків спеціально призначеними для цього хімічними засобами.
Для того щоб такий дуже гарний і досить незвичайний квітка нормально ріс на вашому садовій ділянці, а також для забезпечення найбільш ефектного цвітіння, його слід висаджувати поруч тільки з тими рослинами, які мають дуже схожою схемою розвитку, а також потребують тих самих умовах вирощування.
Льон в ландшафтному дизайні
Багаторічний блакитний льон користується у садівників досить великою популярністю. Такий квітка рекомендується використовувати в самих різних групових композиціях, наприклад: в міксбордерах, альпінаріях, квітниках, а ще в дуже мальовничих бордюрах.
Помічено, що льон чудово поєднується з тими культурами, які мають потребу у великій кількості сонячного світла і відрізняються досить високою стійкістю до посухи. Льон багаторічний відрізняється чудовим зростанням при його посадці на мавританському газоні. Його рекомендується висаджувати разом з такими прекрасними квітами, як нігтики, конюшина, ромашки, а також волошки.
Багаторічний блакитний льон, безумовно, заслуговує уваги з боку садівників. Його перевага в тому, що він не надто вибагливий до умов вирощування, за ним порівняно просто доглядати, а також даний квітка дуже красивий.