Існують різні збудники чорної плямистості, які вражають різні рослини. Наприклад, троянди уражаються грибком Marssonina rosae, в результаті чого на їх листі утворюються плями чорного кольору, а хвороботворні бактерії роду Syringae вражають бузок.
Зміст
Особливості чорної плямистості
Якщо рослина буде уражено чорною плямистістю, то це можна зрозуміти за що утворився цятками темно-коричневого, майже чорного відтінку, в них можуть бути світлими або краю або серединка. Іноді на плямочках формуються здуття довгастої або округлої форми. Як правило, прояв симптомів хвороб спостерігається на початку літнього періоду. Якщо захворювання розвивається дуже активно, то воно може вражати великі ділянки листя, з-за чого вона раніше часу стає жовтою і облітає. В результаті спостерігається оголення гілок і слабшанню куща, погіршується його розвиток, також він погано цвіте і дає мізерний урожай. Поширенню інфекції сприяє вода, вітер і шкідники. Найбільш активно хвороба розвивається під час тривалих дощів на тлі нестачі у грунті калію і невисоких температур повітря. Розвиток хвороби може початися через механічного травмування листя або кори культури.
Лікування чорної плямистості
Перед тим як вибирати способи, якими ви будите лікувати хворе рослина, потрібно переконатися в тому, що воно вражене саме чорною плямистістю. Пам'ятайте про те, що захворювання є 2 форми, наприклад: якщо ознаки такого захворювання були виявлені на помідорах або перці, тоді ви маєте справу з бактеріальною чорною плямистістю, а якщо вражена хворобою роза, то в цьому випадку вона є грибкової. Але були вироблені загальні методи боротьби з чорною плямистістю будь-якої природи, першочергове завдання яких зміцнити здоров'я рослини. Це означає, що є ряд певних заходів, які здатні захистити різні культури від розвитку інфекції.
Заходи профілактики
Перш ніж висівати насіння або висаджувати розсаду певної культури, потрібно не полінуватися і вибрати найбільш підходяще для цього місця. А це говорить про те, що тіньолюбні культури краще не вирощувати на сонячному ділянці, а рослини, що потребують великій кількості яскравого світла, не можна висаджувати в затіненні. Якщо знехтувати цими правилами, то це призведе до ослаблення культури, в результаті чого вона стане менш стійка до шкідників і захворювань. Ще зверніть особливу увагу на якість ґрунту, перш ніж висаджувати якусь культуру, потрібно ретельно підготувати ділянку і грунт, щоб вона відповідала агротехнічним вимогам даної рослини. Також фахівці радять, для культивування вибирати ті сорти, які відрізняються високою стійкістю до шкідників і хвороб. Ще буде дуже добре, якщо сорт адаптований до умов регіону, де його збираються вирощувати.
Не нехтуйте передпосівною підготовкою насіння і обов'язково їх дезінфікують, тим більше якщо посівний матеріал був придбаний у магазині, який не викликає довіри. Висадку культур проводите в ті терміни і за тими схемами, які рекомендували фахівці, пам'ятайте про правила агротехніки культури, систематично проводьте профілактичні обробки від шкідників і захворювань, а також правильно і своєчасно підгодовуйте рослини і поливайте їх. Після того, як урожай буде прибраний, обов'язково очистіть ділянку від рослинних решток і не забудьте привести в порядок грунт.
Чорна плямистість на городніх культурах
Чорна плямистість томатів
Саме грамнегативна палочковидная бактерії Xanthomonas vesicatoria є збудником чорної бактеріальної плямистості, ураження якої схильні помідори, вирощувані та в теплиці і у відкритому грунті. У сіянців і молодих кущів на поверхні листя з'являються водянисті точкові плями, які з часом збільшуються до 0,1–0,2 см, при цьому кромка у них поступово стає жовтою. На дорослих кущах цятки, як правило, розміщуються на кромках листових пластин, а ще на поверхні черешків і пагонів. Плоди також уражаються плямистістю, на їх поверхні утворюються опуклі крапки темного кольору з водянистим облямівкою. З часом їх розмір збільшується до 0,6–0,8 см, і вони стають ранками. Збудник захворювання може тривалий час знаходиться на рослинних рештках і насінні, тому не забувайте дезінфікувати посівний матеріал перед висівом.
В надземні частини куща збудник проникає крізь злами, тріщини і різні механічні ушкодження. Далі відбувається швидке поширення інфекції по тканинах, з моменту поразки куща хворобою і до прояву перших симптомів проходить від 3 до 5 діб. На поверхні плодів точки з'являються пізніше, а розташовані неподалік від хворої рослини кущі заражаються чорною плямистістю через приблизно 15 днів. Найбільш активно хвороба розвивається при температурі повітря понад 25 градусів, якщо ж буде прохолодніше, то з-за цього інфекція нікуди не дінеться, а відбудеться лише уповільнення її розвитку. Також ця бактеріальна хвороба починає активно розвиватися при підвищенні вологості повітря до 70-75 відсотків, але тільки в тому випадку, якщо на надземні частини куща потрапить волога. У даних умовах розвиток захворювання відбувається дуже швидко.
Збудник плямистості зберігається до того моменту, поки на ділянці присутня джерело живлення. Якщо ж після збору врожаю ретельно прибрати ділянку, тоді загибель збудника хвороби настане через 4-5 тижнів. На сьогоднішній день сортів томатів, що володіють стійкістю до чорної плямистості, не існує. Однак було відмічено, що помідори, які не уражуються грибковими хворобами, досить рідко хворіють чорною плямистістю.
В боротьбі з інфекцією важливе місце займають заходи профілактики, приміром, передпосівна підготовка насіннєвого матеріалу, яка полягає в його протравленні. Продезінфікувати насіння можна різними способами:
- Насіннєвий матеріал заливають розчином фунгіцидної препарату, витягують їх через 1 ч.
- Тридцатиминутная обробка в розчині марганцівки рожевого кольору.
- Приготуйте розчин Тринатрійфосфату (на 100 мг води 12 грам препарату) і занурте в нього на 1 год насіннєвий матеріал. Потім його гарненько промивають під струменем води або в ситі протягом 20-30 хв.
- Третину години витримати насіння в дуже теплій воді (близько 60 градусів).
Ці прості способи допоможуть позбутися від інфекції, яка присутня на поверхні насіннєвого матеріалу. Проте, щоб позбутися від внутрішньої насіннєвої інфекції знадобиться інший спосіб. Для цього насіннєвий матеріал перед висівом занурюють у розчин біологічного фунгіциду Планриз (1%). Сіянці помідор безпосередньо перед висадкою у відкритий ґрунт двічі обробляють розчином Фітоспорину-М, Бактофіта, Планриз або Гамаира. Фитолавин для обробки помідор дуже ефективний, він здатний знищити збудників і чорної бактеріальної плямистості, і верхівкової гнилі, і бактеріального раку та інших захворювань.
Вже після висадки томатів у відкритий грунт, їх потрібно систематично обприскувати в цілях профілактики розчином засобу, що містить мідь. Наприклад, можна використовувати Оксихом, Хом, розчин бордоської суміші (1%) та інші засоби схожого дії.
Чорна плямистість перцю
Збудник чорної бактеріальної плямистості на солодкому перці і на помідорах один і той же ― це Xanthomonas vesicatoria. Найбільш часто інфекція вражає молоді частині куща, в результаті з'являються точкові водянисті плями на листі, плодах, пагонах, сім'ядолях і черешках. По мірі розвитку захворювання плями стають чорними, а їх форма змінюється на округлу або кутасте. Величина таких чорних цяток, мають блідо-жовте облямування, близько 0,1–0,2 див. Цятки розтікаються вздовж листових прожилок, а в їх серединці формуються жовтуваті некрози з темним оздобленням. На поверхні плодів так само спочатку утворюються опуклі крапки чорного відтінку, які оточені водянистим облямівкою. У міру розвитку хвороби точки збільшуються до 0,6–0,8 см і вони стають гниючими ранками. Захищати перець від чорної плямистості і лікувати його треба тими ж способами і засобами, що і помідори.
Чорна плямистість на плодово-ягідних культурах
Чорна плямистість на винограді
Чорну плямистість винограду по-іншому ще називають фомопсис, або розтріскування кори, або эскориоз, або відмирання пагонів, або сухорукавность, а її збудником в цьому випадку є грибок Phomopsis viticola. Її перші симптоми проявляються в червні на поверхні вузлів однорічних пагонів: на них утворюються овальні або круглі точки чорного або буро-чорного відтінку, зовні вони виглядають як здуття тканини з вогнищем некротичних клітин в серединці. З часом кількість точок поступово збільшується, і вони починають з'єднуватися один з одним, формуючи плями, які посередині розкриваються. На поверхні країв плям більш темного забарвлення утворюється пробкова тканина, яка зовні виглядає як струпи. Найчастіше плямистістю уражаються лише перші 6 або 7 міжвузлів стебла. Уражуються інфекцією листові пластини, що знаходяться в самому низу, гребені грон, вусики і квітки. У некрозів на листових пластинках є щільне оздоблення світлого забарвлення, спостерігається натяг тканин, з-за чого листя виглядають кучерявим і розриваються в деяких місцях, а це призводить до появи дірок. Листя стає жовтим раніше покладеного терміну. З-за деформації листя і появи на ній дірок відбувається ослаблення фотосинтезу, при цьому може трапитися так, що у однорічних стебел в нижніх міжвузлях загине більшість нирок. Хворі плоди набувають темно-фіолетовий відтінок, а їх смак стає неприємним, уражена хворобою однорічна деревина стає сірувато-білою.
Розповсюдженню збудника чорної плямистості сприяють: дощ, роса, вітер і шкідники. А проникнути в кущ він може через продихи або механічні пошкодження. Хворе рослина стає менш стійким до морозів, і якщо ви не почнете його лікувати, то виноград загине через 5 або 6 років. Фахівці радять вибирати для вирощування ті сорти, які відрізняються стійкістю до чорної плямистості, наприклад: Каберне-Совіньйон, Ляна, Трамінер, Таврида, Іскра, Рислінг, Бастардо магарацький Естафета.
Якщо ви помітили на винограді ознаки ураження чорною плямистістю, то приступати до боротьби з нею потрібно негайно. Особливість цієї хвороби в тому, що міцелій грибка розташовується дуже глибоко в тканинах, тому обробки рослини фунгіцидними препаратами будуть низькоефективними. Однак обробляючи рослини Нітрафеном або Днок, ви зможете знищити як плодові тіла, так і спори грибка. Тому так важливо не забувати вчасно проводити обробки з метою профілактики від грибкових захворювань, так як це допоможе захистити ваш виноградник від чорної плямистості.
Протягом періоду вегетації проводять профілактичні обробки кущів розчином Эфаля, Еупарену, Микала або бордоської суміші (1%). Перший раз виноград обробляють відразу після того, як на ньому набухнуть бруньки-ранньою весною, а повторне обприскування проводять тоді, коли на стеблах розкриється по 4-5 листових пластин. Третю обробку проводять по закінченню цвітіння, при цьому використовувати цей раз рекомендується засіб, який бореться як з чорною плямистістю, так і з пероноспорозом і борошнистою росою. Якщо кущі дуже сильно вражені чорною плямистістю, то після того, як буде завершена обрізка небудь закінчиться листопад, їх рясно обприскують розчином засобу, що містить мідь. Після процедури рослина має бути буквально обмыто розчином препарату. Ті рукави, на яких є симптоми всихання, слід обрізати. Дуже ефективні в боротьбі з чорною плямистістю на винограді такі фунгіцидні препарати, як: Каптан, Триадіменол, Максим, або Манкоцеб.
Щоб не допустити ураження винограднику даної грибковою хворобою, вдаються до наступних профілактичних заходів:
- висаджувати потрібно лише абсолютно здоровий посадковий матеріал;
- проводити систематичний огляд рослин на предмет виявлення симптомів захворювання;
- відразу ж, як будуть виявлені перші симптоми хвороби, вирізають і знищують вогнем всі уражені частини куща;
- стебла не повинні лежати на грунті, тому їх потрібно обов'язково підв'язувати;
- правильно підгодовувати кущі збалансованим добривом, до складу якого повинні обов'язково входити бор і цинк.
Повністю вилікувати чорну грибкову плямистість дуже складно, тому боротьба з нею може розтягнутися надовго. Але навіть якщо вам вдасться вилікувати виноград від цього захворювання, не припиняйте регулярно проводити профілактичні обприскування.
Чорна плямистість на квітах
Чорна плямистість на трояндах
Збудником чорної плямистості на трояндах є грибок Marssonina rosae, він здатний вразити і зелені стебла куща, і його листя. На лицьовій поверхні листових пластин з'являються білувато-червоні плями, які згодом стають чорними, вони округлі і променисті, немов облямовані бахромою. Спочатку уражається нижня листя, але інфекція швидко поширюється по всьому кущу. Уражені листові пластини забарвлюються в бурувато-сірий колір, в подальшому спостерігається їх скручування, відмирання і облетание. Кущ слабшає і у нього формується мало бутонів або вони не з'являються зовсім. Якщо рослина уражена дуже сильно, то до настання осіннього періоду з нього може облетіти все листя.
Відразу ж після виявлення перших симптомах хвороби на троянді, обріжте з неї всі хворі листові пластини, а ще приберіть опале листя з-під куща. Регулярно 1 раз на 7-12 діб обприскуйте рослину розчином фунгіцидної препарату, наприклад: Абига-Піка, бордоської рідини, Превикура, Швидка, Топазу, Фундазолу, Манкозеба, Тиофанат-метилу або Тріфлоксістробіну. Грунт близько троянди двічі або тричі проливають розчином Фітоспорину-М. В осінній час при підготовці куща на зимівлю, з нього видаляють все листя, а також збирають і облетіли листя, все це знищують вогнем. Потім голий кущик обприскують розчином залізного купоросу (3%). У весняний час до того, як почнеться період вегетації, зріжте всі гілки і стебла до здорової деревини, а потім обприскати рослину і поверхню грунту біля нього одним з коштів, перерахованих вище.
Симптоми чорної плямистості, або марсонины, на розі дуже схожі з ознаками наступних захворювань: бура плямистість, пероноспороз, филлостиктоз, церкоспороз, септоріоз, пурпурова плямистість, аскохітоз і сфацеллома. Але переживати, що ви можете неправильно поставити діагноз хворої троянді, не варто, так як для лікування всіх цих захворювань використовують фунгіцидні препарати.
Препарати від чорної плямистості (фунгіциди)
Перш ніж прийняти рішення, чим ви будете лікувати чорну плямистість, рекомендується вивчити дію і призначення того або іншого засобу. Нижче будуть описані ті фунгіцидні засоби, які найчастіше використовуються в боротьбі з чорною плямистістю та іншими грибковими захворюваннями.
- Абига-Пік. Контактний препарат широкого спектру дії, що містить мідь. Його використовують у боротьбі з бактеріальними і грибковими захворюваннями.
- Бактофіт. Біологічний засіб ефективний у боротьбі як з грибковими, так і з бактеріальними захворюваннями.
- Бордоська рідина. Це контактна засіб широкого спектру дії застосовують для профілактики грибкових захворювань, причому їм обробляють плодові, баштанні, овочеві, ягідні та інші культури.
- Гамаїр. Цей біологічний бактерицид застосовується для придушення певних бактеріальних і грибкових захворювань в грунті і на культурах.
- Каптан. Таке контактна засіб відрізняється багатовекторним механізмом впливу на грибкові організми.
- Максим. Цим контактним препаратом протруюють посівний матеріал.
- Манкоцеб. Контактна засіб використовується для профілактики грибкових хвороб.
- Нитрафен. Засіб комплексної дії, що відрізняється бактерицидними, інсектицидними та фунгіцидними властивостями.
- Оксихом. Такий системно-контактний препарат широкого спектра дії, застосовується для лікування грибкових захворювань.
- Планриз. Це мікробіологічне засіб захищає культури від цілого комплексу захворювань, а воно відрізняється фунгіцидно-інсектицидними та бактерицидними властивостями.
- Превікур. Системний препарат, що відрізняється захисним дією, також він стимулює ріст.
- Скор. Такий системний препарат відрізняється пролонгованим захисним дією від грибкових захворювань, а також він ефективний і в їх лікуванні.
- Тиофанат-метил. Це засіб системно-контактної дії об'єднало в собі властивості фунгіциду, пестициду та інсектициду. Використовується для профілактичних обробок.
- Топаз. Дане системне засіб використовується в боротьбі з цілим комплексом грибкових захворювань.
- Триадіменол. Цим системним препаратом обробляють культури в період вегетації, він ефективний у боротьбі з великою кількістю хвороб.
- Трифлоксістробін. Такий ефективний системно-контактний препарат відрізняється профілактичним і лікувальним ефектом, а використовується він від цілого комплексу захворювань рослин.
- Фитолавин. Цей біологічний бактерицид системної дії використовується для захисту і лікування рослин від багатьох бактеріальних і грибкових хвороб.
- Фітоспорін-М. Це біологічний контактний фунгіцид. Таке мікробіологічне засіб застосовується для профілактики великої кількості бактеріальних і грибкових захворювань.
- Фундазол. Такий системний фунгіцид та протруйник з широким спектром дії, ефективний у боротьбі з різними грибковими хворобами.
- Хом. Контактний і системно-локальний препарат, використовуваний для лікування різних захворювань рослин.
- Эупарен. Контактний препарат профілактичної дії, що сприяє знищенню кондиального спороношення.
- Эфаль. Таке системне засіб використовується для профілактичних обробок плодових і овочевих культур від безлічі хвороб.
Народні засоби
Існує кілька народних засобів, які використовуються більше не для лікування уражених рослин чорною плямистістю, а для профілактики даного захворювання. Наприклад:
- 2 ст. води з'єднують з 1 миллиграммом йоду. Отриманою сумішшю обприскують рослини.
- Воду з'єднують з коров'яком у співвідношенні 10:1, суміші дають настоятися кілька діб. Потім їй спочатку весни обливають троянду після того, як з неї буде прибрано укриття. З травня по липень потрібно провести ще 2 або 3 подібні процедури.
- Відваріть у воді від 30 до 40 грам часниковою або цибулиння і дайте настоятися відвару протягом 6-8 год. Проціджене засіб застосовують для обприскування кущів троянд і поверхні ґрунту біля них. Якщо на кущі є квітки, то відвар виливають під корінь, в іншому випадку після обприскування пелюстки можуть змінити свій колір.
За відгуками багатьох городників і садівників відвар цитрусових і трав'яні настої (кропиви, хвоща та ін) є низькоефективними в боротьбі з чорною плямистістю.