Такий трав'янистий багаторічник, як манжетка нерідко використовується садівниками для створення рельєфного зеленого покриву в квітнику та на ділянці, де ростуть чагарники. Ця рослина є частиною сімейства Рожеві. Найбільш широке поширення в природі манжетка отримала на території Євразії, Північної та Південної Америки, дещо рідше вона зустрічається в Новій Зеландії та Африці. Ця рослина відрізняється своєю високою декоративністю, а також воно володіє лікарськими властивостями. Його називають в народі недужником, баранником, гусячої лапкою, грудної травою, ведмежою лапою, Боговой слезкой, або межперстницей.
Зміст
Особливості манжетки
Манжетка представляє собою багаторічна трав'яниста рослина, поверхневе кореневище якого є повзучим. У довжину пагони досягають близько півметра, вони можуть мати щільне опушення або бути голими. Виростають пагони з точок зростання і можуть як стелиться по поверхні грунту, так і підніматися над нею.
Біля основи стебла знаходяться найбільші різьблені листові пластини, черешки у них дуже щільні. Більш дрібні листя формуються з міжвузлів. Форма листя пальчаста округла, вона розділена на сегменти з різним ступенем рассеченности, а її поверхня прикрашають рельєфні радіальні прожилки. Кожна листова пластина має від 7 до 11 лопатей, які пофарбовані в зеленувато-жовтий або насичено-зелений відтінок. Іноді зустрічається несильне розсічення листової пластини, в цьому випадку вона має круглу форму. Також вона може бути розсічена дуже сильно або бути складчастої. Кромка у листя дрібнозубчаста. На листі є короткий щільне опушення, з-за цього крапельки роси не потрапляють безпосередньо на поверхню листя і не скачуються на землю, а збираються разом, утворюючи блискучі перлини.
Цвітіння спостерігається з червня по вересень. В цей час з міжвузлів виростають прямі високі квітконоси, на яких формуються маленькі суцвіття-парасольки, до їх складу входять дрібні непоказні квітки зеленувато-жовтого відтінку. Але плюс даних квіток у тому, що вони володіють приємним медовим запахом. На місці опылившихся квіток з часом формуються маленькі плоди продовгуватої форми, які зовні схожі з горішками. У них усередині дозріває велика кількість маленьких насіння.
Способи розмноження
Для розмноження манжетки використовують генеративний (насіннєвий) і вегетативні методи.
Вирощування з насіння
З насіння манжетку вирощують через розсаду. Для цього в ящичок засипають родючий пухкий ґрунт, яка добре пропускає повітря і воду. При цьому на дні ємності рекомендується зробити дренажний шар з керамзиту або гальки. Насіння висівають на глибину від 0,7 до 1 див. Посів проводять в березні або листопаді. Якщо посів проводився восени, тоді через 15 днів після висіву насіння ящичок переносять на вулицю. Його ставлять в те місце, яке має надійний захист від прямих променів сонця і протягів.
У весняний час перенесіть посіви в добре освітлене і тепле місце. Так як протягом зими насіння пройшли природну стратифікацію, сіянці з'являються порівняно швидко. Після того як у них сформується від 2 до 4 справжніх листових пластин, їх слід распикировать за індивідуальними торф'яним горщикам. Висадку розсади манжетки у відкритий грунт проводять навесні після того, як встановиться тепла погода (іноді це відбувається вже в останні дні квітня). Кущики порадують своїм цвітінням вже в перший рік росту.
Розмноження поділом куща
Сильно розрісся кущик можна розділити на кілька частин. Нерідко вилягають пагони самі дають коріння. Відростки, які мають свою кореневу систему, при необхідності можна відрізати від материнського куща, скориставшись гострим інструментом. Витягніть відросток з грунту і висадіть його на постійне місце. При висадці кущів відстань між ними повинна бути не менше 0,3 м. Краще всього розмножувати манжетку таким способом на початку весни.
Посадка і догляд у відкритому грунті
Вибір місця для посадки
Для посадки манжетки рекомендується вибрати відкритий сонячний ділянку, підійде так само і місце, що знаходиться в невеликому затіненні. Її не рекомендується висаджувати під деревами з пишною щільною кроною, у цьому випадку квітка буде погано рости і порівняно часто хворіти. Грунт повинен бути легким, насиченим гумусом, а також добре пропускати повітря і воду. Найкраще підходить суглинний або супіщаний грунт, яка може бути слабокислою або нейтральною.
Догляд за манжеткою
Поливати манжетку треба часто і рясно. Не допускайте застою рідини в землі, тому що з-за цього кореневу систему може вразити грибкове захворювання. При бажанні час від часу можна розпушувати поверхню грунту біля кущів.
Така рослина здатне подавити ріст бур'янів, що значно полегшує догляд за ним. Спеціалісти радять проводити підживлення двічі або тричі протягом сезону. Найкраще манжетка відгукується на внесення органіки, для цього найчастіше використовують настій курячого посліду або коров'яку, а ще перебродив настій смітної трави.
Обрізка
Таке швидкоросла рослина потребує систематичної обрізанні. Це дозволить стримати зростання манжетки. А завдяки своєчасної обрізки зів'ялих суцвіть вдасться уникнути самосіву. Один кущик на одному і тому ж місці можна вирощувати протягом кількох десятків років, і він при цьому буде зберігати свою декоративність.
Зимівля
Така садова культура відрізняється високою стійкістю до морозів. Причому вона прекрасно зимує у відкритому грунті навіть у середніх широтах. Якщо морози взимку дуже сильні, тоді в осінній час присипте кущики облетіли листям. З настанням весни кущики чистять і обрізають в санітарних цілях, видаляючи всі ті пагони, які засохли або були травмовані. Пам'ятайте, що ця рослина відрізняється швидким ростом, тому не треба боятися скорочувати його втечі.
Хвороби і шкідники
Якщо за манжеткою доглядати правильно і вибрати для неї відповідну ділянку, тоді вона практично не буде хворіти. Ураження борошнистою росою спостерігається при вирощуванні на вологій важкої ґрунті. Чорної іржею уражаються ті кущі, які ростуть в тіні.
Найчастіше рослина страждає від слимаків та равликів. Щоб черевоногі не дісталися до манжетки, поверхня землі навколо кущів присипають подрібненої шкаралупою яєць або деревною золою.
Види манжетки з фото і назвами
У природі зустрічається близько 600 різних видів манжетки. Найчастіше різні види виглядають абсолютно однаковими, і лише фахівець зможе їх розрізнити. На садовій ділянці найбільш часто культивують ті види, що докладно описані нижче.
Манжетка звичайна (Alchemilla vulgaris)
Цей вид володіє лікарськими властивостями і досить широко використовується в медицині. На поверхні його піднімають зелених стебел знаходиться опушення. Складчасті округлі листові пластини мають від 7 до 10 радіальних прожилок. Цвітіння починається в останні дні травня і не відрізняється багатством. Суцвіття хибно-зонтичної форми складаються з дуже маленьких блідо-зелених або жовтуватих квіток. Так як кореневище у рослини повзуче, воно здатне швидко розростатися, захоплюючи все нові території. Деякі садівники вважають даний вид манжетки бур'янистою травою, тому що він відрізняється своєю живучістю і його практично неможливо викорінити.
Манжетка м'яка (Alchemilla mollis)
У цього виду формуються розлогі кущики кулястої форми, а все завдяки тому, що його розгалужені пагони є прямостоячими, і у висоту вони сягають від 0,45 до 0,5 м. Насичено-зелені лопатеві листові пластини округлої форми мають міцну коротеньке опушення. Вони поділені на 9-11 секторів увігнутої форми. Цвітуть кущики з червня по серпень. В цей час формується велика кількість високих суцвіть, що складаються з жовтувато-зелених квіток, в діаметрі досягають близько 0,3 див Насіннєвий матеріал повністю визріває в перші дні вересня.
Манжетка красночерешковая (Alchemilla erythropoda)
Такий почвопокровный багаторічник заввишки сягає не більше 15 сантиметрів. Зворотна поверхня листових пластин, а також їх черешки мають блідо-червоним відтінком. Округлі листя поділені на 7-9 секторів, а пофарбовані вони в зеленувато-блакитний відтінок. В червні або липні на кущиках розкриваються волоті, до складу яких входять жовтуваті квітки, що досягають в поперечнику близько 1 див.
Манжетка поєднана (Alchemilla conjuncta)
Піднімаються розгалужені стебла у висоту досягають не більше 20 сантиметрів. Пагони прикрашають глибоко розсічені на сім часткою листові пластини округлої форми, поверхня гладка глянсова насичено-зеленого забарвлення. Зворотна поверхня має щільне опушення сріблястого забарвлення. Початок цвітіння припадає на липень. Забарвлення квіток жовтувато-зелений.
Манжетка в ландшафтному дизайні
У ландшафтних дизайнерів манжетка користується великою популярністю завдяки своїм ажурним листових пластин. Вона дозволяє створити зелений покрив саду. Найчастіше для посадки такого рослини вибирають узбіччя садових доріжок, схили або ділянку, розташований неподалік від кам'янистої кладки. Для обрамлення клумб використовують низькорослі сорти манжетки. Завдяки її листі насиченого забарвлення квітучі культури виглядають більш ефектно.
Жовто-зелені квітки такого многолетника відрізняються своєрідною красою і так само можуть стати прикрасою вашого саду, як і його листя. Фахівці рекомендують висаджувати манжетку поруч з дельфініумом, лилейником, чебрецем або астильбою.
Лікувальні властивості
Про те, що манжетка володіє цілющими властивостями, людині стало відомо дуже давно. Причому, вона знайшла широке застосування як у народній, так і в офіційній медицині великої кількості країн.
Заготовляють сировину в той час, коли кущі цвітуть, відразу ж після того, як на листі висохне ранкова роса. Зріжте всю надземну частину рослини, після чого її прибирають на просушування. Для цього вибирають таке місце на свіжому повітрі, яке має надійний захист від дощу та від прямих променів сонця. Повністю висохлу манжетку на зберігання складають у банку з скла або в паперовий пакет. Термін зберігання ― 1 рік.
До складу манжетки входить безліч корисних речовин, наприклад: аскорбінова кислота, флавоноїди, кумарини, смоли, стероїди, дубильні речовини, фенолкарбонові і жирні кислоти, ліпіди, катехіни, а ще мікроелементи (залізо, мідь, бор, нікель, цинк, марганець, молібден).
Настої, відвари і компреси відрізняються наступними корисними властивостями: лактогенное, протизапальну, антимікробну, кровоспинну, ранозагоювальну, сосудоукрепляющее та протипухлинну. Така рослина широко використовується в гінекології. Що увійшли до його складу фітогормони сприяють лікуванню жіночого безпліддя, відновлення менструального циклу і збереження вагітності. Але самостійний прийом препаратів на основі манжетки неприпустимий. Вживають їх тільки під контролем лікаря.
Приготований з такого рослини чай сприяє поліпшенню стану при діабеті другого типу. Він покращує функціонування кишечника і підшлункової залози, нормалізує кількість цукру в крові.
Прийом коштів на основі манжетки можливий в будь-якому віці, не залежно від стану здоров'я. Заборонено приймати їх тільки при порушенні перистальтики кишечника і при індивідуальній непереносимості.