Цибуля на перо

Зелену цибулю не тільки може поліпшити зовнішній вигляд будь-якої страви, але так само він насичує її вітамінами необхідними людському організму, особливо взимку і навесні. Наприклад вітаміну С, якого так потребує організм людини під час авітамінозу, в зеленому луці більше, ніж у ріпчатої цибулині. Для того щоб смачна і корисна зелень була під рукою протягом всього року слід обов'язково навчитися вирощувати цибулю на перо в теплиці або на підвіконні.

Особливості зеленого цибулі

Якщо вам потрібно отримати багато зеленої цибулі, тоді вирощувати його краще всього в теплиці. Але в тому випадку, якщо він вам потрібен тільки для приготування різних страв, то можна висадити його в контейнер і розмістити на своєму підвіконні.

Чоловік почав культивувати цибулю приблизно 5 тисяч років тому, тому йому добре відомо, як правильно його виховувати не тільки на грядці, але і в кімнатних умовах. Зелену цибулю можна вирощувати на підвіконні у воді (на гідропоніці) або у субстраті. Обидва варіанти досить прості, але все одно існує декілька хитрощів, які дозволять досягти максимально позитивного результату.

Вигонка цибулі на перо (зелень)

Підготовка до посадки

Якщо ви вирішили вирощувати цибулю на перо, тоді насамперед підготуйте посадковий матеріал. Для цього проводять його сортування, видаляючи всі цибулинки уражені хворобою, деформовані травмовані. Огляньте кожну цибулину, придатні для посадки повинні бути щільні, з глянцевими лусочками і на них ні в якому разі не повинна бути гниль. Далі у кожній з відібраних цибулин обрізається верхівка (1/4 частину від усієї цибулинки). Завдяки цьому повітря швидше потрапить до нирок і як наслідок зелень з'явиться в самі короткі терміни. Якщо для посадки використовуються пророслі цибулини, тоді обрізати їх не потрібно. Також для того щоб пір'я з'явилися швидше, замочіть матеріал призначений для посадки у теплій воді (від 35 до 38 градусів), там він повинен пробути близько 12 годин.

Якщо висаджувати цибулю ви будете в грунтосуміш, тоді її також треба підготувати. Субстрат обов'язково повинен бути пухкий. А краще всього цибуля росте в перегної, який з'єднують з вермікулітом. Візьміть контейнер і насипте в нього грунтову суміш шаром від 7 до 10 сантиметрів, але перед цим не забудьте продезінфікувати її. Для цього субстрат проливають гарячим розчином марганцевого калію, забарвлення якого повинен бути темно-рожевим. Після цього його проливають дуже холодною чистою водою.

Правила посадки

Для отримання зелені цибулини висаджують в контейнер мостовим методом. Для цього їх розміщують майже впритул, дотримуючись дистанцію між ними в 10-20 мм. Поставте цибулинку на грунтосуміш денцем і трохи втисніть її. Закопувати або сильно заглиблювати її не потрібно, так як із-за цього може з'явитися гниль. Коли цибуля буде посаджений, пролийте землесуміш злегка теплою водою.

Для того щоб вирощувати цибулю на перо у воді, візьміть піддон, викладіть в нього впритул цибулини і заповніть її водою на ¼ частину. Через приблизно півмісяця у цибулинок наросте зелень, яку можна зрізати і використовувати при приготуванні страв. Стежте за рівнем води в піддоні і при необхідності доливайте її.

В який час садити

Середня швидкість вигонки зеленого цибулі становить 15-20 днів. В теплиці, і в кімнатних умовах посадку цибулі на зелень проводять в період з жовтня по квітень, в весняно-літній час його вирощують у відкритому ґрунті. Якщо дотримуватися певних правил, то зелень на вашому столі буде постійно.

Вирощування цибулі на перо в домашніх умовах

Контейнер з висадженим у нього цибулею треба поставити в тепло (від 25 до 30 градусів) на 7 днів. Після того як довжина відрослих листових пластин буде дорівнює 10-20 мм, посадку переносять на необігріваєму веранду або балкон. Швидкість росту пера з цього моменту буде залежати від температури води, використовуваної для поливу, і повітря.

Як доглядати

Найкраще цибуля росте при температурі води від 20 до 25 градусів і повітря ― від 18-22 градусів. Полив проводять 1-2 рази в 7 днів. При вирощуванні на перо, цибуля підгодовувати не потрібно, тому що зелень бере поживні речовини з цибулинки. Після того як листя у висоту досягнутий 25-35 сантиметрів, можна приступати до збору врожаю. Зрізання зелені проводять поступово, починаючи з країв, так як наростання листя спостерігається з центральної частини цибулинки. Якщо висаджувати цибулини систематично 1 раз на 15-20 днів, то свіжа зелень на вашому столі буде постійно.

Вирощування цибулі на перо в теплиці

На перо в тепличних умовах цибулю виганяють в жовтні–квітні, для цього використовують цибулю-вибірку, який може бути однолетником або двулетником. Не забудьте перед висадкою підготувати посадковий матеріал (детальніше дивіться вище).

Його проводять висадку мостовим методом в ящички, в які насипають перегній, торф або компост. Цибулинки зверху засипають тоненьким шаром торфу, а щоб на ньому не було цвілі, проводять його опудривание вапном-пушонкою. Коли посадка буде завершена, шухлядки ставлять один на інший і прибирають в кут.

Основні правила догляду

Поки не з'явилася зелень, посадкам забезпечують наступний температурний режим: у нічний час ― від 12 до 15 градусів, а вдень ― від 18 до 20 градусів. Полив проводять тільки тоді, коли це потрібно, при цьому теплицю треба систематично провітрювати. Коли пройде від 10 до 12 діб, довжина листя буде дорівнює 50-80 мм, а також у цибулинок відросте коріння. Слід врахувати, що колір листочків буде білим. На даному етапі ящики поміщають на стелажі, а температуру повітря збільшують до 20-22 градусів, полив з цього моменту проводять систематично.

Щоб перо росло і розвивалося в межах норми, світловий день повинен бути дорівнює 12 год. При цьому врахуйте, що лампи, використовувані для досвітки, треба розміщувати вертикально, тільки в цьому випадку листя не буде заламуватись. Колір листя з часом змінюється з білого на зелений.

Коли пройде дві доби, після того як скриньки будуть поставлені на стелажі, проводять підживлення цибулі. Для цього поверхню ґрунтосуміші посипають сухим азотним (від 20 до 40 грамів аміачної селітри на 1 квадратний метр) і калійних (від 10 до 15 грамів хлористого калію на 1 квадратний метр) добривом. Під час поливу добрива потраплять в сам субстрат. Зрізання листя можна проводити після того, як її довжина дорівнюватиме 35 сантиметрам.

Вирощування цибулі на зелень у відкритому грунті

Подзимняя посадка цибулі на перо

Цибуля на зелень так само можна вирощувати і у відкритому ґрунті. В цьому випадку для посадки вибирають цибулини, які в поперечнику досягає 25-40 мм Висадження в грунт проводять пізно восени, коли до сильних морозів залишиться приблизно півмісяця. Перед цим посадковий матеріал готують, для цього проводять його обробку теплою водою і зрізають верхівки.

Висаджувати цибулини у грунт можна мостовим методом. Для цього їх розміщують майже впритул один до одного денцем вниз. Зверху їх присипають тонким шаром ґрунту (від 20 до 30 мм). Також можна для посадки використовувати і стрічковий метод. У цьому випадку цибулини висаджують у борозни, при цьому дистанція між ними повинна бути 10-40 мм, після чого їх засипають грунтом. Ширина міжрядь у цьому випадку повинна бути 10-20 сантиметрів.

Правила догляду в осінній час

Для того щоб цибулинки не замерзли в зимові місяці, восени посадки зверху треба засипати шаром гною або перегною, товщина якого повинна бути не менше 35-50 мм. З настанням весни цей шар акуратно видаляють, а над посадками проводять установку плівкового каркаса. До того, як почнуться сильні заморозки, регулярно проводять полив грядки, щоб грунт весь час була трохи вологим. Це потрібно для того, щоб у цибулинок відросла коренева система.

Цибуля на зелень з насіння

При бажанні цибулю на зелень можна виростити з насіння, які коштують набагато дешевше цибулі-вибірка, проте такий спосіб не дозволить отримати вам зелень швидко. Висів насіння багаторічної цибулі на зелень проводять в літній час, а точніше в середині липня. Ділянка перекопати потрібно заздалегідь, при цьому в грунт вносять всі необхідні добрива. Зробіть рядки, рівномірно розподіліть в них насіння і закрийте їх грунтом. Ширина міжрядь повинна бути дорівнює 0,3–0,4 м. Після того як у сіянців з'явиться перша листова пластина, проводять їх проріджування. Дистанція між ними повинна бути дорівнює 35-50 мм Пізньої осені поверхню грядки потрібно закидати соломою або засипати шаром торфу. Навесні відразу ж після сходу снігу на грядці наросте свіжа зелень.

Сорти цибулі на перо (зелень)

Які види цибулі вирощують на перо

Дачники найчастіше на перо вирощують такі види цибулі:

  1. Цибуля-батун (цибуля-дудчастий, або татарська, або зимовий, або піщаний). Він дає рівну зелень. У сортів однорічників зрізання зелені протягом вегетаційного проводять лише 1 раз, а у багаторічників ― 2 або 3 рази.
  2. Багатоярусна цибуля (канадський, або єгипетський). Цей вид входить в число самих невибагливих і зимоустойчивых. За врожайністю та якістю пера він перевершує цибуля-батун.
  3. Шніт-цибулю (різанець). Вид відрізняється досить високою врожайністю. Висота запашних листя близько півметра, вони тривалий час залишаються ніжними.
  4. Цибуля-слизун. Такий скоростиглий вид відрізняється морозостійкістю і врожайністю. Широкі плоскі листові пластини володіють ніжною текстурою і слабовыраженным часниковим запахом.
  5. Цибулю-порей (перлинний). Вид урожайний. Його широкі соковиті листові пластини дуже схожі з часниковою листям.
  6. Цибуля-шалот. Цей продуктивний вид, що відрізняється своєю невибагливістю, має листям, яка тривалий час не в'яне.

Кращі сорти цибулі на зелень

На перо вирощують многозачатковие сорти цибулі, які формують велику кількість листя, а ще однозачатковые ― у них виростає зовсім трохи зелені. Кращими многозачатковыми сортами є: Бессонівський, Ростовський, Спаський, Арзамаський, Стригуновский, Даниловський, Рязанський та ін.

Властивості зелені цибулі: шкода і користь

Лікувальні властивості цибулі

Вище вже говорилося про те, що в цибулі міститься велика кількість макро - і мікроелементом, а ще вітамінів, тому він дуже корисний при авітамінозі, який найчастіше спостерігається у зимовий час і на початку весни. Також фахівці радять включати його в свій раціон людям, що страждають респіраторними хворобами, як загальнозміцнюючий засіб. У ньому міститься дуже багато фітонцидів, які активно борються з патогенними бактеріями і вірусами, ефективно очищаючи від них людський організм, а ще кімнату, де сам цибуля вирощується.

До складу такої зелені входить хлорофіл, який разом з іншими корисними речовинами, що містяться в пір'ї, бере участь в процесі кровотворення. У зв'язку з цим дану зелень рекомендується регулярно їсти людям страждаючим недокрів'ям. Ще в листках цибулі містяться ефірні олії, які здатні впоратися з вірусами та інфекціями дизентерії, дифтериту, туберкульозу та ангіни. Такі масла дезінфікує порожнину рота, а також сприяють нормалізації роботи серця.

Ще в пір'ї такого овочу містяться цинк, азот, кальцій, калій, фосфор і магній, якщо їх буде не вистачати людському організму, то почнеться випадання волосся, а нігті стануть крихкими і будуть розшаровуватися. Крім цього в зелені присутні наступні вітаміни:

  1. А (бета-каротин). Цей потужний антиоксидант, сприяє поліпшенню зору і стану шкіри, а ще зміцненню волосся і нігтів. Він нормалізує роботу серця і захищає організм від шкідливого впливу на нього вільних радикалів.
  2. В1 (тіамін). Цей вітамін бере участь в регулюванні жирового, білкового та вуглеводного обміну.
  3. В2 (рибофлавін). Сприяє нейтралізації токсинів, які подразнюють дихальні шляхи, а також підтримки репродуктивної функції. Ще він бере участь у формуванні еритроцитів.
  4. В3 (вітамін РР, або нікотинова кислота, або ніацин). Видаляє з організму зайвий холестерин, зміцнює імунну систему, бере участь у розщепленні жирів, білків і вуглеводів.
  5. В9 (фолієва кислота). Бере участь в синтезі білків і регулює роботи нервової системи.
  6. С (аскорбінова кислота). Це біологічно активна речовина є потужним антиоксидантом. Воно приймає участь у виробленні гормонів і допомагає організму боротися з вірусами і бактеріями.
  7. Е (токоферол). Приводить в норму роботу чоловічих і жіночих репродуктивних органів. Сприяє омолодженню організму, надає волоссю, нігтям і шкірним покривом пружність.

Протипоказання

Фахівці не радять включати в свій раціон свіжі листя цибулі при виразковому захворюванні травної системи і при гастриті з підвищеною кислотністю. Гіпертонікам краще утриматися від вживання в їжу великої кількості зеленої цибулі, так як він сприяє підвищенню артеріального тиску. При хворобах серцево-судинної системи, а також при бронхіальній астмі слід бути обережними у вживанні зеленого цибулі, а під час загострення захворювань від нього і зовсім краще відмовитися.