Кирказон

У садівників досить великою популярністю користується швидкоросла лианоподобное рослина хвилівника, яке відрізняється великими ефектними листовими пластинами. Його нерідко застосовують для прикраси арок, альтанок чи присадибних ділянок. Від інших ліан це ефектне рослина відрізняється своїми екзотичними квітками, що володіють украй незвичайною формою. У народі хвилівника (аристолохию) ще називають: змійовик, хвиловник, зла трава, финовник, гарячкова трава, пухлянка, кокорник, царська борода.

Велика кількість видів кирказона досить широко поширені в садовій культурі. Наприклад, нерідко можна зустріти такі види, як кирказон ломоносоподібний, трубчастий, маньчжурський і багато інших. Крім цього хвилівника є лікарською рослиною, яке досить активно використовується в народній медицині.

Особливості кирказона

Рослина хвилівника є частиною сімейства Кирказоновые, причому цей рід об'єднує близько 180 видів. У природі таке рослина можна зустріти в тропічному і помірному поясі Азії, Америки і Африки. У Росії в природі виростає лише 5 видів кирказона, які зустрічаються на території європейської частини, на Північному Кавказі і на Дальньому Сході.

Цей листопадний багаторічник являє собою велику повзе ліану, яка має гладкими одревесневающим стеблами. Вони можуть бути кучерявими або прямостоячі. Середня довжина пагонів такого рослини близько 10 метрів. Проте є види, у яких стебла значно довше, наприклад: у кирказона ломоносовидного вони можуть досягати в довжину близько 15 метрів, а у маньчжурського ― приблизно 20 метрів. Широка крона і пишна листя ― це характерні риси даної рослини. Крім цього воно відрізняється дуже швидким зростанням, в теплу пору року протягом 24 годин його стебла збільшуються в довжину на 12-15 сантиметрів.

Широкі великі яскраво-зелені листові пластини володіють гладкою кромкою і серцеподібної або округлою формою. Від інших ліан така рослина відрізняється так само і розташуванням листових пластин. Вони розміщуються один над одним, в результаті чого формують розлогу крону, яка зовні схожа з черепичним дахом.

Як вже говорилося вище, квітки у кирказона не зовсім звичайні. Вони виростають з листових пазух і при цьому повністю позбавлені віночка. До складу квітки входить тільки оцвітина, зовні схожий на глечик, вигнуту трубку, підкову або грамофон. Найчастіше верхня частина оцвітини вже кілька нижній, і на ній є відгин, зовні схожий на мову.

Перший раз кущі зацвітають лише після того, як їм виповниться 5-8 років. Цвіте хвилівника від 5 до 25 діб, причому найчастіше його квітки приховані від очей пишною зеленню. На місці квіток формуються плоди, що представляють собою коробочку, яка має форму кулі або циліндра, у якої знаходяться насіння.

Найкраще хвилівника зростає в невеликому затіненні або тіні, при цьому ділянка повинна мати надійний захист від протягу. У природі на території РФ це лианоподобное рослина найчастіше зустрічається в південних регіонах. Воно відрізняється своєю невибагливістю і здатністю рости навіть на твердому грунті.

Способи розмноження

Кирказон можна розмножити живцюванням, насіннєвим способом і кореневими відсадками.

Розмноження живцями

Заготівлю живців проводять в осінній та весняний час. Для цього зрізують однорічні стебла з кількома нирками, довжина відрізків повинна бути близько 20 сантиметрів. Грунт слід змішати з піском і перегноєм. Відрізки висаджують в субстрат під нахилом, при цьому над поверхнею ґрунтосуміші має височіти кілька нирок. Не забудьте підгодувати живці і добре полити. Після цього живці накривають скляними банками, обрізаними пластиковими пляшками або іншим прозорим ковпаком.

Розмноження відсадками

Розмножити хвилівника відведеннями набагато простіше, ніж живцями. Виберіть міцний здоровий стебло і покладіть його на поверхню ґрунту. Зафіксуйте його в такому положенні, і вже через 1 сезон він дасть коріння. Одержаний відводок залишиться лише відокремити від материнського куща і висадити на постійне місце.

Садіння у відкритий грунт

Час посадки кирказона у відкритий грунт залежить від того, наскільки вид стійкий до морозів. При цьому висадку ліани проводять в осінній або весняний час. Зимостійкі види висаджують в осінній період, використовуючи для цього дворічні або трирічні сіянці. Для висадки видів, відрізняються меншою стійкістю до морозів, підходить весна. Так як система коренів біля кущів поверхнева і широка, то при висадки у відкритий грунт між ними дотримують дистанцію мінімум 100 див.

Ширина і глибина посадкової ями повинна бути близько 50 см. На її дні обов'язково роблять хороший дренажний шар товщиною від 10 до 20 сантиметрів, для цього можна використовувати щебінь, уламки цегли, керамзит або гравій. Дренаж зверху засипають шаром піску товщиною від 5 до 10 см, а також вносять органіку. Землю слід змішати з піском, перегноєм і глиною. Відразу ж проводять установку опори, довжина якої не повинна перевищувати восьми метрів. По ній буде дертися ліана проти годинникової стрілки. Перш ніж приступити до висадки саджанця, його систему коріння вкорочують на 1/3. Під час висадки слідкуйте за тим, щоб коренева шийка рослини була на одному рівні з поверхнею грунту.

Якщо вам потрібно пересадити дорослий кущ на інше місце, тоді цю процедуру слід провести на початку весняного періоду, до того як листя почне активно зростати.

Догляд за кирказоном

Для того щоб хвилівника нормально ріс і розвивався йому потрібен правильний догляд:

  1. Поливайте ліану систематично, не допускаючи того, щоб грунт пересихає. У період посухи не забувайте час від часу зволожувати листя з пульверизатора.
  2. Досить провести 2 підгодівлі протягом сезону, використовуючи для цього розчин коров'яку в пропорції 1:10.
  3. Розпушувати грунт потрібно дуже акуратно і не дуже глибоко. Справа в тому, що система коренів у такого рослини поверхнева.
  4. Видаляти з ділянки бур'янисту траву треба в міру необхідності.
  5. Поверхня ґрунту навколо стебла і всю систему коренів слід замульчувати наполовину перепрілої облетіла листям. Мульча допомагає уберегти ґрунт від пересушування, а під час перепревания насичує землю поживними речовинами.
  6. Для того щоб зберегти декоративність кущів, не забувайте своєчасно вирізати засохлі листя і стебла.

Хвороби і шкідники

Кирказон відрізняється досить високою стійкістю до хвороб і шкідників. Але якщо поруч з ліаною буде рости уражене павутинним кліщем або попелиць рослина, то шкідники можуть перебратися на неї.

Якщо на листі з'явиться павутинний кліщ, тоді слід обприскати її відваром з горчака повзучого. В один літр води всипають від 100 до 120 грам дрібно порізаної висушеної трави. Доведіть суміш до кипіння і варіть на невеликому вогні від 20 до 30 хв. Приберіть відвар з плити, укутайте і залиште настоюватися на 15-25 хв. Процідіть відвар і розведіть чистою водою у співвідношенні 1:1. Обробіть розчином все листя.

Зимівля

Лише доросла хвилівника, якому виповнилося 2 або 3 роки, відрізняється високою стійкістю до морозів. До настання перших осінніх заморозків пагони молодого рослинки слід покласти на поверхню ділянки і засипати облетіла листям, причому товщина шару повинна бути від 8 до 10 див. протягом зими верхівки стебел можуть підмерзнути, але з настанням весни рослина швидко відновлюється.

Кирказон витончений взимку у відкритому грунті загине. У зв'язку з цим восени його слід висадити в контейнер, який ставлять в опалювальної добре освітленій кімнаті. Для того щоб щороку не викопувати кущ, його просто не висаджують в грунт, а виносять в сад в контейнері.

Види кирказона з фото

Більшість садівників порівнюють хвилівника з бур'янистою травою. Він швидко росте, здатний легко приживатися на будь-якому грунті і стрімко підійматися по опорі. Квітки такого рослини виглядають дуже незвично, завдяки своїй вигадливій формі. Приміром, у кирказона сальвадорі квітки зовні схожі на череп з великими порожніми очницями. Цей вид ще нерідко іменують квітка диявола. А хвилівника маньчжурський росте на території Росії в середніх широтах і відрізняється високою стійкістю до морозів.

Кирказон маньчжурський (Aristolochia manshuriensis)

Стовбур у такий ліани здерев'яніле. У дорослої рослини стебла в довжину можуть досягати близько 15 метрів, а в діаметрі ― від 6 до 8 сантиметрів. Пагони покриті м'якою коркової корою. Протягом перших трьох років життя пагони у даного виду ростуть не дуже швидко. Рослині потрібна опора.

Великі серцевидно-округлі листові пластини в довжину досягають від 25 до 30 сантиметрів, на верхівці є невелике загострення. Листя володіє специфічним камфорним запахом. У молодої листової пластини нижня частина покрита характерним опушенням, а верхня ― опушена значно менше. По мірі дорослішання листя обидві її поверхні покриваються коротким і рідким опушенням.

Коричневі маленькі квітки формою схожі на невеликі глечики. Пік цвітіння припадає на останні весняні дні. Коли рослина відцвіте, на ньому формуються плоди, форма яких схожа на огірок. Темного забарвлення насіннєві коробочки мають витягнутою формою (ширина близько 30 мм, а довжина ― до 100 мм), у них всередині дозрівають темні голі вогнуто-опуклі насіння, в діаметрі досягають близько 0,7 см. В одному плоді налічується від 50 до 130 насіння, які визрівають в середині жовтня.

Кирказон маньчжурський краще всього росте на вологому родючому грунті, при цьому ділянка повинна перебувати в невеликому затіненні і мати надійний захист від протягів. Всього за 1 рік росту стебла можуть досягати в довжину близько 300 см. Для розмноження використовують відводки або свіжозібране насіння (висів проводять відразу ж після їх повного визрівання). На зиму таку рослину рекомендується вкривати, тим більше якщо воно молоде.

Кирказон повстяний, або пухнастий (Aristolochia tomentosa)

Зовні цей вид більше схожий на сильно гіллястий чагарник. Краще всього росте на ділянках, розташованих в тіні і захищених від поривів вітру. У висоту кущ може досягати близько десятка метрів.

Черешки у листових пластин довгі і можуть сягати від 50 до 70 мм. Яйцевидно-округла широке листя має діаметр від 12 до 15 см, кромка у неї гладка заокруглена. Виворітна поверхню листя, пагони і черешки покриті опушенням. При цьому на лицьовій стороні листя є рідкісний ворс.

Поодинокі зеленуваті ворсисті квіти виростають біля основи листкової пластини і більше схожі на загнуту трубку, яка в поперечнику досягає близько 35 мм. Розташовується квітка на довгій (близько 50 мм) квітконіжці і має трилопатевою зморшкуватий відгин жовтого кольору.

Для цього виду підходить вологий грунт, насичена поживними речовинами. На відміну від інших видів у даної рослини формується велика кількість молодої кореневої порослі. Плід представляє собою шестигранну коробочку подовженої форми, яка в довжину може досягати від 60 до 80 мм.

Кирказон витончений (Aristolochia elegans)

Ця вічнозелена ліана родом із тропіків Південної Америки. Серцеподібні листові пластини володіють досить великим розміром. Під час цвітіння кущ прикрашають квітки схожі на невеликі труби грамофона. Їх ширина варіюється від 8 до 10 сантиметрів, а в довжину вони можуть досягати близько 12 сантиметрів. Квітки білі, а прикрашають їх темно-коричневі і темно-червоні цятки. Зацвітає кущ в липні, а відцвітає ― у вересні. Запилення відбувається за допомогою мух та інших комах. Закриття входу в квітку відбувається після того, як він опылится.

Даний вид відрізняється теплолюбивостью, при цьому для його посадки рекомендується вибрати добре освітлену ділянку. Рослина може постраждати від сильних морозів і протягу. Восени кущ витягують з ґрунту, висаджують в контейнер і заносять у тепле приміщення. Навесні його повертають на місце.

Кирказон витончений треба регулярно рясно поливати, а також систематично підгодовувати органікою. Для розмноження використовують живці, які швидко дають корені. Так як насіння не встигають добре выспеть, вони володіють низькою схожістю. А з'явилися сходи відрізняються вкрай повільним зростанням.

Хвилівник звичайний, або ломоносоподібний (Aristolochia clematitis)

Ця трав'яниста ліана є многолетником. У дорослого куща пагони в довжину можуть досягати близько 15 метрів. При цьому довжина молодих стебел може доходити до півтора метрів. Голий пряморослий трохи в'юнкий стебло має зеленуватий відтінок. Кореневище у такого виду повзе. Для його вирощування рекомендується вибрати затінений ділянку.

Округло-серцевидні очереднорасположенные матові листові пластини в довжину досягають близько 10 сантиметрів. Вони пофарбовані в зелений колір і мають шорсткою кромкою. Від них виходить ледве вловимий неприємний аромат, який необхідний для залучення мух для запилення.

Цвітіння спостерігається з травня по червень і триває біля 30 діб. В цей час кущ прикрашають жовті квітки, форма яких схожа на глечик. З підстави листової пластини виростає одне або відразу кілька квіток. Цвітуть тільки кущі старше 5 років.

Ця рослина відрізняється своєю морозо-та посухостійкістю. При цьому надмірно рясний полив може йому нашкодити. Для розмноження використовують відрізки кореневища, так як зав'язування насіння відбувається вкрай рідко і при цьому їм не вистачає часу, щоб добре визріти.

Кирказон крупнолистий або трубчастий (Aristolochia macrophylla)

Довжина стебел у такий чагарникової ліани може варіюватися від 10 до 12 метрів. Серцевидно-округлі великі листові пластини досягають в поперечнику від 25 до 30 сантиметрів. Вони прикріплюються до втеч за допомогою черешків, в довжину досягають від 50 до 70 мм.

Цвіте кущ протягом 5-25 доби. В цей час його прикрашають жовтувато-зелені квітки одиночні, які мають форму згинається трубки. У них є трилопатевою відгин коричневого забарвлення, довжина якого не більше 30 мм.

Для запилення квіток такого рослини необхідні мухи. У обпиленої квітки відбувається закриття входу в нього. Кущ починає цвісти лише після того, як йому виповниться не менше 5 років. У відцвілого куща формуються плоди на довгій ніжці, що мають форму шестигранного циліндра. У них усередині насіння визрівають.

Щоб кущі краще росли, їх висаджують в живильний грунт, при цьому вибирають затінене місце, має хороший захист від сильних поривів вітру і протягів. Справа в тому, що вітер може травмувати листя. Поливають їх регулярно, не допускаючи пересихання грунту. Розмножити вигляд можна відводками і насіннєвим способом. При цьому насіннєвий матеріал швидко втрачає свою схожість.

Лікувальні властивості

У кирказоне ломоносовидном містяться отруйні речовини. Через це препарати, виготовлені на його основі, можна використовувати лише за призначенням лікаря та під його наглядом. Саме лікар повинен призначати дозування. Протягом багатьох сторіч вивчалися лікарські властивості інших видів кирказона. Опис і способи застосування такого рослини можна зустріти в різних роботах і манускриптах.

Ця ліана володіє наступними корисними властивостями: протимікробну, ранозагоювальну, противірусну та протигрибкову. Її застосовують для зміцнення імунітету і для приведення в норму метаболізму.

Кирказон ломоносоподібний використовують в офіційній медицині для лікування самих різних захворювань, а саме:

  • хвороби органів дихання ― кашель, грип, туберкульоз легень, задишка, ангіна та ГРВІ;
  • порушення жіночої статевої системи ― цистит, проблеми з менструальним циклом, ерозія, безпліддя і міома;
  • хвороби шкіри ― короста, псоріаз, дерматоз, набряки, висипання, потертості, пролежні, свербіж, загноившиеся рани, варикозні виразки, екземи і попрілості;
  • хвороби судинної і серцевої системи ― варикоз і гіпертонія;
  • проблеми в діяльності нервової системи ― мігрень, нервове виснаження і перевтома, головний біль, безсоння, неврастенія і заїкання.

У нетрадиційній медицині на основі такої рослини готують настойки, відвари і мазі для зовнішнього використання.

Про те, що хвилівника володіє цілющими властивостями, людина знає з давніх пір. У східній та китайській традиційній медицині цю рослину застосовують при різноманітних хворобах. А африканські народи використовують його, як протиотруту при зміїних укусах.

Протипоказання

У рослині міститься отрута, у зв'язку з чим кошти на його основі не можна приймати понад норми. Його не можна використовувати вагітним, жінкам, які годують груддю, а ще дітям. Також воно протипоказано при матковій кровотечі, гастриті, індивідуальної непереносимості, а ще при хворобах нирок і печінки.

При накладанні компресів або при протиранні шкірного покриву може утворитися опік (якщо шкіра володіє високою чутливістю) або з'явиться печіння (у разі грибкового ураження шкіри). Найчастіше використовують лише зовнішньо.

Відвар коренів

З коренів кирказона отримують відвар, який застосовують для компресів і додають у ванну. Він допомагає при таких недугах: хвороби суглобів і шкіри, а ще за порушення метаболічних процесів.

В термос влийте півлітра тільки що скипіла води і додайте 2 або 3 столові ложки дрібно порізаних сушених корінців. Закрийте термос кришкою і залиште на 2-3 год, потім вилийте вміст в каструлю і кип'ятіть від 5 до 7 хв. Зніміть її з плити і на півгодини накрийте рушником. Остиглий відвар проціджують. Його застосовують для протирання проблемних ділянок (протягом 15-25 хв), для приготування ванн або для виготовлення компресів (кладуть на ніч).

Настоянка

З трави такого рослини готують настоянку, яку застосовують для примочок при сильному болі або запаленнях на шкірі. Півсклянки (100 мл) горілки та ½ ч. л. дрібно посіченою сушеної трави кирказона змішують і заливають в ємність, яку щільно закупорюють і ставлять в прохолодне темне місце на 7 днів. Не забувайте раз в пару днів струшувати вміст ємності. П'ють тричі на добу, при цьому використовують від 15 до 20 крапель.

Заготівля сировини

Цілющими властивостями володіють і коріння, і трава кирказона. Обрізають листя і пагони під час піку цвітіння, а коріння витягають із землі в осінній період. Надземну частину куща розкладають на горизонтальній площині в добре вентильованому приміщенні, перевертати її потрібно систематично. Не допускайте попадання прямих сонячних променів. З коренів видаляють залишки грунту прохолодною водою і сушать у духовці при 60 градусах.

Готову сировину зберігають у щільно закритій тарі близько 2 років.

Фармакологічні властивості кирказона ломоносовидного

Містяться в кирказоне ломоносовидном аристолохиновые кислоти збільшують скорочення серця, очищають організм від зайвої рідини, сприяють розширенню судин. Кошти на основі такої ліани дуже ефективні при вірусної і грибкової хвороби.

У ній також міститься капілярний отрута, який схильний до накопичення в клітинах тканин. Застосовують його дуже обережно, тому що канцерогенний вплив може проявитися через тривалий відрізок часу.

У різних видів кирказона хімічний склад може значно відрізнятися, однак у них є й загальні компоненти ― це аристолохиевые кислоти та їх сполуки (глікозиди, лактони та ефіри). Найбільшу небезпеку представляє саме кирказон ломоносоподібний, тому що в ньому найбільша концентрація аристолохиевых кислот I і II.

Ще в рослині є ефірна олія, фенольні кислоти, гіркі і дубильні речовини.

Кирказон в ландшафтному дизайні

Швидкоросла рослина хвилівника, що володіє пишною зеленню, застосовують для вертикального озеленення фасадів будівель, огорож, балконів, альтанок і терас. А ще для створення зелених веранд і тунелів, і зеленого фону для квітників.