Арека

Рослина арека (Areca) відноситься до сімейства Пальмові. Цей рід об'єднує понад 40 видів, які в природі можна зустріти у вологих підлісках тропічних областей Азії від Соломонових островів, Філіппін і Нової Гвінеї до Індії і Шрі-Ланки. У даного роду типовий вид ― арека катехау, або бетелевая пальма. У природних умовах вид можна зустріти на території Південного Китаю, Південно-Східної та Південної Азії, Східної Африки і Західної Океанії. А вирощують цей вид на території всього тропічного поясу для отримання з його насіння, що володіють наркотичним ефектом: для початку насіння загортають у листя бетелю, а потім їх жують. До складу насіння входить алкалоїд ареколин, він використовується в офіційній медицині для зниження внутрішньоочного тиску. А ще його застосовують у ветеринарії як послабляющего і глистогінний засіб. Бромгидрат ареколина застосовується при лікуванні ревматизму у копитних. Пігмент, що міститься в насінні цієї рослини, що використовують для фарбування бавовняних виробів в червоний і теракотовий колір.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Культивується як декоративно-листяні великих рослин.
  2. Освітленість. Потребує яскравому сонячному світлі, але в післяполуденні годинник кущ потрібно притіняти від прямих променів сонця.
  3. Температурний режим. У літній час ― від 25 до 35 градусів, а в зимовий ― приблизно 15 градусів.
  4. Полив. Ґрунт у горщику зволожують після того, як її поверхня просохне на глибину від 30 до 40 мм.
  5. Вологість повітря. У холодну пору року, коли в кімнаті знаходяться працюючі прилади опалення, листя необхідно систематично зволожувати з обприскувача.
  6. Добриво. Підгодовують ареку в період з квітня по серпень 1 раз у 15 днів, використовуючи для цього комплексне мінеральне добриво для пальм. Також рекомендується систематично проводити підживлення по листу, використовуючи для цього розчин мікроелементів.
  7. Період спокою. Не виражений яскраво, проте в зимовий час пальма росте і розвивається дуже повільно.
  8. Пересадка. Поки молодий кущ його піддають даній процедурі регулярно 1 раз на рік, а більш дорослі рослини пересаджують приблизно 1 раз в 3 роки. Дуже великі і старі кущі не пересаджують, замість цього у них кожен рік замінюють верхній шар грунтосуміші в горщику.
  9. Розмноження. Поділом куща і насіннєвим способом.
  10. Шкідливі комахи. Борошнисті червці, щитівки, павутинні кліщі та білокрилки.
  11. Захворювання. Коренева гниль. Арека може втратити свою декоративність із-за неналежного догляду або якщо їй не були створені відповідні умови для нормального росту і розвитку.

Особливості пальми ареки

У ареки стебла, як правило, тоненькі з циліндром з піхв трубчастої форми. Листя у рослини пір'ясто-розітнуте. Під час цвітіння з'являється суцвіття-качан, його верхня частина складається з тичинкових чоловічих квіточок, а нижня ― з жіночих маточкової. Плід представляє собою волокнисту ягоду, всередині якої знаходяться насіння.

Догляд за пальмою арекой в домашніх умовах

Пальма арека є высокодекоративным рослиною, яке володіє великими розмірами. Якщо ви вирішили вирощувати таку пальму, тоді слід врахувати, що коли вона виросте, їй знадобиться досить простора кімната. Однак поки молодий кущик, його можна вирощувати і в звичайній квартирі.

Освітленість

Ареке необхідне яскраве сонячне світло, при цьому прямі промені сонця не завдають їй шкоди. У зв'язку з цим при необхідності її можна поставити недалеко від вікон південної орієнтації. Однак у літні місяці в полуденний час (з 11 до 15 годин) кущ необхідно притіняти від палючих прямих променів сонця. Якщо кущ молодий, то його теж потрібно захищати від прямих сонячних променів, інакше його листя починає курчавиться, а на її поверхні утворюються опіки, а ще вона може пожовтіти і облетіти.

Хоч ця пальма і відноситься до світлолюбних рослин, її в будь-якому віці можна вирощувати, розташувавши поруч з північним вікном, де освітлення досить убоге. Для того щоб кущ був симетричним, не забувайте його раз на півмісяця повертати навколо своєї осі на 180 градусів.

Температурний режим

Найкраще пальма росте при температурі повітря від 30 до 35 градусів, при цьому температура ґрунтосуміші в горщику повинна бути від 21 до 27 градусів. Слід знати, що таке рослина здатна витримати двотижневий спеку до + 65 градусів. Дорослий кущ здатний витримати нетривале зниження температури до мінус 6 градусів, однак його листя постраждає вже при температурі нижче 0 градусів. Якщо пальма тривалий час буде знаходитися в холоді (близько 0 градусів), то із-за цього вона може сильно постраждати або навіть загинути.

Вологість повітря

Арека нормально росте і розвивається при тій вологості повітря, яка характерна для житлових кімнат. Але в зимовий час працюють прилади опалення иссушают повітря, з-за чого може постраждати декоративність пальми: спостерігається мельчание листя, а ще у неї засихають кінчики. Щоб цього уникнути, в холодну пору року кущ рекомендується систематично зволожувати з обприскувача.

Полив

Зволожувати ґрунт у горщику потрібно тільки після того, як просохне верхній шар вглиб на кілька сантиметрів. Якщо ж поливати пальму частіше, тоді це може стати причиною загнивання кореневої системи. Так як ця рослина вкрай негативно реагує на хлор, то поливати його можна тільки добре відстояною водою (протягом не менше 24 год). Також можна використовувати відфільтровану воду, але краще всього підходить для поливу дощова вода. Через деякий час після того, як субстрат в горщику був зволожений, обов'язково злийте накопичилася в піддоні рідина.

Підживлення

Кімнатну ареку підгодовувати потрібно регулярно. Роблять це в період з квітня по серпень 1 раз у 15 днів, а використовувати для цього рекомендується комплексне мінеральне добриво для пальм. Крім кореневих, рослині іноді треба влаштовувати позакореневе підживлення, для цього листя обприскують розчином добрива.

Обрізка

Травмовані або відмерлі листові потрібно обрізати, але роблять це лише після того, як гарненько висохне листової черешок. Також потрібно зрізати ті листи, які сильно схилились вниз (нижче площини, на якій стоїть ємність з пальмою). Також слід своєчасно видаляти відростаючих бічні пагони, в іншому випадку основний стебло може перестати рости.

Пересадка ареки

Пересаджують пальму тільки при необхідності після того, як її кореневій системі стає дуже тісно в горщику. Це можна зрозуміти, поглянувши на дренажні отвори на дні горщика, якщо з них звисають коріння, значить, настала пора пересадити кущ. У середньому молоді пальми піддають пересадки кожен рік, а дорослі ― 1 раз на 3 роки. Занадто великі або дуже старі ареки не пересаджують, у них просто кожен рік акуратно замінюють верхній шар субстрату в ємності товщиною близько 50 мм.

Пересаджують рослину в квітні, коли воно тільки починає активно рости. Пересадку проводять способом перевалки куща зі старої ємності в нову, при цьому постарайтеся не зруйнувати ком землі, який береться разом з кореневою системою. Пам'ятайте про те, що новий горщик в поперечнику повинен бути більше старого на 50 мм. Відповідна грунтосуміш: добре дренований, пухка, слабокисла (рН 6,0–7,8) або нейтральна. Якщо склад субстрату правильний, тоді вода повинна проходити через нього за лічені секунди. Для того щоб зробити землесуміш своїми руками, з'єднайте перегній, грубозернистий пісок, листову і дерновий ґрунт у співвідношенні 1:1:2:4. При бажанні готову землесуміш для пальм можна придбати в спеціалізованому магазині.

На дні ємності роблять товстий дренажний шар, для цього можна використовувати шматочки кераміки або керамзит. Акуратно перевалите пальму в нову ємність, при цьому постарайтеся щоб грудка землі залишився цілим. Кущ встановлюють строго по центру ємності і заповнюють вільний простір свіжої землесумішшю. Після того як арека буде пересаджена зверніть увагу на її кореневу шийку, вона повинна знаходитися на тому ж рівні, на якому була старої ємності. Пересаджений кущ потребу в поливі, а ще перші 7 днів його необхідно притіняти від прямих променів сонця.

Якщо під час пересадки ви виявили, що на кореневій системі є гниль, тоді її повністю очищають від ґрунтосуміші і вирізують всі уражені ділянки і засохле коріння. Місця зрізів потрібно присипати товченим деревним вугіллям, лише після цього пальму висаджують в нову ємність, яку заповнюють свіжою землесумішшю.

Способи розмноження

Вирощування з насіння

Перш ніж висівати насіння ріки в субстрат, їх поміщають в розчин сірчаної кислоти на 10 хв. Після цього їх потрібно добре промити під струменем води. Стаканчики наповніть на 2/3 розсадної почвосмесью і висадіть в кожен з них по одному насіння на глибину приблизно 20 мм. Ємності зверху накривають плівкою (склом) і переносять їх у добре освітлене і тепле місце (від 27 до 30 градусів). Якщо все зробити правильно, то перші сіянці повинні будуть здатися через 1,5–2 місяці. Але якщо посіви будуть знаходитися в більш прохолодному місці, тоді здадуться сходи пізніше.

Сходи ростять в півтіні, а коли у них сформується перша справжня листова пластина, проводять їх пересадку в горщики. Молоді рослинки, вирощені з насіння, потребують регулярних підгодівлі розчином комплексного мінерального добрива (на 1 відро води 5 грам), вносити його в грунтосуміш потрібно з періодичністю 1 раз в 3 місяці. Приблизне співвідношення елементів у використовуваному добриві: N:P:K=19:6:12.

Поділ куща

Поділити кущ можна тільки в тому випадку, якщо у нього є кілька стовбурів. Витягніть пальму зі старої ємності і гарненько струсніть її, в результаті на кореневій системі має залишитися якомога менше субстрату, руками приберіть залишки землі. Розріжте кущ на кілька частин і відразу ж висадіть деленко в окремі горщики, на дні яких роблять дренажний шар, а зверху його засипають шаром стерильної землесуміші, що складається з листового перегною, перліту і дернової грунту (2:2:1). Деленко добре поливають і переносять у таке місце, яке надійно захищене від протягів і прямих променів сонця. В цей час деленко потребують підвищеної вологості повітря і в прохолоді (від 20 до 25 градусів). Якщо все зробити правильно, то вже через півмісяця вони вкорінюватися. Якщо укорінення пройшло успішно, тоді листя ареки відновить тургор, відразу ж після цього кущики слід підгодувати розчином комплексного мінерального добрива в половинній дозі від тієї, що рекомендована виробником (дивіться інструкцію на упаковці).

Захворювання і шкідники

Захворювання

Захворіти арека може лише кореневою гниллю, розвитку якої сприяє занадто частий полив. Зрозуміти, що пальма захворіла, можна за такими ознаками: кущ в'яне, а на поверхні його листя утворюються буро-червоні цятки, з часом збільшуються в розмірах і зливаються один з одним. Як тільки будуть виявлені подібні симптоми, рослина як можна швидше потрібно обробити розчином фунгіциду, приміром, Дискора. При необхідності через 1-1,5 тижні проводять повторне обприскування. На протязі того часу, поки буде проводиться лікування, обприскувати листя водою або протирати її вологою губкою не можна.

Пальма має високу стійкість до вірусів і бактерій, проте з нею проблеми можуть виникнути в тому випадку, якщо за нею неправильно доглядати або якщо її вирощувати в невідповідних умовах. Наприклад:

  1. Листя стають кучерявим і на них з'являються цятки помаранчевого кольору в тому випадку, якщо ґрунтосуміші занадто мало калію.
  2. При нестачі азоту ріст куща стає дуже повільним, а забарвлення листя блідне.
  3. Пожовтіння листя пов'язано з тим, що пальму дуже рідко або дуже бідно поливають.
  4. З'явилися сухі цятки світлого забарвлення на листі є сонячними опіками.
  5. Якщо в кімнаті дуже холодно, то забарвлення листя стане більш темним, і вона почне в'янути.
  6. Коли у листових пластин починають сохнути кінчики, це означає, що повітря в кімнаті надмірно сухою.
  7. Буріють і відмирають нижні листові пластини ― це природний процес, тому турбуватися не потрібно, тому що це трапляється з усіма старими листям.

Шкідники

На такий пальмі можуть оселитися борошнисті червці, павутинні кліщі, білокрилки і щитівки. Якщо на листі ви виявили восковий наліт білого кольору, зовні схожий з ватою, це означає, що на кущі оселилися борошнисті червці. Ці сисні шкідники живляться рослинним соком, в результаті чого арека сильно слабшає, а також спостерігається затримка її росту і розвитку. Прибирають комах вручну, використовуючи для цього ватяну паличку, зволожену в спирті або розчині мила. Потім кущ обприскують розчином інсектицидного препарату.

Щитівки ― також висмоктують сік з рослини, при цьому вони воліють ховатися в листових пазухах і на виворітній поверхні листя. На тих ділянках, де є прокуси, утворюються плями жовтого або коричневого кольору, при цьому тканина навколо них починає поступово відмирати. Для того щоб позбутися від такого шкідника, кущ обприскують інсектицидним препаратом. Однак перед обробкою видаліть дорослих комах з рослини вручну, тому що вони покриті щільним захисним панциром, і тому отрутохімікати їм не страшні.

Білокрилки являють собою маленьких метеликів білого кольору, зовні схожих з міллю. Вони воліють ховатися на виворітній поверхні листя, якщо згадати кущ, то метелики швидко розлетяться в різні боки. На листі, пошкодженої таким шкідником, утворюються плями жовтого кольору, і вона починає згортатися. Також на поверхні листових пластин можна виявити екскременти білокрилки, що представляють собою цукровий наліт, на якому може оселитися сажістий грибок. Позбутися від метелика можна за допомогою інсектицидних препаратів.

На пальмі павутинні кліщі поселяються у тому випадку, якщо в кімнаті дуже сухе повітря. Вони також є комахами, які висмоктують сік з куща. На ділянках, де є проколи, з'являються крапочки блідо-жовтого або світлого забарвлення. Також зрозуміти, що на рослині оселився даний шкідник, можна по тонесенькій павутинці на виворітній поверхні листя. Павутинні кліщі-небезпечні тим, що їх присутність не складно помітити, а ще вони стрімко розмножуються. Щоб їх знищити, ареку обробляють спеціальним акарицидів.

Найчастіше в боротьбі з шкідливими комахами квітникарі використовують такі инсектоакарицидные засоби, як: Акарин, Фітоверм, Актеллик і Актару, так як вони можуть знищити будь-якого шкідника. Але пам'ятайте, що ці препарати містять в собі отрути, які так само небезпечні і для людини. Тому обприскувати ними кущ потрібно на свіжому повітрі і не забувайте дотримуватися захисні заходи.

Види і сорти ареки

Нижче будуть описані ті види ріки, які користуються найбільшою популярністю у квітникарів.

Арека трехтычинковая (Areca triandra)

Родом вид з індійського півострова Малакка. Висота пальми близько 300 см, у неї буває кілька стовбурів, кожен з яких в поперечнику досягає не більше 50 мм. Поверхня стовбура покривають кільцеподібні рубці. Довжина прямих перистих листових пластин близько півтора метрів, до їх складу входять листочки, ширина яких не більше 35 мм, а довжина ― від 0,5 до 0,9 м. Запашні квітки забарвлені в білий колір. Довжина плоду близько 25 мм. Культивують цю дуже ефектну пальму в теплих приміщеннях.

Арека катех (Areca catechu), або пальма, бетель

Батьківщиною цієї одноствольной пальми є півострів Малакка і Малайський архіпелаг, які розташовані в Східній Індії. Висота стовбура, покритого рубцями кільцеподібної форми, близько 25 метрів, при цьому в поперечнику він досягає всього 5-12 сантиметрів. Перисті листові пластини дуговидно-зігнутої форми мають довжину близько 1,8 метрів. Вони складаються з щільно розташованих листочків, ширина яких близько 3 сантиметрів, а довжина ― 45 сантиметрів. В листових пазухах утворюються суцвіття, мають довжину близько 0,6 м, в їх склад входять білі пахучі квіточки. Всередині плодів утворюються жовтувато-червоні насіння.

Арека желтеющая (Areca lutescens)

Або дипсис жовтіє, або хрізалідокарпус жовтіє. Батьківщиною виду є Малайзія. Висота тоненького прямого стебла, покритого кільцевими рубцями, близько 10 метрів. Дуговидно-вигнуті перисті листові пластини в довжину досягають близько 150 див. В їх склад входять листочки завширшки ― близько 3 сантиметрів і завдовжки до 35 сантиметрів, які розташовані дуже щільно.