Броколі

Рослина брокколі, яке ще іменується спаржева капуста (Brassica oleracea = Brassica sylvestris) ― є різновидом добре всім відомої городньої капусти. Ця овочева культура є однолетником і представником сімейства Капустяні. На відміну від інших підвидів, у яких вважаються їстівними листові пластини, у броколі в їжу вживають розкриті суцвіття. Цвітна капуста і брокколі вважаються дуже близькими родичами. А точніше, брокколі ― це генетична попередниця цвітної капусти.

Спаржева капуста є гібридом, який з'явився на світ в 6-5 ст. до нашої ери в північно-східній області Середземномор'я. Протягом багатьох століть це рослина культивували тільки на території сучасної Італії. Слово broccolo з італійської мови перекладається як «квітконіс капусти» (brocco – відросток). У французькому трактаті «Загальна історія рослин» було знайдено найбільш рання згадка про даний гібрид, яке датується 1587 р. На територію Англії брокколі потрапило на початку 18 століття, при цьому її називали в той час італійської спаржею. У тому ж столітті брокколі починали вирощувати на території Америки, але особливої популярності у місцевого населення ця культура в той час не знайшла. Лише порівняно недавно в 20 столітті в Каліфорнії виникло товарне виробництво спаржевої капусти, з того самого часу США вважається найбільш великим виробником брокколі. Не занадто сильно відстали в цій справі такі країни, як Китай, Індія, Ізраїль, Туреччина, Іспанія, Франція та Італія.

Особливості брокколі

Брокколі зовні дуже схожа з цвітною капустою, однак суцвіття у неї пофарбовані в зелений колір, а не в кремовий. У перший рік росту у спаржевої капусти стебло виростає у висоту до 0,6–0,9 метрів, на його вершині формується безліч сукулентних квітконосів, а їх вінчають бутони зеленого забарвлення, які зібрані в щільні групи. А вони в свою чергу входять до складу порівняно маленькій пухкої головки. Дану головку вживають в їжу до того, як сформуються квітки. Рослина з пожовклими бутонами в їжу не використовується. Коли голівка буде зрізана, у цієї рослини формуються нові суцвіття з бічних бруньок. Завдяки цьому плодоношення брокколі триває кілька місяців. В даний час спаржева капуста користується у городників такою ж великою популярністю, як і буряк, і червонокачанна, білокачанна капуста, морква та інші овочеві культури, які найчастіше вирощують на городах в середніх широтах.

Вирощування брокколі з насіння

В який час сіяти

Висів насіння брокколі на розсаду проводять у весняний час, а точніше, з початку до середини березня. Висів насіння при бажанні можна проводити конвеєрним способом, для цього їх висівають в декілька строків через кожні 15 днів до другої половини червня. Однак з останніх днів квітня висів насіння проводять вже у відкритий ґрунт. Якщо в регіоні літній період порівняно короткий і досить прохолодний, то рекомендується вирощувати ранньостиглі та середньостиглі сорти брокколі. Якщо ж вибрати пізньостиглі сорти, то в такому разі рослини можуть не встигнути визріти.

Вирощування розсади брокколі

Перш ніж приступитися до посіву, слід зробити сортування посівного матеріалу. Для цього потрібно вибрати найбільш великі насіння, потім їх від 15 до 20 хвилин витримують в дуже теплій (близько 50 градусів) воді. Після того як насіння будуть витягнені з гарячої води, їх потрібно негайно помістити в холодну воду. Після цього посівний матеріал слід замочити в розчині Епіне, в якому він повинен пробути 12-15 годин. Потім насіння слід гарненько промити під проточною водою, а потім на 24 години помістити на полицю холодильника, після чого їх просушують до сипучості.

Для посіву використовують ящичок, у висоту досягає 25 сантиметрів. На його дно слід укласти хороший дренажний шар. Субстрат повинен добре пропускати воду і бути пухким, а також слабколужних або нейтральним. До його складу має входити пісок, перегній, дернова земля і деревна зола. Для початку грунтосуміш треба добре зволожити, після чого на її поверхні слід зробити неглибокі (10-15 мм) борозенки, при цьому дистанція між ними повинна бути рівна 30 мм. Після того як насіння будуть розподілені по борознах, їх потрібно буде закрити, а потім субстрат злегка утрамбовують.

Розсаду даної культури вирощують так само, як і розсаду капусти. До того, як з'являться сходи, посіви повинні знаходитися в порівняно теплому місці (близько 20 градусів). Після того як здадуться сіянці, шухлядки слід переставити в більш прохолодне місце (близько 10 градусів) на 7 днів. Потім розсаді знадобиться наступний температурний режим: у похмурий день ― 14 градусів, в погожий день ― 16 градусів, а вночі ― 9 градусів. Розсада брокколі потребує підвищеної вологості повітря, при цьому потрібно врахувати, що грунтосуміш постійно повинна бути трохи вологим. Але з поливами не можна перестаратися, тому що тривалий застій води в субстраті призводить до розвитку чорної ніжки, яка здатна знищити більшу частину рослинок.

Правила пікірування

Після того, як з моменту появи сіянців пройде 15 днів, потрібно вдатися до їх пікіровці. Для пересадки рекомендується використовувати індивідуальні торф'яні горщики, саме в них рослини і будуть пізніше висаджені у відкритий грунт. Впродовж декількох діб після пікіровки, растеньицам слід забезпечити захист від прямих сонячних променів, для цього їх вкривають паперовими листами, при цьому температура в кімнаті повинна бути близько 21 градуса. Після того, як сіянці приживуться, їм знадобиться підживлення добривом, до складу якої обов'язково має входити бор і молібден. У денний час розсаді слід забезпечити температуру близько 17 градусів, а вночі ― 9 градусів. Почати гартувати розсаду слід за 15 днів до її пересадки у відкритий грунт.

Посадка брокколі у відкритий грунт

В який час садити

Розсаду спаржевої капусти висаджують у віці 35-45 діб, в цей час у рослинок має бути вже сформовано 5 або 6 справжніх листових пластин. Як правило, проводять висадку в середині травня. Однак якщо грунт ще добре не прогрілася або є загроза поворотних весняних заморозків, досвідчені городники рекомендують висадку відкласти на більш пізній термін.

Підходить для посадки ділянка має бути добре освітлений. Краще всього брокколі висаджувати на ділянці, де до цього вирощувалася морква, зернові, картопля, сидерати, цибулю, огірки і бобові. На ділянці, де до цього вирощувалася капуста, редька, ріпа, буряк, помідори або редис, брокколі можна буде висадити лише через мінімум чотири роки.

Відповідний грунт

Грунт на ділянці повинен бути слабколужних (рН 6,7–7,4) або нейтральним. Підготовкою грунту слід зайнятися в осінній час, для цього її потрібно перекопати, внісши компост або гній (на 1 квадратний метр ділянки береться від 4 до 5 кілограм). Кислий грунт можна виправити внесенням до нього вапна.

Правила посадки у відкритий грунт

Висаджувати розсаду у відкритий ґрунт рекомендується в хмарний день або у вечірній час, для цього використовують схему 35х60 сантиметрів. У кожну з підготовлених посадкових ям необхідно внести від 5 до 10 грам повного мінерального добрива, яке слід ретельно перемішати з грунтом. Потім в ямку поміщають рослинка і заповнюють її грунтом, яку треба добре утрамбувати. Висаджені рослини мають потребу в гарному поливі. Якщо є ймовірність того, що в нічний час можуть спостерігатися поворотні заморозки, то ділянка з брокколі найкраще накрити плівкою, так як якщо температура знизиться до мінус 2 градусів, то рослини загинуть.

Вирощувати брокколі можна не тільки через розсаду, насіння можна висівати і у відкритий грунт. Робити це слід тільки після того, як поворотні весняні заморозки залишаться позаду, як правило, в першій половині травня. Перед висівом у відкритий грунт посівний матеріал треба підготувати так само, як і перед посівом на розсаду (дивіться вище). З'явилися сіянці потребують проріджування, в цьому випадку вдасться збільшити площу живлення сходів. Щоб уникнути проріджування, висівати насіння слід за схемою 30х50 сантиметрів.

Догляд за брокколі

Виростити брокколі так само легко, як і культивувати цвітну капусту. Рослині потрібно забезпечити своєчасні поливи, прополки, підживлення, а також розпушування поверхні грунту.

Через 3 тижні після пересадки розсади у відкритий грунт, а потім ще через 1,5 тижні кущики слід акуратно підгорнути, при цьому грунт в прикореневій зоні треба добре розпушити. При вирощуванні спаржевої капусти необхідно врахувати, що на ранніх стадіях розвитку, їй можуть сильно нашкодити палючі прямі промені сонця, щоб цього уникнути, кущики треба буде накрити непотрібними відрами або лапником. У спекотні дні поливати брокколі треба обов'язково, крім цього слід регулярно зволожувати повітря навколо кущиків, і чим частіше ви це робитимете, тим краще для рослини.

В прикореневій зоні розпушувати грунт на глибину 80 міліметрів. Розпушування та прополювання ділянки з брокколі досвідчені городники рекомендують проводити через день після того, як кущики будуть политі.

Як поливати

У середньому спаржеву капусту слід поливати 1 раз в 7 днів. Однак якщо на вулиці температура повітря вище 25 градусів поливи слід проводити частіше, при цьому потрібно врахувати, що вони повинні бути систематичними і достатніми. При цьому грунт на ділянці не повинна стати рідкої брудом. Також не слід забувати частіше обприскувати листя брокколі, при цьому потрібно врахувати, що дану процедуру проводять у вечірній час.

Добриво

Щоб даний вид капусти розвивався і ріс нормально, його слід систематично підгодовувати. Першу підгодівлю необхідно провести через півмісяця після пересадки розсади у відкритий грунт, для цього використовують розчин коров'яку (на 10 л води 1 ст. органіки). В отриману поживну суміш потрібно влити 1 ч. л. сечовини. Коров'як при бажанні можна замінити розчином курячого посліду (1:20). Якщо ж висів насіння проводився у відкритий грунт, то перший раз підгодувати брокколі можна буде лише через 20 днів після появи сіянців. Через 15-20 днів після першої підгодівлі, рослинки підгодовують знову і для цього використовують розчин селітри (на 10 л води 1 сірникову коробку речовини). В останні літні тижні спаржева капуста вже не потребує великої кількості азоту, однак у цей час підвищується її потреба у фосфорі і калії. Третій раз дану культуру підгодовують наступною живильною сумішшю: на 1 відро води береться 20 грамів аміачної селітри, 40 грам суперфосфату, а також 10 грамів сульфату калію. Коли буде зрізана центральна головка, кущики слід підгодувати, для того щоб посилити ріст бічних пагонів, для цього використовують наступний склад: на 1 відро води береться 20 грам суперфосфату, 10 г аміачної селітри і 30 г сульфату калію. На 1 кущ береться 1 літр живильної суміші. Для підгодівлі можна ще використовувати деревну золу, її розподіляють по поверхні ділянки, при цьому на 1 квадратний метр береться 1 ст. добрива.

Вирощування брокколі в Підмосков'ї

Багатьох городників цікавить, чи будуть сорту броколі, які успішно культивуються в регіонах з теплим кліматом, зростати в тих районах, де літній період порівняно короткий і досить прохолодний? Справа в тому, що ця рослина відрізняється високою морозостійкістю, тому воно дуже добре росте в регіонах з прохолодним і холодним кліматом. Його культивують не тільки в Підмосков'ї, але і на Уралі, а також на території Сибіру. А щоб вирощування брокколі точно було успішним, з 200 із зайвим сортів спаржевої капусти слід вибрати ті гібриди і форми, які відрізняються найбільшою морозостійкістю.

Шкідники і хвороби брокколі

Шкідники брокколі

При вирощуванні брокколі слід бути готовим до того, що вам доведеться боротися з шкідниками, при цьому потрібно врахувати, що дана культура не відрізняється особливою стійкістю до них. На такому рослині можуть оселитися хрестоцвіті мошки, метелики білянки і совки, попелиці, капустяні мухи, а ще слимаки і равлики.

Попелиця

Попелиця вважається досить широко поширеним шкідником, який може оселитися практично на будь-якій рослині і погубити його. Колонії цієї шкідливої комахи поселяються на листових пластинках, пагонах і суцвіттях рослини, при цьому на їх поверхні вони виділяють воскоподібна речовина. В результаті життєдіяльності попелиці листові пластини знебарвлюються, у них з'являється світло-рожевий відтінок, а потім відбувається їх скручування. Такий шкідник розмножується дуже швидко, так, за 1 сезон він здатний дати близько 16 поколінь, і всі ці особини вдень і вночі будуть завдавати відчутної шкоди рослині.

Капустяна муха

Доросла капустяна муха не представляє особливої небезпеки для брокколі, чого не скажеш про її личинках. Вони шкодять всім представникам сімейства Капустяні, а ще брукві, редисці та ріпі. При цьому вони можуть оселитися як на дуже молоденьких кущиках, так і на дорослих примірниках. Личинки добираються до кореневої системи куща і обгризають її, потім вони в пагонах кущах прогризають безліч ходів.

Хрестоцвіті блішки

Хрестоцвіті блішки, а також її личинки вигризають у пагонах куща заглиблення, що призводить до його засихання і загибелі. Крім брокколі цей шкідник може оселитися на крес-салаті, турнепсе, хроні та дайконе.

Капустяна білянка

Метелик-капустянка (капустяна білянка) влаштовує на листі даної капусти яйцекладки. З яєць виходять гусениці, обгрызающие листя найчастіше по краях.

Капустяна совка

Капустяна совка є нічний метеликом, її гусениці шкодять більшості видів капусти, а ще салату, цибулі і гороху.

Равлики і слимаки

Равлики і слимаки згризають невеликі рослинки повністю, при цьому у більш великих екземплярів вони в листкових пластинках вигризають досить великі діри.

Обробка від шкідників

Якщо на кущику брокколі оселилася попелиця, знищити її можна різними способами. Так, якщо шкідників мало, то їх можна спробувати розчавити прямо на рослині. Якщо ж попелиці досить багато, то вражений кущик рекомендується обробити такими народними засобами, як зольно-мильний розчин або настій картоплиння. Якщо ж ці кошти виявилися низькоефективними, то для обробки можна використовувати такі інсектицидні засоби як Актеллік або Іскра-біо, при цьому при обприскуванні кущиків потрібно слідувати прикладеної інструкції до препарату. Для того щоб позбутися від капустяної мухи, необхідно обробити кущики розчином препарату Ровикурт або Амбуш (1%), а ще можна використовувати такі засоби, як Анометрин або Корсар. Щоб прогнати з кущів крестоцветную блошку, на поверхні ґрунту між рядами потрібно рівномірно розподілити порошок чистотілу або пижма. Якщо ж шкідників дуже багато, то кущики треба буде обприскати розчином Фоксимы або Актеллика (1%). Щоб позбутися совки і капустянки, можна використовувати такі препарати, як Белофос, Анометрин, Фокс, Амбуш, Талкорд, Ровикурт та інші схожого дії, при цьому під час обробки треба слідувати інструкції, прикладеної до засобу. Щоб усунути черевоногих, рекомендується по периметру грядку зробити канавки, а їх дно слід засипати тютюновим пилом, деревною золою, вапном або меленим гірким перцем. Перебратися через подібні канавки ні слимаки, ні равлики не зможуть.

Крім даних шкідливих комах рідше на кущах спаржевої капусти селяться такі, як: бабануха, хвиляста і чорна блішки, шкідлива долгоножка, капустяна міль, капустяна огнівка, капустяний і ріпаковий клопи, кореневої і ріпаковий скрытнохоботники, капустянка звичайна, совки звичайна, озима та гамма, ріпаковий квіткоїд, тютюновий трипс і темний ковалика. Використовувати біологічні або хімічні засоби боротьби з шкідниками рекомендується лише в тому випадку, якщо комах дуже багато, і є загроза втрати більшої частини врожаю. Чи можна виростити таку капусту без використання шкідливих препаратів і при цьому уберегти її від шкідників? Найважливіше, це дотримуватися правил агротехніки цієї культури, також за рослинами потрібно правильно доглядати, а саме: перед посівом обов'язково обробляти посівний матеріал і грунт, треба своєчасно видаляти бур'янисту траву з ділянки, восени треба перекопати грядку, попередньо прибравши з неї всі рослинні залишки.

Захворювання

При культивуванні спаржевої капусти у відкритому ґрунті, її можуть вразити такі хвороби, як чорна ніжка, кила, альтернаріоз, бель, біла і суха гнилі, пероноспороз, мозаїка, судинний бактеріоз і фузаріоз.

Чорна ніжка

Чорною ніжкою найчастіше уражається розсада даної рослини. У уражених сходів спостерігається розм'якшення шийки, в результаті вона стає чорною. Потім спостерігається витончення і вилягання стебла. В цілях профілактики не забувайте проріджувати сходи, а ще стежте за тим, щоб субстрат не був перезволожений. Уражені сіянці потрібно вирвати, а ті, що залишилися, проливають слабким розчином марганцевого калію рожевого забарвлення (на 1 відро води 3-4 грами речовини). Після подібної обробки розсаду не поливають 7 днів. В цілях профілактики здорові сіянці можна обробити Фитоспорином, Бактофітом, Фітолавіном-300 або Планриз.

Кила

Якщо кущ вражений кілою, то на його поверхні з'являються нарости кулястої або овальної форми, з часом вони забарвлюється в бурий колір і починають гнити. Хворі кущики в'януть і зовні виглядають недорозвиненими. Уражені екземпляри не вдасться врятувати, тому їх потрібно вирвати і спалити. В цілях профілактики кили на ділянці, де вирощувалася спаржева капуста, рекомендується висадити мангольд, шпинат, цибуля, часник або буряк, дані культури за пару років очищають грунт від збудників кили, а такі рослини як баклажани, фізаліс, картопля, томати або перець впораються з цим завданням за 3 роки.

Бель

Якщо екземпляр вражений біллю, то на його листі, сім'яниках, квітконіжках і пагонах з'являється наліт, який схожий з цятками олійної фарби. З часом уражені частини забарвлюється в бурий колір і засихають, при цьому відбувається здуття і викривлення листових пластин. Заражені рослини вилікувати не можна, тому їх слід викопати і знищити. Ті рослини, що залишились, треба обприскати розчином засобу, що містить мідь. В цілях профілактики захворювання треба дотримуватися правила сівозміни, а ще своєчасно видаляти бур'янисту траву.

Альтернаріоз

При зараженні рослин альтернаріозом на його частинах, розташованих над землею, утворюються некротичні плями бурого забарвлення. У міру розвитку хвороби вони збільшуються в розмірах і перетворюються в темні концентричні плями, на поверхні яких знаходяться спори грибка. Переносниками даної хвороби є шкідливі комахи. Перш ніж приступитися до посіву, в цілях профілактики даного захворювання необхідно обов'язково прогріти посівний матеріал, помістивши його на третину години в гарячу воду (детальніше описано вище). Не нехтуйте правилами агротехніки цієї рослини, вчасно видаляйте бур'яни, а в осінній час обов'язково очищайте ділянку від рослинних залишків.

Пероноспороз

Якщо кущ заражений помилковою борошнистою росою (пероноспороз), то на його листових пластинках з'являються світло-жовті цятки, при цьому на виворітній поверхні листа спостерігається утворення нальоту білого забарвлення. У профілактичних цілях не забувайте про передпосівну підготовку посівного матеріалу. Захворілу розсаду потрібно 3 рази з інтервалом в 7 днів обпилити меленою сіркою, деревною золою або сумішшю вапна з сіркою. Якщо рослина уражена дуже сильно, то для його обробки потрібно використовувати розчин Топазу (на 1 відро води 1 ампула кошти).

Біла гнилизна

При ураженні брокколі білою гниллю у неї можуть почати гнити пагони або на виворітній поверхні листя з'являється наліт павутини. Найчастіше уражаються кущики, вирощувані в кислому грунті, в якій міститься велика кількість азоту, при цьому зараження рослин спостерігається в прохолодну погоду. Щоб вилікувати уражені примірники, їх необхідно обробити мідьвмісними засобами. У профілактичних цілях потрібно дотримуватися правил сівозміни, своєчасно вапнувати кислий грунт, вчасно прибирати бур'янисту траву та рослинні залишки з грядки.

Суха гниль

Якщо кущ заражений сухою гниллю, то на листових пластинках утворюються цятки світлого забарвлення з чорними точками, при цьому відбувається уповільнення росту куща, руйнування тканини стебла, а ще на ньому з'являються сухі ділянки. З сухою гниллю борються так само, як і з помилковою борошнистою росою.

Мозаїка

На самому початку ураження рослини мозаїкою в межжилковой області утворюються погано помітні цятки. З часом спостерігається деформація листя, на ній утворюється оздоблення темно-зеленого забарвлення, а на її поверхні з'являються бліді некротичні плями. На сьогоднішній день вірусні захворювання вважаються невиліковними, тому всі уражені примірники необхідно викопати і знищити. У профілактичних цілях необхідно своєчасно прибирати з ділянки бур'янисту траву, також стежте за тим, щоб на кущах не було попелиці або інших шкідників, які є переносниками збудників цієї вірусної хвороби.

Судинний бактеріоз

При ураженні рослини судинним бактеріозом кромка листових пластин забарвлюється в жовтий колір, а згодом на дотик вона стає схожа на пергамент, при цьому жилки темніють. У міру розвитку хвороби, заражені частини куща відмирають. Хворі екземпляри треба обприскати біологічними засобами, наприклад: Триходермин або Планриз (дотримуйтесь прикладеної інструкції до препарату). В цілях профілактики перед висівом не забувайте прогрівати посівний матеріал, пам'ятайте про правила сівозміни, а також восени прибирайте з ділянки рослинні залишки.

Фузаріозне в'янення

Якщо броколі заражене трахеомикозом (фузаріозним в'яненням), то листові пластини стають зелено-жовтими (нерідко лише з одного боку). Листя виглядає млявою, її розвиток відбувається нерівномірно, спостерігається її деформація і опадання. Для боротьби з такою хворобою використовують фунгіцидні препарати з групи бензимідазолів. У профілактичних цілях потрібно дотримуватись правил агротехніки брокколі, уражені кущики слід викопати і спалити якомога швидше.

Якщо вирощуючи спаржеву капусту неправильно за нею доглядати, то шанси того, що вона захворіє або буде пошкоджена шкідниками, значно збільшуються. Якщо ж рослини будуть доглянутими і міцними, то вони будуть мати дуже високою стійкістю до захворювань і шкідників.

Види і сорти брокколі

Якщо порівнювати цвітну капусту і брокколі, то остання володіє поруч переваг. Отже, броколі:

  • володіє дуже високою морозостійкістю;
  • досить стійка до шкідливих комах;
  • високоврожайна і має ремонтантні здібності;
  • відрізняється невимогливістю до умов вирощування;
  • їстівними вважаються як суцвіття, так і молоденькі пагони (довжиною до 15 сантиметрів).

Є 2 різновиди такої капусти: знайома багатьом форма калабрез ― вона має щільні суцвіття і досить товстий стебло, а ще італійська форма (спаржева брокколі) ― у неї є велика кількість пагонів порівняно з маленькими голівками-суцвіттями.

Налічується приблизно 200 видів цієї рослини. По термінах дозрівання всі сорти поділяють на ранньостиглі, середні і пізні. Нижче будуть описані ті сорти, які користуються найбільшою популярністю у городників.

Ранньостиглі сорти

  1. Тонус. Даний сорт входить в число найбільш врожайних і смачних. Терміни дозрівання 70-90 доби. Темно-зелена велика головка відрізняється середньою щільністю і важить вона близько 200 грам. Коли буде зрізано центральне суцвіття, то почнеться інтенсивне зростання бічних нащадків, які важать від 50 до 70 грам.
  2. Брокколі F1. Цей среднеурожайный гібрид володіє великою головкою середньої щільності, яка пофарбована в малахітово-зелений колір. Цю рослину використовують в їжу в свіжому вигляді, а ще й у переробленому.
  3. Лінда. Кущик володіє середньою висотою. Термін дозрівання ― 95 діб. В середньому центральна головка важить близько 0,3–0,4 кг, а маса бічних нащадків ― 70 грам. Даний сорт вживають у їжу в свіжому вигляді, а ще застосовують для заморозки і консервації.
  4. Вітамінна. Термін дозрівання такого сорту 72-90 доби. Щільна центральна головка темно-зеленого забарвлення має масу 130-250 грам. Коли буде зрізана центральна головка, через 10-15 діб наростуть бічні суцвіття, в діаметрі досягають 40-50 мм.
  5. Кучерява голова. Цей сорт відрізняється стійкістю до багатьох захворювань, а також до несприятливих погодних умов. Термін дозрівання від 80 до 95 діб. Щільна центральна головка зеленого забарвлення в середньому важить 0,6 кг. Коли основна головка буде зрізана, починається активний ріст великої кількості бічних суцвіть.

Крім даних ранньостиглих сортів часто вирощують Саммер Кінг, Команчі, Грін Спроутинг, Вярус, а також такі гібриди, як: Імператор, Корвет, Лазер, Триб'ют і Фієста.

Середньостиглі сорти

  1. Сенши. Цей сильнорослий сорт дозріває протягом 110 діб. Тверда велика головка має темно-зеленим забарвленням і куполоподібною формою. Цей сорт підходить для тривалого зберігання.
  2. Компакта. Термін дозрівання даного сорту близько 100 діб. Компактний кущик має темно-зелену куполоподібну основну голівку. Цей сорт підходить для густої посадки.
  3. Калабрезе. Термін дозрівання ― 90 діб. Темно-зелені середньої щільності головки важать близько 0,4 кг Маса бічних суцвіть приблизно 100 грам, їх виростає 6 або 7 штук.
  4. Гриния. Цей сорт відрізняється дуже високою врожайністю. Висота розетки, що складається з листових пластин, близько 0,6 м, а основна головка важить приблизно 300 грамів.
  5. Атлантік. Стебло у висоту досягає 0,5–0,6 м. Великі головки досить щільні, при цьому маса основний близько 0,4 кг

Ще досить великою популярністю у городників користуються такі сорти і гібриди середнього терміну дозрівання, як: Аркадія, Балбоа, Генуї, Грінбелті, Гном, Грін Фаворит, Монтон, Фортуна і Цезар.

Кращі пізньостиглі сорти

  1. Гібрид Лаки. Основна головка щільна і велика, вона важить близько 500 р. Вона володіє ніжною текстурою і зеленим забарвленням.
  2. Гібрид Монтеррей. Відрізняється високою врожайністю. Маса центральної головки близько 0,5 кг. Особливість даного гібриду в тому, що у нього не виростає бічних суцвіть.
  3. Континенталь. Основна головка велика і щільна, важить вона близько 0,5 кг.
  4. Гібрид Маратон. Листова розетка у такого сорту піднесена, зелена щільна основна головка має ніжну текстуру і важить близько 0,7 кг.

Властивості броколі: шкода і користь

Корисні властивості броколі

Вже за часів Стародавнього Риму брокколі вважалася королевою капусти, тому що вона є володаркою цілющих властивостей. У складі цієї рослини містяться вітаміни групи B, вітаміни E, A, PP, K, C і U. В апельсинах і лимонах вітаміну С міститься менше, ніж в броколі, при цьому вітаміну U в ній практично стільки ж, скільки і в спаржі, відомо, що він прекрасно загоює виразки. Ще ця рослина містить наступні мікро - і макроелементи: калій, кальцій, магній, натрій, марганець, фосфор, залізо, цинк, селен і мідь, вона багата бета-каротином, хлорофілом, клітковиною, амінокислотами, білками, містить ізолейцин, лізин. Ще в склад входить метіонін і холін, які не дають накопичуватися холестерину в організмі людини. Дані вітаміни і елементи потрібні людині для нормальної життєдіяльності, а в спаржевої капусти вони знаходяться в легко усвояемом для організму вигляді.

Це рослина дуже корисно для людей, які страждають на цукровий діабет, тому що воно сприяє нормалізації інсуліну в організмі та захисту судинних стінок від пошкоджень, які утворюються із-за підвищеного вмісту цукру в крові. Людям, які проживають в регіонах з підвищеним радіаційним фоном, а також тим, хто постраждав від опромінення, фахівці рекомендують систематично вживати в їжу спаржеву капусту, тому що вона здатна очистити організм від вільних радикалів, шлаків та іонів важких металів. Ще ця рослина усуває набряклість, яка супроводжує целюліт, тому якщо є його регулярно, то з часом шкірні покриви стануть підтягнутими і гладкими.

Не так давно вченими проводилися дослідження, в результаті яких було з'ясовано, що до складу спаржевої капусти входить сульфорафан, який гальмує розвиток ракових клітин і є дуже ефективним у лікуванні наступних захворювань: рак молочної залози, сечового міхура, шкіри, яєчників і простати. Але слід врахувати, що дана речовина входить до складу стебел і пагонів такої рослини, а в суцвіттях його немає. У людей їли брокколі приблизно двічі на добу, була відзначена призупинення росту пухлини.

Протипоказання

Спаржева капуста не підходить для приготування овочевих бульйонів, оскільки під час варіння у воду виділяється гуанін та аденін, які здатні завдати шкоди людському організму. Ще слід врахувати, що при тривалому кип'ятінні, а ще під час запікання в мікрохвильовці більшість корисних речовин, що ввійшли до складу даної рослини, руйнуються. Обжарка брокколі у великій кількості масла або жиру призводить до того, що в ній формуються канцерогени, і продукт повністю втрачає свої корисні властивості, і до того ж здатний нашкодити людині.

Щоб отримати користь від спаржевої капусти, треба їсти її в свіжому вигляді або навчитися правильно готувати. Слід врахувати, що при порушеннях функцій підшлункової залози, а також підвищеної кислотності шлунка таку капусту їсти не можна. Післяопераційним хворим з великою обережністю треба ставитися до брокколі, так як в ній міститься груба клітковина, а вона є дуже важкою для ослабленого організму.

Рецепти страв з брокколі для здоров'я

Рецепти страв з брокколі, які допоможуть оздоровити організм:

  1. Запіканка. У підсолену киплячу воду треба всипати 200 грам спаржевої капусти, через 2 хв. її відкидають на друшляк і обсушують. Необхідно 200 грам шинки порізати соломкою. Білок курячого яйця і 100 грам вершків потрібно гарненько збити. У змащену маслом форму висипають капусту, поверх неї укладають шинку і все заливають білком, солять за смаком. Зверху суміш треба посипати подрібненою зеленню (можна взяти будь-яку) і 100 г подрібненого на терці сиру. Запікають в духовій шафі при 180 градусах.
  2. Суп. Промийте 0,4 кг броколі, а потім розберіть головки на маленькі суцвіття. Її треба відварити від 2 до 3 хв. у підсоленій киплячій воді, в яку можна покласти улюблені спеції. На третину години 30 грам мигдалю треба залити тільки що скипіла водою. Після того як з нього буде видалена шкурка, його подрібнюють у блендері. Змішайте капусту з мигдалем і порціями влийте в суміш бульйон, що залишився після варіння брокколі. Масу треба подрібнити до пюреподібної консистенції. Влийте в суп-пюре 1 ч. л. рослинного масла, а також 10 грам масла волоських горіхів. Суп наливають у тарілку і зверху посипають насінням кунжуту.