Майоран

Трав'яниста багаторічна рослина майоран (Origanum majorana) є представником роду Материнка сімейства Яснотковые. В диких умовах така рослина зустрічається в Північній Африці, Центральній Європі і на Близькому Сході. Цю траву вирощували ще в Давньому Єгипті, Римській імперії і Елладі в якості лікувального, декоративного та пряної рослини. Греки вважали, що майоран володіє магічними силами, здатними повернути любов і мужність людини, вони вважали, що запах така трава отримала від богині кохання Афродіти, у зв'язку з цим наречені прикрашали свої голови вінками з майорану. Римляни вважали, що ця рослина ― це потужний афродизіак. На сьогоднішній день пряну траву майоран використовують у всіх країнах в якості добавки до перших страв, овочів, салатів і рибі. Цю траву використовують і свіжу і сушену. Цю приправу застосовують при приготуванні наливок, десертів, лікерів, а ще в якості ароматизатора для оцту і чаю.

Особливості майорану

Висота прямих і гіллястих пагонів варіюється від 0,2 до 0,5 м, вони мають сіро-сріблястим забарвленням. Стебла дерев'яніють біля основи. Форма тупих цілокрайого листових пластин лопатчатая або довгасто-яйцевидне, вони мають черешки, обидві поверхні у них сіро-повстяні. Довгасті суцвіття так само повстяно-волохаті, в їх склад входить 3-5 сидячих колосовидних пучка округло-яйцевидної форми. Віночки у маленьких квіток пофарбовані в білий, світло-червоний або рожевий колір. Цвітіння починається в липні або серпні. Плід представляє собою яйцеподібний гладкий горішок. Як правило, цей багаторічник городниками культивується як однолетника, який іменується майоран садовий.

Вирощування з насіння майорану

Посів

У майорану дуже маленькі насіння, тому при посіві у відкритий грунт є висока ймовірність, що вони не проростуть. У зв'язку з цим дану пряність рекомендується вирощувати через розсаду. Перш ніж приступити до висіву, посівний матеріал слід з'єднати з сухим піском в співвідношенні 1:5. Посів роблять у перші дні квітня, при цьому ящики потрібно наповнити почвосмесью, що складається з дернової землі і перегною (2:1), в яку потрібно всипати товчений крейда. Землесуміш треба добре зволожити, після чого в неї роблять борозенки, дистанція між якими повинна бути від 40 до 50 мм. Заглиблювати насіння в субстрат потрібно всього на 0,2–0,3 см, при цьому зверху їх присипають сухою почвосмесью через сито. Ящик зверху потрібно накрити плівкою або склом, після чого його прибирають в тепле місце (від 20 до 22 градусів). Перші сіянці повинні здатися через 15-20 днів, після чого з ємності потрібно зняти укриття, а посіви на 7 днів прибрати в прохолодне місце (від 12 до 16 градусів). Через тиждень розсаді треба забезпечити наступний температурний режим: у нічний час-від 14 до 16 градусів, а вдень ― від 18 до 20 градусів.

Догляд за розсадою

Після того як здадуться сіянці, полив розсади необхідно проводити за необхідності, при цьому потрібно врахувати, що субстрат повинен бути постійно влажноватым. Також слід регулярно проводити розпушування поверхні субстрату. Після того, як у перші дні травня у рослинок сформується 1 пара справжніх листових пластин, їх слід распикировать за схемою 6х6 або 5х5 сантиметрів в теплицю або теплий парник. Там майоран буде рости до пересадки у відкритий грунт. Однак якщо сіянці зійшли досить рідко, то можна буде обійтися і без пікіровки. Днів за 10 до пересадки рослинок у відкритий ґрунт, слід приступити до їх загартуванню, для цього потрібно кожен день прибирати плівку на деякий час. Тривалість такої процедури потрібно збільшувати поступово. До висадки розсада буде готова тоді, коли вона зможе перебувати на свіжому повітря цілодобово. Під час загартування розсади ще необхідно поступово скорочувати і число поливів.

Посадка майорану у відкритий грунт

Висадку розсади майорану у відкритий ґрунт проводять після того, як поворотні весняні заморозки залишаться позаду. В залежності від регіону цей час може припадати на останні дні травня або перші ― червня. Якщо на 1 грядку посадити від 15 до 20 великих і добре розвинутих сіянців, то цієї кількості цілком вистачить, щоб забезпечити городника необхідним обсягом квіток і листя.

Для посадки потрібно вибирати добре освітлене місце, яке повинно бути захищене від поривів вітру і протягу.

Відповідний грунт

Це рослина рекомендується вирощувати на суглинному або супіщаному грунті, тому що вона добре прогрівається сонцем. Найкраще майоран висаджувати на ділянці, де до цього вирощувалася картопля. Не менше ніж за півмісяця до посадки майорану на грядку необхідно зайнятися підготовкою ділянки. Для цього його потрібно перекопати на глибину 20 сантиметрів, при цьому в грунт слід внести 20 грам сечовини, від 30 до 40 грам суперфосфату, піввідра компосту або перегною і 20 грамів сульфату калію з розрахунку на 1 квадратний метр ділянки. Коли з перекопуванням буде закінчено, ділянка треба пролити теплуватою водою, при цьому на 1 квадратний метр береться за 5 літрів.

Правила посадки

Посадка і догляд за такою рослиною необтяжливі, але щоб з рослиною не виникло проблем, необхідно дотримуватись правил агротехніки цієї культури. Дистанція між сіянцями повинна бути від 15 до 20 сантиметрів, а ширина міжрядь ― від 40 до 45 сантиметрів. Безпосередньо перед висадкою лунки потрібно рясно полити, при цьому попередньо в кожну слід всипати по 1 жмені компосту сполученого з грунтом. Потім проводять висадку рослинок, брати їх потрібно з грудкою землі, після цього ямки треба заповнити грунтом, яку добре утрамбовують. Висаджені рослинки потрібно полити. Через 15-20 днів розсада повинна повністю вкоренитися після пересадки у відкритий грунт. Перші дні після висадки майоран потрібно захищати від прямих променів сонця, а також його треба систематично поливати. Після того як рослини приживуться на новому місці, під час одного з поливів їх потрібно буде підгодувати розчином селітри (на 1 відро води береться 15 грам речовини), при цьому на 1 квадратний метр грядки повинно йти 10 л живильної суміші.

Догляд за майораном

При вирощуванні майорану у відкритому грунті його слід своєчасно поливати, полоти, рихлити поверхню грядки, підгодовувати, а якщо це необхідно, то захищати від захворювань і шкідливих комах. Слід пам'ятати, що майоран як деякі городні культури потребує своєчасної прополці і розпушуванні грунту, в іншому випадку це негативно позначитися на його ріст і розвиток.

Як поливати

Незважаючи на те, що майоран стійкий до посухи, він відноситься до вологолюбні рослини, у зв'язку з цим поливати його треба систематично й часто. Полив проводять рано вранці або ввечері після заходу сонця. Використовувати для цього холодну воду заборонено. Починаючи з середини літнього періоду число поливів треба поступово скорочувати, при цьому зволожувати грунт потрібно буде лише тоді, коли на її поверхні з'явитися скоринка. Коли кущики будуть политі, поверхня ділянки треба розпушити.

Добриво

Коли пройде 20 днів після пересадки майорану у відкритий ґрунт, його потрібно буде підгодувати комплексним добривом. Для цього використовують живильний розчин, що складається з 15-20 грам суперфосфату, 10 г сечовини і такої ж кількості калійної солі (з розрахунку на 1 квадратний метр ділянки). Однією підживлення даному рослині цілком вистачить, щоб воно нормально росло і розвивалося.

Збирання, сушіння і зберігання майорану

Збір майорану проводять 2 рази за сезон, а саме: в останні дні липня і перші ― серпня, а також у вересні і на початку жовтня. При зборі сировини обрізають всю облистнені частина кущика на висоті 60-80 мм від поверхні ділянки, скориставшись для цього дуже гострим ножем. Після цього траву дуже добре промивають і сушать. Для цього її можна зв'язати в пучки і підвісити в добре вентильованому і затіненому місці (під навісом або на горищі) або розкласти на полицях і стелажах, які попередньо треба застелити папером. Коли трава повністю висохне, її слід перебрати, при цьому потрібно видалити травмовану або жовте листя. Потім майоран добре подрібнюють до порошкоподібного стану і зсипають в банки зі скла, які потрібно герметично закрити кришкою. Траву зберігають у темному місці.

Що садити після майорану

Як правило, ділянка на якій вирощувалися листові культури, добре підходить під садіння коренеплодів: моркви, редьки, ріпи та буряків.

Захворювання і шкідники майорану

Поки майоран молодий і не встиг зміцніти, він може захворіти альтернаріозом. У ураженої кущика спостерігається припинення росту, а на його листових пластинках утворюються цятки. Захворювання активно розвивається в сиру погоду при загущенні посадки. Захворіла рослина треба обприскати розчином фунгіциду.

На такому рослині можуть оселитися личинки майоранной моли, що харчуються його листям. Щоб позбутися від личинок, кущик і поверхню грунту під ним треба обробити розчином інсектицидного препарату.

Види і сорти майорану з фото і назвами

На сьогоднішній день городниками культивуються лише 2 виду майорану: квітковий і листовий. Листовий вид ― кущик має розгалужений міцний стебло з пишним листям і невеликою кількістю квіток. Біля квіткового виду коріння і стебла не такі міцні, як у листового, і цвітіння у нього не відрізняється пишнотою. Обидва ці види культивують як пряну, декоративного та лікувального рослини. Найбільшою популярністю користуються наступні сорти:

  1. Байкал. Даний сорт відрізняється врожайністю. Висота кущика приблизно 0,55 м, квітки мають білим забарвленням, а маленькі гладкі і запашні листові пластини пофарбовані в зелений колір.
  2. Ласунка. Даний сорт входить в число найбільш врожайних. Час його дозрівання близько 120 діб. Висота куща близько 0,6 м, запашні гладкі зелені листові пластини мають овальну форму, на їх поверхні може перебувати восковий наліт.
  3. Тушинський Семко. Час дозрівання даного російського сорту від 130 до 140 діб. Кущики не дуже гіллясті, як правило, вони мають пурпурним забарвленням і опушенням сріблястого кольору. Рослини дерев'яніють біля основи. Форма листових пластин довгасто-загострена, а кромка у них зубчаста. Довгасті суцвіття складаються з білих квіточок. До того як рослина зацвіте, листя і пагони використовують в їжу в свіжому вигляді, а коли почнеться цвітіння ― в сушеному.
  4. Термос. Висота прямих стебел близько 0,4 м, вони мають сіро-сріблястим забарвленням. На поверхні маленьких зелених листових пластин є опушення. Білі квітки так само досить маленькі.
  5. Сканді. Висота куща близько 0,6 м. Маленькі гладкі і запашні листові пластини мають овальну форму і зелене забарвлення, на їх поверхні немає воскового нальоту. Квітки білі.

Властивості майорану: шкода і користь

Корисні властивості майорану

Саме в квітучих верхівках майорану знаходяться активні біологічні речовини. У складі такої трави міститься цинк, марганець, пектини і флавоноїди, фітонциди, вітаміни A, C і P, а ще ефірне масло, збагачене гідратами терпинеолом, линалоолом і сабиненом. Завдяки такому багатому складу ця рослина володіє наступними цілющими властивостями:

  • усуває зубний біль, при цьому воно бореться із запаленням і робить міцнішими ясна і емаль зубів;
  • сприяє відходженню мокротиння при хворобах легенів;
  • використовується під час терапії гінекологічних хвороб, наприклад, порушення менструальної і репродуктивної функції;
  • сприяє прискоренню кровообігу і формуванню нових кров'яних клітин;
  • сприяє поліпшенню роботи органів ШКТ, при цьому спостерігається стимуляція травлення, усунення запалень в кишечнику і метеоризму;
  • має сечогінний ефект і сприяє усуненню запальних процесів в районі сечового міхура;
  • добре допомагає при безсонні.

Із цієї рослини готують чай: для цього півлітра тільки що скипіла води з'єднують з 2 ч. л. сухих або свіжих квіток майорану, суміші дають настоятися. Всього 1 ст. даного напою допоможе при мігрені.

Мазь, виготовлену на основі цієї рослини застосовують при саднах, ревматизмі, розтягненнях, ударах і нежиті у немовлят. Щоб зробити такий засіб, необхідно з'єднати по 1 ч. л. спирту, сушеної зелені майорану і несолоного свіжого коров'ячого масла. Отриману масу потрібно прогріти на водяній бані протягом 10-15 хвилин, потім її слід процідити і почекати, поки вона охолоне. Якщо у малюка нежить, то таким засобом треба змастити його носик зсередини. А при розтягненнях і ревматизмі засіб необхідно втирати в проблемне місце.

Найбільшу цінність представляє ефірне масло цієї рослини, яке є світло-жовтою рідиною, яка володіє теплим і терпким запахом. При систематичному застосуванні даного засобу для ароматерапії можна надовго забути про почуття тривоги, нервозність, а також відчути прилив бадьорості. Ще це засіб допоможе позбутися від мозолів, бородавок та кератоз. Для цього потрібно з'єднати оливкову олію і кілька крапельок даного ефірного масла, цією сумішшю треба регулярно змащувати проблемні місця. Кілька крапельок такого масла можна додати в крем для ніг і рук, в результаті шкіра стає дуже м'якою і ніжною.

Протипоказання

При використанні невеликої кількості такого рослини зникає навіть дуже сильна мігрень, але якщо буде мати місце передозування, то больові відчуття стануть набагато сильніше. Вагітним жінкам краще утриматися від частого вживання великої кількості майорану в якості препаратів або приправи, тому що в його склад входять гормони фітоестрогени. Ще від використання такої трави краще відмовитися людям з підвищеним згортанням крові, які страждають від тромбозу або тромбофлебіту. Дітям молодше 5 років так само не потрібно давати препарати на основі майорану, а ще страви з даною рослиною.