Розмарин

Рослина розмарин (Rosmarinus) є частиною сімейства Яснотковые. Цей рід представлений вічнозеленими чагарниками та напівчагарниками. У природних умовах ця рослина можна зустріти на території таких європейських країн, як Португалія, Італія, Іспанія, Греція, на південній частині Франції і в країнах колишньої Югославії, а ще в Північній Африці: Туніс, Лівія, Марокко, Алжир, а також у Туреччині та на Кіпрі.

З латині «розмарин» перекладається як «морська свіжість», це пояснюється тим, що розмарин у стародавніх греків асоціювався з морської Афродітою, яка з'явилася з морської піни. Однак запах цієї рослини взагалі не схожий на йодистий морський аромат. Він більше схожий на поєднання запаху камфори і сосни, тому найбільш близько до істини грецька назва рослини, що перекладається як «бальзамічний чагарник». Раніше люди вірили в те, що розмарин сприяє поліпшенню пам'яті, у зв'язку з цим у Стародавній Греції студенти часто одягали на голову вінки, які плелися з гілок розмарину. В культурі ця рослина стало популярним завдяки своєму особливому аромату. Ця рослина входить до складу «букета гарні» і збору прованських трав, а ще його кладуть в напої, маринади, а також на розмарин наполягають оцет. Такий вічнозелений чагарник відрізняється своєю теплолюбивостью, тому у відкритому грунті його можна вирощувати лише в тих регіонах, де зими теплі. А в тих країнах, де клімат прохолодний розмарин ростять в якості контейнерної і кімнатної культури.

Короткий опис вирощування

  1. Посадка. Висів насіння розмарину на розсаду проводять в останні дні лютого, або перші ― березня, а пересаджують сходи у відкритий грунт ― з середини і до кінця травня.
  2. Освітленість. Необхідно велика кількість яскравого сонячного світла.
  3. Грунт. Вапняний, добре пропускає воду і повітря.
  4. Полив. Повинен бути помірним. Воду ллють обережно під корінь, щоб уникнути потрапляння крапель на поверхню листових пластин.
  5. Добриво. У весняний час у грунт на ділянці вносять азотовмісна добриво, наприклад, сечовину або аміачну селітру. Після цього раз в 30 днів проводять підживлення розмарину розчином комплексного мінерального добрива. В осінній час використовують ті добрива, які містять тільки фосфор і калій.
  6. Розмноження. Живцюванням, діленням куща, насінням і відсадками.
  7. Шкідливі комахи. У кімнатних умовах ― білокрилки та попелиці, у відкритому грунті ― тля.
  8. Захворювання. У зимовий час в кімнатних умовах рослина може захворіти пероноспорозом.

Особливості розмарину

Розмарин представляє собою чагарник, висота якого може варіюватися від 0,5 до 2 метрів. Система коренів у нього дуже потужна і розвинена, вона проникає в грунт на глибину до 3-4 метрів. На поверхні сіруватих тупочетырехгранных молодих пагонів є опушення. Багаторічні дерев'янисті стебла з облезающей корою пофарбовані в темно-сірий відтінок. Сидячі лінійні листові пластини шкірясте на дотик мають краями, загнутими вниз. В ширину листя досягають близько 0,4 см, а в довжину ― до 3,5 см, їх лицьова поверхня глянцева, а на виворітній ― знаходиться опушення. Пишні метелковидные суцвіття складаються з квіток блідо-фіолетового, темно-фіолетового або білого відтінку. Ця рослина є родичем наступних культур: ісопу, базиліка, лаванди, м'яти, пустирника, чебрецю (чебрецю, материнки і меліси. Верхні частини однорічних пагонів разом з листям і квітками використовують у свіжому вигляді, додаючи в страви з бобових, капусти, баклажанів і м'яса.

Посадка розмарину на розсаду

В який час сіяти на розсаду

Для розмноження розмарину використовують насіннєвий спосіб, живцювання, поділ куща та відводки. У тих регіонах, де зими холодні, це рослина рекомендується вирощувати з насіння через розсаду. Висів насіння проводять в останні дні лютого, або перші ― березня.

Особливості посіву

Перш ніж приступитися до посіву насіннєвий матеріал протягом кількох годин витримують у воді. Коли насіння набухнуть, їх висівають у зволожений пісок або вермикуліт, причому заглиблювати в субстрат їх потрібно всього на 0,3–0,4 см, а зверху ємність обов'язково накривають плівкою. Якщо ви хочете, щоб сіянці з'явилися як можна швидше, посіви постійно тримають в теплі (від 25 до 30 градусів). Не забувайте систематично прибирати укриття і зволожувати субстрат з пульверизатора, щоб він постійно був трохи влажноватым. Якщо все зробити правильно, то перші сіянці повинні здатися через 6-8 тижнів. Відразу після цього укриття прибирають, а посіви переставляють в добре освітлене місце. Пам'ятайте про те, що субстрат в ємності потрібно регулярно поливати, для цього використовують теплу добре відстояну воду. Після того, як висота сіянців буде дорівнює 70-80 мм, їх висаджують у відкритий грунт.

Вирощування розмарину в домашніх умовах

Посадка

Першим ділом з насіння вирощують розсаду розмарину, як це зробити, детально описано вище. Після того, як висота сіянців буде дорівнює 70-80 мм, їх пікірують в окремі горщики (краще взяти глиняні), які в поперечнику повинні досягати 9-11 сантиметрів, на дні обов'язково повинні бути отвори для дренажу. Ємність слід заповнити субстратом, добре пропускає повітря і воду, для його створення універсальну грунтосуміш з'єднують з вермікулітом або піском. Можна зробити грунтосуміш з перегною, піску, дернової та листяної грунту (2:1:2:2). У вологому ґрунтосуміші робиться невелика ямка, глибина якої повинна бути дорівнює висоті кореня сіянця. Акуратно витягніть рослинка з ємності, взявши його разом із земляною грудкою, і посадіть його на горщик в заздалегідь підготовлену ямку. Злегка утрамбуйте субстрат близько рослинки.

Освітленість і температурний режим

Висаджений кущ рекомендується поставити на вікно південної орієнтації. Щоб крона розмарину була красивою, а не однобокої, регулярно 1 раз в 7 днів ємність з рослиною повертають навколо своєї осі на 180 градусів. У весняно-літній період кущ рекомендується по можливості перенести на свіже повітря (тераса, сад або на балкон). З настанням осені після того, як температура повітря почне знижуватися до мінус 1 градуса, рослину переносять у будинок. Провітрювати кімнату, де знаходиться розмарин, небажано, так як холодне повітря з вікна може нашкодити йому. Однак якщо в кімнаті не буде циркуляції повітря, тоді на чагарнику може з'явитися цвіль. Щоб цього уникнути, в кімнаті щодня протягом 3-4 год повинен працювати вентилятор. Взимку температура повітря в кімнаті повинна бути не нижче 16 градусів, причому рівень вологості в цей час кущу необхідний низький.

Шкідники

При вирощуванні в кімнатних умовах на рослині можуть оселитися попелиці та павукоподібні. Якщо ви помітите на кущі шкідників, то проведіть обробку розчином акарицидної або інсектицидного засобу. При цьому пам'ятайте, що для повного знищення шкідників може знадобиться кілька обробок.

Полив

Слідкуйте за тим, щоб ґрунт у горщику з рослиною постійно була трохи вологим (не сирої). Зрозуміти, що чагарнику не вистачає вологи можна по нижній листю: вона стає жовтою. Якщо ґрунтосуміші буде надмірно багато вологи, тоді біля куща починає облітати листя.

Зволожувати субстрат в горщику рекомендується з допомогою лійки з довгим і вузьким носиком, тому що вода не повинна потрапляти на поверхню листя, так як це може стати причиною появи цвілі. Перед поливом вода повинна відстоятися не менше доби, а її температура повинна бути близька до кімнатної.

Добриво

Протягом вегетаційного періоду з березня по вересень рослина потребує підгодівлі мінеральними добривами, до складу яких обов'язково повинен входити кальцій. Підживлення проводять регулярно двічі на місяць. Взимку рослину не підгодовують зовсім або роблять це набагато рідше (1 раз в 4-6 тижнів).

Вирощування розмарину у відкритому грунті

Вирощувати розмарин можна і у відкритому грунті. Для цього вибирають добре освітлене місце, що має надійний захист від поривів вітру. Грунт потрібна легка, пухка, добре пропускає воду і повітря, причому бажано, щоб вона була известкованной.

Розсаду висаджують у відкритий грунт з середини і до кінця травня після встановлення теплої погоди, причому до цього часу рослинки повинні досягати у висоту від 70 до 80 мм. Якщо в планах у вас вирощування великих кущів, тоді при висадки сіянців між ними дотримують дистанцію в півметра. А якщо ви цього не плануєте, тоді між рослинками досить витримати відстань в 10 сантиметрів. Висаджені кущики потрібно полити.

Особливості догляду

Виростити розмарин у своєму саду не так вже складно, як це може здатися. Доглядати за ним потрібно практично так само, як і за іншими садовими культурами, а точніше, його слід систематично поливати, підгодовувати, прополювати, обрізати, а ще не забувайте своєчасно спушувати поверхню грунту.

Через 7 днів після посадки біля кущиків потрібно провести прищіпку верхівок стебел, в цьому випадку вони будуть рости більш пишними і ефектними. Пам'ятайте про те, що перше цвітіння такого рослини можна побачити не раніше, ніж на другий рік після висадки у відкритий грунт.

Обрізка

Кущики пряморастущего розмарину, починаючи з дворічного віку, обрізають на висоті 3-4 міжвузлів на торішній приріст, причому роблять це в квітні. Розпростертий розмарин обрізання не потребує.

Обрізки з метою омолодження кущів проводять 1 раз у 7 років, для цього обрізають всі стебла на рівні поверхні грунту. У весняний час так само проводять і формуючу обрізку. Сформувати рослину можна у вигляді куба, кулі або мініатюрного деревця (наприклад, у формі кипариса). Дуже популярний серед садівників метлообразный бонсай з розмарину.

Зимівля

Цей чагарник теплолюбний, тому в середніх широтах взимку він може загинути. Для того щоб зберегти рослину до весни, його викопують і висаджують в контейнер, який переносять в добре освітлене і прохолодне (не вище 16 градусів) приміщення. Якщо ж викопати розмарин не виходить, то його зрізають на рівні поверхні ділянки і засипають шаром сухого листя або тирси, потім навколо рослини роблять намет з гілок ялини.

Полив

Розмарин відрізняється своєю стійкістю до посухи, але все ж він потребує своєчасному і правильному поливі. Якщо рослина буде відчувати нестачу вологи, то з-за цього його нижні листові пластини почнуть жовтіти. А з-за регулярного застою рідини в грунті частина кореневої системи кущів відмирає, а ще спостерігається облетание його листя.

Полив повинен бути помірним. Ллють воду акуратно під корінь, тому що якщо її крапельки потраплять на листя, то з цього може початися розвиток цвілі.

Добриво

У весняний час у грунт на ділянці рекомендується внести азотовмісна добриво, це стане прекрасним стартом для зростання розмарину. А потім на протязі всього періоду вегетації в ґрунт систематично 1 раз в 30 днів вносять комплексне мінеральне добриво. В осінній час для підгодівлі використовують добрива, у складі яких немає азоту, проте в ньому має бути багато фосфору.

Що вирощувати на ділянці після розмарину?

Ця рослина є многолетником, однак якщо ви вирішили прибрати його з ділянки, тоді слід викопати кущ і очистити грунт від рослинних залишків. Проведіть перекопування грунту, при цьому внесіть в неї компост або перегній. На такій ділянці добре буде рости цибулю, моркву і часник.

Способи розмноження

Як виростити розмарин з насіння, докладно описано вище. Однак це не єдиний спосіб розмноження такого чагарнику. Так, ще його можна розмножувати відводками, живцями і діленням куща.

Живцювання

Заготовляють живці у вересні–жовтні, для цього використовують однорічні стебла. Довжина живців повинна бути від 8 до 10 сантиметрів, а також у них повинна бути 3 або 4 міжвузля. З нижньої частини обірвіть всі листові пластини і обробіть нижній зріз препаратом, стимулює ріст коренів. Висаджування живців на укорінювання проводять в контейнер, наповнений рихлим і легким субстратом, добре пропускає воду і повітря, і заздалегідь простерилизованным (наприклад, можна взяти суміш вермикуліту і торфу). Приберіть живці в тепле місце, захищене від прямих променів сонця.

Слідкуйте за тим, щоб ґрунт у контейнері постійно була трохи вологим, причому самі живці необхідно зволожувати водою з пульверизатора кожен день. Коли на живцях відростуть нові листові пластини, їх пересаджують в індивідуальні горщики досягають в поперечнику від 70 до 90 мм. Через 7 днів після пересадки проводять прищіпку верхівок живців, завдяки цьому вони будуть рости більш пишними і ефектними.

Відводки

Щоб розмножити розмарин відводками, необхідно вибрати на кущі пагони, які ростуть дуже близько до поверхні ґрунту. Пагони пригинають до землі, потім проводять їх фіксацію та прикопують грунтом таким чином, щоб верхівка стебла залишалася над поверхнею. Забезпечте отводкам регулярні поливи, щоб земля біля них була завжди трохи вологим. Після того як верхівка почне рости, відводок відрізають від батьківської рослини і висаджують у відкритий грунт або горщик.

Поділ куща

До розмноження розмарину діленням куща найбільш часто вдаються при вирощуванні його в домашніх умовах. Після того, як кущ буде витягнений з ємності, його корінь поділяють на частини. Зверніть увагу, що на кожній діленці повинні бути стебла і коріння. Присипте місця зрізів вугільним порошком і висадіть деленко в індивідуальні горщики.

Захворювання і шкідники

При вирощуванні у відкритому грунті розмарин відрізняється дуже високою стійкістю до шкідників і захворювань. Однак кущ, що росте в домашніх умовах, іноді взимку уражається несправжньої борошнистої росою, а ще на ньому може оселитися білокрилка і тля. Щоб позбутися від шкідників, акуратно намильте кущик, а потім промийте його під теплим душем. Причому поверхню субстрату в ємності обов'язково накривають плівкою, щоб у нього не потрапила мильна вода. Для запобігання появи помилкової борошнистої роси не допускайте надмірного підвищення рівня вологості повітря в кімнаті і ґрунтосуміші в горщику. А також фахівці радять використовувати взимку вентилятор для створення циркуляції повітря в приміщенні.

Види і сорти розмарину з фото

У природі налічується всього 3-4 види розмарину, однак садівниками і квітникарями культивується лише розмарин лікарський. Опис розмарин звичайного (Rosmarinus officinalis), або лікарського можна відшукати на початку цієї статті. Найбільшою популярністю в культурі користуються наступні сорти прямостоячого розмарину лікарського:

  • Бененден Блю ― стебла біля компактного кущика мають дуговидной формою;
  • Альбифлорус ― забарвлення квіток білий;
  • Розеус ― квітки забарвлені в рожевий відтінок;
  • Севен Сі та Таскен Блю ― висота кущиків у таких сортів не більше півметра.

У даного виду так само є різновид ― prostratus, або розмарин розпростертий: у висоту такий вічнозелений напівчагарник досягає 0,5 м, а в ширину він може розростися на півтора метра. Листя у такий різновид нагадує ялинову хвою, а саме, вона шкіряста щільний яскраво-зелена, а по центру у неї розташовується прожилка білого відтінку. Під час цвітіння утворюються дрібні квітки бузкового або блакитного забарвлення. Садівниками такий розмарин часто використовується як грунтопокривна рослини. У даній різновиди є кілька поширених сортів:

  • Корсика Простратус;
  • Венцано Простратус;
  • повзучий;
  • лавандовий ― такий чагарник відрізняється повільним ростом, а прикрашають його невеликі насичено-зелене листя і квіти синього відтінку.

Властивості розмарину: користь і шкода

Лікувальні властивості розмарину

З давніх часів розмарин є символом процвітання, достатку і довголіття. Саме тому молодятам на весілля робили подарунок у вигляді гілочки розмарину. Також цей чагарник використовували в якості цілющого рослини, що має антиоксидантну, протизапальну, жовчогінну, тонізуючим і ранозагоювальну дію. Це рослина використовувалося під час лікування ревматизму, гіпотонії, виснаження, радикуліту, статевої слабкості, а ще воно застосовувалося при клімаксі. Також цей чагарник застосовується при лікуванні деяких серцевих захворювань, застуди, а ще він сприяє омолодженню організму та стимуляції кровообігу. Також його застосовує в якості ефективного засобу в боротьбі з целюлітом і ожирінням.

Високо цінується масло розмарину. Ним лікують фурункули, вугрові висипання, інфіковані рани та екзему. Олію добувають з листя, молодих пагонів і квіток шляхом обробки їх парою. А ще розмарин звичайний застосовують в кулінарії в якості приправи, наприклад, його додають в блюда з м'яса і риби, а ще соуси, салати і чай.

Протипоказання

Розмарин, а ще засоби, виготовлені на його основі (настій, настій, відвар і масло), ні в якому разі не можна використовувати вагітним. Також його вкрай не рекомендується використовувати при схильності до судом, епілепсії, гіпертонії, дітям до 9 років і людям з підвищеною чутливістю шкіри.