Дрік

Багаторічна рослина дрік є частиною сімейства Бобові, причому цей рід представлений лианоподобными та напівчагарниками. Зустріти в природі дрік можна на території Північно-Західної Африки та Західної Європи. Цвіте рослина дуже пишно, в цей період його зелену густу крону прикрашає безліч квіток золотистого відтінку.

Дрік відрізняється своєю светолюбивостью, тому їм частіше прикрашають схили, а також нерідко вирощують і по периметру галявини. Завдяки дроку сад виглядає витонченішим і яскравішим. Крім цього, він володіє цілющими властивостями, і його використовують у народній медицині.

Опис дроку

Рід дрік представлений багаторічними напівчагарниками, чагарниками і одревесневающим ліанами. Стебла в нього бувають як тернисті, так і гладкі. Поверхня густих тоненьких гілок покриває кора гладка насичено-зеленого забарвлення. У висоту кущ може досягати від 0,3 до 1,7 метрів. В залежності від виду пагони можуть бути сланкими або прямостоячими. Стебла покривають по всій їх довжині бічні відростки. Гілки прикрашені пишними черешковой очереднорасположенной листям. Величина темно-зелених листових пластин невелика, а їх форма ― довгасто-ланцетні, причому вони можуть бути простими або трійчастим. Поверхня листя може бути гладкою або опушеною коротеньким ворсом.

Перше цвітіння такого рослини спостерігається в трьох–шестирічному віці. У перші дні літа на кущі з'являється безліч кистей насичено-жовтого забарвлення. Вони не облітають з гілок протягом 15-60 доби. На верхівках молодих гілок згруповані пазушні квітки. Пишне цвітіння настільки, що через квіток можна розгледіти листя дроку. Після цвітіння з'являються плоди, що дозрівають в серпні. Плоди являють собою вузенькі, довгі і глянсові боби довгастої форми, усередині яких знаходяться чорно-бурі насіння.

Посадка і догляд за дроком у відкритому грунті

Доглядати за дроком, що росте в саду, досить просто, так як він відрізняється своєю невибагливістю. Цей чагарник може рости і розвиватися самостійно без будь-якої участі садівника.

Вибір місця

Найкраще для нього підходить ділянку, розташований на піднесеності або схилі. Рослина нормально розвивається на ґрунтах з підвищеним вмістом вапняку і піску, яка володіє хорошим дренажем.

Пересадка

Якщо виникла необхідність пересадити чагарник, то це можна зробити тільки до того моменту, як йому виповниться 3 роки. У більш дорослих кущів сильно розвинена система коренів, які будуть сильно травмовані при пересадці.

Коли чагарнику виповниться близько 10 дет, його рекомендується замінити на новий. Справа в тому, що пагони у рослини ос часом сильно витягуються, а також спостерігається їх оголення, що вкрай негативно позначається на його декоративності.

Освітлення

Цього светолюбивому рослині не здатні нашкодити навіть прямі промені сонця. Для його посадки рекомендується вибрати відкрите місце. Якщо ж кущ буде рости навіть в невеликому затіненні, то це призведе до швидкого оголення пагонів, при цьому цвітіння буде менш пишним.

Зимівля

Спеку чагарник стійко витримує, а ось сильні морози можуть його занапастити. У середніх широтах глибокої восени кущі слід укрити спочатку шаром лапника, а потім нетканим матеріалом. Якщо зима у вашому регіоні не морозна і сніжна, то низькорослі види дроку на зиму можна не вкривати. Проте в цьому випадку велика ймовірність пошкодження морозом верхніх пагонів.

Полив

Ця рослина досить легко переносить посуху. А ось застій рідини в грунті може йому нашкодити. Поливати кущ доводиться тільки під час тривалої посухи.

Обрізка

Щоб сформувати крону, слід регулярно обрізати поросль. При цьому найкращим часом для обрізки дроку вважається рання весна. При бажанні ви можете додати пишним заростях яку завгодно форму. Якщо у куща є колючки, то будьте вкрай обережні, працюючи з ним.

Способи розмноження

Для розмноження дроку використовують два способи: живцювання і насінної.

Вирощування з насіння

Збір насіння проводять у серпні, як тільки вони дозріють. Після дозрівання плід буріє, і на ньому з'являються тріщини. Насіннєвий матеріал слід злегка підсушити, після чого його відразу ж висівають у відкритий грунт, причому заглиблювати його слід на 25-30 мм Присипте насіння шаром грунту і полийте невеликою кількістю води. Виросли з насіння, сіянці вперше зацвітуть не раніше, ніж на третій рік росту.

Живцювання

Частина видів дроку можна розмножити живцями. Заготівлю верхівкових живців проводять в червні, причому їх довжина може варіюватися від 12 до 15 сантиметрів. Відразу ж після зрізання їх висаджують у зволожений субстрат з торфу і піску, причому вони не потребують попередньої підготовки. На час вкорінення живці накривають зверху прозорим ковпаком або їх переносять у теплицю. Зверніть увагу, що в середньому вкорінюються лише 3-4 черешка з 10.

Види дроку з фото і назвами

Рід дроку об'єднує 125 різних видів. Частина цих видів підходить для культивування в середніх широтах.

Дрік фарбувальний (Genista tinctoria)

Цю квітку можна зустріти на території Казахстану, Західного Сибіру та Близького Сходу. Висота такого розлогого низькорослого чагарнику всього близько 100 див. Сланкі стебла розгалужені слабо і у них повністю відсутні колючки. Майже голі листові пластини мають вузьку продовгувату форму і темно-зелене забарвлення. У довжину вони досягають не більше 25 мм. У верхніх частинах молоденьких пагонів формуються кисті, що складаються з квіток жовтого забарвлення. Зацвітає кущ в червні, причому тривалість цвітіння становить близько двох місяців (до 65 діб). Якщо квітки опилюватися, то на їх місці утворюються вузенькі боби сплюснутої форми. Не так давно з листя та квіток добували жовту фарбу, що і вплинуло на формування назви.

Дрік німецький (Genista germanica)

Цей чагарник любить тепло, а заморозки можуть його занапастити. У діаметрі кущ може досягати близько 120 см, а в висоту ― до 60 см На поверхні пряморастущих гілок є опушення, а також сидячі листові пластини ланцетної форми. На виворітній стороні листя є повстяне опушення. У тому місці, де листова пластина прикріплюється до втечі, знаходиться довга голка зеленого кольору. Цвітіння триває з перших днів літа і до серпня. В цей час на верхівках гілок розкриваються колосся золотистого відтінку. Дозрівання плодів відбувається в жовтні. Схожість насіння у цієї рослини дуже низька.

Іспанський дрік (Genista hispanica)

Півметрової висоти кущ має форму кулі і колючки. До складу його щільною крони входять глянцеві листові пластини ланцетної форми насичено-зеленого забарвлення, які в довжину досягають близько 10 мм. Цвіте кущ в два етапи. Під час першого цвітіння, яке спостерігається на початку літа, формуються пишні суцвіття насичено-жовтого забарвлення. Повторно кущ зацвітає в останні дні серпня, при цьому воно відрізняється меншою пишністю. Цій рослині не страшні морози до мінус 20 градусів.

Дрік лідійський (Genista lydia)

У природі цей різновид зустрічається на півдні Європи, незважаючи на те, що їй не шкодять морози до мінус 15 градусів. Сланкі стебла розміщуються біля самої поверхні ґрунту, а також вони можуть ефектно спадати зі схилів гір. Пагони покриває густа овальна невелика листя темно-зеленого забарвлення. Пишне цвітіння спостерігається з квітня по червень.

Корисні властивості дроку

У дроку в пагонах, квітках та коренях містяться алкалоїди, ефірні олії, дубильні речовини і флавоноїди. У традиційній медицині дрік не використовується, тому що він погано вивчений. Натомість у більшості країн його широко застосовують в нетрадиційній медицині, готуючи на його основі настойки і відвари. Дані кошти мають загальнозміцнюючу, седативну, сечогінну і послаблюючу ефектом. Вони виводять з організму всі токсини, а ще сприяють швидкому загоєнню ран і знищення шкірної інфекції. Дані засоби застосовують при терапії ревматизму, малярії, ангіни, гепатиту, алергічного дерматиту, стоматиту і бронхіальної астми. Для того щоб вивести папіломи або бородавки використовують свіжий сік дроку.

Протипоказання

До складу цієї рослини входять токсичні речовини, у зв'язку з цим неправильне використання коштів може призвести до сумних наслідків. Вони категорично протипоказані жінкам під час вагітності та грудного вигодовування, а також для гіпертоніків і дітей.

Дрік в ландшафтному дизайні

Садівники особливо цінують дрік за пишне і ефектне цвітіння. Він чудово виглядає в сольній посадці, причому висадити його можна як біля огорожі, так і біля входу в будинок. Невисокі, а також сланкі види можна використовувати для прикраси пагорбів і кам'янистих схилів південно-східної та південної орієнтації. Також чагарник підходить для зміцнення обсипаються грунтів.

Дрік нерідко використовують для посадки в рокарії, альпінарії і дещо рідше в міксбордери. Найкраще кущ виглядає поряд з деревно-чагарниковими культурами, наприклад: з кизильником, тисом, оманом, ялівцем, бересклетом, барбарисом або бузульником.