Дейція

Дейція (Deutzia) — це багаторічна деревне рослина, яка може бути вічнозеленим або листопадних. Ця рослина відноситься до сімейства гортензиевые. Цей рід об'єднує приблизно 50 видів різних рослин, які в природних умовах можна зустріти в Східній Азії, Мексиці і Гімалаях. У середніх широтах їх почали культивувати зовсім недавно, але вони одразу полюбилися садівникам за ефектне і дуже тривале цвітіння. У європейські країни японські і гімалайські види дейції були завезені голландськими купцями на початку 19 століття. А зате про китайських видах садівники Європи дізналися лише наприкінці 19 сторіччя.

Цій рослині дав назву К. Тунберг. Він назвав його в честь Йоганна ванн Дейца, який був мером Амстердама, а також він був спонсором морської експедиції на Схід. Це рослина з кожним роком знаходить все більшу любов садівників, тому що у нього є величезна кількість форм і сортів, які відрізняються не тільки забарвленням, величиною і формою квіток, але й розмірами кущика.

Особливості дейції

Кущик такого рослини може бути прямостоячим або розкидистим. Його висота змінюється від 0,4 до 4 метрів. Листові пластини супротивнорасположены. Кущик зовні дуже схожий з жимолостю, поки не почнеться цвітіння. Квітки розкриваються на торішніх пагонах. На кущі розкривається велика кількість рожевих або білих квіточок, які не володіють ароматом. Вони входять до складу верхівкових суцвіть у формі кисті. Тривалість життя дейції приблизно 25 років. Плід представляє собою коробочку.

Як садити дейцію у відкритий грунт

Коли висаджувати

Дейцію рекомендується висаджувати у весняний час. У той час, коли земля вже відтане, але бруньки ще не почнуть розкриватися. Саджанець, має закриту систему коренів, можна висадити до початку літнього періоду. Перед тим як приступити до безпосередньої посадці, необхідно підібрати найбільш відповідний для цього ділянку. Краще всього для цього чагарника підходять відкриті ділянки, при цьому після обіду на гілки не повинні потрапляти прямі промені сонця. Також слід врахувати, що дейція негативно реагує на холодний вітер. Земля повинна бути не сухою, добре дренованим і насиченою поживними речовинами. Краще всього для посадки підійде грунтосуміш, що складається з торфокомпост, перегною і піску, узятих у співвідношенні 1:2:2. У тому випадку, якщо склад грунту на місці посадки сильно різнитися з необхідним, то таку землесуміш треба буде всипати в підготовлену посадкову ямку. Також чагарнику потрібна слаболужна грунт. У тому випадку, якщо вона надмірно кисле, то під час посадки в неї необхідно внести 300 грам гашеного вапна.

Саджанці

Вибирати саджанець в спеціальному магазині необхідно досить ретельно. Потрібно подивитися, щоб на стеблах не було значних пошкоджень, ознак хвороб, а також потрібно перевірити в якому стані знаходяться бруньки. Саджанці в контейнерах продаються дещо дорожче тих, що мають відкриту систему коренів. Але слід врахувати, що у саджанців в контейнерах неможливо оцінити, в якому стані знаходяться корені, так, вони можуть бути пошкодженими, підгнилими або пересушеними. Купувати саджанці з відкритою системою коріння потрібно безпосередньо перед висадкою, при цьому корінці під час транспортування треба обернути щільним аркушем паперу. Перш ніж висаджувати рослину, необхідно зрізати травмовані гілочки, вкоротити корінці до 35-40 сантиметрів. У тому випадку, якщо коренева система пересохла, то необхідно занурити її на 2-3 год в ємність, наповнену глиняну бовтанку, при цьому в неї потрібно влити літр розчину марганцевого калію блідого-рожевого кольору.

Особливості посадки

При висадці дейції слід дотримуватися певних правил. Так, при посадці треба врахувати, що від цього чагарника до будь-якої іншої рослини або будівлі повинна бути відстань не менше 2,5 метрів. Справа в тому, що дорослий кущ є досить широким. Глибина посадкової ями повинна бути від 0,4 до 0,5 метрів, на її дні необхідно розмістити дренажний шар, який можна зробити з піску або битої цегли. Після цього в яму потрібно помістити кореневу систему дейції, а потім її треба засипати почвосмесью, про яку докладніше зазначено вище, при цьому в неї потрібно всипати від 100 до 125 грам нітрофоски. Після завершення посадки коренева шийка рослини повинна бути на одному рівні з ґрунтом або на пару сантиметрів заглиблена в грунт. Грунт після посадки обов'язково потрібно ущільнити, а кущ треба полити. У чагарнику треба вкоротити всі стебла до 3-5 нирки, це збільшить кущистість рослини. Пристовбурні кола необхідно засипати шаром мульчі (торфом) при цьому його товщина повинна бути 5 сантиметрів.

Догляд за дейцією

У догляді за таким чагарником немає нічого складного, при цьому шар мульчі позбавить від частини роботи. Дейція негативно реагує на перезволоження, тому поливати її потрібно нечасто. Досить буде 1 поливу в тиждень при цьому на 1 кущ має йти 10 літрів води. Під час спекотного посушливого періоду кількість води треба збільшити до 20 літрів на кущик. З другої половини серпня рослина перестають поливають зовсім. Коли полив буде закінчений, потрібно розпушити грунт на глибину від 20 до 25 сантиметрів, при цьому забравши всю бур'янисту траву. Підгодівлю проводять 1 раз в 4 тижні, для цього під кожен кущик виливають по 3-4 л рідкого гною. Протягом сезону треба підгодувати дейцію комплексним мінеральним добривом (на кущ від 120 до 150 грам) всього 2 рази. Рослина підгодовують лише під час цвітіння.

Пересадка

Пересаджувати цей чагарник можна лише у весняний час. Справа в тому, що пересаджений у іншу пору року екземпляр, не встигає вкоренитися до настання зими. Рослина викопувати треба акуратно, при цьому грудку землі на системі коренів не має бути зруйнований. Кущ треба окапать по периметру проекцію крони, його витягують з ґрунту разом з корінням і грудкою землі. Потім його переміщують в нову посадкову ямку, яку слід заздалегідь підготувати, при цьому в неї потрібно всипати від 20 до 30 грам комплексного мінерального добрива. Для засипання ями слід використовувати такий же субстрат, що і під час посадки, при цьому його треба добре ущільнити, а рослина потрібно полити. У пересадженого примірника рекомендується видалити всі старі гілочки, а ті, що залишилися, треба обрізати на 1/3 частину. При цьому пристовбурне коло треба присипати шаром мульчі (торфом). Якщо молодий кущик, то перехворіє він досить швидко, але дорослий кущ буде вболівати порівняно довго.

Обрізка дейції

Догляд за такою рослиною включає в себе регулярне обрізування. Дейцію слід обрізати двічі за сезон — у весняний і осінній час. В осінній час гілки, квітучі в нинішньому році, потрібно зрізати до підстави або до першої сильної нирки. Також слід видалити старі гілки і ті, за яких відбувається загущення крони. Разом з санітарної обрізанням роблять і формування крони. У весняний час потрібно вкоротити ті гілки, які підмерзли, а також видалити травмовані. У тому випадку, якщо за зиму кущ дуже сильно постраждав, і у нього зламано більше половини гілок, то така рослина рекомендується зрізати «на пень». Точно так само відбувається і омолоджуюча обрізка.

Захворювання і шкідники

Чагарник володіє досить високою стійкістю до хвороб і шкідливих комах. Дуже рідко йому може зашкодити шмелевидный хоботник, який живиться листочками дейції. Обробляти кущ потрібно розчином Карбофосу або Фталофоса, який повинен бути пятнадцатипроцентным.

Дейція після цвітіння

Під час цвітіння дейція виглядає просто приголомшливо, особливо радує, що квітки тримаються на рослині дуже довго. Однак приходить час, і воно все-таки закінчується, а тут і до зими недалеко. При посадці кущів слід врахувати, що його стійкість до холоду дуже низька. У зв'язку з тим, що квіточки з'являються тільки на торішніх пагонах, їх треба захистити від морозів, як можна краще. В іншому випадку на наступний рік цвісти рослина не буде. У тих областях, де зими м'які і випадає велика кількість снігу, вкривати чагарник не потрібно, але його гілки все-таки необхідно пригнути до поверхні грунту.

Догляд за дейцією в Підмосков'ї

В тих же місцях, де зими морозні або малосніжні дейції потрібне обов'язкове укриття на зимівлю. При цьому тільки сніговий покрив не зможе захистити рослини від морозів. Досвідчені садівники рекомендують використовувати для підготовки такого чагарника до зими повітряно-сухе укриття. Для цього кущі потрібно пригнути до поверхні грунту і зафіксувати. Після цього необхідно над ним зробити каркас. Поверхню каркаса потрібно присипати шаром сухих листочків або закидати його ялиновим лапником. Зверху все накривається лутрасілом, а поверх нього натягується плівка з поліетилену. Це необхідно для того, щоб вода не змогла проникнути всередину. Такий спосіб укриття ідеально підходить для молоденьких чагарників, так як їх гілки дуже легко пригинаються до поверхні грунту. Якщо чагарник дорослий, то його слід туго зв'язати за допомогою шпагату або мотузки. Поверх пов'язані кущі потрібно обов'язково обернути укрывочным матеріалом, який повинен пропускати повітря (мішковина, спанбонд або лутрасил). Це допоможе захистити рослину від холодів, при цьому нирки пріти не будуть.

Види і сорти дейції з фото і назвами

Культивується в середніх широтах кілька видів і сортів дейції, при цьому деякі з них користується порівняно великою популярністю.

Дейція амурська, або дрібноквіткова (Deutzia amurensis)

Ця рослина можна в природних умовах зустріти в Китаї, Північній Кореї та на Далекому Сході. На території Росії це рослина в декількох заповідниках є охоронюваним. Воно воліє рости в хвойно-широколистяних і дубових лісах, при цьому його можна зустріти на висоті близько 1,4 тисячі метрів над рівнем моря. Така рослина являє собою листопадний чагарник, форма куща у якого розлога. У висоту вона може досягати 200 сантиметрів. Гілки покриті коричневою корою, яка з часом змінює своє забарвлення на червоний. Довжина супротивно розташованих листових пластин близько 6 сантиметрів, вони мають еліптичну форму. Біля основи вони клиновидні, а до вершини загострюються, тонкопільчатие, на їх обох сторонах є опушення. У весняний і літній час вони насичено-зеленого або зелено-попелястого окрасу, і буро-жовті або охряні в осінні місяці. Багатоквіткові суцвіття щитковидной форми в діаметрі досягають 7 сантиметрів. До їх складу входять білі квіточки, не мають запаху. Цвіте рослина протягом 20 діб, при цьому початок цвітіння — в останні дні червня. Плоди досить непоказні і пофарбовані в брудно-жовтий колір, вони виглядають як коробочки практично кулястої форми. Даний вид відрізняється волого - і светолюбивостью, а також стійкість до посухи, газів і диму. Швидкоросла рослина, цвісти починає порівняно рано.

Дейція витончена (Deutzia gracilis)

Батьківщиною рослини є гори Японії. Висота кущика може варіюватися від 50 до 150 сантиметрів. Кущик має округлу форму, тоненькі дугоподібні гілки. Цвіте дуже пишно. Листові пластини довгасто-ланцетної форми, вони витягнуті і мають загострення до вершині, кромка неравнопильчатая. Мають довжину близько 6 сантиметрів і пофарбовані в блідо-зелений колір. Зворотна поверхня листочка гола, а на лицьовій стороні є зірчасті волоски. Білі квіточки, вони входять до складу прямостоящих багатоквіткових гроновидних суцвіття, які в довжину досягають близько 9 сантиметрів. Цвітіння починається у другій половині липня, при цьому його тривалість дорівнює 35 діб.

Дейція шорстка, або зірчаста (Deutzia scabra)

Родом з Японії та Китаю. Висота витонченого кущика близько 250 сантиметрів. Забарвлення відшаровується з часом кори бурий або світло-червоний. Довжина блідо-зелених листових пластин 3-8 сантиметрів. На їхній поверхні є невеликі зірчасті волоски, які надають листочку шорсткості. У даного виду цвітіння починається пізніше всіх інших. Довжина кистей, що складаються з білих або рожевих квіточок, дорівнює 12 сантиметрам. Цвіте дейція від 15 до 20 діб. Декоративні форми:

  1. Махрова. Внутрішня частина махрових квіточок біла, а зовнішня забарвлена в рожевий колір.
  2. Чисто біла. Має махрові квітки білого забарвлення.
  3. Ватерера. Квіточки всередині білі, а зовнішня частина у них кармінна.
  4. Рожева-махрова. Є махрові рожеві квіточки. Форма володіє високою стійкістю до морозів.
  5. Белоточечная. З меншими білими крапками на листових пластинках.

Дейція чудова, або пишна (Deutzia magnifica)

Це гібридна рослина з'явилася на світ завдяки схрещуванню дейції Вильморена і дейції шорсткою. У висоту прямостояче кущик досягає близько 250 сантиметрів. Листові пластини подовжені, яйцеподібні. Махрові білі квіточки входять до складу великих волотистих зонтичних суцвіть, довжина яких близько 10 сантиметрів. Цвітіння неймовірно рясне, під вагою суцвіть гілочки набувають дугоподібний вигин. Рослина починає цвісти в липні, при цьому тривалість цвітіння приблизно 20 днів. Цей вид-один з найбільш красивих.

Дейція довголиста (Deutzia longifolia)

Висота куща варіюється від 100 до 200 сантиметрів. На поверхні пагонів є опушення. Довжина листочків близько 12 сантиметрів, вони дрібнозубчасті по краю. Вони темно-зеленого забарвлення з лицьового боку, і зеленувато-сірі від ворсу з виворітного. Діаметр бузково-рожевих квіточок близько 25 мм, в бутонах, вони пурпурові. Цвітіння починається з середини липня. Є довголиста різновид Вейча, у неї квіточки володіють більш темним забарвленням.

Дейція Лемуана (Deutzia x lemoinei)

Цей гібрид з'явився завдяки схрещуванню дейції витонченою і дейції мілкоквіткової. У висоту кущ досягає близько 200 сантиметрів. Цвіте рано і пишно. Білосніжні квіточки мають діаметр близько 20 мм, при цьому вони входять до складу маленьких суцвіть, довжина яких 10 сантиметрів. Цвітіння гарне, пишне і тривалий, а ще рослина володіє хорошою стійкістю до морозів. Високодекоративні сорти:

  1. Бель-де-неж. Висота куща близько 150 сантиметрів. Білі квіточки мають діаметр близько 25 мм.
  2. Монт Роуз. У висоту кущик досягає 250 сантиметрів. Квіточки великі насичено-рожевого забарвлення. Краї пелюсток загорнуті так, що жовті пиляки стають видні.
  3. Пінк Помпон. Порівняно новий сорт. Бутончики кармінові, а квіточки насичено-рожеві, махрові. Входять до складу пишних напівкулястих суцвіть.

Крім описаних видів у культурі зустрічаються дейції пурпурова, великоквіткова, Вільсона і Вильморена.