Дротянка

Дротянка насправді є личинками жука-щелкуна. Його дуже просто відрізнити від інших личинок, тому що тіло у нього дуже міцне і тверде (як дріт), а покрови ― глянцеві. Картопляний дротянка може дуже сильно нашкодити бульб картоплі, він так само небезпечний для рослини, як і колорадський жук. Однак врятувати кущі від жука набагато простіше, так як він селиться на листі, де його легко виявити і знищити. А дротянка в свою чергу мешкає під землею, із-за чого його складніше виявити, а також це ускладнює боротьбу з ним.

Особливості дротяників

Дротянки є всеїдними, вони харчуються не тільки корінням, але і пагонами рослин, а також сіянцями і насінням. У коренеплодах і бульбах дротянки проробляють проходи, в результаті чого вони дуже погано зберігаються, а в деяких випадках і зовсім не можна вживати в їжу.

Довжина дротяників може варіюватися від 1 до 5 сантиметрів. Дуже жорстке і тонке тіло може бути забарвлене в різні відтінки від жовтого до темно-бурого кольору. Якщо ви захочете розчавити такого шкідника, то вам доведеться дуже постаратися. Тривалість циклу розвитку щелкуна ― п'ять років, при цьому личинка розвивається протягом 3-4 років. Протягом першого року личинка травмує підземну частину різних культур, однак завдати сильної шкоди вона не в силах. З другого року життя личинка вже більш небезпечна, при цьому на четвертий рік відбувається її заляльковування. Дорослий жук-ковалика з лялечки вибирається навесні.

Боротьба з дротяником

З більшістю шкідників можна досить легко розв'язати, застосувавши акарицид або інсектицид. Однак від дротяників позбутися не так просто. Справа ускладнюється тим, що він живе в землі, і тому виявити і дістатися до нього досить важко. У зв'язку з цим боротися з личинками потрібно відразу усіма доступними вам способами, а саме: механічними, агротехнічними і хімічними.

Агротехнічні методи

Агротехнічні способи боротьби з дротяником:

  1. Навесні потрібно глибоко перекопати грунт на городі, при цьому обов'язково вибираючи і знищуючи всіх лялечок, личинок і жуків-щелкунов. Ще своєчасно видаляйте з ділянки всю бур'янисту траву, особливу увагу приділіть кореневищам іван-чаю і пирію.
  2. Пам'ятайте про правила сівозміни. Приміром, горох і квасоля рекомендується висівати після картоплі.
  3. Висівайте на ділянці сидерати, які здатні відлякати шкідника. Найбільш часто городники для цього використовують такі сидерати, як, люпин, люцерна, гірчиця і віка, так як вони відрізняються найбільшою ефективністю.
  4. Між рядами картоплі рекомендується саджати салат, тому що дротянка любить поїдати його коріння.
  5. В осінній час проводиться обов'язкова глибока перекопка або отвальная оранка грунту безпосередньо перед сильним морозом. Завдяки цьому вдасться позбутися від більшої частини шкідників (від 50 до 90 відсотків).

Кошти від дротяників (препарати)

У боротьбі з шкідником використовують гранули суперфосфату, оброблені інсектицидним засобом, які рекомендується покласти в кожну лунку по 3 або 4 штуки. Обробити їх можна наступними засобами: Карате, Актеллик або Децис. Розсипте гранули суперфосфату тоненьким шаром і обробіть їх наступним розчином: 80 міліграм води з'єднують з 200 міліграмами ацетону і з 15 міліграмами будь-якого з перерахованих інсектицидів.

У тому випадку, якщо личинок на ділянці дуже багато, і позбутися від них перерахованими вище способами неможливо, тоді рекомендовано використовувати засіб Базудин, що відрізняється високою токсичністю, можна вибрати і не такий небезпечний для теплокровних препарат Діазинон. У боротьбі з дротяником також використовують засіб Престиж, яке здатне скоротити кількість колорадського жука і дротяників практично в 2 рази, плюс до всього цей препарат менш шкідливий в порівнянні з Базудином. Ще у боротьбі з таким несприятливим використовують Провотокс, який не викликає звикання у дротяників, відрізняється невисокою токсичністю для людини, а також абсолютної нешкідливістю для дощових черв'яків. Термін дії цього засобу досить тривалий. Крім даних отрутохімікатів для позбавлення від дротяників використовують ще такі, як: Грім-2, Капкан, Землін, Актара, Форс, Метаризин і Дохлокс. Пам'ятайте про те, що перш ніж використовувати будь-який з хімічних препаратів, потрібно уважно вивчити інструкцію і суворо її дотримуватися.

Народні засоби

Так як хімічні засоби здатні нашкодити організму людини, то використовувати їх у боротьбі з дротяником рекомендується лише в крайньому випадку. Замінити їх можна народними засобами, яких існує досить багато. Найкращі народні рецепти від дротяників:

  1. Настій чистотілу. Цей настій вважається найбільш ефективним з усіх рослинних засобів. Готовим настоєм рекомендується пролити весь грунт на ділянці.
  2. Деревна зола. Поверхня грунту між рядами рекомендується засипати шаром золи, що приведе до загибелі личинок.
  3. Азотні добрива. Досить ефективно борються з дротяником азотні добрива, до складу яких входить амоній, замість цього грунт можна пролити аміачною водою. Солі амонію згубно впливають на шкідника, а ще вони є прекрасною азотної підгодівлею для коренеплодів.
  4. Вапно. Як правило, гашене вапно використовується для розкислення грунту, але разом з тим вона здатна знищити більшу частину дротяників. Крім неї в землю 1 раз в 3 або 4 роки можна вносити крейда, кам'яновугільну золу або доломітове борошно.
  5. Шкаралупа. До дешевих, але досить ефективних засобів належить мелена шкаралупа яєць. Її розсипають по поверхні всієї ділянки.
  6. Приманки. На ділянці можна зробити кілька пасток. Для цього зробіть невелику яму глибиною від 7 до 15 сантиметрів і покладіть в неї макуха, шматочок моркви або буряка. Зверху ямку потрібно шматком заліза або фанери. Також як приманку в ямку можна покласти траву, солому або сіно, які не встигли допреть до кінця. Через троє–четверо діб перевірте ямки і знищіть принади разом з личинками жука-щелкуна. Першу закладку приманок проводять за 7-15 днів до висадки коренеплодів, а потім протягом усього літа продовжують це робити регулярно. В осінній час у кількох місцях на ділянці на поверхню ґрунту рекомендується покласти пучки соломи або шматки гною. Після того як пройдуть перші морози, в приманках скопятся личинки жука-щелкуна, яких залишиться лише знищити разом з соломою.
  7. Марганцівка. Якщо коренеплоди або картопля росте в грунті нейтральною або лужною реакцією, тоді підготовлені посадкові лунки рекомендується обробити безпосередньо перед посадкою розчином марганцевого калію (на відро води 5 грам). На одну лунку береться 0,5 л розчину. Якщо грунт кисла ,то результатом використання такого розчину може стати те, що коріння розсади згорять. Тому в лунки, зроблені в кислому землі, рекомендується всипати по жмені хвойних голок або лушпиння цибулі.

Заходи профілактики

Після того як ділянка буде очищений від дротяників, необхідно щороку проводити спеціальні профілактичні заходи. Якщо цього не робити, то шкідник може оселитися на вашому городі знову.

Основні превентивні заходи:

  1. Не рідше чим 1 раз у 2 або 3 роки рекомендується міняти ділянку, що використовується для вирощування певної культури.
  2. Щороку навесні, а тим більше восени грунт на ділянці перекопують на глибину багнета лопати. Перекапывая грунт восени, ви піднімаєте личинок на поверхню ділянки, які при сильному морозі гинуть. Під час весняної перекопування вам вдасться позбавитися від коренів бур'янів, які шкідники також з задоволенням поїдають.
  3. У травні і червні рекомендується систематично розпушувати грунт на ділянці. У цьому випадку яйця жука-щелкуна, що опинилися на поверхні землі, гинуть від потрапляння на них прямих променів сонця.
  4. Систематично очищайте ділянку від бур'янів, особливу увагу приділіть пирію. У тому випадку, якщо бур'янів на ділянці дуже багато і позбутися від них своїми силами ви не можете, тоді для їх знищення засіб застосовують Раундап.
  5. Слідкуйте, щоб ваш город був завжди чистим. В осінній час видалення з нього всю бадилля і траву, в іншому випадку вона стане прекрасним місцем для зимівлі шкідника.
  6. На городі в декількох місцях рекомендується посадити чорнобривці, їх запах дуже привабливий для дротяників. Однак сік цієї рослини є отруйним для шкідника. Відлякати личинок можна з допомогою бобових (сої, квасолі, чорних бобів і гороху), тому що у них в кореневій системі живуть бактерії, які виділяють азот. Для того щоб збільшити ефективність даного методу, спільно з бобовими рекомендується висаджувати фацелію, яка сприяє нейтралізації кислого грунту.
  7. Відлякати шкідника можна такими культурами як суріпиця, шпинат, ріпак, гірчиця, гречка, буркун і масляний редька. Регулярно 1 раз у 2 або 3 роки на ділянці, на якому вирощуються коренеплоди або картопля, рекомендується висівати одну з даних культур. Завдяки цьому личинки, що знаходяться в землі, або загинуть, або стануть дорослими жуками і підуть з цієї ділянки.
  8. Городники, які для боротьби з дротяником на ділянці сіяли жито, кажуть, що вона не здатна відлякати шкідника, а навпаки ця культура дуже приваблива для нього. Крім цього жито забирає велику кількість вологи з грунту, тому як сидерат використовувати її вкрай небажано.
  9. Для того, щоб дуже швидко позбутися шкідника, обробіть поверхню грунту звичайною сіллю. Цей спосіб можна використовувати не частіше, ніж 1 раз у 7 років.

Якщо ділянка ґрунту ви лише почали окультурювати, то пам'ятайте про те, що в ньому може знаходитися величезна кількість дротяників. У зв'язку з цим протягом перших років рекомендується систематично вибирати шкідників із землі, а також очищати ділянку від коренів бур'янів. У перші роки краще відмовитися від вирощування на такій ділянці коренеплодів або картоплі, замість них рекомендується посадити пасльонові, бобові або гарбузові культури.

Як позбутися від дротяників

Дротянка в картоплі

У тому випадку, якщо на ділянці, де росте картопля, дротяники дуже багато, то для того щоб позбутися від нього, доведеться вдатися до всіх доступних способів. Якщо на ділянці, відведеній під вирощування картоплі, незважаючи на всі профілактичні заходи, все ж з'явилися личинки жука-щелкуна і стали активно псувати бульби, тоді насамперед потрібно розкласти приманки в декількох місцях. Для цього роблять не дуже глибоку ямку, в яку поміщають шматок буряка або моркви. Ямку зверху потрібно обов'язково накрити. Замість цього на кожен 1 квадратний метр городу можна вкопати по горло в землю по одній скляній банці об'ємом 0,5 л, в кожну з яких кладуть невеликий шматок коренеплоду, зверху їх накривають. Через двоє або троє діб приманку витягують з ґрунту і спалюють разом з личинками, які в ній знаходяться.

Також для позбавлення від дротяників на картопляному полі можна використовувати трав'яний настій, приготований з чистотілу, мати-і-мачухи, кропиви чи кульбаби за таким рецептом: на відро води потрібно всипати 0,2 кг кульбаб, або 0,1 кг чистотілу, або 0,2 кг мати-й-мачухи, або 0,5 кг кропиви, засіб буде готове через 12 год (настій з чистотілу буде готовий через три доби). Після того як воно буде проціжено, їм проливають грунт на ділянці.

Для того щоб уберегти картопля від такого «невидимого» шкідника, боротьба з яким може бути дуже довгою, необхідно вжити наступні заходи профілактики:

  • на одному і тому ж ділянці вирощують картоплю не більше двох років, а його рекомендується чергувати з рослинами, що відносяться до сімейства Бобові;
  • фахівці радять, перед садінням бульби піддати обробці розчином активної речовини Престиж, воно забезпечить надійний захист картоплі від дротяників, а ще від хруща, капустянки і колорадського жука.

Крім цього, потрібно пам'ятати про ті превентивні заходи, які були перераховані вище. Якщо все робити правильно і своєчасно, то ваш город буде надійно захищений від личинок жука-щелкуна.

Дротянка в моркві

Дротянка здатний нашкодити не тільки картоплі і моркви, але і практично всім коренеплодів. Але застосовувати у боротьбі з ним хімічні засоби в даному випадку вкрай небажано, тому що токсини, що знаходяться в них, можуть накопичуватися в коренеплодах. Якщо морква вирощується в промислових масштабах, то в цьому випадку впоратися з шкідником без спеціальних отрутохімікатів навряд чи вийде. Однак у звичайному городі можна постаратися захистити моркву від шкідника нешкідливими народними засобами.

Щоб уберегти морквину від личинок, можна вдатися до наступних способів:

  1. На ділянці робиться кілька неглибоких ям, в які кладуть шматки картоплі, буряка або моркви. Регулярно 1 раз на 2 або 3 дні перевіряють приманку і якщо потрібно, то замінюють її, а стару спалюють.
  2. Пролийте грунт на ділянці трав'яним настоєм (дивіться вище).
  3. У міжряддях моркви рекомендується посадити квасолю, сою, чорнобривці, горох або квасоля.
  4. В цілях профілактики за 30 днів до висіву моркви, на тій ділянці, де вона буде рости, можна посадити гірчицю. Заглиблюють насіння в грунт лише на 15-20 мм, після того як з'явилися сходи у висоту досягнуть 15-20 сантиметрів, їх обприскують засобом Байкал ЕМ 1 (розводять у воді 1:500), яке прискорює ферментацію, після чого рослини підрізають і закладають в грунт за допомогою культиватора або плоскоріза. Потім на цій ділянці можна посіяти не тільки моркву, але і буряк, картоплю, а ще інші коренеплоди.