Бура плямистість

Грибкове захворювання бура плямистість, або листова цвіль становить небезпеку для багатьох рослин. Хоч ця хвороба і менш небезпечна, ніж фітофтороз, але з-за бурої плямистості при певних умовах може загинути до половини врожаю. Цікавий той факт, що на кущах, уражених бурою плямистістю, фітофтора оселитися не зможе, тому що дані грибки не міг існувати поруч один з одним.

Особливості бурої плямистості

Перші симптоми захворювання можна виявити у період цвітіння, так, на лицьовій поверхні нижніх листових пластин з'являються блідо-оливкові цятки, з часом змінюють свій колір на жовтий, а на виворітній стороні утворюється наліт бурувато-зеленого або сіруватого забарвлення. У цьому нальоті знаходяться спори грибка, і якщо до нього доторкнутися, то вони розлетяться в різні боки і осядуть на кущах і листю, розташованих по сусідству. Заражена хворобою листя починає сохнути. Пагони та плоди рослини не уражаються цієї грибковою хворобою, однак розвиваються і ростуть вони набагато гірше із-за нестачі харчування, тому що уражена листя не може підтримувати фотосинтез.

Це захворювання починає інтенсивно розвиватися при підвищеній вологості повітря і здатне вразити культури, що ростуть у відкритому грунті, так і в теплиці. Уражаються листової цвіллю різні рослини, однак найбільш сильно пітніють огірки, полуниця, помідори, троянди, а ще кімнатні рослини і плодові деверья.

Починати активно боротися з бурою плямистістю потрібно відразу ж після виявлення перших симптомів хвороби. А ускладнюється боротьба з хворобою тим, що на різних культурах вона викликається різними збудниками. Наприклад, грибок Cladosporium fulvum вражає помідори, при цьому на огірках оливкова плямистість починає розвиватися через грибка Cladosporium cucumenium. Саме тому буру плямистість огірків і помідорів ще іменують «кладоспориозом». Троянди хворіють листової цвіллю в результаті ураження грибком Monochaetia depazeoides, а полуниця вражається грибком Marssonina pettontillae і потім вже розвиваються симптоми даного захворювання. Ще бурою плямистістю є филлостикоз груш, яблунь, хост і кімнатних рослин. Хоч збудники і різні, але ознаки розвитку захворювання дуже схожі, та й всі ці хвороботворні мікроорганізми є грибками. У зв'язку з цим всі дані захворювання фахівці об'єднали в одне під назвою бура плямистість.

Лікування бурої плямистості

Так як бура плямистість листя є грибковим захворюванням, то для боротьби з ним використовують протигрибкові препарати, а точніше, мідьвмісні фунгіциди. Дані кошти можна придбати в спеціалізованому магазині, а можна зробити їх своїми руками, адже існує чимало ефективних народних засобів, які використовуються городниками і садівниками вже не одну сотню років.

Якщо листової вражені пліснявою декоративні чагарники або квіти, тоді їх можна спокійно обробляти отрутохімікатами. Однак фруктові, ягідні та овочеві культури рекомендується обприскувати хімічними речовинами лише в крайньому випадку, так як містяться в них токсини можуть накопичуватися в плодах. Культури, плоди яких використовуються в їжу, перестають обробляти фунгіцидами відразу після початку росту плодів або не пізніше, ніж за 30 до збирання врожаю. Щоб вилікувати уражене рослина, знадобиться кілька обприскувань, при цьому початок лікування залежить від ситуації.

Профілактика

Якщо не забувати про заходи профілактики, тоді ваші рослини може бути ніколи і не захворіють бурою плямистістю. Основні профілактичні заходи:

  1. Рекомендується вирощувати сорти, що відрізняються стійкістю до листової цвілі.
  2. Все насіння обов'язково піддають передпосівній обробці, для цього їх на 30 хвилин засипають у термос, наповнений теплою (45-50 градусів) водою.

Також не слід забувати про те, що якщо рослина буде міцним і доглянутим, то йому не страшні практично всі хвороби і шкідники. Саме тому за ним потрібно правильно доглядати, а також не забувайте про агротехнічні правила культури.

Всім рослинам необхідний хороший повітрообмін. Саме тому у томатів видаляють всі листові пластини, які знаходяться нижче плодів, регулярно проріджують крони чагарників і дерев, і систематично провітрюють теплиці. Полив рекомендується проводити рано вранці, причому використовують для цього теплу воду. Постарайтеся, щоб крапельки води не потрапляли на поверхню листових пластин. Також стежте за тим, щоб грунт між поливу не просихав повністю, так як це призводить до ослаблення рослин. Також в цілях профілактики розвитку бурої плямистості культури рекомендується підгодовувати фосфорно-калійними добривами, а ще не слід вносити в грунт свіжий пташиний послід і гній, тому що це сприяє розвитку грибкової флори. Коли сезон підійде до кінця, ділянка обов'язково очищають від рослинних решток, а теплиці дезінфікують, приміром, спалюють сірчані брикети або використовують дігтярне мило.

Також рекомендується проводити профілактичні обробки розчином фунгіцидної препарату. Перший раз культуру обприскують на початку весни до того, як вона зацвіте, а через 15 днів проводять повторну обробку.

Бура плямистість на рослинах

Бура плямистість на томатах

У кущів помідорів, уражених бурою плямистістю, на лицьовій поверхні листових пластин утворюються плями жовтого кольору, а на виворітній ― наліт коричнево-сірого забарвлення (іноді з фіолетовим відливом). Якщо кущ вражений дуже сильно, тоді наліт з'являється і на верхній стороні листя. У міру розвитку хвороби листя забарвлюється в коричневий колір, спостерігається її в'янення, але вона не облітає. Дуже рідко даною хворобою уражуються так само квітки і плоди. Ураженого куща не вистачає сил для нормального росту і розвитку, тому врожай він дає небагатий.

Найбільш активно хвороба розвивається в теплі (від 20 до 25 градусів) і при високій вологості повітря (не менше 90%). Якщо ж температуру збільшити до 25-30 градусів (в теплиці це зробити цілком реально), а рівень вологості повітря знизити до 60 відсотків, це призведе до припинення розвитку бурої плямистості. Однак ті листові пластини, які вже уражені хворобою, доведеться обірвати і спалити, тому що вилікувати їх вже не вдасться. Уражену листя обрізають дуже акуратно, намагаючись не допустити розпорошення спор грибка. Також сгребите і всю облетевшую листя і знищити її, так як на ній так само можуть бути спори грибка.

Боротьбу з хворобою потрібно починати відразу ж після виявлення перших симптомів листової цвілі. Для цього уражені кущі томатів обробляють розчином Бар'єру (на відро води 8 грам). Добре змочіть їм все листя, причому розчин повинен потрапити як на верхню, так і на нижню поверхню. Також для обробки помідорів можна використовують наступні препарати: Поліху, хлорокис міді, Каптан, Цинеб та інші фунгіциди. Такі отрутохімікати можна вільно придбати у будь-якому спеціалізованому магазині, але не забувайте, що використовувати їх потрібно строго дотримуючись інструкції, яка знаходиться на упаковці. Повторне обприскування проводять через 1-1,5 тижні, однак коли до збору врожаю залишиться 30 днів, все обробки отрутохімікатами припиняють. У тому випадку, якщо помідори все ще хворі, для лікування використовують народні засоби, які менш небезпечні, ніж отрутохімікати.

Коли урожай буде зібраний, видаліть всі рослинні залишки з ділянки і проведіть його перекопування. В цілях профілактики фахівці радять для вирощування вибирати сорти, стійкі до бурої плямистості, наприклад: Вежа, Червона комета, Наша Маша або Кентавр.

На огірках

Найчастіше перші симптоми бурої плямистості на огірках починають з'являються з середини літа. Ця хвороба вражає як стебла і листя, так і плоди, на поверхні яких з'являються виразки з нальотом, і їх уже не можна вживати в їжу. Найбільш часто розвиток кладоспориоза відбувається в теплиці, причому патогенні грибки можуть зберігатися в рослинних рештках і в грунті протягом двох або трьох років. У тому випадку, якщо ви полінувалися перед посадкою огірків провести дезінфекцію теплиці, то збільшується ймовірність того, що кущі будуть уражені бурою плямистістю відразу після того, як встановляться сприятливі умови для її розвитку, а саме: протяги, висока вологість повітря, часті зниження температури, а також поливи методом дощування.

При виявленні на кущах перших симптомів хвороби призупиніть поливи на кілька діб, систематично провітрюйте теплицю, а також зріжте всі частини кущів, які вражені плямистістю. У тому випадку, якщо вражені хворобою огірки, вирощені на грядці, то разом із зараженої листям з кущів потрібно буде зрізати і всі зайві листові пластини. Якщо ж бура плямистість почала розвиватися із-за тривалого похолодання, тоді рекомендується на час укрити кущі.

Щоб вилікувати уражені хворобою огірки, рекомендується використовувати ті ж самі фунгіцидні засоби, що містять мідь, що і для обробки томатів. Щоб лікувальний розчин краще «прилипал» до поверхні рослини, в нього можна додати трохи засобу для миття посуду або рідкого мила. Щоб повністю позбавитися від хвороби, знадобиться провести 2 обприскування фунгіцидом з перервою в 1-1,5 тижня.

На моркви

Морква так само схильна до ураження бурою плямистістю. Її збудниками в цьому випадку є Alternaria dauchi, тому хворобу ще називають альтернаріозом. Якщо морква буде вражена таким захворюванням, то її урожайність може знизитися на 35-50 відсотків.

Перші ознаки хвороби можна виявити вже на сіянцях, так, на пагонах на рівні поверхні ґрунту з'являються темно-коричневі перетяжки. Якщо рослинки молоді, то вони гинуть практично відразу ж. У тому випадку, якщо бурою плямистістю були вражені вже дорослі кущі, то на початку на черешках, листі та пагонах утворюються плями бурого кольору з темним оздобленням, потім листя починає закручуватися і виглядає, наче на неї вилили окріп. Іноді хвороба вражає і коренеплід, на якому з'являються маленькі коричневі цятки гнилі, дуже глибоко проникають у плід.

Щоб вилікувати уражену альтернаріозом морква, треба застосовувати спеціальні хімічні препарати, а також не забувати про превентивні заходи, а саме:

  • для вирощування вибирайте гібриди і сорти, що відрізняються стійкістю до захворювання;
  • обов'язково проводите передпосівну підготовку посівного матеріалу, при цьому використовується термічний метод;
  • вносьте в ґрунт на грядці велика кількість фосфору і калію, тим більше якщо грунт на ділянці суглинистий;
  • не забувайте про правила сівозміни;
  • після збирання врожаю очистіть поверхню ділянки від рослинних залишків, а також проведіть перекопування грунту.

Після того як на морквині будуть виявлені перші симптоми захворювання, її слід обприскати розчином Браво або Квадриса, повторну обробку проводять через 1-1,5 тижня.

Бура плямистість полуниці (суниці)

Буру плямистість, вражаючу практично всі сорти полуниці, ще називають «марсониозом». У уражених кущиків помітно погіршується їх розвиток, і через деякий час вони гинуть. До першого симптому захворювання відносяться цятки пурпурного або бурого кольору, які утворюються на старих листових пластинках, з часом вони збільшуються в розмірах. В результаті спостерігається засихання і відмирання листя, а в похмурі дні дощова вода змиває з її поверхні патогенні спори, які разом з водою попадають в грунт і вражають нові кущі.

Як тільки будуть знайдені уражені хворобою листові пластини, їх обрізають, при цьому будьте дуже обережно, щоб не струсити з них спори грибка. Якщо кущик вражений дуже сильно, то його рекомендується знищити весь цілком, причому по можливості можна залишити два молодих листочки, які обов'язково обприскують розчином препарату фунгіцидної. Щоб вилікувати суницю від бурої плямистості, знадобиться двічі обробити ділянку фунгіцидну засобом Эупарен, а саме, до початку цвітіння і після того, як буде зібраний урожай. Слід врахувати, що цей засіб дуже погано розчиняється у воді, у зв'язку з цим його потрібно гарненько перемішати і залишити на деякий час. Потім знову ретельно перемішайте суміш і акуратно злийте розчин таким чином, щоб у відрі залишилися частки, що не розчинилися.

Також досить ефективний у боротьбі з цією хворобою препарат Гамаїр. В превентивних цілях в осінній час після збирання врожаю суницю можна обприскати розчином Фалькона, Браво, Ридоміла, бордоської суміші, хлороокису міді, Ордана, Ровраля, Хоруса, Метаксила або мідного купоросу, причому потрібно строго слідувати інструкції (дивіться на упаковці).

Бура плямистість яблуні і груші

Листя у айви, вишні, груші і яблуні так само може вразити бура плямистість (в даному випадку її ще називають филлостикозом). З'являються в цьому випадку на листових пластинках цятки зовні схожі з плямами парші, однак на їх поверхні немає м'якого нальоту.

У хворого рослини потрібно зрізати всі уражені листові пластини, а ще прибрати всю опале листя. Всі ці листки обов'язково знищують, так як на них знаходяться патогенні грибки. Сама рослина двічі обприскують однопроцентним розчином мідного купоросу або бордоської суміші: до цвітіння і відразу після того, як воно відцвіте. У тому випадку, якщо рослина вже було оброблено від парші, то цього буде достатньо і для боротьби з филлостикозом.

Симптоми филлостикоза дуже схожі з ознаками іншої грибкової хвороби плодових деревах, яка іменується коккомікозом. У цьому випадку на листі теж утворюються плями, досягають в поперечнику не більше 0,2 см, які забарвлені в блідо-червоний або бурий колір, однак при цьому на виворітній поверхні пластини з'являється світло-рожевий або білий наліт. А ще ураження коккомікозом більш всього схильні черешні і вишні, а не груші з яблунями, проте велика частина садівників вважає за краще перестрахуватися, і тому після цвітіння вони обприскують рослини хімічними засобами від парші.

Бура плямистість на волоському горісі

Бура плямистість на волоському горісі, яку ще називають марсониозом, вражає як стебла, так і листя. Активізується захворювання при сильному підвищенні рівня вологості повітря, яке спостерігається під час тривалих дощів. Найбільшу небезпеку воно являє під час цвітіння, так як в цей час хвороба здатна погубити практично всі квітки. Плямистість може вразити також і плоди цієї рослини.

Щоб вилікувати волоський горіх від марсониоза, його потрібно ранньою весною до того, як почнеться сокорух, обробити розчином бордоської суміші (3%). Повторну обробку, але вже однопроцентним розчином, проводять під час росту листя, а через півмісяця рослину обприскують третій раз.

Бура плямистість на квітах

Бура плямистість на трояндах

Бура плямистість так само може вразити і троянди, у цьому випадку хвороба називається марсониоз і церкоспороз. Сорти з глянсовим листям уражаються даним захворюванням набагато рідше, ніж інші. Щоб вилікувати уражену троянду, її треба обробити двічі або тричі з інтервалом в 4-5 діб, для цього використовують засоби, що містять мідь, наприклад: Цинеб, бордоська суміш (1%), хлорокис міді (0,4%), Бенлат або розчин мідного купоросу (2-3%), причому для того, щоб він краще прилипав до листі, у нього додають від 200 до 300 грам рідкого мила. Перш ніж приступити до обробки, видаліть з кущів всі уражені, а також облетіли листові пластини, які обов'язково знищують. Глибокої восени, перед тим як підготувати кущі до зимівлі, їх слід обприскати бордоською сумішшю або мідним купоросом. Щоб уникнути поширення захворювання на інші рослини, поверхня ґрунту під кущами засипають шаром мульчі, у якості якої використовують скошену подрібнену траву.

Півонії

Поразка півоній бурою плямистістю (кладоспориозом) відбувається в першій половині літнього періоду. Хворобою уражуються пагони та листя, а бутони і квітки хворіють набагато рідше. Для того щоб вилікувати півонії, їх можна обробити одним з наступних засобів: мідним купоросом з рідким милом, Цинебом, Бенлатом, бордоською рідиною, Фундазолом, Браво або іншими фунгіцидними препаратами. Перший раз рослину обприскують тоді, коли воно відцвіте, після цього обробку повторюють при необхідності з інтервалом 10-12 діб. Однак перш ніж обприскувати кущ препаратом, з нього зрізують всі уражені листові пластини і пагони.

Бузок

Бузок так само уражується бурою плямистістю (филлостикозом). Першими ознаками поразки є коричнево-сірі плями з темною облямівкою, які утворюються біля основи листя. Плями з часом збільшуються в розмірах, з'єднуються один з одним, причому тканина у них засихає і висипається. В результаті на уражених листових пластинках з'являються дірки. Як правило, розвиток захворювання припадає на середину річного періоду.

Всі уражені, а також опале листя треба забрати і знищити. Обробку кущів проводять двічі на рік, а саме, ранньою весною і по закінченню листопада восени, а використовують для цього розчин бордоської суміші (2%). У літній час при бажанні бузок можна 2 або 3 рази обробити однопроцентним розчином будь-якого засобу, що містить мідь.

Бура плямистість на кімнатних рослинах

Бурою плямистістю (филлостикозом) уражається і більшість кімнатних рослин. В даному випадку захворювання починає активно поширюватися і розвиватися із-за дуже частих зволожень рослин з пульверизатора. Дане захворювання може вразити фікус, пальму, кливию, плющ та інші рослини.

В цілях профілактики бурої плямистості забезпечте квітам доступ свіжого повітря і оптимальна кількість світла. Не ставте їх так, щоб їм було тісно. Поливати домашні рослини рекомендується помірно. Будь грунтосуміш використовується як для посадки, так і для пересадки квітів, потрібно обов'язково дезінфікувати, так само повинні бути стерильними і інструменти, які застосовуються для догляду за рослинами. Для цього субстрат можна пролити рожевим розчином марганцевого калію, а інвентар промивають спиртом або кип'ятять. Як тільки на кущах з'являться листові пластини з підозрілими плямами, їх зривають і знищують.

Якщо рослина все ж вразить бура плямистість, то щоб його вилікувати використовують наступні препарати: бордоська рідина, Фітоспорін-М, мідний купорос, біопрепарат Гамаїр або системний фунгіцидний засіб Вектра. Кущ потрібно обробити двічі або тричі з інтервалом в 1-1,5 тижня.

Кошти від бурої плямистості (препарати)

У боротьбі з бурою плямистістю використовуються фунгіцидні препарати, які за характером поширення ділять на системні та контактні, а по дії ― на иммунизирующие, лікувальні та захисні (профілактичні). По мети використання всі препарати поділяють на ті, що використовуються для дезінфікування землі в парниках і теплицях, для протруювання посівного матеріалу під час передпосівної підготовки, для обприскування рослини під час вегетаційного періоду і для обробки рослин, що дозволить їх захистити протягом усього періоду спокою.

У боротьбі з бурою плямистістю використовують наступні фунгіцидні засоби:

  1. Бордоська рідина. Ця блакитна суспензія для людини малоопасна. Використовується для боротьби з різними грибковими захворюваннями, в число яких входить церкоспороз, альтернаріоз та кокомікоз, для цього використовують розчин кошти концентрацією 1%. Однак на початку весняного періоду, коли бруньки ще не набрякли, проводять «блакитне обприскування» розчином бордоської суміші (2-3%).
  2. Замінити бордоську суміш можна мідно-мильною емульсією. Для її приготування у 9 л дощової води розчиніть від 150 до 200 грам мила. В окрему посуд, зроблений з пластику, вливають 1 літр води, в якій розчиняють від 10 до 20 грам мідного купоросу, потім обережно влийте даний розчин в мильну воду. Кінцевий колір розчину повинен бути блідо-зеленим і в ньому повинні бути відсутніми пластівці.
  3. Хлорокис (оксихлорид) міді. Препарат випускають у вигляді порошку і таблеток. Його застосовують у вигляді суспензії, при цьому за своїми властивостями він схожий з бордоською сумішшю.
  4. Ордан. Контактно-системний засіб, до складу якого входить цімоксаніл і хлорокис міді. Застосовується в боротьбі з різними грибковими захворюваннями, в тому числі і з плямистостями.
  5. Ридоміл. Системно-контактна засіб, який використовується в боротьбі з грибковими захворюваннями.
  6. Фалькон. Цей трикомпонентний системний препарат відрізняється захисним, лікувальним і викорінюючою дією проти різних грибкових захворювань.
  7. Эупарен. Контактна засіб профілактичної дії. Воно знищує фітопатогенні грибки.
  8. Гамаїр. Це біологічне бактерицидний засіб за складом схоже з Фитоспорином. Воно відрізняється потужним лікувальним і захисною дією, і при цьому зовсім не небезпечно для людини.
  9. Фітоспорін-М. Таке біологічне контактна засіб застосовується для захисту бульб, насіннєвого матеріалу, цибулин і грунту.
  10. Цинеб. Системний пестицид, який відрізняється контактним дією.
  11. Браво. Цей контактний препарат широкого спектра дії, застосовується для захисту від грибкових хвороб.
  12. Хорус. Системне засіб, що використовується у боротьбі з паршею та іншими грибковими захворюваннями.
  13. Ровраль. Цей контактний препарат досить ефективний при лікуванні рослин, уражених грибковими захворюваннями.
  14. Фундазол, або Бенлат. Дане системне засіб широкого спектру дії застосовується в якості протруйника, воно відрізняється як профілактичну, так і лікувальну дію.

Народні засоби

Існують і народні засоби, які використовуються в боротьбі з бурою плямистістю. Найбільш ефективні з них наступні:

  1. 1 л молочної сироватки з'єднайте з 10 л води. Обприскайте складом рослини.
  2. Піввідра води з'єднують з 500 мл знежиреного молока і 15 краплями йоду. Сумішшю так само обробляють кущі.
  3. 1 раз на тиждень для поливу рослини використовують почергово рожевий розчин марганцівки і відвар вугільної золи (у відрі води, кип'ятіть 30 хвилин 0,3 кг золи).
  4. У відро води всипте 0,5 кг дрібно нарізаних часникових стрілок і зубчиків. Настій буде готовий через 24 год, його зливають і використовують для обробки рослин.