Малина

Напівчагарник малина звичайна (Rubus idaeus) є представником роду рубус сімейства рожеві. Цей рід об'єднує близько 600 видів. Більшість цих видів були відомі вже в Стародавньому світі, так, перша згадка про існування дикої малини є в рукописах 3 ст. до нашої ери. Вперше культивувати малину стали в Західній Європі в 16 ст. В природних умовах такої напівчагарник воліє рости по річкових берегів і в лісах. Протягом багатьох століть ця рослина входить в число найбільш популярних ягідних культур, що вирощуються в садах. На сьогоднішній день ця рослина можна зустріти практично на кожному садовій ділянці. Запашні і дуже смачні плоди малини цінують ще й за їх корисність, оскільки в них містяться мінеральні речовини, потрібні людському організму кислоти та вітаміни. Ця культура відрізняється своєю невибагливістю. Таке рослина здатна відмінно рости і давати гарні врожаї навіть в запустінні. Якщо за малиною правильно доглядати, то вона буде захищена від зараження різними хворобами і шкідниками, а також буде давати багаті врожаї.

Особливості малини

На сьогоднішній малина користується великою популярністю серед садівників різних країн, як, наприклад, смородина, суниця, агрус, полуниця, лохина і інші дуже корисні і просто смачні садові культури. Дуже часто садівники вирощують малину не тільки для себе, але і на продаж. У зв'язку з цим садівник намагається отримати багатий врожай ягід хорошої якості.

Малина звичайна представляє собою листопадний напівчагарник, висота якого може варіюватися від 150 до 250 сантиметрів. У такої рослини є корінь дерев'янистий, навколо якого виростає велика кількість придаткових коренів. Це призводить до утворення міцної розгалуженої системи коренів. Стебла є прямостоячими. Трав'янисті молоденькі пагони дуже соковиті зеленого забарвлення, на їх поверхні знаходиться сизий наліт і безліч меленьких шипів. Вже на другий рік стебла дерев'яніють і забарвлюються в коричневий колір. Коли закінчується плодоношення, спостерігається засихання таких стебел, проте в наступному сезоні їх змінюють нові молоді пагони. Очереднорасположенные овальної форми листові пластини мають черешки, вони є складними, налічується 3-7 яйцевидних листочків. Лицьова поверхня листя темно-зелена, а виворітна ― білястого кольору, тому що на ній знаходиться опушення. Пазушні верхівкові суцвіття складаються з квіток білого забарвлення, які в діаметрі досягають близько 10 мм. Як правило, ягоди виростають на другий рік життя стебел. Ягоди являють собою маленькі волосисті кістянки, що зрослися в складний плід, вони можуть бути пофарбовані в різні відтінки малинового кольору, а ще зустрічаються бордово-чорні (у сортів, які є ежевикообразными) або жовті плоди. Завдяки проведеним селекційним робіт на світ з'явилася ремонтантна малина, її плодоношення починається в перший рік росту, а за сезон з неї знімають 2 урожаю. Куманика і ожина є видами малини, утворюють довгі стебла, ними вони чіпляються за опору завдяки колючках, які розміщаються на їх поверхні. Костяниця та княженика є трав'янистими видами малини. Виростити малину досить просто, але для того щоб отримати рясний урожай необхідно дотримуватись правил агротехніки цієї культури, а також правильно за нею доглядати.

Посадка малини у відкритий грунт

В який час садити

Висадкою малини у відкритий грунт можна займатися і в весняний, і осінній час (з вересня по жовтень). Підходить для посадки ділянка повинна бути сонячним. У тому випадку, якщо вирощувати дану культуру в затіненому місці, то через брак світла молоденькі пагони іноді витягуються настільки, що затінюють плодоносні стебла. У різних сортів малини свої уподобання щодо грунту. Однак їх більша частина добре росте на легких поживних ґрунтах, також даному рослині підходить суглинок і чорнозем. Необхідний для малини рН грунту повинен бути від 5,7 до 6,5. В низинах і в місцях з нерівним рельєфом даний напівчагарник вирощувати не можна, тому що у них спостерігається застій води. Також для посадки не підходять круті схили, а ще піднесені ділянки, в цьому випадку малина буде страждати від нестачі вологи. Для посадки такої культури рекомендується вибирати рівнинний або має невеликий ухил ділянку. На одному і тому ж місці без пересадки такий напівчагарник можна вирощувати 7-10 років, після чого йому знадобиться пересадка, тому що грунт сильно виснаженим. А на цій ділянці знову висадити малину можна буде лише через не менше 5-7 років. Там, де вирощувалися пасльонові (картопля, томати, перець), висаджувати дану ягідну культуру ні в якому разі не можна. Зате ділянку після зернових або бобових культур для висаджування малини підходить дуже добре.

Посадка малини навесні

Весняна і осіння посадка розрізняються лише способом підготовки до даної процедури, а в іншому вони абсолютно однакові. На початку весняного періоду потрібно підготувати яму, величина якої повинна бути 0,5х0,4х0,4 м, при цьому верхній родючий шар грунту слід відкинути окремо. Дистанція між екземплярами в саду повинна бути близько 0,5 м, при цьому ширина міжрядь повинна бути не менше 1,5 м. Верхній родючий шар грунту необхідно з'єднати з 50 грамами сірчанокислого калію, зі 100 грамами гранульованого суперфосфату, із 10 кілограмами перегною або компосту і з 0,4 кілограмами деревної золи. Частина отриманої ґрунтосуміші потрібно висипати в ямку, а залишки треба насипати гіркою біля неї. Якщо до того, як ви приступите до посадки, грунтосуміш в ямці слежится, її потрібно буде розпушити. Потім в ямку слід помістити саджанець таким чином, щоб нирка заміщення розташовувалася трохи нижче рівня грунту. Після того як корінці будуть обережно розправлені, ямку слід заповнити грунтом. Її утрамбовують, а потім навколо рослини роблять не дуже глибоку луночку, яку слід наповнити водою. Після того як рідина повністю вбереться, поверхню лунки треба замульчувати тирсою, перегноєм або сухою соломою. Саджанець вкорочують до 0,3 м над рівнем грунту. Якщо протягом декількох діб після висадки малини буде стояти суха погода, то растеньицам знадобиться повторний полив. Навесні висаджувати малину гірше, ніж восени, тому що велика ймовірність запізнитися за термінами з-за несприятливої погоди, в результаті чого саджанці будуть приживатися набагато гірше. Навесні висаджують придбаний в спеціальному магазині або розпліднику посадковий матеріал або той, що був заготовлений в осінній час (його на зимівлю поміщають в холодильник).

Посадка малини восени

В осінній час підготовкою посадкової ями слід знатися за 6 тижнів до дня висадки. Ділянка піддають перекопуванні на глибину багнета лопати, при цьому вибирають все коріння бур'янів та вносять 0,2–0,4 кг суперфосфату, від 2 до 3 відра перепрілого гною і 100-200 грам сірчанокислого калію з розрахунку на 1 м2 ділянки. Якщо до посадки ви удобрити грунт, то малина не потребуватиме фосфорних і калійних добривах приблизно 5 років. Якщо грунт торф'яної, то на кожний 1 м2 ділянки треба внести по чотири відра піску. Найкраще висадкою малини займатися в останні дні вересня або перші ― жовтня. Восени висаджувати дану культуру рекомендують і фахівці, і досвідчені садівники, адже в цьому випадку можна буде нікуди не поспішаючи підготувати ділянку під посадку, а самі рослини до зими добре вкорінюються, а в весняний час починають активно рости.

Догляд за малиною

Догляд за малиною навесні

Відразу ж після того, як розтане весь сніг на ділянці, його треба буде звільнити від опалого в минулому році листя, тому що в них можуть знаходитися хвороботворні мікроорганізми або шкідники, які ховалися там від зимових морозів. Даним полукустарнику необхідна опора, тому у весняний час слід провести підв'язку малини на шпалері. Якщо рослина буде підв'язано до шпалери, то в результаті цього воно буде рівномірно освітлюється сонячними променями, відбудеться прискорення дозрівання і зростання молодих прикореневих пагонів, а також за такими кущами порівняно легше доглядати. Якщо ви вирішили зробити шпалери, то вам знадобиться в кінці і на початку кожного ряду врыть по обидва боки потужні стовпчики у висоту досягають 150 сантиметрів. Між цими стовпами необхідно протягнути дріт в 2 ряди: нижній ряд повинен розташовуватися на висоті 0,6–0,7 м від поверхні ділянки, а верхній ― на висоті 1,2 м. Щоб уникнути провисання дроту, необхідно через кожні 5 м увіткнути в землю дерев'яний кол. Розмістіть стебла кущів по дроту віялоподібно, а потім зафіксуйте їх, підв'язавши шпагатом. Через пару років між стовпами необхідно протягнути додаткові ряди дроту: перший ― на висоті 0,3 м від поверхні ділянки, а інший ― на висоті 1,5 м.

В інший час доглядати за даною культурою буде дуже просто. Так, її потрібно систематично полоти, підгодовувати, поливати, розпушувати грунт біля кущиків на невелику глибину, після чого її поверхня засипається шаром мульчі. Що використовують для підживлення даної культури у весняний час? У тому випадку, якщо перед посадкою в грунт було внесено всі необхідні добрива, то в калії і фосфорі малина не буде потребувати протягом 5 років. Однак підгодовувати рослини азотовмісними добривами необхідно щороку. Підготуйте наступний живильний розчин для підгодівлі: 10 л води з'єднайте з 1 лопатою посліду корови і з 5 грамами сечовини або селітри. Цю суміш вливають під кожну рослину в останні дні березня або перші ― квітня. Якщо ви вирішите використовувати інше азотовмісна добриво, то на кожний 1 м2 ділянки треба буде взяти від 20 до 25 грам речовини. Потім поверхню грунту треба буде розпушити.

Догляд за малиною восени

Коли в осінній час всі плоди з кущів будуть зібрані, потрібно зайнятися підготовкою малини до майбутньої зимівлі. До цієї процедури потрібно підходити з усією відповідальністю, так як саме від цього залежить, наскільки рясним урожай буде в наступному сезоні. Поверхня ділянки необхідно звільнити від старого мульчуючого шару, який слід знищити, так як в ньому можуть знаходитися різні шкідники або хвороботворні мікроорганізми. Потім грунт акуратно перекопується на глибину не перевищує 8-10 сантиметрів. 1 раз в пару років під перекопування рекомендується в грунт внести деревну золу і компост. Азотовмісні добрива для підживлення малини в осінній час не використовуються, тому що за них може початися активний ріст молодих пагонів, у них пізно облетять листя, в результаті чого збільшується ймовірність пошкодження їх морозом. У тому випадку, якщо напівчагарник потребує фосфорних і калійних добривах, то їх слід вносити в не дуже глибокі (від 15 до 20 сантиметрів) борозенки, які повинні розташовуватися від рослин на відстані не менше 0,3 м. На 1 кущик береться не більше 40 грамів калійної солі і 60 грам суперфосфату. У підгодованих таким чином рослин покращиться закладка квіткових бруньок, що позитивно позначиться на майбутньому врожаї.

Полив малини

Поливати малину у весняний і літній час потрібно тільки в тому випадку, якщо спостерігається тривала посуха. Якщо ж систематично йдуть дощі, то в поливі вона потребуватиме не буде. У жаркий і посушливий період рослині знадобиться рясний полив, при цьому вода повинна промочити верхній шар грунту на 0,3–0,4 м. Крім цього у даного напівчагарника виникає необхідність в обов'язковому поливі в травні, перед тим як він зацвіте, а також під час активного росту і дозрівання плодів. Підзимовий полив для такої культури має велике значення, так як в осінній час у неї відбувається закладка бруньок росту в кореневій системі. При цьому постарайтеся, щоб грунт просочилася на максимально можливу глибину, тоді зимівля малини буде більш ніж успішною. Більше всього для поливу цієї рослини підходить крапельний спосіб, тому що він має ряд переваг:

  • економія води ― витрачається менша кількість рідини порівняно з дощуванням або арычным поливом;
  • тепла вода ― поливати цю культуру холодною водою ні в якому разі не можна, а при такому способі поливу рідина вже порівняно теплою надходить до кореневої системи;
  • рівномірний промокання грунту.

Якщо ви бажаєте значно скоротити число поливів в літній час, то поверхня ділянки слід засипати шаром мульчі.

Пересадка малини

При пересадці такого рослини потрібно дотримуватися тих же принципів, що і при його первинної посадки. Даний напівчагарник схильний до сильного розростання. Його корені розміщуються досить близько до поверхні грунту, і за літній час виростає велика кількість пагонів-нащадків. При бажанні за допомогою лопати їх можна відокремити від материнського куща і, викопавши разом з корінням, висадити на нове постійне місце. Якщо екземпляр изросшийся і старий, то використовуючи лопату від нього можна відрізати найбільш молоду частину разом з системою коренів і грудкою землі, при цьому слід врахувати, що діаметр її пагонів не повинен бути менше 10 мм. У такий «деленко» потрібно вкоротити пагони до 0,25 м, а потім її висаджують на інше місце. Пересадити малину можна коли завгодно, крім зимового періоду. Проте досвідчені садівники рекомендують проводити дану процедуру у весняний час. Щоб запобігти безконтрольне розростання такої рослини, ділянка, де воно росте необхідно захистити, для цього по периметру вкопуються в грунт листи заліза або шиферу.

Розмноження малини

Розмножити малину дуже просто, легко та швидко. Про те, як її розмножити нащадками, було докладно описано вище. Також для розмноження цієї рослини використовують живцювання. Нарізку живців проводять у червні в хмарний день, для цього вибирають дворічні або трирічні кореневі нащадки. Довжина живців повинна бути від 10 до 12 сантиметрів, а на них повинно бути 2 або 3 листові пластини. Живці на 12 год занурюють у засіб, що стимулює ріст коренів, після цього роблять їх висадку в ємності об'ємом 0,5 л, які потрібно заповнити піском, змішаним з торфом. Ємності прибирають під плівку, при цьому слід врахувати, що необхідна для вкорінення живців вологість повітря повинна бути приблизно 90 відсотків, а температура ― від 22 до 25 градусів. Через 4 тижні живці повинні рушити в ріст. Коли це станеться, їх акуратно разом з грудкою землі перевалюють в більш простору ємність: її висота має бути не менше 14 сантиметрів, а обсяг ― 1,5 л. Після того як живці приживуться, їх треба почати загартовувати, для цього виносячи на деякий час на свіже повітря. Загартовані живці висаджують на навчальну грядку, їм знадобиться притінення від палючих сонячних променів, яке прибирають тільки тоді, коли рослини приживуться і рушать в зростання. В осінній час їх пересаджують на постійне місце. Заготовлені в осінній час живці потрібно піддати обробці фунгіцидом, що захистить їх від грибкових захворювань. Потім живці треба засипати торфом і прибрати на зберігання в льох, підвал або інше прохолодне місце. Таким чином, до настання весняного періоду живці пройдуть стратифікацію, важливо не забувати систематично зволожувати торф. У весняний час живці відразу ж висаджуються на грядку, при цьому її поверхню треба засипати шаром мульчі.

Існує види малини, для розмноження яких використовують укорінення верхівок (як у ожини). Так, в їх число входить пурпурова і чорноплідна малина. У перші осінні тижні підріс втеча починає нахилятися до землі, при цьому листочки, розташовані на його верхівці, стають дрібніше, а сама вона набуває петлеподібну форму ― в даний час і виробляють її укорінення. Даний втеча слід відокремити разом з «ручкою», при цьому його потрібно вкорінювати точно так само, як це описано вище.

Обрізка малини

Обрізка малини навесні

У весняний час у малини слід обрізати до здорової нирки всі постраждалі від морозів стебла, а ще треба вирізати травмовані, уражені хворобою і слаборозвинені гілки. Якщо дотримуватися правил агротехніки цієї культури, то на 1 погонний метр ділянки має припадати 10-15 пагонів. У зв'язку з цим на кущі слід вирізати всі пагони, залишивши лише ті, які рушили в зростання першими, їх необхідно скоротити на 15-20 сантиметрів. В результаті такої проріджуючому обрізки покращиться якість плодів, а також вони будуть більшими. Подібну обрізку можна провести при бажанні в осінній час, але все одно з настанням весни у кущів потрібно буде вирізати усі травмовані і пошкоджені морозом стебла. А за твердженням В. В. Казакова, кущики обрізані навесні дадуть більш багатий урожай.

Обрізка малини восени

В осінній час після збору врожаю потрібно видалити всі дворічні стебла, так як в наступному сезоні вони не будуть цвісти і давати плоди. Звичайно, їх можна вирізати і у весняний час, але в цьому випадку вони будуть віднімати у рослини поживні речовини, необхідні йому взимку. Вирізати слід все стебла, які давали плоди в поточному сезоні. Якщо вирощується вами малина не ремонтантна, то її обрізку можна зробити і раніше, і зовсім не обов'язково чекати глибокої осені. Фахівці рекомендують провести подібну процедуру відразу ж після того, як весь урожай з кущів буде зібраний, в цьому випадку всі сили малини будуть спрямовані на ріст і розвиток молодих пагонів, а саме вони будуть плодоносити в наступному сезоні. Якщо вирощуються ремонтантні сорти, то їх слід обрізати по закінченню другого плодоношення. Всі зрізані стебла рекомендується знищити, так як на них можуть оселитися патогенні мікроорганізми і різні шкідники.

Зимівля малини

Дуже важливо правильно підготувати малину до зимівлі. Дуже поширена думка серед садівників, що малину на зиму необхідно пов'язати і залишити в стоячому положенні. Однак цього робити ні в якому разі не можна, тому що квіткові бруньки не вкриті снігом можуть вимерзнути. Кущики пригинають максимально близько до поверхні грунту і фіксують у такому положенні, підв'язуючи до самої нижньої дроту шпалери. Зі стебел потрібно прибрати все листя, для цього надіньте рукавиці і проведіть по побіжу по напрямку знизу вгору. Будьте уважні, тому що якщо ви будете обривати листя, проводячи рукою зверху вниз, то це може призвести до видалення і квіткових нирок. Постарайтеся, щоб під час зими даний напівчагарник був повністю покритий снігом. Тому при необхідності малинник потрібно буде закидати снігом.

Також дуже важливо пам'ятати, що зимуючим рослинам необхідний повітря, у зв'язку з цим з'являється на сніжному покриві полій слід обов'язково проколювати. Якщо зима буде малосніжною, в цьому випадку малинник треба буде накрити покривним матеріалом. У весняний час укриття з ділянки треба прибрати. Перегляньте всі стебла і видаліть ті з них, що постраждали від морозу. Решту пагонів можна підняти і підв'язати до шпалери.

Хвороби малини та їх лікування

Малина жовтіє

Багатьох садівників цікавить, з-за чого листя малини стає жовтою і облітає? У тому випадку, якщо листя на кущику змінила свій колір на жовтий, то це означає що даний екземпляр заражений кореневим раком, іржею або хлорозом. Дізнатися, що рослина боляче таким невиліковним захворюванням як кореневий рак, можна за наявною здуттів на поверхні коренів, стебла виростають занадто короткими, плоди не мають смаку, а листові пластини стають жовтими і облітають. Заражені рослини слід витягти з землі і знищити, при цьому ту ділянку, на якій вони росли, не повинен використовуватися під посадку не менше 8 років. Якщо ж рослина заражене іржею, то вона почне проявлятися в травні. Розпочнеться підсихання, пожовтіння і облетание листя, на поверхні стебел з'являться виразки темного забарвлення. Вилікувати таке захворювання можна лише на початковій стадії розвитку, для цього кущі обприскують розчином бордоської суміші (1%). Якщо ж хвороба вже запущена і кущі вражені дуже сильно, то їх потрібно обов'язково викопати і знищити. Головним переносником такої вірусного захворювання як хлороз є попелиця. У зв'язку з цим, щоб захистити малину від хлорозу, необхідно вжити всі необхідні заходи для боротьби з попелицею. У заражених примірників дрібнішають і деформуються листові пластини, стебла перестають розвиватися, плоди висихають і втрачають свої смакові якості. У деяких випадках причиною розвитку хлорозу може стати використання холодної води для поливу, сильна лужна реакція ґрунту, недостатня кількість мікроелементів в землі або застій води в грунті. Постарайтеся дізнатися, що саме стало причиною розвитку даного захворювання, і усуньте її в найкоротші терміни.

Малина сохне

Ця культура належить до вологолюбних, тому якщо рослинам не буде діставати вологи, то тоді листя почне засихати. Однак якщо кущики завжди поливаються вчасно і в достатньому обсязі, то потрібно гарненько розглянути засохлі листочки. Якщо на їх поверхні ви побачите потовщення, то це означає, що малина вражена галлицей. Даний шкідник відкладає свої личинки на поверхні листових пластин малини, в результаті з'являються подібні потовщення, іменовані галлами. Всі заражені пагони потрібно вирізати до кореня, при цьому пеньків залишитися не повинно, потім їх спалюють. Якщо цей напівчагарник буде вражений пурпуровою плямистістю, яка є грибковою хворобою, то спочатку на його листових пластинках з'являться цятки буро-червоного забарвлення, а з часом вони засихають. Після того, як будуть зібрані з уражених кущиків всі плоди, їх потрібно обприскати препаратом Циркон. Виріжте до кореня всі засохлі стебла відразу ж після того, як стане ясно, що рослина хворе, при цьому чекати, поки настане осінь, не потрібно.

Антракноз малини

Грибкове захворювання антракноз активно розвивається в сиру дощову погоду в літній час. У ураженої кущика на поверхні листових пластин з'являються цятки сірого кольору з червоним оздобленням, плоди засихає, а також спостерігається відмирання кінців пагонів. В цілях профілактики для посадки слід вибирати сорти, що володіють стійкістю до даного захворювання, а також потрібно вирізати й спалювати всі заражені частини малини. Також вражений примірник треба обробити розчином Нитрафена.

Шкідники малини і боротьба з ними

На кущах малини можуть оселитися такі шкідники: попелиця, павутинний кліщ, побеговая і стеблова малинные галиці, довгоносик, малинная орехотворка, малиновий жук і малинная стеблова муха. В період цвітіння на даному полукустарнике може оселитися буро-жовтий малиновий жук. Даний шкідник харчується бутонами, квітками і листям рослини, при цьому у квітках самки влаштовують свої яйцекладки. Вилупилися з яєць личинки поїдають плоди. Після того як зійде сніг, уражені кущики необхідно обприскати Нітрафеном, а під час цвітіння вишні їх обробляють Фитовермом. Малинная стеблова муха робить свої яйцекладки в пазухах верхівкових листових пластин, які з'явилися на світ личинки виїдають стебла зсередини. Малинная орехотворка і стеблові, а також побеговые галиці роблять свої яйцекладки в молодих пагонах, коли вилупляться личинки, то вони будуть їх поїдати. Якщо на кущі оселилася попелиця, то на поверхні стебел і листкових пластин можна буде виявити медвяну росу, також відбувається деформація пагонів і скручування листя. Крім цього даний шкідник є головним переносником різних небезпечних захворювань. Павутинні кліщі, селясь на малині, висмоктують її сік, при цьому вони є переносниками вірусних хвороб і сірої гнилі. У бутонах квіток самка довгоносика робить свої яйцекладки, підгризаючи при цьому квітконіжки. Одна особина може завдати шкоди великим кількістю квіток (до 50). Щоб позбутися від усіх описаних шкідників, потрібно ранньою весною і після того, як будуть зібрані всі плоди, обробити кущики Карбофосом або Актеліком. А головне, пам'ятайте, що якщо ви будете дотримуватися правил агротехніки, то проблем з шкідниками у вас не виникне.

Сорти малини з фото та описом

Безліч сортів малини поділяють на великоплідні, традиційні і ремонтантні. Традиційні сорти відрізняються своєю надійністю, вони швидко пристосовуються до кліматичних умов і невимогливі до грунту, однак зібрати з них багатий урожай не вдасться. Стебла у великоплідних сортів гілкуються порівняно сильно, завдяки чому вони відрізняються високою врожайністю, їх плоди великі і запашні. Ремонтантні сорти дають 2 врожаї за сезон, при цьому вони припиняють плодоносити лише з настанням сильних заморозків. Також дані сорти відрізняються один від одного кольором і якістю смаку плодів, терміном дозрівання, а ще за ступенем стійкості до хвороб і шкідливих комах.

Ранньостиглі сорти

  1. Каскад. Середньорослий сорт, негативно реагує на засуху і схильний до ураження плямистістю. Висота слабошиповатого куща доходить до 200 див. Форма темно-червоних плодів тупоконическая, вони важать близько 3,5 г, смак солодко-кислий.
  2. Кумберленд. Сорт володіє помірною морозостійкістю і стійкістю до шкідників і захворювань. Чорні плоди важать близько 2 р. Кущ у висоту може досягати 200 см, стебла аркообразно зігнуті, не дає кореневих нащадків.
  3. Золотий Гігант. Цей великоплідний сорт відрізняється стійкістю до морозів і високою врожайністю. Жовті великі плоди важать 8-14 грам.
  4. Вега. Морозостійкий сорт володіє стійкістю до грибних хвороб. Висота куща близько 250 см, виростає безліч малошиповатых пагонів. Форма малинових плодів тупоконическая, важать близько 4 грам, смак солодко-кислий.
  5. Глен Ампл. Сорт створений в Англії. Він стійкий до морозів, хвороб і шкідників, відрізняється дуже високою врожайністю (з 1 га збирають до 15 т ягід). Висота міцного куща близько 350 см, стебла добре гілкуються. Насичено-червоні, щільні плоди мають округло-конічної форми і важать близько 4 грам.

Пізньостиглі сорти

  1. Рубін. Морозостійкий сорт схильний до ураження антракнозом. Висота рослини близько 1,8 м, на поверхні пагонів є безліч коротеньких шипів темно-фіолетового забарвлення. Форма насичено-червоних плодів тупоконическая, вони важать близько 3,5 грам.
  2. Міраж. Сорт відрізняється стійкістю до шкідників і захворювань. На поверхні середньорослих кущиків знаходяться маленькі, коротенькі і досить м'які шипи темно-червоного забарвлення. Форма великих червоних плодів подовжена, важать близько 6 грам.
  3. Столична. Сорт характеризується стійкістю до захворювань і морозів, відрізняться врожайністю (з 1 куща збирають до 4 кілограм запашних плодів). Висота прямостоячого компактного кущика близько 200 сантиметрів. Червоні великі плоди важать близько 8 грам.

Ремонтантні сорти

  1. Помаранчеве Диво. Сорт відрізняється стійкістю до шкідників і грибкових захворювань. Помаранчеві глянцеві плоди володіють високими смаковими якостями, вони мають видовжену форму і важать від 7 до 9 грам. Смак ягід солодко-кислий.
  2. Абрикосова. Плоди золотого кольору з тонким запахом. Їх форма тупоконическая, а важать вони близько 3,5 грам.
  3. Мулатка. Сорт високоврожайний, має високу стійкість до грибних захворювань і шкідників. Солодко-кислі круглі глянцеві плоди, пофарбовані в темно-вишневий колір, важать близько 4 грам.
  4. Діамантова. Сорт відрізняється високою врожайністю, з 1 куща збирають близько 3 кг плодів. Великі рубінового кольору плоди мають яскравим блиском і конічною формою, важать близько 7 р. Смак солодко-кислий, десертний.

Властивості малини

Ягоди малини включають в свій склад фруктозу, органічні кислоти – лимонну, яблучну, винну, аскорбінову, мурашину, капронову, а ще вітаміни і мікроелементи магній, залізо, калій, кальцій і фосфор. З давніх пір малину використовують як протизастудного кошти, так, з висушеними ягодами готують чай, роблять варення або перетирають свіжі плоди з цукровим піском. Малина відрізняється від інших ягід тим, що після термічної обробки всі її корисні властивості зберігаються. З листя рослини готують відвари і настої, використовувані при ангіні і кашлі. А настій, приготований з листя і квіток, застосовують для лікування геморою і гінекологічних захворювань. Препарати, виготовлені з ягід, квіток і листя, відрізняються жарознижувальну, антиоксидантною, антисклеротичну і протизапальну дію, їх використовують під час терапії простудних захворювань, атеросклерозу, гіпертонії, цукрового діабету, недокрів'я, порушень серцевого ритму, хвороб нирок. У східній медицині подібними препаратами лікується імпотенції та безпліддя.

Настій, приготований з листя, використовується при вуграх, бешихових запаленнях шкіри, екземі і висипах, при цьому їм протирають поверхню епідермісу. З нього роблять примочки при кон'юнктивіті і блефариті. З корінців готується відвар, який використовують для лікування гнійного отиту і зупинки гемороїдального і носової кровотечі.

Не так давно в університеті Клемсона були проведені дослідження, що стосуються малини. Піддослідним тваринам, що мають ракову пухлину, давалася витяжка малини, це призвело до загибелі 90 відсотків ракових клітин. Даний результат не може повторити не один відомий науці антиоксидант. При цьому даними ефектом володіють всі сорти малини.

У малини є ряд протипоказань. Її не рекомендується вживати в період загострення гастриту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. А ще вона протипоказана людям, страждаючим нефритом, подагрою і амілоїдозом.